Автор Тема: Линукс за слабо пц  (Прочетена 9585 пъти)

kingrat

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #15 -: Dec 28, 2011, 21:02 »
Ubuntu 10.04 ще върви добре, почти съм сигурен. Няма смисъл да пускаш Xubuntu или Лубунту. Консумацията на новите версии дори превишава тази на Ubuntu 10.04 с Gnome 2.30, а тя все още е с по- големи възможности за конфигурация и с повече опции.

инсталирах му 10.04, ама май направих грешка, че изтрих firefox и сложих chrome. Когато заредя някоя по-тежка страница и процесора ми се натоварва на 100%, което ме дразни ужасно много :(
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #16 -: Dec 28, 2011, 21:05 »
Която и да е дистрибуция с xmonad или awesome
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #17 -: Dec 28, 2011, 21:11 »
Много бързо я инсталира.
Разреши ли всички хранилища от "източници на софтуер" и ъпдейтна ли системата?
Ако си го направил инсталирай ubuntu-restricted-extras
Махни google-chrome-stable и си инсталирай chromium brоwser и chromium browser l10n от хранилищата. Работи безотказно.
http://img835.imageshack.us/img835/6910/ubuntu1004chromium.png
В момента го ползвам на много по- слаб хардуер от твоят и изобщо не усещам товар.
« Последна редакция: Dec 28, 2011, 21:15 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

kingrat

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #18 -: Dec 28, 2011, 21:59 »
Много бързо я инсталира.
Разреши ли всички хранилища от "източници на софтуер" и ъпдейтна ли системата?
Ако си го направил инсталирай ubuntu-restricted-extras
Махни google-chrome-stable и си инсталирай chromium brоwser и chromium browser l10n от хранилищата. Работи безотказно.
http://img835.imageshack.us/img835/6910/ubuntu1004chromium.png
В момента го ползвам на много по- слаб хардуер от твоят и изобщо не усещам товар.

Браво с Хромиума работи по-добре :)))))  най-тъпото беше, че инсталирах този пакет л10н, а пък съм решил, че ще го ползвам с нормалния хром :(
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #19 -: Dec 28, 2011, 22:26 »
Когато инсталираш Убунту, първо разрешаваш всички източници от "източници на софтуер", както ти казах, без CD и "предварително издадени актуализации". След това затваряш източниците, отваряш конзолата и пишеш /не е задължително да я ползваш, просто от нея се инсталират по- бързо програми/ :
sudo apt-get update
натискаш Enter, пишеш паролата и отново Enter. Не очаквай да ти излизат звездички при писане.
sudo apt-get dist-upgrade
след приключването на ъпдейта рестартираш.
След рестарта отваряш отново терминала и пишеш
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras
sudo apt-get install rar
sudo apt-get install skype
sudo apt-get install vlc
Можеш да си инсталираш и други програми, но тези са достатъчно за повечето потребители.
Ако VLC не показва видеото, просто отвори настройките и смени видеоизходът да е на X11. Успех !
l10n са езиковите пакети.l10n е общият пакет с езици, l10n-bg е само българският. Когато инсталираш други програми го имай в предвид.
« Последна редакция: Dec 28, 2011, 22:39 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

kingrat

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #20 -: Dec 28, 2011, 23:52 »
Когато инсталираш Убунту, първо разрешаваш всички източници от "източници на софтуер", както ти казах, без CD и "предварително издадени актуализации". След това затваряш източниците, отваряш конзолата и пишеш /не е задължително да я ползваш, просто от нея се инсталират по- бързо програми/ :
sudo apt-get update
натискаш Enter, пишеш паролата и отново Enter. Не очаквай да ти излизат звездички при писане.
sudo apt-get dist-upgrade
след приключването на ъпдейта рестартираш.
След рестарта отваряш отново терминала и пишеш
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras
sudo apt-get install rar
sudo apt-get install skype
sudo apt-get install vlc
Можеш да си инсталираш и други програми, но тези са достатъчно за повечето потребители.
Ако VLC не показва видеото, просто отвори настройките и смени видеоизходът да е на X11. Успех !
l10n са езиковите пакети.l10n е общият пакет с езици, l10n-bg е само българският. Когато инсталираш други програми го имай в предвид.


мерси за информацията, ама малко се обидих :) колебанието ми беше между хромиум и хром и 10 и 9 на убунту, а не как се инсталират програми, но все пак мерси за информацията. инсталирал съм скайп, влс, минитюб (ако не сте го пробвали го препоръчвам), сопкаст, тимвюър и така нататък за нещата, които са ми необходими
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #21 -: Dec 29, 2011, 10:25 »
По добре не се обиждай толкова. Аз 1-2 години работих с Убунту докато разбера как да си изкарам домашната папка и кошчето на работният плот. При това мигрирах от Федора със същата графична среда. Дадох ти пример за бързо привеждане на системата в работещ вид.
« Последна редакция: Dec 29, 2011, 10:26 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #22 -: Dec 29, 2011, 11:01 »
По добре не се обиждай толкова. Аз 1-2 години работих с Убунту докато разбера как да си изкарам домашната папка и кошчето на работният плот. При това мигрирах от Федора със същата графична среда. Дадох ти пример за бързо привеждане на системата в работещ вид.

Но като чета от как си започнал да пишеш, забелязвам че никога не съобразяваш хардуера на хората с минималните изисквания на дадена дистрибуция.

Ако държиш да му налагаш Деб му предложи UberStudent или CrunchBang, но аз съм на мнение че е най-добре с дистрибуции за "античен хардуер" CannonCheat
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #23 -: Dec 29, 2011, 11:15 »
Хардуера е напълно нормален за Убунту 10.04. Стига си обърквал хората с екзотични дистрибуции. Освен това, предполагам, че Kingrat е пуснал темата, след като вече е направил избора си. Щом не съм препоръчал Дебиан 6 на начинаещ или дистрибуция с KDE-4, значи се съобразявам, както с хардуера, така и с потребителя.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #24 -: Dec 29, 2011, 12:32 »
ОПТЕРОН / ФЕНОМ / АТЛОН -е, правилно казва кибернетичния полицай - тази машина е напълно достатъчна за сървър. Ачо горе също го каза. И наистина, ако чоевак е нов в линукса не е хубаво да го напращаш към изпилени но не толкова популярни дистрибуции. Нека първо свикне със стандартните!

На питащия - опита ми при такива машини показва, че при убунту сървър добре ще се държи както XFCE, така и LXDE.

Така, че избора и тук е не лош.
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #25 -: Dec 29, 2011, 12:49 »
Хардуера е напълно нормален за Убунту 10.04. Стига си обърквал хората с екзотични дистрибуции. Освен това, предполагам, че Kingrat е пуснал темата, след като вече е направил избора си. Щом не съм препоръчал Дебиан 6 на начинаещ или дистрибуция с KDE-4, значи се съобразявам, както с хардуера, така и с потребителя.

Мисълта ми бе друга, че Гном и XFCE за тук са малко пресилени. Ако иска да може да задели ресурс и за други дейности то му трябва доста лека среда или само Window Manager както споменах за xmonad и awesome
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #26 -: Dec 29, 2011, 13:33 »
@AMD : Не знам изобщо забелязал ли си, че вече става въпрос за Десктоп върху доста по- мощен хардуер, а не този на пусналият темата.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

kingrat

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #27 -: Dec 29, 2011, 13:52 »
Хардуера е напълно нормален за Убунту 10.04. Стига си обърквал хората с екзотични дистрибуции. Освен това, предполагам, че Kingrat е пуснал темата, след като вече е направил избора си. Щом не съм препоръчал Дебиан 6 на начинаещ или дистрибуция с KDE-4, значи се съобразявам, както с хардуера, така и с потребителя.

Младежи, извинявайте, че породих полемика между вас, че като гледам се стигна до скандал! Относно избора ми истината е, че се чудех между 10.04 да инсталирам както бях написал или по-стара дистрибуция. Разглеждах им минималните изисквания, когато видях че са ми отговорили, че 10.04 ще върви вече го записвах на флаш и го инсталирах, тъй като харддиска на машината е празен и мога да си позволя да правя мазало, колкото си искам :) Засега 10.04 се държи стабилно, истината е че не съм работил с тази версия. Преди работех с Харди Нерон, но то беше още когато излезе :)
Но, като цяло наистина въпросът ми си беше конкретизиран "дали ще върви 10.04 на зададените параметри, а не кой линукс ще върви най-гладко''

Така де пожелавам ви Весели празници и мерси за съдействието до момента
Активен

izen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #28 -: Dec 29, 2011, 14:01 »


инсталирах му 10.04, ама май направих грешка, че изтрих firefox и сложих chrome. Когато заредя някоя по-тежка страница и процесора ми се натоварва на 100%, което ме дразни ужасно много :(
[/quote]

Най-леко работи Opera. Moжеш да я изтеглиш от страницата им  http://www.opera.com/download/
A ако забраниш флаш направо лети. Firefoxa също става много лек ако му добавиш Flashblock
 https://addons.mozilla.org/bg/firefox/addon/flashblock/
Активен