Автор Тема: Шрифт за IBM866  (Прочетена 2372 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Шрифт за IBM866
« -: Sep 24, 2012, 21:34 »
Здравейте!

Жената има тук един много важен документ. Налага ѝ се честичко да го редактира и предава на тежка институция. Показа ми го, защото проявих интерес. Издателя на документа в чист текст (онези тежките) твърдят, че е с горното кодиране.

То хубаво, Катето като добро момиче го отвори и даже без моя намеса успя да разгадае що за кодиране има. Ама проблем. Някой от буквите (към десетина) се появяват с някакви странни символи.

Реших, че нямам подходящ шрифт, защото това очевидно е някаква луда хакерия и замяна на символи по стара традиция на Правец осмичка. Ми всякакви дето открих г*вното си е същото.

Преди време на предната ми работа, получавах поща (не в смисъла дето си мислите, отчети от автоматизирана система) в това същото нещо. Тогава си бях направил макрос (у-у-у убийте ме), който търси и замества въпросните символи с правилните.

Така можех да си печатам правилно нещата за ежедневната отчетност. Ма сега случая е друг. Документа трябва да си остане задължително в същото отвратително състояние. Иска ми се туй това чудо да го виждам правилно. А още по-голямото ми желание (от дето тръгна тъпата досовска драма) е да редактирам това нещо с повече от подмяна на цифри.

Подмяната на цифри, чини ми се е безопасна, защото те се появяват нормално, а и в досегашната практика, не е имало издънка. Ама ако взема някакво съдържание, не е известно оттамашната система дали ще го хареса, а това е животозасягащо.

Та така. Проблема ми е да си намеря шрифт, който да изобразява правилно чудото и съответно, като запиша нещо с него то да си е в същото плачевно-идиотско състояние.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Шрифт за IBM866
« Отговор #1 -: Sep 24, 2012, 21:58 »
Ето ги в комплект с уникод номерата им, правиш си на С просто конвертор в двете посоки и си в бизнеса
http://en.wikipedia.org/wiki/Code_page_866
Активен

0x2B|~0x2B

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Шрифт за IBM866
« Отговор #2 -: Sep 24, 2012, 22:07 »
първо провери дали наистина хорицата са с 866 тук: http://2cyr.com/decode/

второ не си прави нищо, а ползвай iconv към utf8 и обратно.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Шрифт за IBM866
« Отговор #3 -: Sep 24, 2012, 22:13 »
Да това ми отговори, че е митичния Мик (което подозирах още на старата си работа, но не знаех, че е подгрупа на 866) и го показа правилно. Понеже съм прост обаче, не знам какво е iconv.

Варианта на гос-ин Нинов, не е за мен, аз на Ц най-много името си да напиша. Сега за сега реших да пресъздам стария си макрос на Пърл, ама в двете посоки. Минавам, заменям, гледам, записвам, пак минавам. Мисля, че ще стане. Ако не стане, ами жената да е мислила, когато си е взимала мъж.
« Последна редакция: Sep 24, 2012, 22:26 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Шрифт за IBM866
« Отговор #4 -: Sep 24, 2012, 22:20 »
Да това ми отговори, че е митичния Мик (което подозирах още на старата си работа, но не знаех, че е подгрупа на 866) и го показа правилно. Понеже съм прост обаче не знам какво е iconv.

Варианта на гос-ин Нинов, не е за мен, аз на Ц най-много името си да напиша. Сега за сега реших да пресъздам стария си макрос на Пърл, ама в двете посоки. Минавам, заменям, гледам, записвам, пак минавам. Мисля, че ще стане. Ако не стане, ами жената да е мислила, когато си е взимала мъж.
Успех :) Ако не стане се обади ще изровя една стара програма и ще я преправя за тази кодировка
Активен

0x2B|~0x2B

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Шрифт за IBM866
« Отговор #5 -: Sep 24, 2012, 22:25 »
Време е да поумнееш. Голямо момче си вече.
Код:
iconv -f from_encoding -t to_encoding -o output_file input_file
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Шрифт за IBM866
« Отговор #6 -: Sep 24, 2012, 22:27 »
Благодаря на двамата, ще се пробва!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Шрифт за IBM866
« Отговор #7 -: Sep 25, 2012, 00:12 »
Да това ми отговори, че е митичния Мик (което подозирах още на старата си работа, но не знаех, че е подгрупа на 866) и го показа правилно. Понеже съм прост обаче, не знам какво е iconv.

Варианта на гос-ин Нинов, не е за мен, аз на Ц най-много името си да напиша. Сега за сега реших да пресъздам стария си макрос на Пърл, ама в двете посоки. Минавам, заменям, гледам, записвам, пак минавам. Мисля, че ще стане. Ако не стане, ами жената да е мислила, когато си е взимала мъж.

а да бърникаш във файла в dosbox вариант ли е за теб? файлът прост текстов файл ли е или някаква още по-голяма гавра?

и недей с лошо за MIK -- беше си читава кодировка за онова време :D

btw още пазя драйвера на боян бонев за DOS, който поддържаше поне три кодировки ;)
Активен

the lamer's team honourable member

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Шрифт за IBM866
« Отговор #8 -: Sep 25, 2012, 08:10 »
Това на Боян ще го потърся. Обикновен текст разделен с интервали и точка и запетая. В Досбокс не съм го отварял. Отворих го с Kate. Това нещо изглежда по същия начин в другата ОС и неговия си edit (дали само аз го ползвам?). Под notepad e oще по-зле (нищо не се чете), a под wordpad и notepad++ (някакъв рядко глупав редактор, но пък свободен) е като в edit и kate със заместени десетина букви.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Шрифт за IBM866
« Отговор #9 -: Sep 25, 2012, 08:16 »
Това на Боян ще го потърся. Обикновен текст разделен с интервали и точка и запетая. В Досбокс не съм го отварял. Отворих го с Kate. Това нещо изглежда по същия начин в другата ОС и неговия си edit (дали само аз го ползвам?). Под notepad e oще по-зле (нищо не се чете), a под wordpad и notepad++ (някакъв рядко глупав редактор, но пък свободен) е като в edit и kate със заместени десетина букви.

аз имам драйвера на Боян, така че няма нужда да го търсиш -- само трябва да пратиш писмо с адрес, на който да ти го изпратя. след това трябва да намериш и доброто старо PEII и да видиш как ще се държи файла ти под DOS в DOSBOX. Аз в dosbox вкарвам всеки месец едно ДДС, така че и там мога да ти дам едно рамо, макар че няма нищо сложно. И не виждам какво може да те затрудни :D

btw това е една от малкото програми на времето, за която дадох пари :)
Активен

the lamer's team honourable member

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Шрифт за IBM866
« Отговор #10 -: Sep 25, 2012, 08:21 »
Това на Боян ще го потърся. Обикновен текст разделен с интервали и точка и запетая. В Досбокс не съм го отварял. Отворих го с Kate. Това нещо изглежда по същия начин в другата ОС и неговия си edit (дали само аз го ползвам?). Под notepad e oще по-зле (нищо не се чете), a под wordpad и notepad++ (някакъв рядко глупав редактор, но пък свободен) е като в edit и kate със заместени десетина букви.
В notepad++ не става ли така:
Encoding->Character sets->Cyrillic->OEM 866
А дали е глупав редактор или задклавиатурното устройство.... може да се дискутира :)
Активен

0x2B|~0x2B

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Шрифт за IBM866
« Отговор #11 -: Sep 25, 2012, 08:25 »
Странно PEII не беше ли безплатна? И ДДС ли е с това кодиране?

Аз нямам нищо против МИК, даже му се радвам. За времето си е било сериозно научно достижение да имаме собствено кодиране. Нека го сравним с КОИ7/8(у) от връзката на Нинов, по-напред е било. Значи и ние сме били по-напред от руснаците.

Ама днес това нещо не се поддържа от ОС. Ей това ме нервира. По между другото направи ми впечатление, че „тежкарите“ май го ползват също под някакъв Юникс, защото са означили кодировката като CP866. Не мога да разбера, каква е тая мания да се държим за Мик/КОИ/CP1251, при положение, че има Unicode.

Ей ги на субтитрите не съм виждал различно от  CP1251, ама поне това все още се поддържа правилно.

Нинов, това е начина да изглежда като в Kate без да го бъзикам. За мен всеки редактор без възможности за търсене или някакви много странни такива е глупав. За задклавиатурното, по дефиниция е глупаво и затова програмите не трябва да го объркват.
« Последна редакция: Sep 25, 2012, 08:27 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Шрифт за IBM866
« Отговор #12 -: Sep 25, 2012, 08:27 »
Това на Боян ще го потърся. Обикновен текст разделен с интервали и точка и запетая. В Досбокс не съм го отварял. Отворих го с Kate. Това нещо изглежда по същия начин в другата ОС и неговия си edit (дали само аз го ползвам?). Под notepad e oще по-зле (нищо не се чете), a под wordpad и notepad++ (някакъв рядко глупав редактор, но пък свободен) е като в edit и kate със заместени десетина букви.
В notepad++ не става ли така:
Encoding->Character sets->Cyrillic->OEM 866
А дали е глупав редактор или задклавиатурното устройство.... може да се дискутира :)

Май MIK не беше чист IBM 866 -- имаше някакви промени в него. Спомням си, че навремето трябваше да преработвам един драйвер за Epson FX80 за да може да печата коректно на кирилица.
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Шрифт за IBM866
« Отговор #13 -: Sep 25, 2012, 08:32 »
Странно PEII не беше ли безплатна? И ДДС ли е с това кодиране?

Аз нямам нищо против МИК, даже му се радвам. За времето си е било сериозно научно достижение да имаме собствено кодиране. Нека го сравним с КОИ7/8(у) от връзката на Нинов, по-напред е било. Значи и ние сме били по-напред от руснаците.

Ама днес това нещо не се поддържа от ОС. Ей това ме нервира. По между другото направи ми впечатление, че „тежкарите“ май го ползват също под някакъв Юникс, защото са означили кодировката като CP866. Не мога да разбера, каква е тая мания да се държим за Мик/КОИ/CP1251, при положение, че има Unicode.

Ей ги на субтитрите не съм виждал различно от  CP1251, ама поне това все още се поддържа правилно.

Нинов, това е начина да изглежда като в Kate без да го бъзикам. За мен всеки редактор без възможности за търсене или някакви много странни такива е глупав. За задклавиатурното, по дефиниция е глупаво и затова програмите не трябва да го объркват.

За PEII не знам дали е струвала нещо -- по онова време никой не се замисляше за тези неща ;)

И понеже ползвам варианта за DOS на ДДС програмата на НАП, драйверът ми върши чудесна работа. btw програмата за ДДС под Windows е пълна отврат, даже и нещо повече.

Подозирам, че субтитрите са на CP1251 поради простият факт, че повечето „преводачи“ не познават нищо друго, освен Windows, а там, както знаем, доскоро не признаваха друго кодиране на кирилица ;)

Иначе аз отдавна съм минал на utf8 и най-нагло заявявам, че който иска да ме чете, да си оправи бакиите в собствената кочина :D

btw пробвал ли си какъв ще бъде резултата под linux с cp866?
Активен

the lamer's team honourable member