Автор Тема: За линукс сертификацията  (Прочетена 9101 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: За линукс сертификацията
« Отговор #30 -: Jun 16, 2012, 01:28 »
Всичко добре, ама темата беше за сертификатите, а каква стана :)

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: За линукс сертификацията
« Отговор #31 -: Jun 16, 2012, 01:32 »
Хахахахаха! Като всяка тема с повече от 1 страница! На първата и често и до половината на втората са отговорите по темата и от там нататъче поема в друга посока, докато има хора да пишат в нея, особено ако автора не се намесва :D :D :D

Ама все пак сме и хора които се интересуваме от живота, а не сухари дето не виждат по-далече от монитора :D
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: За линукс сертификацията
« Отговор #32 -: Jun 16, 2012, 13:28 »
Много си прав gat3way и бих добавил, че болшинството работници не са склонни да се обучават и развиват образно казано за своя сметка! За сметка на личното си време! И само в такава фирма, ако са начинаещи в бранша могат да научат нещо покрай работата която вършат. Просто не ми се влиза в подробности, че мога и роман да напиша :D

Хайде сега да се аргументираш, ако можеш, защо трябва аз да имам желание да се обучавам и да се развивам при положение, че в 90% от случаите (да не казвам и 100%) това няма да бъде оценено от конкретния работодател, който ако беше способен да направи такава оценка, щеше да се е погрижил по някакъв начин за стимулиране на работниците си да се развиват.

Та нещата не са толкова прости, колкото се опитваш да ги опишеш, повярвай ми.
Активен

the lamer's team honourable member

Mitaka

  • Гост
Re: За линукс сертификацията
« Отговор #33 -: Jun 16, 2012, 14:08 »

Преди седмица спорих с един като Митака и ми вика, ами то заради такива като теб дето не плащат осигуровки, за това сме на това дредже! Викам му аз, ами бай хуй, преди 4 години, когато имаше недостиг на работна ръка, заплатите бяха доста по-високи и в бюджета влизаха повече пари, на теб по-висока ли ти беше пенсията? Повече пари ли имаше за здравеопазване и образование? Повече пътища ли се построиха(тука вече го бъзикам за бат бойко)?
Ами дай ми гаранция, че като си внеса осигуровките и ще получа адекватно здравеопазване и пенсия и още утре ще отида на куп да ги платя!
И спора приключи с всеки прав за него си! Ама не може да е всеки прав за него си, защото истината е само една и се изяснява в КОНСТРУКТИВЕН спор, а не с емоции!

Специално здравните осигуровки съм твърдо ЗА да се направят да са по желание. И ако нямаш осигуровка - при доктора да си плащаш. Не, че сега не се плаща де.
Пенсионното осигуряване също трябва да е по желание - на мен може да ми е кеф тия пари да си ги събирам под дюшека, вместо да ги двам на незнам си кой фонд.

Но ако криеш данъци например, трябва да стане както в нормалните държави - съд, затвор, глоба и конфискация на имущество.
Например, в доста магазини особено по селата издаването на касова бележка се случва веднъж годишно. Дадоха им касови апарати, свързани с НАП - е, и тях "лекуват" :)
пример:
Отивам да купувам едни материали от не малък магазин в Пловдив - с фактура за фирмата, лелката взе да се пазари с мен да ми сваля от цената, ако не искам фактура... първо предложи да взема нещата без ДДС, после бутна и цената - и в двата случая отказах.
Активен

theWatchmaker

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: За линукс сертификацията
« Отговор #34 -: Jun 17, 2012, 17:09 »
Здравейте отново,

искам да благодаря на всички за отделеното време да споделите мнение и опит по въпроса за сертификацията и нейните ползи, също така и за това, че намесихте бизнеса и отношението работещ-работодател.

Все пак смятам за редно да обясня защо пускам тази тема - както всеки човек желаещ да гради някаква IT кариера смятам, че освен висшето образование е хубаво един кандидат да има и един-два сертификата, с които да докаже пред работодателя си, че знае и може, а не на последно място - има желание за кариерно развитие.
Да, прави сте, че един сертификат не е гарант за кой знае какви знания, особено ако те не се практикуват - от личен опит знам, че нещо, което не го практикуваш дълго време го забравяш. Но ако този сертификат е изкаран с желание и пот на челото(с идеята да научиш нещо, а не да ползваш разните му готови решения тип "въпрос 1 - отг А, защото... и т.н.), то това ще е най-малкото гаранция пред теб самия, че знаеш и можеш нещо.

Преди да пусна темата се бях разтърсил в google за да видя някакви мнения и там едно ми направи впечатление - системен администратор, решил да изкара сертификат(не помня точно кой), но после сподели, че възоснова на самолично подетата инициатива да придобие този сертификат работодателя му дал паричен бонус и увеличение на заплатата с някакъв %.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: За линукс сертификацията
« Отговор #35 -: Jun 17, 2012, 18:16 »
- LPIC-1 ~ 100лв
Само да вметна, че това е напълно невярна цена. LPIC-1 най-малкото е съставен от два изпита (101 и 102) и това би означавало, че цената за всеки от тях трябва да е 50 лева.

Самата цена си я определя изпитният център, от LPI имат например изискване колко минимум да бъде тя и този минимум е доста повече от 50 лева. Плюс всичко, разбира се, част от таксата, която се плаща за явяване на изпит, отива при централата на LPI - дори и тази част е повече от 50 лева, доколкото знам.

Понякога изпитните центрове имат договори с центровете за подготовка и за кандидати, излезли от тези центрове, таксата е намалена в някаква степен (но пак си има разни минимуми и т.н.). Само че в този случай по-ниската цена за изпит върви в комбинация с, предполагам трицифрена, цена за обучение.

Така че да посочвате цени за сертифицирането, дори и базирано на свой опит, е доста подвеждащо - нещата зависят и от организацията, контролираща самата програма, която може да въведе нови изисквания за такси, и от конкретния изпитен център, който може спокойно да предлага изпити и за минимума, и за няколко пъти по минимума. А като добавим и избора между самоподготовка и платен курс нещата вече стават много индивидуални.
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: За линукс сертификацията
« Отговор #36 -: Jun 17, 2012, 18:18 »
Преди да пусна темата се бях разтърсил в google за да видя някакви мнения и там едно ми направи впечатление - системен администратор, решил да изкара сертификат(не помня точно кой), но после сподели, че възоснова на самолично подетата инициатива да придобие този сертификат работодателя му дал паричен бонус и увеличение на заплатата с някакъв %.

Сериозно - това в България ли се е случило?
Тук масата работодатели ще възприемат това като нещо подобно: "Тоя/тая се натяга и мисли само за пари". Да не говорим какво ще се случи, ако сам си поискаш увеличение. Масовият отговор в този случай е: "Ами аз не те държа на сила тук, а и за твоето място винаги чакат поне двама-трима кандидати.".
Активен

theWatchmaker

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: За линукс сертификацията
« Отговор #37 -: Jun 17, 2012, 18:41 »
Сериозно - това в България ли се е случило?
Тук масата работодатели ще възприемат това като нещо подобно: "Тоя/тая се натяга и мисли само за пари". Да не говорим какво ще се случи, ако сам си поискаш увеличение. Масовият отговор в този случай е: "Ами аз не те държа на сила тук, а и за твоето място винаги чакат поне двама-трима кандидати.".

Не, не става въпрос за България, някъде на вън беше - САЩ или Великобритания. Иначе съм съгласен, че повечето работодатели не гледат да правят увеличения на заплатата, даже напротив - гледат ако може да има евентуални намаления, оправдавайки се с кризи, кофти сътояние на бизнеса(пак заради кризата), супер глупави правила водещи до глоби и всякакви подобни.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: За линукс сертификацията
« Отговор #38 -: Jun 17, 2012, 18:46 »
Все пак, от моя опит - имаме и кандидати, на които за таксата издаваме фактури за работодателя (съответно, се изисква и плащането да е от името на работодателя, макар че не можем да сме сигурни парите реално от чий джоб са излезли). Така че, мисля, че има работодатели, които поощряват, поне морално, вземането на такива изпити. Имам и познати, които са получавали възможност на разноски на работодателя да се явят на сертификационни изпити (само че за програмиране).
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: За линукс сертификацията
« Отговор #39 -: Jun 17, 2012, 19:32 »
Аз работя предимно с Apple техника, и преди години исках да се сертифицирам.
Не съм искал работодателя да ми плаща изпита, а просто му казах какво смятам да правя.
И останах изненадан от реакцията "Закво ти е тоя сертификат, мен такива неща не ме интересуват".
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: За линукс сертификацията
« Отговор #40 -: Jun 17, 2012, 21:56 »
Сериозно - това в България ли се е случило?
Тук масата работодатели ще възприемат това като нещо подобно: "Тоя/тая се натяга и мисли само за пари". Да не говорим какво ще се случи, ако сам си поискаш увеличение. Масовият отговор в този случай е: "Ами аз не те държа на сила тук, а и за твоето място винаги чакат поне двама-трима кандидати.".

Не, не става въпрос за България, някъде на вън беше - САЩ или Великобритания. Иначе съм съгласен, че повечето работодатели не гледат да правят увеличения на заплатата, даже напротив - гледат ако може да има евентуални намаления, оправдавайки се с кризи, кофти сътояние на бизнеса(пак заради кризата), супер глупави правила водещи до глоби и всякакви подобни.

Абсолютно! Ако може и ти да им плащаш някакъв вид наем или абонамент задето ходиш на работа - още по-добре.
А най ме кефи дежурното "ми аз никой не карам на сила да стои тука".
От един такъв си тръгнах просто... после си тръгна и другия колега, и шефа остана да си работи сам.
Ама тъй де - него никой не го кара на сила да го прави това :)
Говорих с чужденец, собстеник на фирма, и му разказах за един случай - спестявам на фирмата над 50 бона с едни промени, които направих. И какво ми казаха от въководството? "Ми хубуу, тва ти е работата". Да, ама работата не ми беше да се бутам между шамарите :) Та, въпросният чужденец (италианец) ми заяви: "Ако това се случи при мен, поне 30% от сумата ще отиде като бонус за този, който я е спестил".
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: За линукс сертификацията
« Отговор #41 -: Jun 18, 2012, 01:03 »
Голяма грешка и дано да си си извадил поука. Следващият път когато решиш да спестяваш много пари на работодателя си помежду другото, недей да го правиш ей така от добро чувство и без никой да те кара, ами хвани преди това и наговори на шефовете си тон общи приказки за светлото бъдеще, обясни колко е сложно и трудно и си дай достатъчно време да има да си клатиш краката помежду другото. Че 30% няма да видиш е ясно, но с малко усилия и късмет можеш да намажеш нещо от цялата ситуация.

Стига бе човек - полза няма от това да влизаш в ролята на идеалния бачкатор. Такива ги експлоатират не само в България, ами навсякъде.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Mitaka

  • Гост
Re: За линукс сертификацията
« Отговор #42 -: Jun 22, 2012, 13:33 »
Голяма грешка и дано да си си извадил поука. Следващият път когато решиш да спестяваш много пари на работодателя си помежду другото, недей да го правиш ей така от добро чувство и без никой да те кара, ами хвани преди това и наговори на шефовете си тон общи приказки за светлото бъдеще, обясни колко е сложно и трудно и си дай достатъчно време да има да си клатиш краката помежду другото. Че 30% няма да видиш е ясно, но с малко усилия и късмет можеш да намажеш нещо от цялата ситуация.

Стига бе човек - полза няма от това да влизаш в ролята на идеалния бачкатор. Такива ги експлоатират не само в България, ами навсякъде.

Вече знам - от опит :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: За линукс сертификацията
« Отговор #43 -: Jun 22, 2012, 15:15 »
Голяма грешка и дано да си си извадил поука. Следващият път когато решиш да спестяваш много пари на работодателя си помежду другото, недей да го правиш ей така от добро чувство и без никой да те кара, ами хвани преди това и наговори на шефовете си тон общи приказки за светлото бъдеще, обясни колко е сложно и трудно и си дай достатъчно време да има да си клатиш краката помежду другото. Че 30% няма да видиш е ясно, но с малко усилия и късмет можеш да намажеш нещо от цялата ситуация.

Стига бе човек - полза няма от това да влизаш в ролята на идеалния бачкатор. Такива ги експлоатират не само в България, ами навсякъде.

Абе преди може и да е минавал този номер, но тогава имаше и разни програми за безвъзмездни помощи, а сега са май само като ниско лихвени кредити и хората си правят сметката и се хващат, ако има и вратичка да не ги върнат, но тогава пак всеки в схемата гледа да остане повече за него.

Върна ме в спомена, когато аз имах производство и идват някакви млади да ми предлагат машини и ноу-хау и почва, ама с нашите машини, ще спестите това, това, това...... и колко много съм щял да спечеля и аз го гледам умно умно и го питам:
- Бре пич, ти от къде си запознат с проблемите ми, та си толкоз сигурен, че точно от това имам нужда в момента? - И онова изведнъж изтрещява и ме гледа като ударен с мокър парцал :D !

Друг случай. Идват да ме зарибяват за КАД система щото усилено се интересувах и му викам направи ми икономическа обосновка, че това което ми предлагаш, ще ми се изплати от икономия на разходи и той почва, но пропуска някои неща дето като ги сложих и сметките на никъде не връзват :D
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: За линукс сертификацията
« Отговор #44 -: Jun 23, 2012, 22:19 »
Не става въпрос за това, а за отношения служител-работодател. От гледна точка на служител трябва да си много наивен за да подариш на работодателя си примерно 30 хиляди спестени разходи ей така безвъзмездно покрай рутинната си работа. Естествено работодателите може да се опитват да вменяват всякакви глупости, големите компании по-успешно с облъчванията за великата корпоративна култура, най-голямата ни ценност: нашия служител и т.н., в малките особено родни фирми това по-често се свежда до дудненето на някакъв тъп чук как животът ти няма смисъл извън неговата фирма. Само че от гледна точка на обикновен служител без административни функции, няма никакво значение дали ей така от добро желание и криворазбрана лоялност ще спестиш или няма да спестиш 30 хиляди лева на работодателя си - накрая на месеца пак ще получиш същата заплата, само дето ще си строшил нерви за цялата работа. Всеки си гледа интереса в крайна сметка, ако можеше и служителите и работодателите да можеха да го разберат това и да не очакват дядо Коледа с шейната, щяха да са далеч по-нормални нещата..
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon