Автор Тема: Идея около виртуализацията.  (Прочетена 7109 пъти)

theWatchmaker

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Здравейте,

от скоро ми се завъртя идеята за виртуализацията, и как тя може да ми бъде полезна в моето обучение.

Понеже родителите ми решиха да ме зарадват с нов лаптоп, реших, че именно виртуализацията може да ме отърве от много главоболия и разправии.
Уча Информатика и както знаете, много често се налага инсталация на среди за разработка, сървъри, езици, глупости. Всичко това при една евентуална преинсталация е супер дразнещо да се инсталира, гласи и т.н.

За това ето какво реших.

Купувайки си нов лаптоп, да си купя и една десктоп система и когато ми се наложи да действам по някакви проекти да си правя виртуалка с нужните ми неща и да си действам. Така не се налага да инсталирам нищо на самия лаптоп, а само нещата, които използвам в ежедневието си.

Като цяло написано и  въртящо ми се в главата изглежда много добре, но идея си нямам такава глупост как би могла да се реализира, т.е. какво ми трябва като оборудване и софтуер за да го реализирам.

Естествено, има го варианта и с десктоп виртуализацията/vmware, oracle, microsoft имат решения за това/, но в тоя вариант липсва тръпката от това да видиш как труда ти се материализира в нещо, което ти е интересно и в действителност научаваш нещо полезно.

Та, моля за мнения и съвети.

Благодаря!
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #1 -: Mar 05, 2014, 18:15 »
Здравей!

Пожелавам на всички деца / студенти (вкл. и моите) родителите им да могат да им купят едновременно както лаптоп, така и десктоп. Не казвам, че е лошо, дори напротив!

По темата: Не се сещам на последък освен атомите да се предлагат десктоп процесори без поддръжка за виртуализиация - избор голям - от малки атлони до i-7-ци. Памет - 4/8 GB. За диск - ако вашите могат да си позволят SSD - вземай цените падат. Един примерно samsung 250 evo би бил добър. Но лично аз те съветвам да си вземеш WD black ed. коклото голям можеш. Достатъчен ще ти е.

Относно лаптопа - що не вземеш един i3 и  8 GB ram? С едно добро дискче (мисля вече се предлагат серийно sshd) може да не хабиш пари за десктоп ами за учене.
Активен

dark_elf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
    • Профил
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #2 -: Mar 05, 2014, 19:11 »
Моето мнение е, че по-добре парите за десктоп машина, час от тях да вложиш в по-мощен лаптоп, а другите да се почерпиш.
Щом имаш лаптопче, цъкаи си виртуалки на него! Няма смисъл от друга машина. И каквото да омажеш на виртуалката си остава там, няма да ти засегне основната ОС.
Активен

pennywise

  • Гост
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #3 -: Mar 05, 2014, 19:18 »
Моя съвет пък е точно обратния. Дай повече пари пари за настолен - по-надеждни и са и за същите пари получаваш повече пройзводителност - и може да си го оставиш постоянно включен или да го будиш през мрежата, и да си цъкаш виртуалките от лаптоап и да го ползваш като терминал. Проблем е обаче интернет - дали имаш навсякъде и колко е надежден. Аз наскоро се парих с лаптоп и нещо и нямам вяра на новите китайчета. Всичко зависи с колко пари разполагаш, но аз не бих разчитал на един лаптоп за всичко.
Активен

theWatchmaker

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #4 -: Mar 05, 2014, 20:39 »
Благодаря на всички ви за съветите.

Аз дори в момента имам лаптоп, но е сравнително стар хардуер - HP 530 с Dual Core процесор, 1GB DDR2, 120GB HDD, 64MB видео карта. За тези пет години доста тормоз е видял, но не мога да отрека - дори след пет години машинката още работи и ми служи вярно в мисията си за desktop replacement.

Идеята на виртуализацията, която искам да направя е да си спася бъдещи главоболия когато трябва да пиша проекти за университета или за някой друг. Попринцип не бих имал нищо против да си държа всичко инсталирано на основната операционна система, но в един момент зная, че ще се случи нещо и ще трябва да преинсталирам, а после да инсталирам всичко - нямам желание. Доста компютри са ми минали през ръцете за преинсталации и ремонт, и преди правех нещата с огромно желание, сега дори моя не поддържам толкова безупречно. Знаете онази приказка - "децата на обущаря винаги ходят боси", та и при мен така.

Все още не съм запознат с цялостната идея, която стои зад виртуализацията. В смисъл - мога да го обясня на някой до толкова до колкото да разбере за какво става въпрос, но за себе си имам доста въпроси, на които тепърва ще търся отговори за да разбера дали идеята, която ми се върти в главата има смисъл от реализация.

Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #5 -: Mar 05, 2014, 22:43 »
Ето ти за твоите цели една добра и истинска работна станция почти за без пари! В периспектива, ако ти дойде слаба и решиш да ъпгрейдваш, намират се за около 300 лева х5650, който преди 2 години е бил над 1000 долара, а днес за тези пари не можеш и половината му мощ да купиш от новите модели. За 70-100 лева се намират плочки рам от 8ГБ ДДР3 1333мх ЕСС и да го оборудваш до 48ГБ. Свят виртуалки и изчислителна мощ ще носи! Като допълнение можеш и един райд контролер да му сложиш и да наредиш 4 диска в райд 5 или 10 за сигурност и бързодействие и да си го ползваш като истинска работна станция с ВМуаре Уоркстейшън или като сървър с ESXi, което да управляваш от лаптопа.
Без добра и мощна техника под ръка да експериментираш, малко трудно се учи, особено новите технологии.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #6 -: Mar 05, 2014, 23:04 »
По-добре десктоп, ще ти слезе доста по-евтино за същите възможности. Не знам какви са ти нуждите, но обикновено мобилните нужди в общият случай не са много по-големи от тези, за които ще ти свърши работа един таблет. Преди като прекарвах повече време извън София, ползвах лаптоп, откакто ми подариха една bluetooth клавиатура за таблета, вече не виждам никакъв смисъл. Ако ми трябва нещо спешно, връзвам ssh до вкъщи и си върша работата. За мен специално това е оптималния вариант, лаптопа хем тежи, хем не върши много повече работа, хем излиза по-скъпо. А и друг е въпроса че десктопа дава значително повече възможности да си custom-изираш железарията.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #7 -: Mar 05, 2014, 23:26 »
+1 за десктоп.
Лаптопите с тези бавни, малки и скъпи харддискове и скъпа РАМ хич не ги бива за виртуализации.
А и десктопа си е бърз дори за сърфиране, браузърите ядат тонове РАМ и ЦПУ и ако отвориш повечко табове лаптопите клякат.
Ако можеш да си позволиш и десктоп и лаптоп - направи десктоп-а ESXi host и му накачули сървъри
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #8 -: Mar 06, 2014, 10:46 »
@gat3way

Кажи си моля те модела на клавиатурата. Аз взех една ма нещо не ме кефи.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #9 -: Mar 06, 2014, 11:00 »
Не знам в момента, като се прибера вечерта ще видя и ще пиша.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #10 -: Mar 06, 2014, 11:22 »
+1 за десктоп.
Лаптопите с тези бавни, малки и скъпи харддискове и скъпа РАМ хич не ги бива за виртуализации.
А и десктопа си е бърз дори за сърфиране, браузърите ядат тонове РАМ и ЦПУ и ако отвориш повечко табове лаптопите клякат.
Ако можеш да си позволиш и десктоп и лаптоп - направи десктоп-а ESXi host и му накачули сървъри
Това за лаптопите не съм съгласен. Има лаптопи и лаптопи. Както с всичко останало. Държал съм отворени и заредени над 60 таба в браузъра, наред с работещ торен клиент, филм на Full HD, който гледах. В това състояние ( филма на пауза, разбира се ) съм играл Crysis 3 с настройки на графиката почти на max.

Купувайки машинария обаче, човек винаги първо трябва да си зададе въпроса, за какво ще я ползва и това е. Твърде често се купува ненужно много мощ, на съответната цена за посредстени нужди.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #11 -: Mar 06, 2014, 11:57 »
Цитат
Купувайки машинария обаче, човек винаги първо трябва да си зададе въпроса, за какво ще я ползва и това е. Твърде често се купува ненужно много мощ, на съответната цена за посредстени нужди.

Да, точно нуждите трябва да бъдат преценени предварително и после да се купува техниката! Всяка техника е много добра, супер добра, но за определени нужди и цели.
Не съм привърженик по принцип на втората употреба техника, но има нужди и конюнктура на пазара при които е за предпочитане.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #12 -: Mar 06, 2014, 18:44 »
+1 за десктоп.
Лаптопите с тези бавни, малки и скъпи харддискове и скъпа РАМ хич не ги бива за виртуализации.
А и десктопа си е бърз дори за сърфиране, браузърите ядат тонове РАМ и ЦПУ и ако отвориш повечко табове лаптопите клякат.
Ако можеш да си позволиш и десктоп и лаптоп - направи десктоп-а ESXi host и му накачули сървъри
Това за лаптопите не съм съгласен. Има лаптопи и лаптопи. Както с всичко останало. Държал съм отворени и заредени над 60 таба в браузъра, наред с работещ торен клиент, филм на Full HD, който гледах. В това състояние ( филма на пауза, разбира се ) съм играл Crysis 3 с настройки на графиката почти на max.

Купувайки машинария обаче, човек винаги първо трябва да си зададе въпроса, за какво ще я ползва и това е. Твърде често се купува ненужно много мощ, на съответната цена за посредстени нужди.
Не можеш да биеш десктопа с лаптоп ако щеш да строшиш една чанта пари - лаптопите са оптимизирани за малка ел. консумация и ниски температури - десктопа се оптимизира за скорост (като почнеш от ЦПУ, РАМ, чипсет, харддиск...).
Та колко виртуални машини бяха стартирани на твоя супер-дупер лаптоп дето казваш че е много бърз
« Последна редакция: Mar 06, 2014, 18:45 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #13 -: Mar 06, 2014, 21:03 »
@gat3way

Кажи си моля те модела на клавиатурата. Аз взех една ма нещо не ме кефи.

Бля, някаква generic китайска е. По името на модела (BK6089BA) стигнах до следното:

http://bells.en.alibaba.com/product/811654027-212372620/BK6089BA_Mini_Bluetooth_keyboard.html

Което е същата клавиатура, само че бяла. Моята е черна.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #14 -: Mar 06, 2014, 22:39 »
+1 за десктоп.
Лаптопите с тези бавни, малки и скъпи харддискове и скъпа РАМ хич не ги бива за виртуализации.
А и десктопа си е бърз дори за сърфиране, браузърите ядат тонове РАМ и ЦПУ и ако отвориш повечко табове лаптопите клякат.
Ако можеш да си позволиш и десктоп и лаптоп - направи десктоп-а ESXi host и му накачули сървъри
Това за лаптопите не съм съгласен. Има лаптопи и лаптопи. Както с всичко останало. Държал съм отворени и заредени над 60 таба в браузъра, наред с работещ торен клиент, филм на Full HD, който гледах. В това състояние ( филма на пауза, разбира се ) съм играл Crysis 3 с настройки на графиката почти на max.

Купувайки машинария обаче, човек винаги първо трябва да си зададе въпроса, за какво ще я ползва и това е. Твърде често се купува ненужно много мощ, на съответната цена за посредстени нужди.
Не можеш да биеш десктопа с лаптоп ако щеш да строшиш една чанта пари - лаптопите са оптимизирани за малка ел. консумация и ниски температури - десктопа се оптимизира за скорост (като почнеш от ЦПУ, РАМ, чипсет, харддиск...).
Та колко виртуални машини бяха стартирани на твоя супер-дупер лаптоп дето казваш че е много бърз
Аз не съм и казал, че лаптоп може да бие десктопа.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.