Автор Тема: Идея около виртуализацията.  (Прочетена 7120 пъти)

MGMCHANNEL

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #15 -: Mar 07, 2014, 04:34 »
+1 за десктоп.
Лаптопите с тези бавни, малки и скъпи харддискове и скъпа РАМ хич не ги бива за виртуализации.
А и десктопа си е бърз дори за сърфиране, браузърите ядат тонове РАМ и ЦПУ и ако отвориш повечко табове лаптопите клякат.
Ако можеш да си позволиш и десктоп и лаптоп - направи десктоп-а ESXi host и му накачули сървъри
Това за лаптопите не съм съгласен. Има лаптопи и лаптопи. Както с всичко останало. Държал съм отворени и заредени над 60 таба в браузъра, наред с работещ торен клиент, филм на Full HD, който гледах. В това състояние ( филма на пауза, разбира се ) съм играл Crysis 3 с настройки на графиката почти на max.

Купувайки машинария обаче, човек винаги първо трябва да си зададе въпроса, за какво ще я ползва и това е. Твърде често се купува ненужно много мощ, на съответната цена за посредстени нужди.
Здравей!
От известно време се интересувам от лаптопи -за какво стават и колко струват -а това което си го правил е меродавно само за лаптоп с цена от 1800лв минимум и нагоре! Говоря за читави и добре проектирани лаптопи за геймене и игри с марков охладител. В диапазона до 1800лв трудно ще намериш лаптоп проектиран за игри, който да държи здраво на бой. И да знам че масово хора играят и на лаптопи около 800-1000лв, с което си скъсяват живота на лаптопа-обикновенно проектиран за гледане на филми,музика или работа най-вече с офис приложения.
Като за терминал и за леки неща с него да правиш -става, за повече по добре десктоп!
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6204
    • Профил
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #16 -: Mar 07, 2014, 07:21 »
+1 за десктоп.
Лаптопите с тези бавни, малки и скъпи харддискове и скъпа РАМ хич не ги бива за виртуализации.
А и десктопа си е бърз дори за сърфиране, браузърите ядат тонове РАМ и ЦПУ и ако отвориш повечко табове лаптопите клякат.
Ако можеш да си позволиш и десктоп и лаптоп - направи десктоп-а ESXi host и му накачули сървъри
Това за лаптопите не съм съгласен. Има лаптопи и лаптопи. Както с всичко останало. Държал съм отворени и заредени над 60 таба в браузъра, наред с работещ торен клиент, филм на Full HD, който гледах. В това състояние ( филма на пауза, разбира се ) съм играл Crysis 3 с настройки на графиката почти на max.

Купувайки машинария обаче, човек винаги първо трябва да си зададе въпроса, за какво ще я ползва и това е. Твърде често се купува ненужно много мощ, на съответната цена за посредстени нужди.
Здравей!
От известно време се интересувам от лаптопи -за какво стават и колко струват -а това което си го правил е меродавно само за лаптоп с цена от 1800лв минимум и нагоре! Говоря за читави и добре проектирани лаптопи за геймене и игри с марков охладител. В диапазона до 1800лв трудно ще намериш лаптоп проектиран за игри, който да държи здраво на бой. И да знам че масово хора играят и на лаптопи около 800-1000лв, с което си скъсяват живота на лаптопа-обикновенно проектиран за гледане на филми,музика или работа най-вече с офис приложения.
Като за терминал и за леки неща с него да правиш -става, за повече по добре десктоп!
Лаптопите стават за всичко, за което и десктопите, но можеш да си го занесеш където идеш. Ако е за игра обаче, не си струва. Поне за нас в България. Това не са малко пари. Пак казвам. Ако не ти е нужна мобилност, десктоп. За същите пари, няма значение какви са, получаваш по-добра производителност. Но пак всичко е относително. Причините да си вземе човек лаптоп може да не са свързани например с пари или това, че може да го вземе, като иде на почивка. Може просто да няма достатъчно пространство или пък не иска да му се мотат толкова кабели, може дори и палаво детенце да е причината. Ползваш и после прибираш.
Sony мисля, че бяха правили преди време мобилна работна станция с голям дисплей, мощ като на десктоп система, но това чудо си имаше собствени дръжки като част от корпуса. Огромно и тежко.
Все тая. Тъй или иначе, повечето хора рядко постъпват разумно, що се отнася до тези технологии. Имат доскорошната десктоп система като мощ в джоба си, но редят пъзели на телефона и се ровят във фейсбук. Но друго си е като извадиш тухличката от джоба. Моя телефон струва 50 лева. Повечето хора. За да изпитвам радост, когато видя някой да направи обоснован и разумен избор за нещо такова като  лаптоп, телефон или изобщо черна техника, значи тези хора са твърде малко.

Моя случай беше общо взето тест на машината. Игрите винаги са били изпитание и за процесор, и за графика, че и за охлаждане, дъно. Crysis 3 наполовина тест, щото на такава игра не можеш да не се изкефиш. Ако си играл Doom 2, ще знаеш за какво ти говоря. Споменатата още е ненадмината в много неща.  ::) Браузъра редовно си го тормозя с повече табове, че се ровя за какви ли не неща в нета. Свалям много видео от тубата все още и понеже не зная дали ще попадна на същия плейлист повторно, не затварям и табовете, докато не приключа. Машинката по принцип се рекламира, че е CLI, но моята е с една графика. Втората би трябвало да се намира, където е DVD-то. Но не ми е нужна графика.
« Последна редакция: Mar 07, 2014, 07:39 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

theWatchmaker

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #17 -: Mar 07, 2014, 12:04 »
Здравейте,

интересна дискусия сте заформили, и много често срещана - ключовото беше, че масово хората не умеят да се възползват от ресурсите, с които разполагат когато си купуват електроника, но понеже е модерно, странно защо, го правят.

Въпросът беше, че аз имам основно нужда от лаптоп, защото често пътувам, тук където живея нямам място да държа и компютър, и лаптоп, за това реших да инвестирам парите в лаптоп, и някакъв компютър/100-150лв, който да виртуализира всички тези неща/.

След кратки консултации разбрах (а и вече беше споменато с някое от първите мнения), че за да реализирам това, което искам ще ми трябва нещо около следните параметри i7, 8gb ram, ssd дискове и др. за т.нар. вируализираща система или сървър ако щете - което за мен като студент не е финансово оправдана инвестиция.
Все пак не съм организация, която може да си избие парите посредством подобен ход, а просто студент търсещ начин да си улесни живота.

За това, както е тръгнало най-вероятно ще се насоча към по-сносен лаптоп, ще го ъпгрейдвам до максимум рам и ще действам с VMware Workstation що се отнася до виртуализация за разработка и тестване на приложения/проекти, просто ще държа виртуалките на външен диск за да намаля (макар и с някакви минимални проценти) риска от загуба на разработки и проекти.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6204
    • Профил
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #18 -: Mar 07, 2014, 13:59 »
Всяка линукс система ще ти свърши работа, като среда за разработка, езици за програмиране и прочее. Единствено трябва да се съобразиш с размери на дисплея, които ще са ти удобни, батерията и едно външно стройство, за да си пазиш нещата вън от системата, щом си толкова притеснен за проектите си - ще да е добра инвестиция, пък и е наистина полезно ( личен опит, научен по кошмарен начин ). 14 инча може  би е оптимален вариант. i7 са "скъпи", рамта не толкова.

Ако не те мързи, разучи какво точно или би могъл да ползваш и потърси, какъв ресурс горе-долу изисква всяко приложение за спокойна работа. Може би това ще е достатъчно за да определиш нуждите си. Казвам горе-долу, защото ако искаш да пишеш и приложения които ползват технология като  CUDA и еквивалента и при ATI, ще ти трябва отделна графична карта. Ако се спреш на nVidia, бъди сигурен, че картата поддържа Optimus. Това ще ти спести енергия. Бързия процесор е хубаво нещо, но ако i7 ти се струва скъп i5 също е добър избор.

Общо взето варианти колкото искаш. Но щом заговори за пари, почни с възможно най-точно определяне на нуждите ти. И ако можеш не прави компромис след това с параметрите, защото може да ти се приска да си взел нещо друго впоследствиие. RAM се добавя. И по-голям диск може да се добави, но толкова. Аз не бих си взел Acer, Dell. Може би Asus, предпочитам Lenovo.

Последно, но не по важност ( понеже спомена, че пътуваш ), е използването на батерията. Като си вземеш машината, колкото и да е заредена, остави машината да работи, ползвай си я веднага, до пълното разреждане на батерията. До степен, да не може да мигне и идиодче, щом натиснеш бутона за включване. Зареждаш и разреждаш така 2-3 пъти и после я оставяш заредена, когато я вадиш от лаптопа и не я слагаш, ако ще работиш на ток. Веднъж на две седмици е добре да я разреждаш напълно и зареждаш отново, ако не си я ползвал по-дълго време.
« Последна редакция: Mar 07, 2014, 14:01 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #19 -: Mar 07, 2014, 14:26 »
ще действам с VMware Workstation
VMware Workstation е платен, съмнявам се, че ще си го купиш, а тук не одобряваме кракванията. Безплатно решение от VMware е VMware Server, който след това можеш да достъпваш с VMware Player (не Plus, който е платен) или уеб клиента през браузър.
Безплатно дескоп приложение за виртуализация с всичко в едно е VirtualBox, който също можеш да пробваш.
Може да разгледаш и QEMU.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

theWatchmaker

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #20 -: Mar 07, 2014, 21:23 »
4096bits, благодаря за ценния съвет.
Аз за момента съм се насочил към Lenovo Thinkpad Т или W серия.

neter - за това, което мислех да правя исках да използвам OpenStack, но щом е за декстоп виртуализация може да използвам и Virtual PC, така и Virtual PC. Просто в момента на писане на мнението ми е изскочило в главата VMware Workstation.

Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #21 -: Mar 08, 2014, 07:56 »
VirtualBox е много подходящ. стартираш през него, създаваш си диск, където ти е удобно /в твоя случай на външния диск, което не товари системата ти, а и се запазва при преинсталация/, инсталираш, каквото ти е кеф и си работиш........
ако те интересува, разгледай тук:
VirtualBox
« Последна редакция: Mar 08, 2014, 08:00 от satir »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #22 -: Mar 09, 2014, 08:10 »
Тези  варианти съм ги пробвал многократно и за мен никога не са работили. Успех при теб!


п.п. Много ми е бедна фантазията да си представя по-голямо конкретно извращение от Опен Стек на виртуалка.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #23 -: Mar 09, 2014, 14:23 »
Давам пример какво ползвам аз.

Преди 3г си купих Acer 7551G с AMD Phenom IIx4 и 4GB памет с идеята основна система да бъде Linux и на виртуалка или дуал бут да карам с Уиндоус ХР (трябва ми да чертая на Аутокад). Тогава цената беше 1400лв.
Макар че лаптопа си има драйвери за ХР с него не ставаше работата нещо заспиваше диска и т.н. и минах само на Кубунту пък си направих виртуална машина с Аутокада и още една за ВЕЛИКАТА програма на ТУ-София за Енергийна ефективност (щото ако се скапе компа мейли, кодове и т.н., знаете процедурата по регистрация).

Та така с тоя лаптоп в началото имах проблеми с Кубунту докато му оправят подрръжката на видеото сега в момента при включена виртуалка си държи до 45 градуса процесора. Ползва се с Кубунту 12.04.02 (ядро 3.5) след 2-3 месеца ще се ъпдейтва до 14.04, щото с всяко ново ядро се подобрява работата на видеото и консумацията.
Исках да е лаптоп просто щото по време на покупката нямаше място за десктпоп (то не че сега има :))
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #24 -: Mar 09, 2014, 19:16 »
Цитат
Уча Информатика и както знаете, много често се налага инсталация на среди за разработка, сървъри, езици, глупости. Всичко това при една евентуална преинсталация е супер дразнещо да се инсталира, гласи и т.н

На предната страница дадох едно предложение за втора употреба машина което май се подмина, но за тези цели и в периспектива, за да не купува постоянно хардуери си требе истински Уоркстейшън, а не десктопи. Сега, дали ще е нов и марков или сбирщайн, но с компоненти за уоркстейшън или втора употреба е въпрос на финансови възможности.
Като бъдещ програмист ще има нужда от доста виртуалки за тестова, но виртуалки със сериозен ресурс. И аз имам добър лаптоп Делл 7110 и5 и 4ГБ рам, но като го панпъна малко с виртуалка и не става.
Това което дадох като предложение е първото което ми попадна. Има избор голям, а фирмите дават и по 6 месеца гаранция на втората употреба техника. Който е ръчкал втора употреба маркова техника, може и да е забелязал, че на куп години всичко в нея е перфектно, а остарява само платформата, но при добра преценка може да си осигури хардуерно бъдеще за поне 5 години и със стара платформа.

По нова година и аз реших да си направя десктопа с и5 2300 и 16ГБ рам на сървър за виртуализация с ESXi, за да скърпя малко положениета с недостига на ресурс и го изтърпях едва една седмица, а като десктоп си работи перфектно вече 3 години!

Нещо като онова което препоръча, ако го ъпгрейдне с втора употреба процесор х5650 и рам на поразия, ще понесе поне 1,5 пъти повече от сървъра който съм обявил за продажба в другата секция. Чисто нова машина или сбирщайн с нови компоненти излиза над 3 пъти по-скъп хардуерния ресурс!

В момента точно такъв двупроцесорник събирам, но в 2У шаси и съм станал луд от сметки!
Активен

userpwn

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #25 -: Mar 14, 2014, 20:25 »
Полезна и интересна дискусия , беше ми интересно да я изчета благодарско и от ме
Активен

antimatriX

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Идея около виртуализацията.
« Отговор #26 -: Mar 15, 2014, 11:33 »
Моя съвет пък е точно обратния. Дай повече пари пари за настолен - по-надеждни и са и за същите пари получаваш повече пройзводителност - и може да си го оставиш постоянно включен или да го будиш през мрежата, и да си цъкаш виртуалките от лаптоап и да го ползваш като терминал. Проблем е обаче интернет - дали имаш навсякъде и колко е надежден.

това е най удачно
Активен