Автор Тема: linux и вирусите  (Прочетена 13463 пъти)

edmon

  • Гост
linux и вирусите
« -: Jan 01, 2012, 11:31 »
Преди 20 години в града в който живея имаше около 5-6 компютъра- в някои учреждения и няколко частни. Всички те по един или друг начин бяха заразени с някакъв вирус, естествено изпозлаваха МС-ДОС или ПС-ДОС или Уиндовс 3.11. В момента съм сигурен, че има толкова инсталирани и използвани линукси и за тях няма нито един вирус. Предполагам, че в световен мащаб цифрите са същите.
Дали ?

ПС. Такива мисли ми дойдоха във връзка с това, че се твърди, че линукс не е толкова популярен и за това за него няма вируси...
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: linux и вирусите
« Отговор #1 -: Jan 01, 2012, 12:15 »
Има вируси и за линукс. Кажи ми, може ли някой друг да инсталира програма на компютъра ти, без да знае администраторската парола или можеш ли ти самият да си инсталираш програма, ако не си премахнал паролата и ще си отговориш на някои въпроси.
« Последна редакция: Jan 01, 2012, 12:17 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

edmon

  • Гост
Re: linux и вирусите
« Отговор #2 -: Jan 01, 2012, 15:35 »
Има вируси и за линукс. Кажи ми, може ли някой друг да инсталира програма на компютъра ти, без да знае администраторската парола или можеш ли ти самият да си инсталираш програма, ако не си премахнал паролата и ще си отговориш на някои въпроси.
Прав си , исках само да кажа колко е ОГРОМНА разликата в сигурността!!! И все пак самото им съществуване, не значи, че има прост начин да се появят на компютъра ми, а в другия лагер не е точно така! Това си е почти равно на несъществуване!
« Последна редакция: Jan 01, 2012, 15:40 от edmon »
Активен

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Re: linux и вирусите
« Отговор #3 -: Jan 01, 2012, 22:56 »
Сигурноста на една система зависи от задклавиатурното устройство ( без значение на каква сиситема/ОС е) 
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: linux и вирусите
« Отговор #4 -: Jan 02, 2012, 00:41 »
Тук мисля че се възхвалява Linux и неговата сигурност, която се митологизира даже.

Истината е, че ще се качи хакнат PHP скрипт и пак може да се вземат root права.

Така, че краставиците да се продават другаде...  ;D ;D ;D
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: linux и вирусите
« Отговор #5 -: Jan 02, 2012, 02:13 »
Помня преди години, беше станало много модерно големите мутри да се возят в Мерцедес G класа, щото предполагам са вярвали че ще живеят по-сигурно така. Та когато се виждат две мутри на едно заведение, отвън се паркираха няколко такива квадратни мерцедеси и един кордон борци вкарваха голямата мутра в заведението.

Това не им помогна разбира се - единият го изперкали със снайпера докато пушил на терасата, другият докато обядвал влезли няколко социопата облечени като попове и го разстреляли като животно, третият го взривили в асансьора, другият направо докато си се возил в джипа го взривили с гранатомет.

Та работата с линукс е същата като с G класите. Няма да пострадаш от цигани дето мятат камъни и от деца дето те целят с въздушна пушка. Ако някой те нарочи обаче, няма какво да те спаси. От гледна точка на usability-то и сигурността, проклятието на линукс е в богатата екосистема - хиляди билдове, хиляди конфигурации, това е благодат от гледна точка на сигурността - трудно се пише malware, който да ги таргетира, още повече че няма смисъл след като това са под 2% от потребителите. Ако някой реши да ти прави сечено обаче....хм

Преди време имаше една демонстрация, беше излязъл един експлойт за ядрото, където кофти приготвена partition таблица водеше до изпълнение на код в ring0. PoC кода, който гледах беше грубо казано ръгаш флашка в USB слота, всички процеси вървящи на системата, придобиват root-ски права. Просто proof of concept. Сега представи си компанията/учреждението където решили да мигрират към линукс само защото проблемите със сигурността били решени. Та значи лошите хора подхвърлят няколко такива флашки в района и винаги ще се намери любопитен тъпак, който като ги намери, ще ги ръгне на машината си да види какво има на тях. И дотам бяхме :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: linux и вирусите
« Отговор #6 -: Jan 02, 2012, 07:05 »
Е, ако говорим въобще за сигурност, Линукс си е уязвим и хич не е глупако устойчив.Но спрямо основната заплаха за Уиндоус - вирусите , е .Вярно, няма много десктоп системи с линукс. Обаче има много сървъри с Линукс и то със много ценни информации по тях. Аз поне не съм чул машина с Линукс сървър да е паднала от вирус.Падат от други заплахи, но от вирус не съм чувал.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

edmon

  • Гост
Re: linux и вирусите
« Отговор #7 -: Jan 02, 2012, 11:05 »
Абе вие кви хора сте:))))
При реални условия за десктоп потребител, който слуша онлайн радио, пули се в фейсбук, обажда се на децата в чужбина с скайп и чете новини в медияпул и си чете мейлтъ в абв  - едната система е почти НЕПРОБИВАЕМА, докато другата Е.
Всичко останало е въпрос на грешни намерения!
@нооб прати ми го тоя скрип или дай някак да си го заредя да видим кво става...
@гейтуей тебе всеки ден ли те стрелят с снайпер?
« Последна редакция: Jan 02, 2012, 11:07 от edmon »
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: linux и вирусите
« Отговор #8 -: Jan 02, 2012, 11:31 »
Абе вие кви хора сте:))))
При реални условия за десктоп потребител, който слуша онлайн радио, пули се в фейсбук, обажда се на децата в чужбина с скайп и чете новини в медияпул и си чете мейлтъ в абв  - едната система е почти НЕПРОБИВАЕМА, докато другата Е.
Всичко останало е въпрос на грешни намерения!
@нооб прати ми го тоя скрип или дай някак да си го заредя да видим кво става...
@гейтуей тебе всеки ден ли те стрелят с снайпер?

+1

ХАХАХАХАХАХАХ!
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

ieti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
  • Distribution: Arch, Debian
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: linux и вирусите
« Отговор #9 -: Jan 02, 2012, 12:11 »
Повечето вируси на уиндоус за да направят каквото трябва се нуждаят от административен акаунт(debug привилегия). Ако си с обикновен юзър нещата са доста ограничени. В линукс/юникс нещата са същите. С тази разлика, че в уиндоус хората масово използват административни потребители, което им навлича куп неприятности. В линукс си по подразбиране с обикновен потребител.

Та в голяма степен опира до задклавиатурното устройство и какви знания и компютърна култура има то. Вече ако се попадне на нещо по-гадно и това не спасява, но шансовете падат значително.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: linux и вирусите
« Отговор #10 -: Jan 02, 2012, 12:48 »
Абе вие кви хора сте:))))
При реални условия за десктоп потребител, който слуша онлайн радио, пули се в фейсбук, обажда се на децата в чужбина с скайп и чете новини в медияпул и си чете мейлтъ в абв  - едната система е почти НЕПРОБИВАЕМА, докато другата Е.
Всичко останало е въпрос на грешни намерения!
@нооб прати ми го тоя скрип или дай някак да си го заредя да видим кво става...
@гейтуей тебе всеки ден ли те стрелят с снайпер?

Аз имам двама приятели, които точно за това си ползват щайгите и не разбират и от Уиндоус даже и като им качих Убунту и са мноо доволни :D
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: linux и вирусите
« Отговор #11 -: Jan 02, 2012, 13:16 »
Цитат
Абе вие кви хора сте:))))
При реални условия за десктоп потребител, който слуша онлайн радио, пули се в фейсбук, обажда се на децата в чужбина с скайп и чете новини в медияпул и си чете мейлтъ в абв  - едната система е почти НЕПРОБИВАЕМА, докато другата Е.
Всичко останало е въпрос на грешни намерения!
@нооб прати ми го тоя скрип или дай някак да си го заредя да видим кво става...
@гейтуей тебе всеки ден ли те стрелят с снайпер?

1) "Нормалният" десктоп потребител прави много повече неща. Ако правише само това, импликираш, че онлайн радиото, фейсбоок , скайп и абв са кошница с вируси. За съжаление, някой ключови разработчици на среди в Linux, се стремят да ни втълпят, че инфантилността на Linux като десктоп, всъщност е плюс ( щото видиш ли то потребителят друго не правил... )

2) Сигурността се измерва със статистиката от репортерите. Сигурнустта се измерва с щетите, който причинява провбивът и от отговрниците в едно предприятие.

В повечето фирми, (по мое лично наблюдение) отношението Linux/Windows е към 2% (WEB Server + DB + App)/(SQL+ App + Citrix) примерно 40/2000. Това е на база на моите наблюдения де...  За съжаление съм въждал само веднъж вирус. Беше заразил бозите, и беше дошъл от вътрешен човек, инсталирал нерегламентиран софтуер.


Иначе и за линукс има root-kits колкото искаш...
« Последна редакция: Jan 02, 2012, 13:23 от shoshon »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: linux и вирусите
« Отговор #12 -: Jan 02, 2012, 13:44 »
Цитат
Абе вие кви хора сте:))))
При реални условия за десктоп потребител, който слуша онлайн радио, пули се в фейсбук, обажда се на децата в чужбина с скайп и чете новини в медияпул и си чете мейлтъ в абв  - едната система е почти НЕПРОБИВАЕМА, докато другата Е.
Всичко останало е въпрос на грешни намерения!
@нооб прати ми го тоя скрип или дай някак да си го заредя да видим кво става...
@гейтуей тебе всеки ден ли те стрелят с снайпер?

 "Нормалният" десктоп потребител прави много повече неща. Ако правише само това, импликираш, че онлайн радиото, фейсбоок , скайп и абв са кошница с вируси. За съжаление, някой ключови разработчици на среди в Linux, се стремят да ни втълпят, че инфантилността на Linux като десктоп, всъщност е плюс ( щото видиш ли то потребителят друго не правил... )


Нормалния десктоп потребител гледа филми, цъка фейсбук и скайп, а някои играят и игри! Та като махнеш тези които играят игри, за другите е пИрфектен!
Активен

edmon

  • Гост
Re: linux и вирусите
« Отговор #13 -: Jan 02, 2012, 14:18 »

Та в голяма степен опира до задклавиатурното устройство и какви знания и компютърна култура има то. Вече ако се попадне на нещо по-гадно и това не спасява, но шансовете падат значително.
Наистина в много важно какво е решил да си причини потребителя,НО
защо тогава аджеба не са се появили масово вируси, които да атакуват и линуксите?
Убунтуту е вече доста популярно!!!! Какво пречи на мощната софтуерна компания
Майкрософт ей така за спорта да си плати на някой закъсал хакер и да напише
унищожаващия линукс вирус? Защо Евгений от Сиктивкар в дългите сибирски вечери не
налише нещо смазващо линукса ей така щото е много непробиваем, защо Ликус Тормандс докато
чака да мине дълагата полярна нощ в Филандия не наплющи едно вирусче за Линукса....
ЗАЩО СЛАВИ ЗАЩО?!?!?!?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: linux и вирусите
« Отговор #14 -: Jan 02, 2012, 14:37 »

Та в голяма степен опира до задклавиатурното устройство и какви знания и компютърна култура има то. Вече ако се попадне на нещо по-гадно и това не спасява, но шансовете падат значително.
Наистина в много важно какво е решил да си причини потребителя,НО
защо тогава аджеба не са се появили масово вируси, които да атакуват и линуксите?
Убунтуту е вече доста популярно!!!! Какво пречи на мощната софтуерна компания
Майкрософт ей така за спорта да си плати на някой закъсал хакер и да напише
унищожаващия линукс вирус? Защо Евгений от Сиктивкар в дългите сибирски вечери не
налише нещо смазващо линукса ей така щото е много непробиваем, защо Ликус Тормандс докато
чака да мине дълагата полярна нощ в Филандия не наплющи едно вирусче за Линукса....
ЗАЩО СЛАВИ ЗАЩО?!?!?!?

Логично е Уотсън ;) ! Вирусите не се лепят на адвансет усерите ;) , а същите тези адвансет узери се оправят и с Линукс и с Уиндоус! Аз не се смятам за много адвансет, но лаптопа ми е с Уиндоус 7 без антивирусна и нямам проблеми. На виртуалните Уиндоуси които ползвам също съм без антивирусна и купищата други анти. 
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Mandrake Linux 10 and Linux
Настройка на програми
aaaSASlover 3 8823 Последна публикация Dec 08, 2012, 20:46
от UBIGI
Remote връзка Linux<--> Linux
Настройка на програми
stoyanovs 5 7433 Последна публикация Jan 24, 2006, 16:49
от gostenin
Experienced linux enginnced linux engineers
Търсене
bulwork 0 7497 Последна публикация May 10, 2008, 14:24
от bulwork
Dual boot Linux and Windows XP (Linux installed first) ПРОБЛЕМ !!!
Настройка на програми
XaMeLeOnA 36 39425 Последна публикация Nov 06, 2011, 02:58
от Compare
Linux From Scratch - Do-it-yourself-Linux
Начини за увеличаване на бързодействието
neosofti 2 4675 Последна публикация Jul 03, 2009, 08:43
от tyuio