Автор Тема: Отново за партиционирането  (Прочетена 916 пъти)

yalu

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
  • Distribution: Убунто 10.4
    • Профил
Здравейте,

Когато си инсталирах Убунто 10.4 наскоро, смятах че 7,4ГБ на EXT4 ще са ми достатъчни, но вече са ми "тесни" искам да добавя още. Освободих дял на диска без да го форматирам във файлова система.

Въпроса ми е - как да слея сегашният ми дял (/dev/sda5) с допълнително създадения дял без да се налага да изтрия вече съществуващата инсталация?

Мерси предварително!
Активен

Carpe diem!

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Отново за партиционирането
« Отговор #1 -: Jun 28, 2011, 10:52 »
Два варианта:
1. Другия дял монтираш например в твоята папка с документи
2. Ако убунтуто се е инсталирало в LV, с няколко гимнастики с LVM добавяш дисково пространство.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Отново за партиционирането
« Отговор #2 -: Jun 28, 2011, 14:34 »
Тесни за какво - за инсталация на програми или за твои си файлове? Ако е за първото, става по-сложно. Свободният ти дял е /dev/sda5 (logical дял в extended дяла), а кой е дялът, с който искаш да го слееш? Т.е. направо кажи как ти е разделен целия диск, като размери, последователност и съдържание...
Активен

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Re: Отново за партиционирането
« Отговор #3 -: Jun 29, 2011, 11:22 »
fdisk -l
cat /etc/fstab
Активен

А печат ?