Но не ми е ясен цитатът и значението му. Преведах текста чрез интернет, но тук го публикувам в оригинал. Например за какво може да ми бъде полезна тази дистрибуция?
VzLinux, a product of Virtuozzo International GmbH, is a free and open-source distribution built from the source code for Red Hat Enterprise Linux. It is available in three different flavors - optimized for running in high-dense system container, virtual environments and as a bare-metal image. It is also supported as a guest operating system under different hypervisors (Virtuozzo, OpenVZ and KVM) with templates in hyperscaler marketplaces. The project also provides a ready-to-use conversion utility for simple and on-the-fly conversion from CentOS 8 to VzLinux 8, plus the possibility to convert CentOS 7 directly to VzLinux 8.
https://www.virtuozzo.com/vzlinux.html
OpenVZ e много стар проект. Със сигурност е поне на 20 год., защото го има кажи-речи откакто аз се занимавам с ГНУ/Линукс.
С две думи група ентусиасти виждат, колко недоклатена е реализацията на Карцер (chroot) в Линукс и колко е добра в *BSD (jail). По онова време Zones на Solaris още не съществуваха. Ние всички знаем, какъв трън в задника и повод за параноя в сигурността е chroot, но нищо не правим, ако не броим определен брой, общо взето несъвместими решения, сведени точно до едно — GRSecurity и той пак толкова стар.
Та пичовете решават да пренапишат всичко. Не съм сто процента убеден, но като да са били блядки, защото русите хора определено имат огромно влияние в този проект. След време си правят компаня, която кръщават Parallels. И така от OpenVZ се ражда платената редакция — Virtuozzo. След още някакво време паралените са купени от SWsoft (тия даже аз не ги знам). Платеното нещо напредва доста, а откритото изостава.
В този форум е обсъждан неколкократно OpenVZ в първото десетилетие на века и общо взето, занимавалите се с него, разправяха, че е бая несгодно.
Очевидно това е стигнало до ушите на паралелните, защото те повеждат битка за влизането на OpenVZ във ваниленото ядро. То хубаво, ама ако не се казваш ИБМ, Интел, АМД и Самсунг, добирането на честта да имаш код в ядрото, си е невъзможна мисия по Том Круз. Все пак имат някакви частични успехи в годините.
Обнадеждени от успехите прехвърлят кодова база към OpenVZ и така с Virtuozoo стават на практика едно и също, което винаги трябва да е случая, когато имаш платена поддръжка. Другото е рецепта за провал.
Първата дистрибуция, която отваря вратите за по-широко приемане е OpenSuSE. Логично действие в битката им за технологии с Red Hat. Но все пак паралелните се оказват по-умни и някак стигат и до големия конкурент (може би след потребителски натиск). Което е добре, знаем кой победи из между Новел и ИБМ.
Това е кратката им история, която съм проследил в новините. Аз също съм имал голямо желание да го пробвам, откакто знам за него, но истината е, че съм домашен потребител, а не професионалист и обслужващи машини (servers) никога не съм правил, и не съм се занимавал с тях.
А между временно дойдоха разни докери, ел-хикс-це-та и незнам още какво, и изпиха цялата вода.
Ако ще го правиш за кинти, а не за удоволствие, то горещо ти препоръчвам да се заемеш с разни докери и разни Kubernetes, не защото са хубави, колко да са, просто това е индустриалния стандарт, и за него на клиентите са им промити главите да плащат. А и документацията се измерва в много александрийски библиотеки, което означава и необятна по възможност, външна помощ.