Автор Тема: ползване на стари компютри като терминали  (Прочетена 13388 пъти)

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
На старите компютри може да се инсталира някоя лека дистрибуция, на която да върви VNC клиент или X сървър (не ме питай защо се нарича сървър, а не клиент), а приложенията да се изпълняват на отдалечен компютър (може да е в съседната стая).

Обаче направих едни тестове "proof of concept" (само SSH, без VNC; VNC-то по някаква причина отказваше да работи на Ubuntu 16.04) и се оказва, че възпроизвеждането на видеота най-вероятно няма да работи добре.

Код:
$ ssh -XY testaccount@localhost
...
$ firefox

(Разбира се, нямаше звук!)

Интересно ми е някой дали е имал успех с възпроизвеждането на видео. Защото аз тествах на моя компютър (на един и същи компютър е ssh клиента и sshd сървъра) да стартирам браузър през SSH и изобщо не възпроизвеждаше видеото през браузъра както трябва, като процесора (i3) се товареше зверски със SSH криптирането/декриптирането...

При mplayer видеото работеше добре, а процесорът не се товареше на 100%, а "само" на около 40% за ssh и 40% за sshd.

Изглежда най-големия проблем е изчислителната мощност при криптирането/декриптирането. Ако се махне този елемент (не се ползва ssh, а се ползва VNC или X) би трябвало да работи по-добре.

При браузване на страници без видео съдържание няма голямо натоварване на процесора, ако не се скролва. При скролване на Firefox процесорът се товари с 50% за ssh и 50% за sshd.

Тук един ентусиаст е споделил опита си с един стар лаптоп:
Repurposing a Vintage Laptop to Create a X Terminal

Тук пишат как са направили нещо такова с компютър с процесор 486:
Making an X Terminal from a PC

« Последна редакция: May 10, 2017, 20:04 от vstoykov »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Ами може и без  ssh. Правил съм го и работи много добре. Mplayer-а също работи много добре но трябва да се настрои да ползва чист Х11 за output  вместо  xv (xvideo)

Единият начин е на клиента да се стартира чрез
 X --query server_ip
Като на клиента трябва да има инсталирано само един кернел и един X   и няма нужда от нищо друго... Нито от графична среда нито от програми че даже няма нужда и от   ssh  клиент. Е може би ще трябва и аудио система и драйвери за звука.

А на сървера трябва да имаш работещо  gdm или  kdm с разрешено ремоте куеринг.   
А звука не знам как се прехвърля.
« Последна редакция: May 10, 2017, 23:07 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Правил съм го и работи много добре. Mplayer-а също работи много добре но трябва да се настрои да ползва чист Х11 за output  вместо  xv (xvideo)

Направих няколко теста на 100мбит мрежа.
Първо не е нужно да се качва каквато и да е специална дистрибуция. Това с отдалечения x сървер и клиент може да се пробва с всеки два офис или домашни компютъра. Но този който е сървер трябва да е настроен да може да приема xdmcp https://wiki.archlinux.org/index.php/xdmcp заявки.

Ако всичко е точно (на клиенският компютър) на кдм или гдм като се появи менюто за локален логин има още едно меню - remote login. Дава се това и трябва да се появят имената на компютрите в които може да се логне. Избира се сървера и се появава логина на сървера.

Сега за  Mplayer-а вече е точно обратното (не бях прав) Х11 накъсва (а преди само то работеше) а xv вече работи по мрежа и то много мазно. ???

при мен при 100 мегабита мрежа се получава следното:
640x360 видео работи без прекъсване - но е на границата.

1280x720 видео накъсва яко и явно не му стига битрейта на мрежата.

Интерсно ми е защо 640x360 видеото (mplayer) работи мазно.
640x360 x 3 x 25 =17.28 мега–байта/сек а мрежата е ограничена на 10 мега–байта/сек. Да не би в X протокола да има някаква проста компресия???

видеото през браузер (YouTube) е пълна мъка :'(
-----

ако се пробва на гигабит етернет предполагам, че всички проблеми ще отпаднат.

 
« Последна редакция: May 11, 2017, 13:05 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
мнение от една култова тема от миналото:
http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=47225.msg291712#msg291712
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3