Автор Тема: Ричард Столман: Ubuntu шпионира потребителите  (Прочетена 10676 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Едно от основните предимства на отворения код е, че общността защитава потребителите от зловреден софтуер и частни корпоративни интереси. Според Ричард Столман обаче, Ubuntu - популярната Linux-базирана операционна система - се е превърнала в контра-пример за това.

Столман, сочен за бащата на свободния софтуер, твърди, че в Linux дистрибуцията е инжектиран шпионски код. В резултат на това, всеки път когато потребителят използва търсачката на дистрибуцията за търсене на файлове и папки, тайно се изпращат ключовите думи за търсене до сървърите на Canonical, основният разработчик на Ubuntu, съобщи Free Software Foundation.

Canonical от своя страна изпраща информацията до един от най-големите електронни магазини Amazon. Това шпиониране стига до крайния потребител, включено по подразбиране, но все пак е оставена възможност да бъде изключено от самия него.

Ричард Столман отправя изключително сериозни закани към компанията Canonical. Той смята, че тези действия са изключително непрозрачни и неприемливи, дори приходите от тях да бъдат инвестирани обратно в разработката на отворен софтуер.

Столман добавя още, че има множество дистрибуции, базирани на Ubuntu, и сега светът на отворения код ще види какви мерки ще вземат те, включително дали ще разобличат цялата схема.

Столман вдига все по-сериозно мерника на Canonical, като дори препоръчва на потребителите да я заменят с някоя друга дистрибуция и да препоръчат същото на приятелите си. Даже и на Linux Install Fests (провеждащи се и в България) той настоява да не се инсталира Ubuntu, а вместо това да се разпространява новината, че системата шпионира потребителите.

Столман се старае също по-широк кръг от хора да разберат, че Ubuntu включва и не-безплатни програми, както и че предлага такива. Linux последователят твърди, че на обществото трябва да стане ясно за негативното влияние, което оказват всички тези процеси, произлизащи от Ubuntu, вкл. опитите за легитимиране на несвободен софтуер. 
Източник

Столман нещо много се е нафъшкал срещу Убунту!
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Това не е голям проблем. Интересен проблем ще стане ако Ubuntu се "нафъшка" срещу Столман.
Активен

/dev/null

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
  • Distribution: Ubuntu Current LTS
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Столман вече е взел да изперква, иначе е прав. http://lwn.net/Articles/262570/
Активен

CPU: AMD Phenom II 1100T Black Edition @ 3,3GHz, Cooler: Cooler Master v10, RAM: Corsair VS2GB1333D3 x4, MB: GA-890XA-UD3, PSU: SS-1250XM, GPU: AMD HD 6850x2 (CrossfireX), Sound card: ASUS Xonar D2X, SSD: Kingston SVP200S37A/60G, HDD: Hitachi HDS721010KLA330 (1TB), HDS723030ALA640 (3TB), WD RED(4TB)

Mitaka

  • Гост
Че е изпркал е факт.
Ама това: http://www.youtube.com/watch?v=I25UeVXrEHQ
ме разби, буквално.

п.с.
Не го гледайте ако сте гнусливи, или в момвнта ядете, или ако скоро сте яли.
Ако въпреки това го гледате, и си оповръщате клавиатурата - не съм ви виновен.
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Ubuntu към Ричард Столман: Я върви покрая!
« Отговор #4 -: Dec 09, 2012, 20:40 »
"Съобщението на Столлман е необосновано, едностранно и излишно категорично, не се съобразява с гледната точка на другата страна и способства за нагнетяването на негатив"
http://blog.canonical.com/2012/12/07/searching-in-the-dash-in-ubuntu-13-04/
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Не знам дали е луд, обаче определено е за връзване.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Mitaka

  • Гост
Доколкото съм чел за него - е голям параноик.
Всичко и всеки го следи, постоянно нещо не е както трябва....
Дори се чудя как изобщо ползва компютър - та нали хардуера не е "отворен"?

Това със свалянето на чорапите в първия момент го приех малко като шега... ама като почна да си чисти краката леко се втрещих как може да го прави пред пълна аудитория.... а накрая, като изяде събраното... по-добре да не коментирам :)

п.с.
По мои спомени си беше свалил обувките и в НДК?
Тогава каза, че му било по-комфортно без обувки.... има един такъв шемет на "Двойно оцеляване", ама оня поне не крие, че не го слуша главата /Коди Лъндин/ :)
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
А, той използваше отворен хардуер, доколкото помня. Забравил съм подробностите, но както и да е. Което е малко глупаво в крайна сметка - не може да си едновременно анонимен и известен. В смисъл примерно като ходи по улиците го разпознават. Което определено би било по-голям проблем, отколкото примерно Гугъл да знае какво е търсил и къде е кликал.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Пуснах това изказване за коментари от другите, че ми е много интересно как ще се случат нещата така, както той ги интерпретира!
От една страна, Убунту се опитват да взаимстват от Уиндоус и Епъл бизнес модела, за да получи Линукс по-голямо разпространение, но от друга страна, струва ми се, че това което той визира е невъзможно да се случи.

Причината според мен е, че всяка ГПЛ програма ползва пакети от други програми и все ми се струва, че за да се осъществи това, то трябва и разработчиците на другите пакети да се съгласят с това, но пък и техните пакети са обвързани с други и става невъзможно мешана скара и се чудя, каква е причината да е наострен толкоз срещу Убунту!?
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
В резултат на това, всеки път когато потребителят използва търсачката на дистрибуцията за търсене на файлове и папки, тайно се изпращат ключовите думи за търсене до сървърите на Canonical, основният разработчик на Ubuntu, съобщи Free Software Foundation.

Е, дано само това да е проблема. Не си спомням досега да съм я ползвал тая търсачка.  ^-^
И откъде все пак се изключва тая шпионщина?

Доколкото съм чел за него - е голям параноик.
Всичко и всеки го следи, постоянно нещо не е както трябва....

А бе прав е човека. Когато бъркаш работите на структури като Микрософт, ЦРУ и др., няма как да не те следят.
Активен

Без правила няма игра

Mitaka

  • Гост
Причината според мен е, че всяка ГПЛ програма ползва пакети от други програми и все ми се струва, че за да се осъществи това, то трябва и разработчиците на другите пакети да се съгласят с това, но пък и техните пакети са обвързани с други и става невъзможно мешана скара и се чудя, каква е причината да е наострен толкоз срещу Убунту!?

Ами как ще е невъзможно?
Имам сорса => добавям си бубата вътре.... къде ми е проблема?
Трябва да публикувам сорса на моята програма? ОК, какъв ми е проблема просто да публикувам нещо, което е малко по-различно от компилираното?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Трябва да публикувам сорса на моята програма? ОК, какъв ми е проблема просто да публикувам нещо, което е малко по-различно от компилираното?

Не го приемай като обида и нямам това за цел, но често употребявам една моя си сентенция, че отличителната черта на малоумника е, че винаги мисли другите за по-прости от него :D .

Ако евентоалния ти проект ти е с нещо интересен за критична маса от хора за да се развива, мислиш ли, че номера няма да остане незабелязан!?
Активен

Mitaka

  • Гост
Цитат
Трябва да публикувам сорса на моята програма? ОК, какъв ми е проблема просто да публикувам нещо, което е малко по-различно от компилираното?

Не го приемай като обида и нямам това за цел, но често употребявам една моя си сентенция, че отличителната черта на малоумника е, че винаги мисли другите за по-прости от него :D .

Ако евентоалния ти проект ти е с нещо интересен за критична маса от хора за да се развива, мислиш ли, че номера няма да остане незабелязан!?

Мисля, че ще остане незабелязан достатъчно дълго време.
Убунту не събира тази информация от вчера, нали?
Просто ще ми е достатъчно да не го забрлежат например 2-3 месеца. Ако продукта ми е популярен, ще съм изкарал такива пари, че спокойно мога да го зарежа :)

И защо мисля, че ще остане незабелязан:
1. Колко хора си прекомпилират нещата от чист сорс? Малко. Да на кажа николко... което за Убунту сигурно е вярно, т.е. там са николко.
2. Колко хора преглеждат сорса? Малко. И как ще открият разликите между компилиран и некомпилиран пакет? Некомпилираният може да си е наред, и по него да няма промени.
Пример: модвам малко програмата Х, компилирам я и я пускам в дистрибуцията си. Същевременно - сорс кода, който разпротранявам не е модифициран. Така няма как да разбереш какво правя :)
3. Кой реално тества нещата за такива "буби"? Само не казвайте "общността", защото голяма част от тази "общност" са хора, които просто искат да получават нещата безплатно.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил

Пример: модвам малко програмата Х, компилирам я и я пускам в дистрибуцията си. Същевременно - сорс кода, който разпротранявам не е модифициран. Така няма как да разбереш какво правя :)
3. Кой реално тества нещата за такива "буби"? Само не казвайте "общността", защото голяма част от тази "общност" са хора, които просто искат да получават нещата безплатно.
Първо, хич не е лесно да "пратиш" пакет към дистрибуция.
Второ, като пращаш пакет, пращаш само сорс, е не компилиран код.
Кода се компилира/билдва автоматично от автомати.
И Убунту е Линукс, но Линукс не е Убунту
« Последна редакция: Dec 10, 2012, 16:00 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Mitaka

  • Гост

Пример: модвам малко програмата Х, компилирам я и я пускам в дистрибуцията си. Същевременно - сорс кода, който разпротранявам не е модифициран. Така няма как да разбереш какво правя :)
3. Кой реално тества нещата за такива "буби"? Само не казвайте "общността", защото голяма част от тази "общност" са хора, които просто искат да получават нещата безплатно.
Първо, хич не е лесно да "пратиш" пакет към дистрибуция.
Второ, като пращаш пакет, пращаш само сорс, е не компилиран код.
Кода се компилира/билдва автоматично от автомати.
И Убунту е Линукс, но Линукс не е Убунту

Ситуацията беше, ако дистрибуцията е моята дистрибуция :) Както Убунту е дистрибуцията на Каноникал.
Защото в случая обвиняват точно Каноникал/Убунту, че правят шмекерии.... та за това всичко написано го считай за насочено само и единствено към Каниникал/Убунту.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
apt-get на Ubuntu?
Настройка на програми
Lamer 8 8751 Последна публикация May 29, 2009, 22:35
от go_fire
Раздавам Дискове на UBUNTU
Живота, вселената и някакви други глупости
IvanST 31 13045 Последна публикация Jan 25, 2005, 16:16
от Joro
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 8944 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 22800 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 9237 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu