Автор Тема: Проблем с при смяна на паролата  (Прочетена 1036 пъти)

slavyrebel

  • Гост
Здравейте!
Използвам Убунту от 3 години, но все още не мога да претендирам, че съм много на ти с операционната система. Поради това се нуждая от малко специализирана помощ.
Фактическата страна на проблема е следната: промених администраторската си парола. След рестартиране на системата вече не мога да вляза в акаунта си. Когато въвеждам новата парола, системата се опитва да се логне в акаунта ми, но отново ме връща в изходна позиция. Когато въведа предишната си парола, изписва, че паролата е погрешна. Разбирам, че вече е променена, но не мога да разбера в какво се заключава проблемът с входа, при положение, че приема паролата.
Промених отново паролата си през Recovery mode. Отново същия проблем, но вече с най-новата парола.
След това редактирах /etc/shadow като премахнах нацяло паролата си, но отново не се получи.
Създадох ново копие на /etc/shadow чрез pwconv но резултатът е същия ------> Системата разпознава всяка промяна на паролата, но не ме пуска в акаунта, а ме държи постоянно Gnome.

Остава ми да преинсталирам системата, но информацията ми е много ценна, за да я рискувам, а се съмнявам, че и харда ми е криптиран и достъпът до файловете е невъзможен.

Благодаря ви за всеки съвет!
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Проблем с при смяна на паролата
« Отговор #1 -: Mar 11, 2013, 21:30 »
Натискаш Ctrl-Alt-F1, влизаш в конзола като пишеш име и парола и докладваш какво виждаш, после ще го бистрим.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

slavyrebel

  • Гост
Re: Проблем с при смяна на паролата
« Отговор #2 -: Mar 11, 2013, 21:42 »
Благодаря за бързия отговор!

Резултатът е следния:

keyctl_search: Required key not available

Perhaps try the interactive 'ecryptfs-mount-private'
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Проблем с при смяна на паролата
« Отговор #3 -: Mar 12, 2013, 02:29 »
Дотук добре, значи следва този матреал: http://goshawknest.wordpress.com/2010/04/16/how-to-recover-crypted-home-directory-in-ubuntu/
Тази процедура изпълнена от лайф-СД ще ти монтира /home директорията, след което планът ми е да почистим конфигурационните файлове на гном и може би на Х. Ако някой от колегите има възражения по плана нека го чуем преди да си пристъпил към действие. Конфигурациите няма да трием, само ще преименуваме, след което ще рестартираш нормално да видим има ли ефект. Първо пробвай дали ти се получава по процедурата и дали всичко в домашната си е на мястото, после ще ти кажа кое и как трябва да се преименува. Ако ефекта обаче е по-ужасен от преди може да се наложи наистина преинсталация в две стъпки - първа по процедурата горе ще монтираш домашната директория и ще копираш всичко от нея на външен диск, после ще преинсталираш с тънкия момент да направиш отделен дял за домашната и ще върнеш файловете обратно.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

slavyrebel

  • Гост
Re: Проблем с при смяна на паролата
« Отговор #4 -: Mar 16, 2013, 21:57 »
Извърших описаната процедура от LiveCD, но не успях да я завърша. Когато трябваше да изплня командата:

ecrypt-mount-passphrase
--->  Enter your login passphrase:
---> Error: Unwrapping passphrase and inserting into the user session keyring [-5]
       Info: Check the system log for more information from libecryptfs
       Error: Your passphrase is incorrect

След това изпълних командата:

ecryptfs-add-passphrase --fnek
---> Passphrase:
---> Inserted auth tok with sig [***] into the user session keyring
---> Inserted auth tok with sig [***] into the user session keyring

Нямаше резултат.
След това изпълних и следната команда:

ls -alF
--->
total 24
dr-x------ 3 slavy slavy 4096 2012-10-26 14:43 ./
drwxr-xr-x 4 root root   4096 ______________ ../
lrwxrwxrwx 1 slavy slavy  56 ______________ Access-Your-Private-Data.desktop -> /usr/share/ecryptfs-mount-private.desktop*
drwx------ 3 slavy slavy 4096 ______________ .cache/
lrwxrwxrwx 1 slavy slavy   31 ______________ .ecryptfs -> /home/.ecryptfs/slavy/.ecryptfs/
-rw-r--r-- 1 slavy slavy  11337 ______________ .face
lrwxrwxrwx 1 slavy slavy    30 ______________ .Private -> /home/.ecryptfs/slavy/.Private/
lrwxrwxrwx 1 slavy slavy    52 ______________ Readme.txt -> /usr/share/ecryptfs-utils/ecryptfs-mount-private.txt

Някакви съвети относно това какво мога да направя? Благодаря ви!
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Проблем с при смяна на паролата
« Отговор #5 -: Mar 16, 2013, 23:34 »
       Error: Your passphrase is incorrect

Дотук, по-нататък няма смисъл да продължаваш, ако не въведеш вярната парола. Трябва да започнеш отначало.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

slavyrebel

  • Гост
Re: Проблем с при смяна на паролата
« Отговор #6 -: Mar 17, 2013, 01:13 »
Когато въвеждам старата парола, не я приема... не приема и новата парола.

Възможно ли причината да е в това, че съм редактирал /etc/shadow?
« Последна редакция: Mar 17, 2013, 04:58 от slavyrebel »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Проблем с при смяна на паролата
« Отговор #7 -: Mar 17, 2013, 18:07 »
Да
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3