Автор Тема: Проблеми със Suse Linux 9.0  (Прочетена 14207 пъти)

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Проблеми със Suse Linux 9.0
« -: Jan 31, 2014, 20:41 »
Здравейте и от мен - spunki ;) Отдавна исках да започна да разучавам линукс и днес най-накрая се престраших да започна. Незнам за добро или зло, инсталирах на един мой компютър Suse Linux 9.0 който компютър ми е предназначен точно и единствено само за тази цел - за разучаване на операционни системи и най-различни такива проби.

Първият ми проблем е че, не мога да си направя операционната система на български. Влизах в YAST и след това му дадох choose language и избирам български, потвърждавам но няма никакъв ефект - езика пак продължава да си е английски и не се сменя на български дори и след рестарт на компютъра.

Друг проблем: сложил съм в компютъра чрез карточетец една карта с памет в която съм копирал видеофайлове и няколко снимки и музики за проби, и имам втори хард в компютъра също с файлове за проби, но колко и да се мъча не мога да разбера как да се добера до директорите им и съответно до файловете им. Долу до часовника имам една зелена икона suse plugger, чукнах 2 пъти на нея и ми излезна Device Manager, в него ги виждам като устройства само и до там, нищо повече не мога да направя.

Как да ги реша тези проблеми?

Благодаря :)
« Последна редакция: Jan 31, 2014, 20:45 от spunki »
Активен

malin

  • Гост
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #1 -: Jan 31, 2014, 22:39 »
Дооооста античен компютър ще да е . 9.0 - 2003/10/15  от тук е справката http://distrowatch.com/table.php?distribution=suse
Активен

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #2 -: Jan 31, 2014, 23:39 »
Да, разбирам че Suse Linux 9.0 е доста стара и спряна от поддръжка. Искам да ви помоля да ми препоръчате нещо като за абсолютно начинаещ - с какво да започна? Това ми беше първата стъпка с този Suse Linux 9.0, първото ми докосване с Linux, просто диска случайно ми попадна и реших да го пробвам.

Да, компютъра ми наистина е доста слаб и стар, но на много места в нета съм чел че има дистрибуции за много слаби машини. Какво ми бихте препоръчали да избера като за начинаещ?

Благодаря.
Активен

malin

  • Гост
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #3 -: Jan 31, 2014, 23:59 »
//off Мама Анархия  :).

Пробваш, харесваш, научаваш кое-как, да имаш огромен избор може и да е проблем. Използвай търсачката на браузера. Предимството ти е , че няма да си обременен с предпочитания.
Аз ползвам едно, Видинско производство, но стигнах до него след 2-3 години с друго пак Убунту-базирано.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #4 -: Feb 01, 2014, 08:56 »
Да, разбирам че Suse Linux 9.0 е доста стара и спряна от поддръжка. Искам да ви помоля да ми препоръчате нещо като за абсолютно начинаещ - с какво да започна? Това ми беше първата стъпка с този Suse Linux 9.0, първото ми докосване с Linux, просто диска случайно ми попадна и реших да го пробвам.

Да, компютъра ми наистина е доста слаб и стар, но на много места в нета съм чел че има дистрибуции за много слаби машини. Какво ми бихте препоръчали да избера като за начинаещ?

Благодаря.
Колко стар и колко слаб ?
Процесор, RAM памет, твърд диск и видеокарта ?
За какво смяташ да ползваш системата ?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

malin

  • Гост
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #5 -: Feb 01, 2014, 10:29 »
@Кибер, неговия ще е поне 2 пъти моя, нека сам намери най-доброто за него, а пък машината няма да е вечна. На моята все още върви (почти)всичко. А като има проблем - пак ще пита. Критериите на различните хора за производителност не съвпадат обаче.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #6 -: Feb 01, 2014, 10:46 »
@Кибер, неговия ще е поне 2 пъти моя, нека сам намери най-доброто за него, а пък машината няма да е вечна. На моята все още върви (почти)всичко. А като има проблем - пак ще пита. Критериите на различните хора за производителност не съвпадат обаче.
При стар процесор, почти всичко, изключва дистрибуциите с PAE ядро, каквото са повечето i686 версии на актуалните дистрибуции в момента. На старият ми лаптоп, въпреки, че процесорът се водеше i686 архитектура (Celeron M на 1.5 GHz), не тръгваше никоя Debian базирана дистрибуция с по- ново ядро от 3.2-generic (non-pae) за Ubuntu. Стандартното за Debian Wheezy i686-pae (неправилно представяно като i386) същo не тръгваше. Тъй- като липсва образ на Wheezy за i486 архитектура се налагаше да ползвам за инсталиране деривати с такова ядро или да надграждам от Squeeze.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #7 -: Feb 01, 2014, 12:08 »
@Кибер, неговия ще е поне 2 пъти моя, нека сам намери най-доброто за него, а пък машината няма да е вечна. На моята все още върви (почти)всичко. А като има проблем - пак ще пита. Критериите на различните хора за производителност не съвпадат обаче.
При стар процесор, почти всичко, изключва дистрибуциите с PAE ядро, каквото са повечето i686 версии на актуалните дистрибуции в момента. На старият ми лаптоп, въпреки, че процесорът се водеше i686 архитектура (Celeron M на 1.5 GHz), не тръгваше никоя Debian базирана дистрибуция с по- ново ядро от 3.2-generic (non-pae) за Ubuntu. Стандартното за Debian Wheezy i686-pae (неправилно представяно като i386) същo не тръгваше. Тъй- като липсва образ на Wheezy за i486 архитектура се налагаше да ползвам за инсталиране деривати с такова ядро или да надграждам от Squeeze.

Ами да пробва тогава с Centos 6.5 i386. Ще има 7 години поддръжка, GNOME 2 и стабилни пакети. Като свикне малко с него и започне да се оправя тогава ще му мисли.

Но наистина е добре да каже колко памет има и какъв е процесора. Видеокартата не е чак толкова важна според мен.

Другият вариант е да следва съвета на malin -- тегли, инсталира, ползва и оценява. И накрая решава кое пасва най-добре на творческата му концепция и остава на него :))
Активен

the lamer's team honourable member

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #8 -: Feb 01, 2014, 12:26 »
CENTOS е приемлив вариант. Изключително лесна за настройка - добавяш две хранилища с кликване на мишката, актуализираш и работиш. Debian 6 също е още жива. И най- вече Ubuntu 12.04, защото под старите ядра на CENTOS-6 и Debian-6, подкарването на някои по- нови устройства е трудно или невъзможно. Google-Chrome също не може да се инсталира, поради остарели библиотеки.
Колкото до опита - ученето от собствен опит най- често е болезнена процедура с незадоволителен за положените усилия резултат. По- добрият вариант е да се научиш да ползваш чуждият опит.
« Последна редакция: Feb 01, 2014, 12:30 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #9 -: Feb 01, 2014, 13:48 »
CENTOS е приемлив вариант. Изключително лесна за настройка - добавяш две хранилища с кликване на мишката, актуализираш и работиш. Debian 6 също е още жива. И най- вече Ubuntu 12.04, защото под старите ядра на CENTOS-6 и Debian-6, подкарването на някои по- нови устройства е трудно или невъзможно. Google-Chrome също не може да се инсталира, поради остарели библиотеки.

Колкото до опита - ученето от собствен опит най- често е болезнена процедура с незадоволителен за положените усилия резултат. По- добрият вариант е да се научиш да ползваш чуждият опит.

Доколкото знам, при Centos (и Red Hat естествено) всички нововъведения в ядрата 3.х се прилагат и в линията 2.х, така че може да има шанс за новите устройства. Вярно, не съм ползвал отдавна Centos за desktop операционна система, така че може и да греша в това отношение.

Колкото до Chrome -- браузъри поне има достатъчно :)
Активен

the lamer's team honourable member

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #10 -: Feb 01, 2014, 14:13 »
Доколкото знам, при Centos (и Red Hat естествено) всички нововъведения в ядрата 3.х се прилагат и в линията 2.х, така че може да има шанс за новите устройства. Вярно, не съм ползвал отдавна Centos за desktop операционна система, така че може и да греша в това отношение.

Колкото до Chrome -- браузъри поне има достатъчно :)
Ако имаш лаптоп, произведен 2012/2013г., можеш да пуснеш едно Live CD на CENT OS и да провериш сам, доколко са приложими тези нововъведения. Дори хардуера да е стар, на него често се монтират нови устройства.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #11 -: Feb 01, 2014, 16:25 »
Благодаря на всички за мненията. Това са xарактеристиките на въпросния ми компютър, който го ползвам като опитно зайче:

Gigabyte GA-7IXE4 (Rev.1.0)
Socket A for AMD Duron/Athlon processor
AMD 751/756 chipset
Processor AMD ATHLON (TM) 758 MHZ
RAM 768 MB SDRAM
Видеокартата също е много стара но просто за такава имах възможност да му сложа: ATI 3D RAGE 2+

След като разбрах, че на Suse Linux 9.0 му е спряна поддръжката веднага го изтрих и си инсталирах open SUSE 13.1 (i586). Версия на KDE платформата - 4.11.4 Изпитвам трудности - цяла сутрин се мъча да пусна един обикновен AVI видеофайл и не мога. Опитах да го пусна с вградения в системата видеоплеър Kaffeine, изписа ми че плеъра не може да възпроизвежда някои видеоформати, за да ги възпроизведе трябвало да инсталирам допълнителна поддръжка. Дадох му да я инсталира и започна да проверява за допълнителен софтуер за инсталиране. Изписа ми че пакетът за инсталиране не е намерен в токущо разрешените хранилища и, че може да се намира в други хранилища, попита ме дали искам да прегледам в други, дадох му да, но никъде не откри тази поддръжка и този софтуер. Опитах се да обновя хранилищата online, изписа ми, че ги е обновил успешно и поддръжката която трябва на Kaffeine за да възпроизведе видеофайла е инсталирана, да рестартирам плеъра. Рестартирах го но пак не иска да възпроизведе никакво видео. Може би трябва да се инсталират някакви кодеци като в Windows или нещо друго, бихте ли обяснили какво и как по-точно?
Активен

malin

  • Гост
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #12 -: Feb 01, 2014, 16:46 »
opensuse + how to
http://opensuse-guide.org/codecs.php
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #13 -: Feb 01, 2014, 16:51 »
Благодаря на всички за мненията. Това са xарактеристиките на въпросния ми компютър, който го ползвам като опитно зайче:

Gigabyte GA-7IXE4 (Rev.1.0)
Socket A for AMD Duron/Athlon processor
AMD 751/756 chipset
Processor AMD ATHLON (TM) 758 MHZ
RAM 768 MB SDRAM
Видеокартата също е много стара но просто за такава имах възможност да му сложа: ATI 3D RAGE 2+

След като разбрах, че на Suse Linux 9.0 му е спряна поддръжката веднага го изтрих и си инсталирах open SUSE 13.1 (i586). Версия на KDE платформата - 4.11.4 Изпитвам трудности - цяла сутрин се мъча да пусна един обикновен AVI видеофайл и не мога. Опитах да го пусна с вградения в системата видеоплеър Kaffeine, изписа ми че плеъра не може да възпроизвежда някои видеоформати, за да ги възпроизведе трябвало да инсталирам допълнителна поддръжка. Дадох му да я инсталира и започна да проверява за допълнителен софтуер за инсталиране. Изписа ми че пакетът за инсталиране не е намерен в токущо разрешените хранилища и, че може да се намира в други хранилища, попита ме дали искам да прегледам в други, дадох му да, но никъде не откри тази поддръжка и този софтуер. Опитах се да обновя хранилищата online, изписа ми, че ги е обновил успешно и поддръжката която трябва на Kaffeine за да възпроизведе видеофайла е инсталирана, да рестартирам плеъра. Рестартирах го но пак не иска да възпроизведе никакво видео. Може би трябва да се инсталират някакви кодеци като в Windows или нещо друго, бихте ли обяснили какво и как по-точно?
С тези параметри (конкретно процесор) не можеш да си позволиш графична среда, по- тежка от Lxde. Опитай това
http://mirror.rosalab.ru/rosa/rosa2012.1/iso/ROSA.Fresh.R2.LXDE/ROSA.FRESH.R2.LXDE.i586.iso
Или това
http://ftp.cc.uoc.gr/mirrors/linux/pclinuxos/pclinuxos/live-cd/pclinuxos-lxde-2013.12.iso
Debian базираните дистрибуции не са много ласкави към стари AMD процесори, затова, опитай първо тези, за които съм ти пуснал връзка.

Която и дистрибуция да решиш да ползваш - инсталираш VLC и забравяш за проблемите с видеото. Плеърът се инсталира заедно с необходимите декодери.
« Последна редакция: Feb 01, 2014, 19:01 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

dexxa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 26
    • Профил
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #14 -: Feb 01, 2014, 23:01 »
По-подразбиране, Сусе-то идва без необходимите кодеци.
Пробвай да добавиш тези хранилища:
http://packman.inode.at/suse/openSUSE_13.1/
http://download.videolan.org/pub/vlc/SuSE/13.1/
Или през Yast, или така:
zypper ar -f http://packman.inode.at/suse/openSUSE_13.1/ Packman
zypper ar -f http://download.videolan.org/pub/vlc/SuSE/13.1/ VLC
Провери дали новите хранилища са "enable" - zypper lr (срещу тях трябва да има Enabled-Yes)
Ако ли не, zypper -e Packnam; zypper -e VLC
и след това да ъпдейтнеш системата. Нещо такова: zypper dup (от шел. Ще смени хранилищата по подразбиране)
Лично аз, не харесвам VLC, kaffeine е добър за ефирната телевизия. За филми използвам - SMplayer

Все още държа един Компак с Pentium III 800Mhz и вградено видео. Инсталиран OpenSuSE 11.3 LXDE и проблеми с плейването на филми - не съм имал. KDE 4 си е за съвременни машини :)
« Последна редакция: Feb 01, 2014, 23:10 от dexxa »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
проблем със стартирането на Linux SUSE 9.3
Настройка на програми
odyn 3 2052 Последна публикация Jun 23, 2005, 14:30
от
Suse linux 9.3
Настройка на програми
sevfat 0 1531 Последна публикация Oct 18, 2005, 15:41
от sevfat
Suse linux
Идеи и мнения
divak 0 1552 Последна публикация May 11, 2006, 21:22
от divak
Как да оптимизирам suse linux?
Настройка на програми
Ивайло ГЕОРГИЕВ 16 4727 Последна публикация May 21, 2006, 20:14
от
Въпроси относно suse linux 10.2
Настройка на програми
perer 10 3743 Последна публикация Feb 19, 2007, 19:31
от neter