Автор Тема: Проблеми със Suse Linux 9.0  (Прочетена 13886 пъти)

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #60 -: Feb 08, 2014, 16:19 »

Оправих го да се зарежда операционната ситема, проблема явно е бил в джъмпера на харда, защото като му смених мястото и зареди веднага.

Обаче гадния проблем който имам с видеофайловете продължава да си стои. Направих всичко както преди, обнових системата с всички пакети и плеъри които и преди бях инсталирал - отново с никой плеър не мога да отворя никакъв видеофайл. А със същата видеокарта и със същия компютър, файловете си ги отварям в Windows XP. Просто на този компютър имам 2 харда, единия с Windows XP, а другия с ROSA и ако искам да си пусна примерно ROSA, харда с Windows XP го изключвам и обратно.

bvbfan, отворих файловия мениджър, отидох до видеофайла и написах точното му име, след което натиснах ентер, ето я грешката:

[ivo@localhost ~]$ mplayer ./MSDC0010.avi
MPlayer SVN-10.rc4.0.r32713.10plf-4.6.1 (C) 2000-2010 MPlayer Team
Can't open joystick device /dev/input/js0: No such file or directory
Can't init input joystick
mplayer: could not connect to socket
mplayer: No such file or directory
Failed to open LIRC support. You will not be able to use your remote control.

Playing ./MSDC0010.avi.
File not found: './MSDC0010.avi'
Failed to open ./MSDC0010.AVI.


Exiting... (End of file)
[ivo@localhost ~]$

neter, влезнах в настройките на VLC в таба видео но никъде не виждам драйвери за видеозвеждане?
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #61 -: Feb 08, 2014, 16:50 »
Този път никак не ми харесва. Нормалният път, трябва да е примерно  /home/user/Видео/XXXX.avi
или поне /home/user/xxx.avi

http://s19.postimg.org/b1koc0alv/path.png
« Последна редакция: Feb 08, 2014, 17:24 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #62 -: Feb 08, 2014, 17:38 »
Малките и големите букви са от значение под Линукс, Уиндоус не ги взима под значение, но тук има голямо значение файлът не е намерен последвай съвета на cybercop и напиши пълният път и внимавай за големите и малките букви.
Активен

malin

  • Гост
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #63 -: Feb 08, 2014, 17:39 »
Странен път . Най-лесно отиваш до файла , копираш го от десния бутон на мишката и после в терминал mplayer/разстояние/постави от десния бутон пак/ентър .
Активен

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #64 -: Feb 08, 2014, 19:14 »
Пак не иска да ми зареди операционната система, незнам вече какво става, ако някой знае да помага, преди си мислех че е от джъмпера защото като го смених и започна да зарежда, но сега и това не помага, а харда на който съм я инсталирал преди да я инсталирам е тестван и с него проблеми няма никакви. Стига до местото където излиза  меню, и те пита какво искаш да заредиш, минава го него и след това изписва initrd /boot/initrd.img и или се рестартира компютъра или екрана остава черен и не се случва нищо. Не може да стигне до там където се появява полето да си въведеш името и паролата.

За пътищата нямам представа от къде се е появил този странен път, аз влизам през файловия менажер и от там отивам до видеофайловете, и чукам с десен бутон на някой и избирам отвори с:
Може би при инсталацията нещо съм объркал сигурно, и без това не ми е ясно как да разделя харда и на какви дялове, и има три опции, незнам коя от трите да избера.

Одеве изведнъж ми даде че връзката с интернет е прекъсната и ме попита дали да продължава за в бъдеще да го извежда това съобщение, и колкото и да се мъчих не можах да я възстановя. Изключих компютъра  защото исках да видя дали на друга операционна система ще има интернет със същия кабел и имаше и от тогава не мога да си заредя ROSA отново.

Незнам просто какво да мисля от къде идва този проблем - да не може да зареди операционната система. С компютъра незнам някакви проблеми да има, до сега винаги е работил нормално.
« Последна редакция: Feb 08, 2014, 19:19 от spunki »
Активен

malin

  • Гост
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #65 -: Feb 08, 2014, 19:34 »
Намерени грешки ( ако е тая версия , де ) http://wiki.rosalab.ru/ru/index.php/Errata_ROSA_Marathon_X1 . Ако руския е по-слабия език , замени второто "ru" на "en".
Активен

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #66 -: Feb 08, 2014, 20:20 »
За мен е вече ясно че тази операционна система има някакви бъгове. Преди малко говорих с един приятел по-скайп, който заедно с мен едновременно и той започна да пробва линукс, започна от самото начало да се учи, но той не иска и няма никакво намерение да пише по-форуми, незнам защо, просто използва мен каквото съм разбрал да му казвам. Та аз му казах за ROSA, и той изяви желание да я пробва също и му пратих линковете  които ми дадохте вие тук. Когато операционната ми система днес спря да ми зарежда, малко по-късно след около 10 минути, преди да пусна предпоследното съобщение тук ми се обади той, и ме попита защо неговата операционна не иска да се зареди. Каза ми, че изведнъж се появил някакъв странен звук от браузъра до колкото разбрах, който не можел да го премахне и се наложило да рестартира, и след това не иска да му се зареди операционната система. Веднага след менюто какво иска да избере, екрана му ставал лилав и се появяввал някакъв дълъг надпис, който той не можел да прочете понеже се скривал бързо, и компютъра му се рестартирал. Това ми беше достатъчно. За мен не е нормално операционната система да не иска да се зареди ей така просто без никаква причина, а със същия компютър да си работят останалите операционни системи нормално. При условие, че си поддържам компютрите в изрядно състояние и редовно ги почиствам, дори този компютър онзи ден малко преди да му сменя харда, съм го почистил от прах основно, и съм го тествал за проблеми и нищо не открих, няма как да се съглася, че причината за този проблем е в компютъра ми.

Излишно е да споменавеам, че аз незнам как да го реша този проблем сам без чужда помощ, а дори и да го направя не съм сигурен, че след това отново няма да се появи някой друг странен бъг.
Одеве забравих да спомена , че видеофайловете като искам да ги отворя с някой плеър, плеъра се стартира и се вижда черен екран и как самия файл върви, но няма картина.

Имам желание да пробвам и други дистрибуции на линукс и да ги разучавам, и естествено да намеря някоя подходяща за мен и която се поддържа от компютъра ми - и графичната среда и всичко останало.

« Последна редакция: Feb 08, 2014, 20:27 от spunki »
Активен

malin

  • Гост
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #67 -: Feb 08, 2014, 21:09 »
Как съм пропуснал да те фърля на един от стоте най-стари сайта ( уж, може и да е вярно ) http://distrowatch.com/ . От филтрирана ( от мене ) информация , имам резерви за сайта , ма то си е за мене .
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #68 -: Feb 08, 2014, 21:13 »
Никога не съм виждал или чувал такива лилави съобщения или както си работи системата да спре. Има много дистрибуции УСУ (българска) http://learnfree.eu/netbook/download/?lang=bg http://lubuntu.net/ https://www.mageia.org/en/downloads/
Активен

malin

  • Гост
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #69 -: Feb 08, 2014, 21:31 »
Ако се подходи "рационално" , че съм "прост" и няма нужда да ставам "професор" , с голямо потребителско "стадо" и богата колекция от софтуер - *бунту/базирани е идеално .
А пък апетита идва с яденето.  ;)
Активен

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #70 -: Feb 08, 2014, 21:40 »
bvbfan, тези дистрибуции за които си дал линкове, графичните им среди поддържат ли се от моя процесор, и въобще поддържат ли се от системата ми, като се има в предвид характеристиките и?
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #71 -: Feb 08, 2014, 22:50 »
Само Lubuntu и при това - не е сигурно дали ще тръгне версия по- висока от 12.04. Вече ти предложиш да тестваш едно 32 битово Lubuntu 12.04. След инсталацията е достатъчно да инсталираш lubuntu-restricted-extras, за да имаш всички нужни декодери и flash-player.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

malin

  • Гост
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #72 -: Feb 08, 2014, 23:23 »
http://zorin-os.com/free6.html  лайт-а , щот' изглежда кат' ...
Активен

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #73 -: Feb 10, 2014, 19:23 »
От онзи ден откакто спря да ми зарежда ROSA не съм го пускал този компютър, сега реших да инсталирам Lubuntu от линка който ми даде cybercop. Тогава го записах на диск и зареждаше, но сега не може да бутне от DVD рома. Изписва ми това:

Searching for boot record from CD/DVD ROM..OK

и под него това:

 Usage: gfxboot.c32 bootlogo_file [message_file]
boot

Някакви идеи как да го оправя този проблем?
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблеми със Suse Linux 9.0
« Отговор #74 -: Feb 10, 2014, 19:52 »
Първо, прегледай стартовите опции на BiOS - a, ако си пипал там.
След това, провери, дали не си зацапал или надраскал диска.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
проблем със стартирането на Linux SUSE 9.3
Настройка на програми
odyn 3 1851 Последна публикация Jun 23, 2005, 14:30
от
Suse linux 9.3
Настройка на програми
sevfat 0 1340 Последна публикация Oct 18, 2005, 15:41
от sevfat
Suse linux
Идеи и мнения
divak 0 1359 Последна публикация May 11, 2006, 21:22
от divak
Как да оптимизирам suse linux?
Настройка на програми
Ивайло ГЕОРГИЕВ 16 4515 Последна публикация May 21, 2006, 20:14
от
Въпроси относно suse linux 10.2
Настройка на програми
perer 10 3537 Последна публикация Feb 19, 2007, 19:31
от neter