Автор Тема: Десктоп виртуализация!!!? Какви са възможностите за безплатни решения!!!!?  (Прочетена 11833 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
От доста време ползвам уиндоус на виртуалка през рдп и внс дистанционно и си ми върши перфектна работа, но въпроса ми е за истинската десктоп виртуализация с използването на големи графични ресурси за рендване в 3д и тем подобни.
За платените решения покрай рекламирането им има доста информация. Много се замислям да експериментирам с един истински сървър, но това за което намирам повече информация е за Citrix и Horizont платените версии за които, съвсем естествено се намират и варианти за безплатно ползване. 
Активен

pennywise

  • Гост
Доколкото знам, първото което ти трябва е процесор с  vt-d, това е технология на  intel, нямам представа каква е алтернативата при amd.
https://software.intel.com/en-us/blogs/2009/06/25/understanding-vt-d-intel-virtualization-technology-for-directed-io

Аз не съм експирементирал, но тук https://www.youtube.com/watch?v=16dbAUrtMX4
показват как може да се виртуализира с достъп до видео картата (PCIe passthrough). Във видеото говорят за игра, но няма значение, можеш да дадеш на виртуална машина пълен достъп до видео карта.

Тук - https://teksyndicate.com/videos/gta-v-linux-skylake-build-hardware-vm-passthrough има написани инструкции, но са доста дълги и на английски. Предполагам може да се намерят и други източници на информация, но както казах аз не съм си играл толкова с виртуализация.

Доколкото виждам трябва доста добре да си подбереш хардуера, и не е лесна задача. За видео карти препоръчват АМД, понеже на Нвидиа софтуера засичал ако се опитваш да ги пуснеш на виртуална машина драйвера ги спирал.
« Последна редакция: Feb 07, 2016, 18:52 от pennywise »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Видео картите за десктоп виртуализация са от съвсем друг клас и това са Куадро серията на Нвидия и Фаер Про на Ати. Имат драйвери специално за ESXi и до колкото разбирам виртуалните машини имат директен достъп до тях, както с vt-d на процесорите.
Иначе сървъра ще е двупроцесорник с х5650 и поне 32ГБ рам. Една такава карта се продава тънко като втора употреба и смятам да я взема, поне за експериментите.
Масива ще е с истински райд контролер с ББУ в райд 5.
Това което ми даваш като линка е да се добави директно към виртуалката външно монтирана карта, а при истинската десктоп виртуализация, една мощна видео карта е споделена на всичките виртуални машини, като може да се настройва на коя колко ресурс да ползва.
Активен

pennywise

  • Гост
Еми това ти давам защото искаш безплатни решения, а сега намесваш стари quadro и firex "мощни" карти на старо.
Цитат
Това което ми даваш като линка е да се добави директно към виртуалката външно монтирана карта
Точно това и аз съм написал. Ей за това никой няма да ти помоге и ще се чудиш защо хората не те харесват, защото не им цениш времето и усилията.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Еми това ти давам защото искаш безплатни решения, а сега намесваш стари quadro и firex "мощни" карти на старо.
Цитат
Това което ми даваш като линка е да се добави директно към виртуалката външно монтирана карта
Точно това и аз съм написал. Ей за това никой няма да ти помоге и ще се чудиш защо хората не те харесват, защото не им цениш времето и усилията.

Чак да не ме харесват........ не съм останал с такова впечатление, а може и да греша!
Стара карта или карта на старо, не означава нещо допотопно! Същия модел все още се продава и като нова, но на цена няколко пъти по-висока(четири цифрена сума) и щом има официални драйвери от сайта на Нвидия за VMWare ESXi, трябва да е логично за какво е предназначена, а също така и няма нито VGA, нито HDMI, нито Displai Port  за включване на монитор към нея, па уж е видео карта!!!!

Ето ти примерно една статия, която прочетох за десктоп виртуализацията: http://www.lirex.bg/bg/infrastrukturni-resheniya/Virtualizatziya/Desktop-virtualizatziya

В темата питам за съвсем професионалните решения за десктоп виртуализация. Но, благодаря все пак, за желанието поне да си полезен.
Не, че ако няма безплатно решение няма да пробвам и платените, че даже и да ги ползвам, ако ми хареса и му намеря добро приложение, но бих желал да знам каква алтернатива на платените има.
Активен

pennywise

  • Гост
Говорех по форумите, че не те харесват, все пак си известен с това, че си "ходиш".
Гледам, че продължаваш с подигравателния тон, и ми обясняваш за портове на карти, и професионални такива. http://videocardz.com/40218/nvidia-geforce-gtx-690-modified-into-quadro-k5000-and-tesla-k10

Успех с "истинската" виртуализация и "рендването в 3д" както и да го разбираш това.
Активен

nikito_blend

  • Гост
Не съм сигурен дали разбирам въпроса правилно но AMD пуснаха съвсем скоро хардуерно-базирана виртуализираща видекарта за сървъри.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Говорех по форумите, че не те харесват, все пак си известен с това, че си "ходиш".
Гледам, че продължаваш с подигравателния тон, и ми обясняваш за портове на карти, и професионални такива. http://videocardz.com/40218/nvidia-geforce-gtx-690-modified-into-quadro-k5000-and-tesla-k10

Успех с "истинската" виртуализация и "рендването в 3д" както и да го разбираш това.

Съжалявам, че си го разбрал подигравателно! Десктоп виртуализацията се разработва от доста години. Мисля, че Цитрикс го започнаха. Като всяка нова технология е скъпа, но с времето се усъвършенства, поевтинява, става по-позната на повече хора и започва да навлиза и в по-ниски таргет групи.
За фирмите този технология е много полезна, защото им спестява пари за инвестиране в работно място, като работника би могъл да работи и от дома си. За работника пък е перфектно, че няма да губи време и разходи да пътува до работното си място, а и друг много хубав момент има за фирмите, че локацията на кадрите става без значение. От известно време усилено се ленсира и излизат доста новости предназначени за тази цел, а нещо, което не се ползва спира и да се развива.
Не знам до колко си запознат с виртуализацията по принцип, но тази технология позволява да се използва много по-пълноценно хардуера. По принцип, когато работиш на един компютър, за да ти работи оптимално бързо, ти използваш постоянно не повече от 30% от мощността му, а на моменти само вдигаш до 100%. Когато това са виртуални компютри в един сървър, тази излишна мощност която трябва се ползва от другите виртуалки и така сървъра работи постоянно на голямо натоварване, като има достатъчен пиков ресурс за отделните виртуалки.
С десктоп виртуализацията, всички работни места на една средно голяма българска фирма могат да се качат на един сървър само и да се свързват към тях с тънки клиенти.
Технологията е с голямо бъдеще и вече навлиза и на по-масово ниво. Не се гъбаркам, а просто няма кой знае колко информация и за това и питам, а също така се опитвам да разсъждавам логично като гледам разни чаркалъци, които се продават. 
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Не съм сигурен дали разбирам въпроса правилно но AMD пуснаха съвсем скоро хардуерно-базирана виртуализираща видекарта за сървъри.
Точно за това става въпрос.  И аз покрай тази новина се разрових малко повече да видя до къде е стигнала технологията.
Един сървър с много процесорна и графична мощ от който се отделят много вируалки и към тях се свързват тънки клиенти. Има и клиент за Андроид, Епъл, Линукс и Уиндоус компютри и таблети, вчера четох, че и Убунту са изкарали вече таблет, но с праметри за пълноценен компютър. Мен ме интересува не за някакви големи структури, а за 10-20 работни места на един сървър. Този който имам и смятам да експериментирам е тъкмо да ги понесе без проблем, но въпроса ми беше с какво да експериментирам? За Хоризон на ВМУаре има най-много информация, но е платен, а Безплатен вариант с Линукс си мисля, че трябва да има, но няма информация.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
На хартия всичко е много хубаво, но в реалността е много скъпа и чуплива технология. Сложи и към картинката и Уиндоус - щото това е ОС-а дето се използва в  фирмите (даже и в на backinblack фирмата) и положението става плачевно. Цитрикс иска постоянна поддръжка от ИТ щото все нещо се успива и си иска рестарт. През Цитрикс програмите са бааааавни без значение колко големи ферми сървъри слагаш. Това нещо е и single point of failure - не знам българския вариант на този израз, но като умре Цитрикса и цялата фирма бездейства. Затова хората си искат да си имат отделни ПЦ-та. Не печелиш и от към лицензи, щото освен клиентски плащаш и сървърни лицензи. Ако се принти на хартия във фирмата и печата също е проблематичен. Та затова и не чуваш много по темата. А компютрите май само в БГ са скъпи та се чудят как да ги "виртуализират". Ха накарай някой дизайнер или някой КАД специалист да работи през такова чудо и да видиш къде ще те навре, пък ти си обяснявай колко ти били мощни железата.
Към всичките ограничения за производителност идва и дебелината на тръбата с която сървъра и клиентите са свързани към интернет.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Jet, от към мощност на хардуер, нещата би трябвало да са много добри. Голямото предимство е не толкоз цената на лицензите, а по-добрия избор на от кадри.
Във всяка работа има доза интелектуален труд и доза хамалогия в някакво съотношение. Примерно, за копане с мотиката се изисква много малко интелектуален труд и много хамалогия, а почти обратното съотношение е другата крайност, при разработката на софтуер примерно!
Та, в този ред на мисли, в малките населени места, трудно можеш да си позволиш добри технологии, защото хората с нужната доза интелигентност бягат в големия град да търсят по-добра реализация и условия. Само по-добро заплащане не е достатъчно, за да се върне. В големия град пък може да се пести от време за пътуване, а и от разходи за офис. Много често по-скъпите неща се избиват от други икономии.
Всяка технология, вземе ли да се ползва и да навлиза повече, тя се доработва и изчиства, а тази технология се разработва и навлиза от доста време. Аз лично, за нашия бранш виждам много периспективи в нея. Интернета и по селата вече е достатъчно добър и надежден.
За десктоп, то освен Уиндоус друго няма какво да се виртуализира и дали е във виртуалка или директно на желязо си е все платен, а който си го ползва безплатно все ще му е безплатен. Коментирал съм в друга тема, че проблема с пиратстването на Уиндоуса не в цената, а в политиката на МС, която е такава, че сервизите които асемблират компютри нямат интерес да го предлагат, дори те самите убеждават клиентите, че е по-добре да ползват пиратски Уиндоус. Аз самия също не бих препоръчал на никой да си го купи, но това е за съвсем отделна тема.
Та, големите фирми се обслужват от МС партньори и цената за тях не е проблем, а малките фирми се обслужват от малки фирми, които не са МС партньори и точно те нямат интерес да продават лицензирани компютри, а не клиента да не иска да плаща и в интерес на истината масово се работи с не лицензиран софтуер. По принуда от почти 2 години и моя десктоп се върна на Уиндоус, защото инструментите ми за управление на сървъра работят само под Уиндоус.
За сървърна виртуализация и аз от известно време смятам да заебавам ESXi-то, ама за десктоп виртуализацията, ако няма добри алтернативи, ще трябва да отложа.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Твърде вероятно нищо, от това, което ще кажа, няма да ти е полезно. И все пак…

Точно наскоро на едно място говорех, че съвременният език е твърде абстрактен и стават грешки, неразбиране.

Когато говориш за „хамалогия“ съотношението ѝ в ИКТ не е по-малко, отколкото ръчният труд. Това само в смисъла на протяжни, елементарни действия. Обаче, това не е вярно, когато сравняваш директно интелектуална дейност и работа, защото публиката остава с грешното впечатление, че първото е работа също, както не е. Единствената допирна точка в такъв случай е, че е нещо, което правиш и евентуално е заплатено. Но така понятието става прекалено широко и почти безполезно.

Като ти гледам разсъжденията по темата и не те познавах, щях да кажа, че си гледал рекламните доклади на Vmware. Но знам, че си стигнал сам до тези заключения — от практиката. И действително, в този случай Джет греши. Цената на машините има значение. Разковничето в случая е „обем“. Не е едно и също да закупиш 10 хил. машини с договори за разпространение на програмно обезпечение към тях и 5 000. А в сметката още не сме сложили тока.

Това е от гледна точка на юридическите лица. Джет в случая говори като физическо. Защото  дори у нас заплатите на информатиците, не са чак толкова ниски, че за него решението  дали да си купи Мак про¹   или нещо  друго е подобно на решение на нормален човек дали да си купи Милде, Цева, Емека. Кое ще избере, не е водещ критерии цената, а други фактори. И не е въпрос на продължително обмисляне, а моментно решение.

Оставяйки това на страна, не съм убеден, че знам, какво означава „виртуализация на работен плот“, но все пак си мисля, че съм схванал въпроса  ти. И да има нейна, „безплатна“ алтернатива. И не мисля, че няма да ти свърши  никаква работа.

Алтернативата се казва Затвор². Има я от около 40 год. на кажи-речи всеки Юникс. Обаче проблема е, че ОС „виртуализира“ самата себе си. Сиреч върху Соларис не можеш да сложиш БСД, а за друг тип ОС и дума не може да става.

Джет те поряза (правдиво!) по още един въпрос, без сам да разбере. Ти в действителност питаш за пренос по мрежа на САПР³, макар и специализирани. И пак мога да отговоря утвърдително,  и отново няма да ти върши работа. За XWindows отдавна се разработват решения, които в общи линии представляват пренос на видео (а не команди, както е по принцип). Решение за Х12 на проблема с огромният трафик, забавянето и така нататък за приложения с 3И на Debconf'13 представи дори самият баща на XWindows.

Но на теб това не ти върши работа. И с право ще запиташ, добре, след като има „безплатни“ решения, няма ли и платени? Аз за трети път ще отговоря утвърдително и за трети път, няма да ти върши работа. Защото да има и то доста развити. Но те например служат за пренос от видеоигра на компютър или от „облак“ на видеоигра. Но няма такива например за Solidworks⁴.

И така обобщението е, че — към момента технологията не е там, където ти е необходимо да бъде. Има някакви неща, които сам си изброил и от които може да се сглоби нещо, но то ще е далеч от оптимално, ако изобщо проработи. Лошите новини са си лоши. Но евентуално в не далечно бъдеще, може би ще има и добри. Може би знаеш, че вече Пхотосхоп работи от „облака“. Щом това е постигнато, то в недалечно бъдеще гамата „тежки“ приложения ще е още по-широка. И вероятно там ще се включат и ползваните от теб. Модата е такава и има безкрайно много предимства за компаниите производителки, че да не се случи.



----
¹  Май така се казваше онова скъпо „кошче за биологични отпадъци“;
²  На теб ти е по-позната под името „контейнери“;
³  У нас по-познати с английското название CAD/CAM;
⁴ Знам, че в твоя случай не се говори за Solidworks. Просто го давам за пример.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Цитат
И не мисля, че няма да ти свърши  никаква работа.

Да се чете, както следва:

Цитат
И не, мисля, че няма да ти свърши  никаква работа.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
С десктоп виртуализацията, всички работни места на една средно голяма българска фирма могат да се качат на един сървър само и да се свързват към тях с тънки клиенти.
Технологията е с голямо бъдеще и вече навлиза и на по-масово ниво.

Тя тази технология с терминали, съществува откак се е пръкнал UNIX-a и X-a.
X-a натурално си е мрежов и позволявя отдалечено логване.


Как става на практика: Терминала може и да е бездисков. Натискаш му копчето, на мрежовата карта биоса и е така направен, че да може да бутва по лан. Бутва един малък кърнел и X. Кърнела който се бутва е така направен, че да си монтира root-а по NFS. На екрана на терминала излиза стандартният X логин. Може да е KDM или GDM. юзера си влиза с име и парола обаче се избира от падащо меню и сървера където ще се логне. Влиза и си работи на терминала като без да забелязва че всичко което работи се намира на сървера.

Това съм го пробвал много пъти, изобщо няма забавяне. Даже съм го пробвал и на старите коаксиални мрежи, дето трансфера беше само 1MB/sec. И там работеше доста прилично с много малко незабележимо накъсване. Какво остава за 100MB или за 1GB/sec мрежите.

Сега въпроса дали това е удобно или изгодно в практиката е много спорен??? Трябва постоянна подръжка. Ако в един момен тази подръжка изчезне- цялата фирма престава да работи и всичко отива на кино. Не е работа за малки несериозни фирми. Решението за такива фирми е всеки да си има отделен компютър и да прави на него какво си ще и да работи с какви то си иска програми. Ако ще да го скапва, ако ще да си преинсталира, ако ще да си го заразява и т.н. Ако нещо му се преебе ще извика кварталното хакерче да му го оправи ----- и работа върви.

Споед мен такова решение с централен сървър има смисъл ако всички трябва да работят на терминалите само с една и съща специализирана програма (а не пълноценен десктоп). Натиска копчето на клиента, бутва му се програмата отдалечено и почва да работи. Много ми е интересно дали има фирми в бг дето работят така. Едно време бтк работеше с нещо подобно.

 
« Последна редакция: Feb 08, 2016, 11:10 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ами където има някаква специализирана програма, има два варианта. Единият е да се свързват по VNC. Вторият е да има специализирано приложение за работен плот, което да се свързва по мрежата с централно съхранение на данни и изчисления. Един вид само показва резултата.

Обаче тези и двете са вече история, макар да се прилагат унаследено все още. Вече се прави най-просташкото нещо. Нацвъква се html/css/js и връзката става през интернет-навигатор. Така е включително за питаното от теб БТК. До неотдавна им бях клиент и съм го виждал в центровете им. Но да беше така преди.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear