Автор Тема: Топ 10 неверни твърдения за Mandriva  (Прочетена 3956 пъти)

kolio_kolev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 356
  • Distribution: Mandriva 2011, Mandriva Cooker
  • Window Manager: KDE 4.6.x
    • Профил
    • WWW
Провокиран съм от множеството абсолютно некомпетентни и откровено заядливи изказвания относно Mandriva, и затова отварям темата.

Топ 10 неверни твърдения за Mandriva
--------------------------------------------------
1. Mandriva e само за начинаещи и не става за професионалисти
2. Mandriva е само за desktop и не става за сървърни инсталации
3. Mandriva e бъгава, в нея пускат софтуер базиран основно на бета версии
4. Mandriva се зарежда бавно и работи бавно
5. Mandriva пуска много услуги по-подразбиране
6. Mandriva има много проблеми със зависимостите в пакетите
7. Няма много пакети и хранилища за Mandriva
8. В Mandriva не се поддържат много хардуерни устройства, които се поддържат стандартно от другите дистрибуции
9. Mandriva e платена и несвободна
10. В България никой не ползва Mandriva

(и всичко друго което се сетите)


Та бих искал да чуя аргументите в подкрепа на подобни неверни, според мен, твърдения.

« Последна редакция: Feb 11, 2009, 18:03 от kolio_kolev »
Активен

Кольо Колев
Mandriva BG: http://mandriva.biotronica.net
Bitronica.Net форуми: http://forum.biotronica.net

jivkojj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Re: Топ 10 неверни твърдения за Mandriva
« Отговор #1 -: Feb 11, 2009, 18:34 »
Това дето си го написал пак ще е актуално ако смениш Мандрива и с доста други дистро-та.
Въпроса е друг - с какво може да ме привлече Мандрива като човек избягал от Федора основно заради rpm и преминал към deb базирани дистрибуции. С какво е по-добра? Отговора, че и под Мандрива мога да ползвам .деб не се приема, тъй като мога да си го ползвам и под Дебиан/убунту/кубунту без да правя гимнастики. Кои са останалите качества, които биха ме накарили да оставя например кубунту-то и да мигрирам към Мандрива?

ПС: едно време бях за кратко Мандрейк фен, но го зарязах заради множеството проблеми.
Активен

m0rph

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 271
    • Профил
Re: Топ 10 неверни твърдения за Mandriva
« Отговор #2 -: Feb 11, 2009, 18:52 »
Абсолютно те поткрепям kolio_kolev. Абсолютно напълно неверни твърдения. Още повече се израдвах на Mandriva-та когато откри, че съм със G15 keyboard и съответно без да правя гимнастиките които правех под Kubuntu, Slackware.....и още един тон други, си подкара LCD-то абсолютно без проблеми. Отностно 3-та точка не мога да разбера кои въобще си е помислил такова нещо при положение, че КДЕ-то 4.2 официално под мандрива ще излезе Април (това беше пример с който показвам, че макар и излязло официално има 3 месеца тестване и оправяне на бъгове). А относто jivkojj аз лично не виждам причина да сменяш дистрибуцията ако си доволен от нея. Няма нужда от междудистрибуционни воини. Можеш да я пробваш ако искаш да видиш нещо малко по-различно. Аз лично съм и против въобще ОС воините защото ми се струват безмислени. Всеки си ползва това което харесва. Ако е пробвал линукс и не му харесва - ами, много му здраве. Ако не му харесва уиндоус - пак много му здраве. Аз лично си ползвам и линукс и уиндоус и хич не ми пука. Като искам да пробвам нещо ново, качвам някоя дистрибуция на линукс дето не съм ползвал и я разучавам. Щом има хора който го ползват дадено нещо, значи си заслужава да се проучи :)

Айде със здраве и дано на повечето от вас им дойде акъла, че е безмислено да се прекарва повече от 1 час на ден пред компютъра (освен ако не ти е работа де).  ;D ;D ;D ;D ;D ;D   [_]3

Ivshti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 322
  • Distribution: Linvo 2010.3
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Топ 10 неверни твърдения за Mandriva
« Отговор #3 -: Feb 11, 2009, 19:27 »
Цитат
1. Mandriva e само за начинаещи и не става за професионалисти
Общо твърдение. Какво точно се подразбира под "не става за професионалисти". Би трябвало всяка дистрибуция да става за професионалисти, от части в това се крие професионализма. Въпроса стои в това кое е удобно за професионалистите. Гадното в мандрива е, че в Live CD-тата /май имаше нещо такова, не съм сигурен за сегашните релийсове/ не са включени много инструменти за разработчици като например cmake.

Цитат
2. Mandriva е само за desktop и не става за сървърни инсталации
Съгласен съм, че това е грешно. Мандривата дори е доста удобна за сървъри, тествал съм.

Цитат
3. Mandriva e бъгава, в нея пускат софтуер базиран основно на бета версии
Отново може да се разбира по много начини. Разбира се, в alpha/beta/rc релийсовете се пускат такива програми, но това е нормално за повечето дистрибуции (например рядко има alpha/beta/rc в Slackware current, но има, като KDE 4.2 RC).

Цитат
4. Mandriva се зарежда бавно и работи бавно
Съгласен съм, че това е мит. Бенчмаркове показват, че мандрива по нищо не отстъпва на убунту по бързина.

Цитат
5. Mandriva пуска много услуги по-подразбиране
Пуска много услуги в сравнение с минималистични дистрибуции.

Цитат
6. Mandriva има много проблеми със зависимостите в пакетите
Това основно идва от факта, че потребителите имат навика да инсталират RPM-и за други дистрибуции. Тук не ми се спори, защото вече съм спорил с теб на тази тема (в коментарите на някой скрийншот май беше).

Цитат
7. Няма много пакети и хранилища за Mandriva
Пълни глупости. Мандрива има много добро хранилище от софтуер, и до колкото знам, е втора по брой на пакети след дебиан.

Цитат
8. В Mandriva не се поддържат много хардуерни устройства, които се поддържат стандартно от другите дистрибуции
Има основание да се говори така. В 2008.0, USB flash-ките не ми работеха както и gspca камерата. Но не мога да споря тук, не разбирам от хардуер.

Цитат
9. Mandriva e платена и несвободна
Това пък трябва да е казано от някой, който е много незапознат с дистрибуцията. :D Наистина пълна глупост.

Цитат
10. В България никой не ползва Mandriva
Ползва се, но едва ли ще има голям интерес, при положение, че се разнасят тези митове за нея
Активен

misho_cg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 350
    • Профил
    • WWW
Re: Топ 10 неверни твърдения за Mandriva
« Отговор #4 -: Feb 11, 2009, 21:33 »
Не става за профисионалисти !

Ха-ха-ха Аз на нея се учих как да конфигурирам Apache PHP и MSQL,  да не мислите че синтаксиса на конфигурационните файлове се е променил ? Имах работещ домейн в продължение на три години под мандрива, на домашната щайга... Аз уважавам Мандрива както хората уважават учителката си от трети клас... Ако трябва да правя бизнес бих си я купил. Има обаче неща, в бизнеса които не зависят от тебе, примерно миналата година шефовете ми купиха ред хат, без да искат моето мнение... И се налага да се примиряваш !
Активен

раят за котките, всъщност е адът на мишките !

kolio_kolev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 356
  • Distribution: Mandriva 2011, Mandriva Cooker
  • Window Manager: KDE 4.6.x
    • Профил
    • WWW
Re: Топ 10 неверни твърдения за Mandriva
« Отговор #5 -: Feb 12, 2009, 01:08 »
Ето първия тест, който съм подготвил.
Измерване на времето за зареждане на Mandriva (bootchart на един от моите лаптопи): http://forum.biotronica.net/viewtopic.php?f=9&t=95&start=0

Активен

Кольо Колев
Mandriva BG: http://mandriva.biotronica.net
Bitronica.Net форуми: http://forum.biotronica.net

shadowx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Топ 10 неверни твърдения за Mandriva
« Отговор #6 -: Feb 12, 2009, 09:43 »
kolio_kolev ... в общи лини съм сигласен с теб.... но един въпрос изкача в съзнанието ми ... : "Каква е идеят на тази тема?" Mandriva /или както беше едно време Madnrake/ си е просто една от многото дистрибуций... винаги ще има хора които да я харесват , и такива които да я дис-ват...
Цитат
1. Mandriva e само за начинаещи и не става за професионалисти
2. Mandriva е само за desktop и не става за сървърни инсталации
3. Mandriva e бъгава, в нея пускат софтуер базиран основно на бета версии
4. Mandriva се зарежда бавно и работи бавно
5. Mandriva пуска много услуги по-подразбиране
6. Mandriva има много проблеми със зависимостите в пакетите
7. Няма много пакети и хранилища за Mandriva
8. В Mandriva не се поддържат много хардуерни устройства, които се поддържат стандартно от другите дистрибуции
9. Mandriva e платена и несвободна
10. В България никой не ползва Mandriva
1. Професионалисти .... ми ако са про , ще могат да работят със всяка дистрибуция ... но реално погледнато малко професионалисти избират Mandrivia
2. Става и за сървъри и за десктопи ....но ако трябва да съм честен - Mandriva би бил последния ми избор за сървър./Което неозначава ,че нестава за това, има много сървъри на Mandrivia , щом има - явно става/
3. Мм.... чак бета не , но определено се опитват да се придържат към edge software-a , което за декстоп не е лоша идея....
4. Ми .... всеки линук може да бъде оптимизиран ....но на default инсталация , надали ще успее да boot-не по-бързо от Slack или Gentoo например.
....
and so on....
Активен

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.

kolio_kolev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 356
  • Distribution: Mandriva 2011, Mandriva Cooker
  • Window Manager: KDE 4.6.x
    • Профил
    • WWW
Re: Топ 10 неверни твърдения за Mandriva
« Отговор #7 -: Feb 12, 2009, 10:05 »
Идеята на тази тема не е да правя реклама на дадена linux дистрибуция (има място за всички под слънцето), а да се опитам да провокирам говорене за линукс с аргументи на малко по-високо нивото, а не като често се случва, с аргументите на кварталните хлапета. За Mandriva незаслужено сред линукс потребителите в България преобладават негативните оценки, базирани най-често на силно субективни фактори или слухове.

Забелязвам, че сравненията се въртят около MandrivaOne, Mandriva Free или Mandriva PowerPack+, които се позиционират на десктоп пазара в сегмента SMB (и за домашни потребители) и които в България са по-познати.

Професионалните версии на Mandriva са:
 - за сървъри версията е Mandriva Corporate Server (MCS)
 - за десктопи е Mandriva Corporate Desktop (MCD)
 - за High Performance Computing версията е IGGI
които почти никой професионалист в BG дори не е чувал, та какво остава да избере да ползва.
Choosing the Mandriva Linux edition that's right for you

За сравнеие може да се вземе Fedora и Red Hat Enterprise Linux (RHEL) или OpenSuSE и SUSE Linux Enterprise Server (SLES).
Gentoo или Slackware въобще не са в тази категория линукс дистрибуции, защото са специализирани за определен тип потребители и не предлагат такъв широк спектър от корпоративни услуги/възможности. Тях може да ги ползваш само в SMB решения (евентуално) или на домашния си компютър.

Когато говорим за скорост на зареждане или пък за пуснати услуги имам в предвид default-ните настройки за дистрибуцията, а не ръчно оптимизирани.

Ако говорим за оптимизация в стил Gentoo, то и в Mandriva (както и в повечето линукс дистрибуции) много лесно може да се прекомпилира даден бинарен RPM пакет (ползвайки неговия sourse RPM пакет, от който бил е компилиран) с ръчно зададени параметри за оптимизиране. Също така, вместо да се повтаря тази процедура пакет по пакет, може да се ползват специализирани инструменти за автоматизация на компилирането от source RPM... и дори да се прекомпилира цялото официално хранилище с пакети за Mandriva...

« Последна редакция: Feb 12, 2009, 10:48 от kolio_kolev »
Активен

Кольо Колев
Mandriva BG: http://mandriva.biotronica.net
Bitronica.Net форуми: http://forum.biotronica.net

Vatman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 315
  • Distribution: openSuSE 11.3
  • Window Manager: KDE 4.4
    • Профил
    • WWW
Re: Топ 10 неверни твърдения за Mandriva
« Отговор #8 -: Feb 12, 2009, 11:34 »
Всъщност, когато почнах с Линукс беше с Мендрейк. Преди време пробвах мандрива нет инстал на Асус 701 с 1 гб Рам. На фона на другите дистрибуции, който съм слагал зарежда нормално. Имаше лаг - когато отваряше старт меню-то - първо цялото ставаше сиво после се появяваха иконите. Това КДЕ3 за около 0.4 сек. Предполагам, че аз имам някаква вина и е могло да се оправи. При повечко програми не си спомням да се е гърчила системата. От към графични инструменти и конкретно там това дето е за централното управление (като YAST за СуСЕ) ми се стори бедно от към опции в сравнение YаST (не си спомням какво точно исках да правя, така че може проблема да е бил в мен).
Извод: Мандрива добро дистро, но си сакам СуСЕ. Въпрос на навик. Иначе работата, която имам а си върша я върша на всяко дистро. ВСИЧКО с изключение на 10 ми се струват проблеми на начинаещи.
Активен

Момчета, нищо не разбирам от компютри, научете ме да съм хакер.

m0rph

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 271
    • Профил
Re: Топ 10 неверни твърдения за Mandriva
« Отговор #9 -: Feb 12, 2009, 12:31 »
Отностно 3-та точка не мога да разбера кои въобще си е помислил такова нещо при положение, че КДЕ-то 4.2 официално под мандрива ще излезе Април (това беше пример с който показвам, че макар и излязло официално има 3 месеца тестване и оправяне на бъгове).

С риск да заприличам на страдащ от раздвоение на личността, ще се изкажа и аз (по горе писалия е брат ми). Ами ако искам да съм с най-последните бъгави и не тествани версии на праграмите? Помня, че точно липсата на нормален начин да си качиш КДЕ 4.2 те накара да се върнеш на Кубунту което си е сериозен "минус" според мен.
Иначе подкрепям идеята всеки да ползва каквото иска. Ако някои желае да пробва нещо ново, да заповяда, да попита и тогава всеки да хвали своята дистрибуция колкото ще. Подобни теми само подклаждат огня, още повече че автора не е дал примери а само е казал - "Не е така".

Хайде със здраве!


Пс. от гореспоменатият брат --> Всъщност начина си беше лесен, просто кде-то не подкара след това. Отностно Кубунту-ту, там пък липсва свестен начин да си кача лило вместо груб (всичките гимнастики с chroot и т.н. който съм правил по рано са безмислени като само с един клик се прави под мандрива), което от своя страна доведе до това, че в момента единствената OS която тръгва е Win-a. Така, че минуса май е по-скоро за кубунту-ту, не за Mandriva.   ;D
« Последна редакция: Feb 12, 2009, 14:45 от m0rph »
Активен

mat

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 96
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Топ 10 неверни твърдения за Mandriva
« Отговор #10 -: Feb 12, 2009, 14:56 »
Аз от няколко месеца вече съм на Мандрива!
Преди бях на Дебиан. Пробвах и (К)Убунту.

1. Преди време бях задал един може би странен въпрос тук: как може едно live-cd да се използва за спасяване на системата? Никой не ми отговори. Може би има начини от едно live-cd да се достъпи до файовата система било то на Linux или Windows и от там да си свалиш всички важни файлове преди да преинсталираш, но аз не го знам този начин. Когато си изтеглих Мандрива One live-cd-то и го пуснах се изненадах на това, че мога съвсем елентарно да достигна до съществуващата home папка Debian-a и да си изтегля каквото искам на флашката. С кое друго live-cd може да се направи това?

2. Имах една мноооого става TV карта която има драйвер само за Уин98. Под Дебиан и Убунту я подкарвам, но без звук. Под Мандрива 2009 без каквито и да е допълнителни настройки чух звука на телевизора :)))) Открих, че било хубаво да чуваш и звук когато гледаш телевизия :)))

3. Монитора ми е 1440х900. Инсталирам си Дебиан. Всичко минава супер - инсталация в конзола в стил DOS... както си му е реда... Пускам новоинсталирания Дебиан и хоп - не поддържа такава резолюция. Нямам монитор! Страхотно! Добре че имам и друг компютър - порових се и видях как да превключа в конзолен режим и си оправих на ръка резолюцията на монитора. Типично по дебиански.
Както се досещате с Мандрива нямам такива проблеми. И всичко това стана преди 4 месеца, не преди 4 години!

4. Фонетичната ми кирилица и клавишната комбинация за превключване се настройват още по време на инсталация (а това може да се направи и по-късно през графичния център за настройки). Досега ходех да се ровя в един файл да го оправям на ръка. И до ден днешен се питам каква ми е ползата, че знам как се настройва това чрез директно писане във файла? Това е просто ненормална работа - вместо да си инсталирам Линук-са и да започна някаква работа, аз ходя да се ровя из разни файлове да си оправям кирилицата и резолюцията!!! Това го няма при Мандрива!
Докато хората си използват всяка свободна минута да пишат нов софтуер за Уиндоус, ние Линукс потренителите се бием гордо по гърдите, че знаем как да си настроим фонетиката чрез промени във някой си там файл. И после се оплакваме че нямало софтуер за Линукс - ми как да има като ние си губим времето с писане по файлове за настройка на елементарни неща. И после се самозаблуждаваме че това ни изграждало. Дрън-дрън. Това ни губи времето. Радвам се че Мандрива са се усетили за това.

5. По подразбиране Мандрива си идва с ПРЕВЪЗХОДНОТО КДЕ4. Няма нужда от допълнителна гимнастика за да се инсталира. И не - не ми сравнявайте Мандрива с Кубунту. Пробвах го. Издържах с него цели 15 минути. По-скоро 10...

6. По въпроса за скоростта - ако някой е пробвал Мандрива преди няколко години, то да замълчи. Нека първо пробва новата Мандрива и тогава да говори.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Проблем с инсталицията на mandriva
Настройка на програми
iggeorgiev 1 2304 Последна публикация Mar 08, 2007, 23:29
от neter
Mandriva
Кошче
boiko_tri 2 1930 Последна публикация Mar 10, 2007, 00:09
от alabal
Мрежова карта в mandriva
Настройка на хардуер
martineliazz 1 1759 Последна публикация Jan 17, 2008, 01:27
от Nik123
Видеокартата се натоварва при пускане на mandriva
Настройка на програми
cm8391 5 2539 Последна публикация Feb 03, 2008, 20:52
от cm8391
Mandriva
Настройка на програми
shalakov 15 4837 Последна публикация Mar 28, 2008, 22:08
от bulg