Автор Тема: P2P VoIP Messenger ??  (Прочетена 7875 пъти)

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
P2P VoIP Messenger ??
« -: Aug 11, 2012, 22:53 »
Добре де, след като Microsoft изядоха Skype и прекараха целия трафик през техните сървъри, никой ли не се досеща, че свободния бизнес и отвореното общество имат нужда от надеждна алтернатива? Създателите на Skype все пак успяха да изкарат доста пари и очевидно съществуват не малко стимули да се захване човек, ако вижда че е възможно да го направи. Още повече, след като има и някакъв опит -- http://ihu.sourceforge.net/, http://tstone.sourceforge.net/.. -- според Вас, какъв е този продължителен вакуум, който се образува, като при дясното политическо пространство в България? Нали разбирате, не искам да си бъркаме компетенциите, но от законите на физиката също е известно как вакуумите в одухотворените пространства не се поддържат по естествен начин, и ако се занимавах с програмиране, отворен код и т.н., досега да съм инвестирал значителна част от времето си тъкмо в необходимата посока. Знам ли защо никой сякаш и в България не го прави
« Последна редакция: Aug 11, 2012, 23:02 от maxich »
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: P2P VoIP Messenger ??
« Отговор #1 -: Aug 12, 2012, 00:31 »
Бях започнал подобен проект преди 2 години някъде, бях го публикувал и тук, в Made In BG...
Никой не пожела да се включи... казваше се TalkBG, и в момента е мъртъв, дори не се поднових домейна.
Бях го базирал на Spark (http://www.igniterealtime.org/projects/spark/), a разговорите минаваха през Asterisk. Всичко вървеше добре, но не беше работа за сам човек, който тепърва трябваше да учи Java (на това е писан и Spark, и OpenFire, сървърната част за Spark). Всъщност, работи с всякакъв Jaber сървър... и с всякакъв SIP сървър, без никакви проблеми. Предимството на OpenFire е, че директно map-ва даден SIP номер към абоната (ако той иска, естествено), и после се набира както в Skype.... не работеше само видеото, а Spark /TalkBG работеше еднакво добре на Linux, Windows и MacOS.
OpenFire също може да се свърже в клъстер - т.е. няколко сървъра се свързват помежду си, и си разпределят потребителите. И работеше, в интерес на истината.

Отказах се, на първо място - защото никой сериозен не се включи в проекта - според всички, това е загубена клауза, защото си имало Skype и всички хора ползвали Skype. А онези, които се включиха.... така и не помогнаха с нищо.

Ако на някой му е интересно, сорсовете ги има тук:
http://code.google.com/p/talkbg/

(svn checkout http://talkbg.googlecode.com/svn/trunk/ talkbg-read-only)

Това е само клиента, OpenFire си го компилирах и ползвах 1:1 както е от сайта на igniterealtime.

Само добавка:
Сърввъра работеше на OpenBSD, на един  Dell PowerEdge 1750
Софтуера се пишеше изцяло в Eclipse, на Mac OS. Не беше проблем да се генерира инсталер за Linux, Windows и Mac. И в крайна сметке, за малко дори да се набутам да платя лиценз за install4j :) Който щеше да остане последното неизползвано нещо от проекта ми.
« Последна редакция: Aug 12, 2012, 00:37 от MacPro »
Активен

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Re: P2P VoIP Messenger ??
« Отговор #2 -: Aug 13, 2012, 09:42 »
Всъщност една от най-сериозните алтернативи на Skype, Жици, е със сериозно българско участие.
Активен

crystalwater

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: Linux Mint Maya
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: P2P VoIP Messenger ??
« Отговор #3 -: Aug 13, 2012, 10:04 »
Много работа и усилия трябваат, за да се популяризара такава програма  и да се накара масовият потребител за премине от Skype към алтернативна програма.
Обикновеният юзър, пуска скайп, набира, говори и е доволен. Изобщо не го интересува от къде и през какви сървъри минава връзката....
Иначе и мен ме дразни скайп и за това почти не го пускам, не пускам никаква чат програма бай дъ уей
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: P2P VoIP Messenger ??
« Отговор #4 -: Aug 13, 2012, 16:54 »
Много работа и усилия трябваат, за да се популяризара такава програма  и да се накара масовият потребител за премине от Skype към алтернативна програма.
Обикновеният юзър, пуска скайп, набира, говори и е доволен. Изобщо не го интересува от къде и през какви сървъри минава връзката....
Иначе и мен ме дразни скайп и за това почти не го пускам, не пускам никаква чат програма бай дъ уей

Именно!
На масовият потребител му е през к___ дали софтуера е "свободен", "затворен", "отворен" и така нататък. Той иска да кликне с мишката и чудото да се случи - т.е. софтуера да работи. Е, в случая - Skype се справя перфектно, и честно казано - няма нужда от алтернатива....
Аз например спрях да ползвам Skype. Ползвам си gtalk, или iMessage и толкова.
Ако искам да говоря с някой - GSM. Ако искам да се видим докато си говорим - FaceTime, или просто видео разговор... чат клиента ми поддържа всякакъв вид разговори (аудио, видео, текст), не съм заключен да го ползвам с даден сървър, а мога дори да го ползвам с мой си jaber... пука ми, че не е Open Source :)
Активен

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Re: P2P VoIP Messenger ??
« Отговор #5 -: Aug 13, 2012, 17:23 »
Всъщност една от най-сериозните алтернативи на Skype, Жици, е със сериозно българско участие.

Не е P2P. Правиш, например, някакъв бизнес, искаш да свържеш персонала, така че да се върши работа, независимо къде се намира човек, видеото, разбира се, не е задължително, .. и какво? Ще търсиш пари и за разработка на комуникационен софтуеър, така ли?  Просто Skype беше чуден вариант -- вярно че се популяризира най-вече заради видеото и т.н., но истината е, че основното предимство за много хора и фирми беше тъкмо онази специфика с децентрализирания трафик, която Microsoft елиминираха

Иначе браво на Емил Ивов за Jitsi. Очевидно са се постарали и вероятно тепърва ще се развиват, да им го пожелаем! Но да си наблъскаш и всички акаунт-профили наред с паролите в една програма не е точно за мен и не в това е смисъла от P2P Messenger-а
Активен

d1saster

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
Re: P2P VoIP Messenger ??
« Отговор #6 -: Aug 13, 2012, 17:49 »
Не знам дали Google (Talk) е или не P2P обаче те ще изместят всичко, понеже се интегрират в Андроид. Скайп ще изчезнат, понеже новите им версии за мобилни платформи са под всякаква критика. Откакто Майкрософт започна да пуска ъпдейти версиите вече не работят. Ако случайно проработят то преноса на данни е незадоволителен. За Жици не видях компилирани версии за мобилни платформи.
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: P2P VoIP Messenger ??
« Отговор #7 -: Aug 13, 2012, 18:46 »
Между другото, ако скайп някога е бип p2p, то това е било много, много отдавна.
Мит е и, че ако в една локална мрежа има пуснат Скайп - другия се вързва през него, заобикаляйки firewall и забрани и т.н.

В моя ЛАН има пуснат squid, определени хора могат да ползват Skype, други - не могат.
И никога не са можели, въпреки, че в ЛАН-а има пуснати например 10 Skype-a.
Този, който е резнат от рутера просто си виси, и не успява да се свърже.... а уж - трябвало да направи p2p със съседа си, трябвало сам да си открие проксито - глупости.

Аксес листите са съвършенно прости:
някои компютри имат Интернет, други - нямат.
Та, Skype НЕ успява да се свърже с нищо, ако tcp трафика е забранен, т.е. има tcp само в ЛАН-а, а след gaetway-a няма...
До сега ВИНАГИ, колкото и пъти да съм гледал къде Skype иска да се върже - отправя заявка към хост *.skype.com, като известно време беше login.skype.com

Това са наблюденията ми от 2005-а насам.
Правил съм и тестове: добавям аксес листа, в която забранявам на даден IP адрес да достъпва мрежите на skype. Ако наистина беше p2p - би следвало да се свърже през съседа си (буквално - 2 съседни компютъра, включени към един switch, с адреси от един и същи subnet).
Активен

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Re: P2P VoIP Messenger ??
« Отговор #8 -: Aug 14, 2012, 09:33 »
@maxich - може да си пуснеш прост jabber сървър, няма нужда да го разработваш. Такива има написани десетки. Също така може да ползваш много от свободните такива, което не е е по-различно от начина по който работи Skype. А и никой не те задължава да настройваш всички акаунти, които си си направил.
Активен

dark_elf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
    • Профил
Re: P2P VoIP Messenger ??
« Отговор #9 -: Aug 14, 2012, 17:16 »
Има достатъчно алтернативи на Skype -> ЦЪК
Идеята е, че никой не можа да измести Skype. За жалост сега тенденцията не се променя!  :-[
Преди ползвах доста gizmo, но при положение, че само 2-3 приятели го ползваха, а всички други skype нямаше как да не го ползвам.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
MSN Messenger
Хардуерни и софтуерни проблеми
ivo3d 2 2350 Последна публикация Jun 02, 2004, 01:34
от snagles
Yahoo? Messenger
Настройка на програми
tlf 5 3451 Последна публикация Jul 17, 2004, 12:14
от sys7em
Yahoo messenger
Настройка на програми
anni_79 11 5369 Последна публикация Apr 06, 2007, 23:00
от MarineForce
[Messenger]Инсталиране на Skype 2.1.0.47
Настройка на програми
neosofti 7 3643 Последна публикация Aug 28, 2009, 17:31
от senser
outlook messenger и ubuntu 10.10
Настройка на програми
peshoa 1 2013 Последна публикация Aug 06, 2011, 02:59
от b2l