Автор Тема: Проблем със wireless-а под slackware 13.1  (Прочетена 2948 пъти)

mind_exploit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 60
    • Профил
Привет,

Преди малко си взех лаптопа (Toshiba A500 1HK) от сервиза, вече всичко трябва да е наред. И веднага му сложих slackware 13.1 - исках да се науча най-накрая, направих си сметката че ще пада голямо ровене из интернет-а :)

И ето го първия проблем - въобще не подкарва wi-fi. Ето какво опитах до момента:

1. Като отворя "knetwork" - излиза грешка "Could not parse the XML file ()."
2. Като пусна "ifconfig" - се показва списък със само два набора от настройки - eth0 и lo.
3. Като пусна "iwconfig" - се показва списък със същите две, но и на двете пише "no wireless extensions".

Та ... какво следва всъщност? ...
Активен

lunarvalleys

  • Гост
Re: Проблем със wireless-а под slackware 13.1
« Отговор #1 -: Feb 16, 2011, 19:47 »
Цитат
направих си сметката че ще пада голямо ровене из интернет-а

ми порови се де!  ;)
иначе, кажи каква ти е безжичната мрежова карта поне.
Активен

mind_exploit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 60
    • Профил
Re: Проблем със wireless-а под slackware 13.1
« Отговор #2 -: Feb 17, 2011, 16:26 »
Привет,

Току що успях да си инсталирам wicd, по съвет на един колега от форума. (От инсталационния диск копирах папката wicd, после през шел в нея написах /sbin/installpkg [...].txz (не разбрах защо трябваше да е /sbin/..., но директно installpkg не работеше), после направих executable файла /etc/rc.d/rc.wicd, и накрая - /etc/rc.d/rc.wicd start).

И така - сега ми се стартира network manager-а ... но wireless-а пак не работи :( ... имам иконка долу дясно, до часовника, но като отворя gui-то - Preferences - General Settings - там полето за Wireless interface стои празно ... иначе - за Wired interface има eth0.

Един колега каза да си инсталирам драйвер за мрежовата карта. От lspci се вижда:

07.00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Device 8172 (rev al)
0c.00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 03)

Какво да направя след това ... не намирам нищо в нета, което да смъкна. (Или може би то си е на инсталационното ДВД ? ...)


ПП: между другото, супер бавно ми зарежда слака ... преди с кубунту-то въобще не беше така ... а имайте предвид че на слака няма Х в началото, аз го стартирам с команда ... и пак много време зарежда преди се появи шел-а и да мога да се логна, че да си пусна Х.

ПП2: хрумна ми, че може всичко да се дърпа от харда предварително ... например - ако пусна КДЕ-то - то стартира за броени секунди, адски бързо ... дори в сравнение с кубунту-то преди това. Все едно вече е заредило каквото му трябва и само трябва да го пусне. И ако е така - да зарежда всичко от харда, той е пълна инсталация бтв - тогава мога ли да го ускоря, като орежа някои неща да се зареждат? ...
Активен

lunarvalleys

  • Гост
Re: Проблем със wireless-а под slackware 13.1
« Отговор #3 -: Feb 17, 2011, 16:42 »
безжичната ти мрежова карта каква е?
Активен

mind_exploit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 60
    • Профил
Re: Проблем със wireless-а под slackware 13.1
« Отговор #4 -: Feb 17, 2011, 17:10 »
Ами не знам ... не виждам нищо като уайърлес-майърлес ... може ли въобще системата да не я вижда ... въобще да няма такова устройство за нея.

(Отдолу на лаптопа има лепенка са WiFi на нея и там пише RTL 8191 SE.)
Активен

pulsari

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
  • Distribution: Debian, Arch, Gentoo, Slackware
  • Window Manager: KDE, Gnome
    • Профил
Re: Проблем със wireless-а под slackware 13.1
« Отговор #5 -: Feb 17, 2011, 20:02 »
Трябва да си инсталираш firmware за твоята мрежова карта. Драйвера който ти е необходим е rtl8192se и можеш да го свалиш от тук:
http://www.realtek.com.tw/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PNid=48&PFid=48&Level=5&Conn=4&DownTypeID=3&GetDown=false&Downloads=true#RTL8192SE.

А тук има ръководство как се инсталира под Ubuntu:
http://www.linwik.com/wiki/using+the+realtek+8172+and+8192se+wireless+controller+with+ubuntu+9.10.
Как се инсталира под Slackware можеш да потърсиш в Интернет.
Активен

mind_exploit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 60
    • Профил
Re: Проблем със wireless-а под slackware 13.1
« Отговор #6 -: Feb 18, 2011, 04:16 »
Провет,

Инсталирах си драйвер за безжичната карта току що, следвайки този туториъл - http://www.techonia.com/install-wifi-driver-rtl8191se-linux ... инсталирах точно този драйвър - RTL8191SE (а не както каза колегата, RTL8192SE, надявам се да не е в това проблемът ... просто ми се стори че този е по-добър за целта). И след като чаках толкова много за да се инсталира - рестартирах ... и никаква промяна :( ...

Положението е абсолютно същото.

Утре ще пробвам със другия драйвър, да видим дали ще тръгне :)
Активен

mind_exploit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 60
    • Профил
Re: Проблем със wireless-а под slackware 13.1
« Отговор #7 -: Feb 18, 2011, 11:25 »
YES!!! :)

Най-накрая :) ... Един колега ме светна, че трябва да се пуска драйвъра, и това става с командата:

modprobe r8192se_pci

И го добавих в /etc/rc.d/rc.local ... :) и сега си е ОК :)

Благодаря на всички :)

ПП: остана само да намаля буут времето ... и ще сме пушка :) ... гледам че тук времето за буут е пак такова - http://www.youtube.com/watch?v=1i70nml8JUg ... но това ми се струва суууупер много ... и то да ти лоудне до конзола, даже без Х ...
Активен

lunarvalleys

  • Гост
Re: Проблем със wireless-а под slackware 13.1
« Отговор #8 -: Feb 18, 2011, 12:02 »
здравей,
радвам се че си се оправил. Колко време ти отнема на системата да се зареди? За скоростта на зареждане, може да погледнеш какво се стартира автоматични:

# pkgtool

SETUP --> SERVICES

всичко, което не ти трябва го махни. Иначе може да бърникаш в rc.M, но НЕ ТЕ СЪВЕТВАМ!!

може да погледнеш и ето тази стара тема:

http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=33909.0

може да си разгледаш и тука:

http://www.linuxquestions.org/questions/slackware-14/slackware-13-1-speeding-up-boot-time-820654/
Активен