Страници: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 25   Надолу

Автор Тема: Относно ЕС  (Прочетена 50916 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Относно ЕС
« Отговор #300 -: Jan 30, 2014, 21:10 »
Черногледството и песимизма са си типични за тук и има много причини затва - предполагам народопсихология, отразяването от страна на медиите и т.н.

Нито нещата са толкова черни, нито са толкова цъфнали и вързали разбира се, но това което може да се направи е добрите идеи да се популяризират и подкрепят. Мен примерно много ме изкефи, има един пич дето е работил дълги години в центъра за космически изследвания в БАН и сега се е отдал на хардуерните си хобита, играе си със забавни неща, миналата година примерно бяха направили стратосферен балон натъпкан с разни датчици и радиопредаватели и го пуснаха някъде до Пловдив, на сайта си бяха пуснали всичките показания и беше забавно да чета. Сега ще пускат нов балон и са отишли в ТУ-София да търсят заинтересовани студенти, направили са си презентация, гледах снимки - очевидно има заинтересовани студенти.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Относно ЕС
« Отговор #301 -: Jan 31, 2014, 01:50 »
Като се замисля обаче има хора които са по-зле дори от нас:

http://t.co/1SRdXBg6lv

Тия верно си имат достатъчно територия, ама това е ужасно и най-тъжното е че България е най-големият им клиент.

За да може някой мързелив гъз тук да си топли скапаната несанирана панелка, друг човек някъде зад Урал си плаща под формата на генетични увреждания, карциноми и тем подобни гадости.

Това е супер яко от гледна точка на хората, които защитават идеята за колкото може повече ядрени мощности само защото техните братушки ще ги строят и ще си прибират боклуците и те мистериозно ще изчезнат като ги приберат. Иронично, от любов към братушките, тия хора се борят за избиването, генетичните им малформации и съсипването на природата им.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Относно ЕС
« Отговор #302 -: Jan 31, 2014, 03:06 »
Цитат
Черногледството и песимизма са си типични за тук и има много причини затва - предполагам народопсихология, отразяването от страна на медиите и т.н.

Аз сигурно съм най-големия песимист в този форум, а и според тази народопсихология типичен българин, но мислиш ли, че е нормално, да финансираш данъците си образование, а най-добрите кадри от завършилите да работят на вън!!!? Да създаваме кадри за чуждите държави които да създават брутен продукт за тях, а не за тези които им плащат образованието!!!
Моето мнение е категорично несъгласен с това и трябва да се спре финансирането или завършилите висше образование в БГ, но предпочели да се реализират на вън, да възстановят разходите на данъкоплатците които  са направили за него!
По какъв начин е друга тема, но въпроса е съвсем принципен!
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Относно ЕС
« Отговор #303 -: Jan 31, 2014, 03:38 »
Ха-ха-ха
тоя виц не е нов обаче:
- На ти си дипломата - Дай си ми ягнето обратно  :P

и това не е решение също:
1. да предположим че 100% от завършващите си върнат парите и/или дипломите и избягат навън - тогава какво правим ще имаме много пари и 0 кадри ...и след 4-5 г. може само да се надяваш че новите кадри няма да направят същото
2. не знам какъв оптимист трабва да си да вярваш че като им върнеш парите те пък ще ти върнат явните и не чак толкова явни рушвети обратно
неявни - под формата на точно тоя "техен" или спонсориран от тях учебник да си купиш
ами частните уроци
3. ами платените ВУЗ и/или специалности
4. и не на последно място - Завършилите в БГ според мен го правят Въпреки образователната ни с-ма
поне тези които наистина искат да научат нещо ново и полезно - това е личното ми мнение.
« Последна редакция: Jan 31, 2014, 03:41 от remotexx »
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Относно ЕС
« Отговор #304 -: Jan 31, 2014, 10:09 »
Като се замисля обаче има хора които са по-зле дори от нас:

http://t.co/1SRdXBg6lv

Тия верно си имат достатъчно територия, ама това е ужасно и най-тъжното е че България е най-големият им клиент.

За да може някой мързелив гъз тук да си топли скапаната несанирана панелка, друг човек някъде зад Урал си плаща под формата на генетични увреждания, карциноми и тем подобни гадости.

Това е супер яко от гледна точка на хората, които защитават идеята за колкото може повече ядрени мощности само защото техните братушки ще ги строят и ще си прибират боклуците и те мистериозно ще изчезнат като ги приберат. Иронично, от любов към братушките, тия хора се борят за избиването, генетичните им малформации и съсипването на природата им.

sadface, facepalm, etc.
После що руснаците не били като останалите хора по света...
Те с тая огромна държава, кой знае още колко такива локални ужаси си имат.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6213
    • Профил
Re: Относно ЕС
« Отговор #305 -: Jan 31, 2014, 10:27 »
Цитат
Черногледството и песимизма са си типични за тук и има много причини затва - предполагам народопсихология, отразяването от страна на медиите и т.н.

Аз сигурно съм най-големия песимист в този форум, а и според тази народопсихология типичен българин, но мислиш ли, че е нормално, да финансираш данъците си образование, а най-добрите кадри от завършилите да работят на вън!!!? Да създаваме кадри за чуждите държави които да създават брутен продукт за тях, а не за тези които им плащат образованието!!!
Моето мнение е категорично несъгласен с това и трябва да се спре финансирането или завършилите висше образование в БГ, но предпочели да се реализират на вън, да възстановят разходите на данъкоплатците които  са направили за него!
По какъв начин е друга тема, но въпроса е съвсем принципен!
Може и да се засегнеш  от думите ми, но ти мислиш ли с главата си? При сегашната безработица, липса дори на перспектива пред много хора за свястна ( платена според вложения труд ) работа, колко хора според теб ще завършат едно "добро" образование, колко ще могат да си го позволят? Тогава ще стане още по-зле. Начина е съвсем друг.
На теб не трява да ти се дава власт  :D
« Последна редакция: Jan 31, 2014, 10:49 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Относно ЕС
« Отговор #306 -: Jan 31, 2014, 10:52 »
Цитат
Черногледството и песимизма са си типични за тук и има много причини затва - предполагам народопсихология, отразяването от страна на медиите и т.н.

Аз сигурно съм най-големия песимист в този форум, а и според тази народопсихология типичен българин, но мислиш ли, че е нормално, да финансираш данъците си образование, а най-добрите кадри от завършилите да работят на вън!!!? Да създаваме кадри за чуждите държави които да създават брутен продукт за тях, а не за тези които им плащат образованието!!!

Това се нарича „източване на държава“.  Който го може си го може.
Активен

Без правила няма игра

lunarvalley

  • Гост
Re: Относно ЕС
« Отговор #307 -: Jan 31, 2014, 11:11 »
Цитат
но мислиш ли, че е нормално, да финансираш данъците си образование, а най-добрите кадри от завършилите да работят на вън!!!?

това е симптом.

Опитай се да помислиш какво може да се направи, за да се премахне причината за него.  :)
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Относно ЕС
« Отговор #308 -: Jan 31, 2014, 11:32 »
Цитат
При сегашната безработица, липса дори на перспектива пред много хора за свястна ( платена според вложения труд ) работа, колко хора според теб ще завършат едно "добро" образование, колко ще могат да си го позволят? Тогава ще стане още по-зле. Начина е съвсем друг.

Спорът дали "доброто" образование е причина за "добрата" икономическа ситуация или обратното е доста безсмислен, това е същото като споровете за връзката между безработицата и престъпността, обикновено идиотите защитават крайните тези (има много силна връзка и едното пряко зависи от другото или пък няма никаква връзка между двете), но няма изследване, което утвърдително да ги докаже.

Въпросът е че по този начин погледнато на нещата, няма смисъл да се прави нищо защото разбираш има много бедни хора с кофти перспектива. Нека е така, но България в повечето класации на държавите по отношение на безработица, БВП/глава от населението, индекс на човешко развитие и т.н. е в горната част на златната среда, повечето държави са дефакто след нас. И от тази гледна точка, щом като тук всичко е безнадеждно, то в Африка е още по-безнадеждно. Запомнете го следващият път когато критикувате хората че наривали пари за новия iphone, вместо да помагат на децата в Африка - последното е абсолютно безсмислено, защото там нещата са безнадеждни.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Относно ЕС
« Отговор #309 -: Jan 31, 2014, 12:02 »
ОК, да го погледнем от друга страна.
Не смятате ли, че поне трябваше да има референдум дали да влизаме или да не влизаме в ЕС?

 8)
Активен

Без правила няма игра

lunarvalley

  • Гост
Re: Относно ЕС
« Отговор #310 -: Jan 31, 2014, 12:27 »
Цитат
Не смятате ли, че поне трябваше да има референдум дали да влизаме или да не влизаме в ЕС?

не виждам нищо лошо в това. Предполагам народът щеше да гласува масово "ЗА". И кво?
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Относно ЕС
« Отговор #311 -: Jan 31, 2014, 20:20 »
Е как кво? Едни пари щяха да идат на едно място, както сега едни пари биха отишли на едно друго място ако пак има референдум :D
На това му се вика раздвижване на "пазара".  [_]3

Всичко ще си дойде на мястото когато всичко се окраде и не остане грам за крадене. Тогава мутрите ще им секне кранчето, защото няма да има нужда от тях. Когато всичко е частно и няма как да се скриеш зад държавната администрация, тогава проблемите ще се решават както в останалите западни страни. Проблем ще е ако крадците се окажат достатъчно умни и вземат да одържавят това-онова :D Но според мен са прекалено алчни и това ще го пропуснат (стига бай Волен да не дойде на власт и да завърти колелото наново) :)
« Последна редакция: Jan 31, 2014, 20:22 от !ntel »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6213
    • Профил
Re: Относно ЕС
« Отговор #312 -: Jan 31, 2014, 21:13 »
Винаги ще има за крадене, докато се внасят данъци и докато успяват да "заблудят" ЕС, че парите им се харчат по предназначение.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Относно ЕС
« Отговор #313 -: Feb 01, 2014, 01:10 »

Аз сигурно съм най-големия песимист в този форум, а и според тази народопсихология типичен българин, но мислиш ли, че е нормално, да финансираш данъците си образование, а най-добрите кадри от завършилите да работят на вън!!!? Да създаваме кадри за чуждите държави които да създават брутен продукт за тях, а не за тези които им плащат образованието!!!
Моето мнение е категорично несъгласен с това и трябва да се спре финансирането или завършилите висше образование в БГ, но предпочели да се реализират на вън, да възстановят разходите на данъкоплатците които  са направили за него!
По какъв начин е друга тема, но въпроса е съвсем принципен!

Май френд, няма как да се съглася с това, което си написал, понеже моя опит е точно обратния на това, което твърдиш.

Не забравяй, че БГ юнаците навън превеждат всяка година солидна сума пари (няколко стотин милиона евро). Освен това всички имаме роднини/родители в БГ, на които помагаме, а и от време на време се прибираме (а някои като мен кроят и планове за връщане) и харчим, и наливаме пари в БГ икономиката.

Понеже обичаш статистиката, ето ти пример с мен - от 7г. съм навън и за тия години съм изхарчил в БГ около 10000 ЕУР (и продължавам, понеже отвреме на време трябва да помагам на близките, а и се прибирам веднъж годишно).

Т.е. аз съм си изплатил с лихвите това, което дължа на държавата за образование.

Интересно, че ако следваме товята логика и например реша да се прибера в БГ, германците и белгийците ще трябва да ми искат кинти, за дето съм трупал опит и знание при тях (а пък после съм избягал, образно казано).

Ивод: дай малко по-широко скроене, стига само сме разсъждавали от собствената си камбанария :)

Образавонието трябва да бъде безплатно (поне това е моето мнение), точка. Образованието трябва да се разглежда като инвестиция на държавата, не като разход. Така, вложените пари от държавата във всеки един от нас би трябвало да се изплатят многократно (но не веднага, а след време). Как? Примера ти го дадох вече, а пък да не говорим за незмиремия културно/просветно/морален аспект на понятието образование.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Относно ЕС
« Отговор #314 -: Feb 01, 2014, 01:13 »
Чудно ми е в България доколко white collar престъпността (белите якички, политиците и т.н.) е съпоставима с масовите кражби (например преди няколко дни всички решетки на каналите в квартала изчезнаха, сега има странни гледки с изфирясали коледни елхи стърчащи от отводнителните канали).

Сигурно има поне някакви данни по въпроса, макар че е трудно да се градят статистически хипотези, понеже нещата трябва да са доказани - а е доста по-лесно в съда да се докаже че мангала е откраднал решетките, отколкото че някой мастит партиен функционер с армията си адвокати е задигнал няколко милиона. От друга страна пък на никой не му пука за мангала, докато със сигурност има доста хора, които с кеф биха приписали всякакви прегрешения на партийния функционер, дори да не ги е извършил, само и само за да го изкарат от играта.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon
Страници: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 25   Нагоре
« назад напред »