Linux за българи: Форуми

Хумор, сатира и забава => Живота, вселената и някакви други глупости => Темата е започната от: 4096bits в Jun 24, 2014, 13:02



Титла: Интересна тема
Публикувано от: 4096bits в Jun 24, 2014, 13:02
http://money.stackexchange.com/questions/33634/why-are-businesses-allowed-to-deduct-expenses-from-their-income-while-individua

Тоя линк е към един прост въпрос. Защо на фирмите им е позволено да приспадат от различни разходи, когато дойде време за плащането на данъци, а на обикновените хора не. Ако например викна водопроводчик, защото ми се е запушила мивката, защо това не ми се води като разход и държавата не ми връща данъците върху доходите ми?


Титла: Re: Интересна тема
Публикувано от: gat3way в Jun 24, 2014, 14:28
Ами ако заплатата ти за следващите периоди беше в някаква корелация с разходите които си направил за водопроводчик, тогава може би щеше да има някаква логика държавата да те освободи от данъчни тежести за водопроводните услуги.


Титла: Re: Интересна тема
Публикувано от: Златко в Jun 24, 2014, 14:38
По същата причина поради която ДДС-то се плаща от крайния потребител.   ;)


Титла: Re: Интересна тема
Публикувано от: 4096bits в Jun 24, 2014, 14:56
Ами ако съм фирма и работя за шефа си като подипълнител или нещо такова и дома ми е офис?


Титла: Re: Интересна тема
Публикувано от: gat3way в Jun 24, 2014, 15:05
В този случай ако фирмата е регистрирана по ДДС, вероятно ще й го признаят като разход и ще й приспаднат ДДС-то за ВиК услугата.


Титла: Re: Интересна тема
Публикувано от: stealth01 в Jun 24, 2014, 17:30
физическите лица също могат да се регистрират по ДДС след като минат някакъв праг (50k лева, ако не се лъжа) паричен оборот. разбира се, следват си разходи за счетоводни услуги, взаимоотношения с пипалата на държавната администрация, проверки, ревизии и т.н.

плащайте си 20-то процента и не си вкарвайте главата в торбата.


Титла: Re: Интересна тема
Публикувано от: neter в Jun 24, 2014, 17:55
физическите лица също могат да се регистрират по ДДС след като минат някакъв праг (50k лева, ако не се лъжа) паричен оборот.
Физическите лица могат по всяко време да се регистрират по ЗДДС, стига да са данъчно задължени, т.е. да имат например трудов договор. След минаването на прага от 50к регистрацията по ЗДДС става задължителна, както за физически, така и за юридически, данъчно задължени лица. Но единична сделка над 50к не те прави автоматично данъчно задължено лице, така че има и някои условности.

А дали темата е интересна... Аз намирам само отрицателни черти в съществуването на монетарната система, та виждам темата като кофти загубено време, но щом ви се занимава с безсмислията ѝ... ;)


Титла: Re: Интересна тема
Публикувано от: 4096bits в Jun 24, 2014, 18:30
Това за 50те К лева го знаех, но ми беше интересно за възможностите за данъчно облекчение на физически лица и разликата с възможностите за юридически.


Титла: Re: Интересна тема
Публикувано от: neter в Jun 24, 2014, 19:47
Не съм юрист и не зная всички членове наизуст, но от това, с което съм се сблъсквал до момента, оставам с впечатлението, че има (поне що се касае до законодателството, действащо в България) повече възможности за данъчни облекчения за физическите лица, отколкото за юридическите. За юридическите имаш облекченията по ЗДДС и от дарения. Физическите лица, освен от двете споменати възможности за юридическите, могат да се възползват и от облекчения при намалена работоспособност, а така също и от лични вноски за осигуряване, стаж, застраховане...


Титла: Re: Интересна тема
Публикувано от: go_fire в Jun 26, 2014, 10:33
Имаш признаване не само за ЗДДС, но и корпоративен данък (ако не си на патент). Освен това този данък (печалба) може и да не го дължиш, ако си на загуба ;)

Физическото лице не може да работи на загуба ;)

Има и други особености. ЮЛ плащат какви ли не данъци, например алтернативен данък върху социални разходи, разходи за автомобили, представителни и т.н., който е пак 10%. Физическото лице, ако зареди бензин или си смени ремъците, не отива да чанджи още десет процента на държавата. Ако си купи телевизор или чашка кафе, пак.

ФЛ плаща само един данък 10% върху дохода и това е. Към него също така няма изисквания, как да е облечен вкъщи, каква печка да има в кухнята или още някое от безбройните изисквания към ЮЛ.

Тъй, че разлики има много. Разбира се, ако дохода ти не е трудов, то в повечето случай е по-добре да имаш ЕООД (най-добре и по ДДС), защото много разходи може да прехвърлиш на него и много приходи може да скриеш в правилното време.

И да ДДС наистина е данък, който се плаща от крайният клиент, но не само. Горе-долу половината идва пак от ЮЛ. Много изобщо не са регистрирани и не им се признава нищо, а на регистрираните им се признават само разходи, който по някакъв начин могат да свържат с основната си дейност, допълнителната (ако има) и непосредствени административни разходи.