Анкета

Въпрос: Преди или след 1989-та живеете по-добре*?

  • Преди 1989-та
    - 10 (22.2%)
    След 1989-та
    - 13 (28.9%)
    Нямам съзнателен спомен от преди 1989-та, но мисля, че тогава се е живеело по-добре
    - 3 (6.7%)
    Нямам съзнателен спомен от преди 1989-та, но мисля, че тогава се е живеело по-зле
    - 7 (15.6%)
    Не мога да преценя
    - 6 (13.3%)

Общ брой гласове: 37

Автор Тема: <1989>  (Прочетена 23132 пъти)

BULFON

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 478
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #75 -: Dec 17, 2008, 16:18 »
Свободата да избереш между кока кола и пепси не е свобода.
Активен

фонокартен телефонен апарат

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #76 -: Dec 17, 2008, 17:27 »
Е, друго си е когато можеш да избираш между Алтай и Алтай, нали?

Не пия нито Кока Кола, нито Пепси, но не съм останал жаден. Само Коук и Пепси ли продават в БГ? Горките, че и не ви пускат да отидете никъде другаде, живи сте за оплакване.
« Последна редакция: Dec 17, 2008, 17:29 от tarator »
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #77 -: Dec 17, 2008, 17:51 »
Е, друго си е когато можеш да избираш между Алтай и Алтай, нали?

А, тараторе, алтай и етър! Пак изопачаваш историята!  :P
Peace!
Активен

Без правила няма игра

luda_glawa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 652
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: <1989>
« Отговор #78 -: Dec 17, 2008, 23:09 »
Нека и аз да кажа нещо по темата ... нямам спомени какво точно е представлявала системата по онова време, така че не мога да кажа как е било наистина. Но мога да ви насоча, защото е дълго писанието, към една страничка - цък. Предполагам, че е истина.
Активен

С Уважение:

Luda Glawa ;-)

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #79 -: Dec 18, 2008, 00:45 »
Ми нека аз да ви го кажа - заменихме едната тирания с другата уж по-малката, кое е по добро всеки сам си знае. Така е комунизма се провали, но това не значи, че всичко е било зле по това време. Имаше и хубави неща - добро образование и наука, по-добра здравна, нивата на престъпността и корупцията са били значително по-ниски, смея да твърдя че и храната беше по-добра. Като първите две бяха безплатни и странно как сега, когато са платени системата работи по-зле.
Да имало е много простотии, но сега не са по-малко. Естествено ние/политиците като най-големите тъпаци разрушихме всички тези положителните неща ето това е истинската беда.
Тогава си бил закотвен с жителство, сега си закотвен икономически (прсото няма как да пътуваш и да се местиш, където и да е поради икономически причини). Недай си Боже да се разболееш, да ти е яко дупе какви сметки те чакат, а пък ако нямаш нужните пари и имаш сериозен проблем си пътник.  Сегашната псевдо демокрация, в която гласуваш веднъж на 4г. за едно 4г. тоталитарно управление, което ако не стане нещо като 1997г. няма как да го мръднеш - общо взето капитализъм без правила или ако има правила, то те си остават само на хартиен носител.

На мен лично ми липсва отношението на хората от преди 1989, тогава макар и да бях малък (на 6г.) помня, някои  неща, а и инерцията преди окончателно всичко да се срути продължи и малко след 1989г, така че имам някакв представа. Хората не бяха такива дзверове както сега, тогава всеоще машината за парици не ги беше увълчила толкова. Помня как съседските семействата ни се събираха заедно да празнуват празниците и беше много весело, в един момент това спря, т.к. всичко се срина и настанаха кризите и престъпността хвръкна, и доверието между хората рухна, въобще пълен срив. Помня, че вратите през деня не се заключваха, обаче след като както казах престъпността хвръкна в небесата, не само, че се заключваха, ами и решетки трябваше да се слагат. Въобще всичко се обърна с главата надолу и още си е така.

Ако някой си мисли, че свободата е да избереш между примерно кой от всички боклуци на пазара да си купиш, ами нека да продължава да си въобразява, че това е свобода. Това, че сега има десет вида кренверши в магазина направени от тоалетна хартия не значи, че това е свобода. Разнообразието без качество не е свобода. Ако има и качество вече се получава и илюзията за свобода ако естествено можеш да си го позволиш, т.к. при тези условия в БГ май повечето пъти се ограничаваме само с гледане на витрината.

Та така спирам до тук, че стана много дълго. А и само едно уточнение, за да не чета тъпи коментари - не не съм комунист, нито искам системата да се реставрира или връща. За мен комунизма е най-голямото проклятие за Българя и въпроса е как да променим сегашната уродлива система, за да не прилича на предишната.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

believer

  • Гост
Re: <1989>
« Отговор #80 -: Dec 18, 2008, 09:20 »
Абсолютно съм съгласен с теб arda_kj много добре си го написал.
Като заговори за това как да "променим сегашната уродлива система" бих искал веднага да отбележа, че начина определено не е с не гласуване на предстоящите избори а напротив. Колкото се може повече хора трябва да гласуват, не е толкова от значение за кого но всеки трябва да гласува. Логиката е много проста, който не гласува само подпомага вота на ДПС.
От друга страна ако примерно 50% от българите не са гласували какво основание имат въобще да се оплакват тези хора, не гласувалите. След като не са заинтересовани за България и това, което се случва в нея по-добре за тях и за тези, които са гласували да си събират куфарите и Европа е голяма.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: <1989>
« Отговор #81 -: Dec 18, 2008, 10:42 »
Ааа, свободата не се ограничава само до това, което можеш или не можеш да си купуваш. В най-общият случай сега имаш свобода да си изразяваш мнението (поради което тази тема съществува).

Когато човек замени свободата си за сметка на някаква измамна сигурност и щастие, накрая губи и двете и опитът от предишния строй го доказва.

Не мога да разбера как хора, които постоянно критикуват нарастващата полицейщина и простотия в Щатите, която се оправдава и прави в името на същата тази сигурност и спокойствие, одобряват строй, за който полицейщината и простотията е по дефолт.

Не мога да разбера как има хора, които реват срещу монопола на Майкрософт (който освен монопол на определена продуктова гама е и монопол върху софтуерната кхъм философия с всичките си идиотски майкрософтски постулати идващи от това). Ами комунизма е същото - монопол на една идеология и монопол на един икономически субект (държавата) върху всичко.

Не мога да разбера как може един човек от една страна да се бори за защита на privacy-то си и същевременно да одобрява строй, в който същото е съвсем виртуално понятие, където държавата поощрява съседите ти, колегите ти и приятелите ти да докладват всичко което правиш и се отклонява от нормите. Докато можеш да си криптираш комуникациите, да избягваш публични мрежи и затворен софтуер, е много сложно да избягваш всички хора, които могат да бъдат, а могат и да не бъдат доносници. Нещата бяха стигнали дотам, че беше възможно и жена ти и роднините ти да те клюкарят, що за извратена работа е това.

Не мога да разбера и как хора, които се оплакват от нововремските промити мозъци, там всички хора на които им било втълпено колко хубаво е да карат мерцедес. И същевременно нямат нищо напротив друг тип промити мозъци, на които още в буквара им в първи клас има една страница с портрет на Тодор Живков, възпитават се в необяснима любов към всичко съветско и омраза към всичко империалистическо. Same shit, different day.

Така че е глупаво дори да се прави съпоставка с тогава. Ако по някакъв начин някой можеше да се върне 30 години назад и си поговори с хората тогава ще бъде като треснат с мокър парцал. Най-вероятно няма да успее да намери общ език с тези хора.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

dsarmov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 38
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #82 -: Dec 18, 2008, 11:22 »
Айде и аз да кажа нещо.
Преди 89 не съм бил чак толкова малък, но и не съм си изкарвал хляба сам. Затова няма смисъл да давам мнение кога съм живял по-добре. Между другото май повечето писали в тази тема са като мен.
Но мисля, че важното не е кога се е живеело по добре. Важното е че предишния строй е промил мозъците на хората. Отгледал е и е възпитал огромна прослойка наречена номенклатура, която определя живота ни и до днес. Сегашното ни положение е пряко следствие от строя преди 89г.
Активен

luda_glawa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 652
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: <1989>
« Отговор #83 -: Dec 18, 2008, 11:26 »
Айде и аз да кажа нещо.
Преди 89 не съм бил чак толкова малък, но и не съм си изкарвал хляба сам. Затова няма смисъл да давам мнение кога съм живял по-добре. Между другото май повечето писали в тази тема са като мен.
Но мисля, че важното не е кога се е живеело по добре. Важното е че предишния строй е промил мозъците на хората. Отгледал е и е възпитал огромна прослойка наречена номенклатура, която определя живота ни и до днес. Сегашното ни положение е пряко следствие от строя преди 89г.

Много вярно.
Активен

С Уважение:

Luda Glawa ;-)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #84 -: Dec 18, 2008, 12:01 »
Добре го е казал arda_kj.  [_]3

Ааа, свободата не се ограничава само до това, което можеш или не можеш да си купуваш. В най-общият случай сега имаш свобода да си изразяваш мнението (поради което тази тема съществува).

gat3way, свобода на словото никога не е съществувала в смисъл да говориш всичко без задръжки. И сега я има само относително. Опитай се примерно да разобличиш операция на ЦРУ.  ;D
Но съм съгласен, че сега свободата на словото е по-голяма отколкото при соца.
Редакция: Никой не е по-безнадеждно поробен от тези, които погрешно вярват, че са свободни! " (Йохан Волфганг фон Гьоте)

Не мога да разбера как има хора, които реват срещу монопола на Майкрософт (който освен монопол на определена продуктова гама е и монопол върху софтуерната кхъм философия с всичките си идиотски майкрософтски постулати идващи от това). Ами комунизма е същото - монопол на една идеология и монопол на един икономически субект (държавата) върху всичко.

А сега си отговори, как така е възникнал тоя монопол в _некомунистическа_ държава.  ;)

Не мога да разбера как може един човек от една страна да се бори за защита на privacy-то си и същевременно да одобрява строй, в който същото е съвсем виртуално понятие, където държавата поощрява съседите ти, колегите ти и приятелите ти да докладват всичко което правиш и се отклонява от нормите.

А бе не знам доколко е вярно, ама съм чувал, че в Германия ако си пуснеш музиката по-силно след Х ч. или паркираш накриво, съседите ти се обаждат на полицията, която идва за "отрицателно" време и го отнасяш. Да не говорим за Швейцария, където социалният контрол е още по-строг.  :)

Нещата бяха стигнали дотам, че беше възможно и жена ти и роднините ти да те клюкарят, що за извратена работа е това.

Е, тука вече няма как да не се съглася. Параноята беше докарана до крайност при социализЪма!

Така че е глупаво дори да се прави съпоставка с тогава.

Сега ще се обиждаме ли?  >:D
« Последна редакция: Dec 18, 2008, 13:18 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: <1989>
« Отговор #85 -: Dec 18, 2008, 13:41 »
Ми не е много сложно да се "разобличи операция на ЦРУ". Много хора го правят (или поне вярват че го правят). Ей го нагледното доказателство, от гугъл:

Цитат
Резултати 1 - 10 от около 396 000 за cia conspiracy. (0.17 секунди)

Разбира се това дали им вярваш или не си е лично твой избор.


Цитат
А сега си отговори, как така е възникнал тоя монопол в _некомунистическа_ държава.

Само че аз мога да си ползвам линукс ако желая при това без няколко кухи милиционери да ми скачат на главата заради това. Свобода, нали?

Цитат
А бе не знам доколко е вярно, ама съм чувал, че в Германия ако си пуснеш музиката по-силно след Х ч. или паркираш накриво, съседите ти се обаждат на полицията, която идва за "отрицателно" време и го отнасяш. Да не говорим за Швейцария, където социалният контрол е още по-строг.

Браво бе Златко :) Социалният контрол върху какво? Значи за тебе правото на мнение по същество е същото като свободията да си паркираш колата като дивак или да тровиш съседите си с чалга? Това да ме извиняваш ама звучи като някой милиционерски бисер :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #86 -: Dec 18, 2008, 14:02 »
Резултати 1 - 10 от около 396 000 за cia conspiracy. (0.17 секунди)

Е и какво? Там излизат под общ знаменател какви ли не резултати. Я се опитай реално да осуетиш (в смисъл да изпееш) операция на ЦРУ, да видиш какво ще ти се случи.

Само че аз мога да си ползвам линукс ако желая при това без няколко кухи милиционери да ми скачат на главата заради това. Свобода, нали?

Така е. Сега пак да не ме обвиниш, че защитавам социализЪма...

Браво бе Златко :) Социалният контрол върху какво?

Е, върху спазването на обществените норми де.

Значи за тебе правото на мнение по същество е същото като свободията да си паркираш колата като дивак или да тровиш съседите си с чалга? Това да ме извиняваш ама звучи като някой милиционерски бисер :)

Не си измисляй, gat3way, никъде не твърдя подобно нещо. Само казвам, че тези държави също "поощряват съседите ти, колегите ти и приятелите ти да докладват всичко което правиш и се отклонява от нормите". Повтарям: "което се отклонява от нормите". В случая това няма никакво отношение към свободата на словото.  ;)
« Последна редакция: Dec 18, 2008, 14:12 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра

believer

  • Гост
Re: <1989>
« Отговор #87 -: Dec 18, 2008, 14:33 »
Социализма не е лош като идея, но в България освен него е имало и разни притурки като тоталитаризъм и произхождащите от него негативи.
Имало е много лични амбиции на разни хора и това до някъде е попречило за осъществяването чистата социалистическа идея.
Също така ученето на хората на атеизъм и безверие е била голяма грешка.
« Последна редакция: Dec 18, 2008, 14:35 от believer »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: <1989>
« Отговор #88 -: Dec 18, 2008, 15:13 »
Цитат
Е и какво? Там излизат под общ знаменател какви ли не резултати. Я се опитай реално да осуетиш (в смисъл да изпееш) операция на ЦРУ, да видиш какво ще ти се случи.

Е как според теб трябва да го направя, в смисъл би ли ми дал идея? Ако на разузнаванията операциите им бяха толкова прозрачни и не-тайни, та да ги знаят обикновени хора като мен, те тогава нямаше да са разузнавания.

Въобще какъв е тоя аргумент? Аз по същата логика не съм свободен и защото никой не ме пуска да летя в космоса например.

Цитат
Също така ученето на хората на атеизъм и безверие е била голяма грешка.

Карл Маркс е казал, че религията е опиум за народа. В този ред на мисли е вредна и трябва да бъде изкоренена, за да се втълпи на хората колко са равни и еднакви и как е по-добре вместо да ги експлоатират капиталистите, да ги експлоатират банда партизани.
« Последна редакция: Dec 18, 2008, 15:16 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #89 -: Dec 18, 2008, 15:35 »
Ама gat3way ти май не разбра тънкия нюанс и той е, че никой нищо не одобрява. Стига с това черно и бяло мислене бе хора, мойто твърдение беше, че имаше положителни неща, които трябваше да запазим и развием по-нататък, като социалните придобивки например. Никога няма да тръгна да защитавам комунистическите безумия и т.н., но все пак да рушиш нещо само щото е построено по-времето на комунизма или идва от комунизма е пълна глупост. Друг е въпроса, че минаването от комунизъм към демокрация (всъщност псевдо демокрация) не реши проблемите наследени от преди 1989, а ги мултимлицира в една нова форма. И в крайна сметка ние получихме старата система на нов глас, само че вече с огромна бедност, огромна престъпност, както и същите некъдърници за управници. Е има и положителни неща не отричам, може да избягаш някъде другаде и си пишим свободно по-форумите (само, че кой ли ги чете, а пък властта още по-малко нали си е уредила лапкането). И въпроса е как да решим тези проблеми, т.к. българите изчезваме и няма време за губене ако искаме да съществуваме на политическата карта на света. За мен отговора е слино гражданско общество, което да е способно да излезне на площада и да си защити интересите, да застави политическата върхушка да работи за тях и да им наложи някакви правила. Това е урока за обществото за тези 20 години - на политици не може да се разчита, да не говорим пък да се вярва (даже според мен не трябва да им се вярва дори, когато говорят истината, т.к. е твърде опасно - ще им повярваш веднъж, а след това ще вземе да им повярваш и втори път).

Понеже сега съм в Германия имам някакви бегли наблюдение върху реалността тука - аз както и един мой колега (също българин) стигнахме до извода, че системата тук може най-точно да се определи с една дума като капиталистически-комунизъм, т.е. капитализъм с елементи на комунизъм - безплатни магистрали; евтино (а доскоро и безплатно) образование; регулиран със закон работен ден, за магазини той е 18-20-22 часа в зависимост от магазина, заведенията затварят в 23-24 часа, с изключение на нощни барове и дискотеки, денонощни магазини няма; само заведенията работят в неделя; работната седмица свършваща в петък в 12 часа; в една голяма част от заведенията те обслужват поне трима човека (един ти взима поръчката, втори ти носи поръчката, на трети плащаш сметката), каква беше изненадата ми когато разпрах, че това се прави с цел всички да са равнопоставени, т.е. да няма натягане за бакшиши;и на края солидните социални помощи, които получавш ако си безработен немец;. Е аз съм за подобна система, а не както сега див БГ капитализъм, който се изразява в монопол на капитализма над всичко, над обществения интерес и т.н. Та тука е така първо е обществения интерес и после идва личния частен интерес, в противовест на това, което е при нас. Всичко това гарнирано със строги правила за всички и работещи институции.
Общо взето като дойдох тук и като видях как държавата им се намесва навсякъде се хванах за главата и си казах тия хора са построили комунизъм не капитализъм,  и то май много преди нас, а тия приказки за свободен пазар и т.н. се окзаха пълни глупости, които ни ги пробутват на нас в България. Свободния пазар почва там където държавата спре да се меси, а тя тука се меси доста.
Не че и тука няма дивотии, едрия капитал си е едър капитал и си иска свойто и сега, когато няма какво да уравновесява капитализма не се знае до къде може да стигне в дивотията си. Така че немците и Запада трябва да са ни благодарни, че ние живяхме в комунизъм, за да може и те да живеят добре и да видят капитализма с човешко лице.

За силната музика - ако вдигаш шум полицията може да дойде за отрицателно време, а може и да не дойде. Последните няколко пъти за това го отнесох, т.к. не дойдоха навреме, а с два дена закъснение - имаме шумен съсед, който от време на време се напива и надува музиката посред нощ и не знам защо всеки път полицаите идват първо при мен да питат, защо съм пускал силна музика. Та така, стават грешки.
За паркирането на коли вече не знам понеже нямам такава. Само съм виждал няколко пъти как заснемат неправилно паркирана кола и са ми казвали, че после ти пращат снимка с нарушението и глобата ти я теглят от сметката без да те питат, пък ти после ако не си съгласен си търси правата в съда, иначе никой не те чака да си платиш глобата, когато на теб ти скимне, ако въобще ти скимне да го направиш.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт