Анкета

Въпрос: Преди или след 1989-та живеете по-добре*?

  • Преди 1989-та
    - 10 (22.2%)
    След 1989-та
    - 13 (28.9%)
    Нямам съзнателен спомен от преди 1989-та, но мисля, че тогава се е живеело по-добре
    - 3 (6.7%)
    Нямам съзнателен спомен от преди 1989-та, но мисля, че тогава се е живеело по-зле
    - 7 (15.6%)
    Не мога да преценя
    - 6 (13.3%)

Общ брой гласове: 37

Автор Тема: <1989>  (Прочетена 22946 пъти)

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #90 -: Dec 18, 2008, 15:53 »
Интересно как трябваше да бъдат запазени социалните придобивки след като държавата беше банкрутирала, между останалите неща и с финансирането на тези придобивки. Защо ли ми се струва, че тук има хора, които не помнят не само социализма, но и първите демократични години.

Социализма в България никога не е можел да се издържа сам, когато някой друг плаща сметката е много лесно да им "някои положителни неща".

На никой не трябва да са благодарни европейците, всичко са си го изработили и извоювали сами. А ние ще трябва да минем през всички етапи през които са минали те преди да заживеем така. Веднъж вече пробвахме да ги настигнем за 40 години, експеримента не беше много успешен :)
« Последна редакция: Dec 18, 2008, 15:59 от tarator »
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

jazz_man

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 73
  • Distribution: CentOS 5.2
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #91 -: Dec 19, 2008, 00:11 »
Проблема е в народа-овчедушен е !
И тогава и сега живеем еднакво зле .
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #92 -: Dec 19, 2008, 13:47 »
Е как според теб трябва да го направя, в смисъл би ли ми дал идея? Ако на разузнаванията операциите им бяха толкова прозрачни и не-тайни, та да ги знаят обикновени хора като мен, те тогава нямаше да са разузнавания.

Не, само ти го давам като пример.

Въобще какъв е тоя аргумент? Аз по същата логика не съм свободен и защото никой не ме пуска да летя в космоса например.

Предполагам си чувал израза "Банка, политик и муха се убиват с вестник"? Направи си тогава изводите докъде теоретично може да се простре свободата ти на словото днес.  ;)

Карл Маркс е казал, че религията е опиум за народа. В този ред на мисли е вредна и трябва да бъде изкоренена, за да се втълпи на хората колко са равни и еднакви и как е по-добре вместо да ги експлоатират капиталистите, да ги експлоатират банда партизани.

 :D  :D  :D

А сега чети:

Цитат
"Опиум за народа" е определение на религията, дадено от Маркс в критиката на Хегеловата философия на правото от 1844 г.: "Религията е въздишка на потиснатата твар, тя е душата на един безсърдечен свят, както е и духът на едно бездуховно състояние. Тя е опиум за народа". То се опира на две понятия, използвани предимно в положителен смисъл от тогавашните либерални мислители - опиум и народ. Определението следва традицията на Просвещението, което осъжда злоупотребата с народната вяра в божествената справедливост така, както осъжда и злоупотребата с опиум извън медицинското му приложение да притъпява болката при операции и тежки болестни състояния. Със сигурност е заемка от Хайнрих Хайне, който няколко години преди това пише саркастично срещу Лудвиг Бьорне за илюзиите му относно лечебните свойства на религията. "В чашата с горчилка за човешкия род тя капва няколко сладки, приспивни капки духовен опиум от любов, надежда и вяра." В този смисъл определението съвсем не е така отрицателно, както обикновено се мисли. И религията, и опиумът са оправдано добри, но стават неоправдано зло, употребят ли се свръхмерно като единствено средство за обясняване и решаване на действителни проблеми - опиумът за страдащия човек, религията за бедстващия народ. Поради което трябва да бъдат ограничавани в разумни дози и използвани в краен случай.
Активен

Без правила няма игра

Vatman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 315
  • Distribution: openSuSE 11.3
  • Window Manager: KDE 4.4
    • Профил
    • WWW
Re: <1989>
« Отговор #93 -: Dec 19, 2008, 23:17 »
Не съм чел постовете по-горе
Дядо ми като малък е ходил до софия с волски коли, кефили са се на първата електрическа лампа в селото и е давал едно кокоше яйце за 1 час слушане на радио. След комунизма вече селата имат ток,асфалтови пътища,ВиК и т.н.Тогава за злоупотреба с държавни пари за стойност от 10 000 лв (горе долу днешните пари) е имало смъптни присъди. Комунизма може да не е било дъ бест, но пък и сега не е най-доброто. А нещата който тогава са постигнати, сега не само не можем да постиген,но не може и да поддържаме старото
Активен

Момчета, нищо не разбирам от компютри, научете ме да съм хакер.

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #94 -: Dec 20, 2008, 00:14 »
_neka_zamenim_tuk_s_proizvolna_duma в _i_tuk_ никога не е можел да се издържа сам, когато някой друг плаща сметката е много лесно да им "някои положителни неща".

На никой не трябва да са благодарни европейците, всичко са си го изработили и извоювали сами. А ние ще трябва да минем през всички етапи през които са минали те преди да заживеем така. Веднъж вече пробвахме да ги настигнем за 40 години, експеримента не беше много успешен :)
v momenta nqmam kirilica,sorry, no e vreme nqkoj da se namesi. Shefe,da vzemat da te pregledat nqkyde, ce kato gledam na tezi godini si izperkal i govoris vreli nekipeli. Povece nqma da ti pisa, zastoto vizdam, ce vece si hopeless, qko sa ti promili mozuka v tazi dalecna strana.
Edinstveno ne moga da razbera, zasto ne prestanes s toq nadmenen ton, uverenost, samocuvstvie. Ne za drugo no si dosta smesen otsrani. Smeq ti se ot surce.
izvinete me za nevnimanieto! ;D
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #95 -: Dec 20, 2008, 00:25 »
Хехе, пора понеже няма акъл да коментира темата по същество си търси с кого да се заяжда. Надявам се, че най-после ще удържиш на думата си и наистина да спреш да пишеш. И без това няма какво да кажеш :)
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #96 -: Dec 20, 2008, 00:37 »
Shte te razocharovam, no ako poglednes tvoite otgovori ste vidis ce si dosta neadekvaten v taq tema. Ot purviq ti post ne sprq da izbivas kompleksi i da ni izkarvas pulni bokluci. Viz si samo izrecenieto ot posledniq post. Vece si mislq ce se seguvas, zvucis kato "inteligenten" qnki ot Texas, tam ste naj-umnite nali? ;D
Kazval sum ti mnogo puti ce ne tursq pole na izqva tuk, no s radio ne se spori. Cakam vse pak da zapoznes da pises nesto konsturktivno, a ne kak evropejcite sa si bili zarabotili vsicko. I na nas da ni lepnat po 10 kolonii v jujna amerika i afrika, gledaj kak ste stignem standarta na France. No ti si prekaleno umen, daze se samozalugvas, tova ti preci da pises istinite, priqtelju, a tqh nqkoi hora gi vizdat. i gi kazvat :)
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: <1989>
« Отговор #97 -: Dec 20, 2008, 00:42 »
Кой да ни ги лепне колониите, бе поре :)

Може би колонията Македония....не че има значение, защото Георги Димитров не само че ги остави на югославския произвол, ами искаше и пиринско да им хариже, това е много добре документирано.

Но всичко това надали има значение, защото друг виден член на Политбюро - Цола Драгойчева риташе да ставаме част от великия СССР. Жалко, че там другарите не я послушаха.

От друга страна, СССР имаше доста колонии по света, на немалко места успяха да инсталират комунистически режими, в Африка, дори под задника на хамериканците, в Куба. Обаче като ги гледам не са намазали нещо особено от тая работа - 99 от 100 човека биха предпочели да живеят във Франция, а не в Русия.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #98 -: Dec 20, 2008, 00:52 »
Ами именно, че няма кой. Вижте каква малка страна сме, какво очаквате? Най-лесно е като макаджията да почнем да лижем някъде и после като се уредим да злобничим и да се подиграваме. Няма лошо, може така да му харесва. Както и не помага това да ги иронизираш и Г.Д. и агент Гоце и всичките циркаджии. Да не мислиш, че те са само при нас? ;D В страни като Франция и Италия, където се въртят много повече пари, си седят мирни чиновници и тихичко си работят за едната заплата? Ах, те милите. Ма вие в кой филм живеете ;D Видяхме ги и американците с най-голямата финансова измама в човешката история. Айде, моля ви се някъде другаде тея номера с примерните и успешни наци с тяхното подредено общество. Отиваш и млатиш някакви нищо не подозиращи хора в Африка, Азия и после у дома си ток и преуспял. Впрочем, като се замисля, нищо не се е променило от 1200, да речем ;D Аман от преуспелите западни нации.
За едно Златко е прав, че много хора се нуждаят от минималното за да живеят - работа и семейство, те са щастливи. Те това го имаха преди 89. Но вие преиначавате нещата и затова няма дискусия. Щял да ходи в Ню йорк, макаджията, ми ходи си бе, те само тебе чакат там... Не можело да се пътува, а сега може ли? Преди имаше ли свобода на словото, а сега има ли?

Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: <1989>
« Отговор #99 -: Dec 20, 2008, 01:03 »
Поре, Люксембург например е още по-малка страна, това  не й пречи да има най-високия БВП и най-високия ИЧР в Европа, така че стига с това че сме били малка страна. Индия е голяма страна, и кво от това? И да, далаверите навсякъде се въртят, проблемът при нас е че няма никой наказан и никакъв контрол, там е разликата, гарван гарвану око не вади. В гадните империалистически страни, като стане такъв скандал и обикновено завършва с присъди и затвор.

И да, сега може да се пътува повече от преди и да, сега има по-голяма свобода на словото. Откъде знам? Да речем че нейде из родния ми град, из апартамента на баба ми има доволно много запазени здрави екземпляри на Работническо дело и Дунавска Правда. Някой ден трябва да ги сканирам и да ги кача някъде. Не можеш да си представиш за какво става въпрос - най-вероятно ще се тръшнеш от смях докато ги четеш. Та затова само за свобода на словото не ми говори тогава. Само да видиш заглавията от първата страница, ще умреш от смях. Да не говорим, че това са вестници от някъде 87-88, режимът се срути само 1-2 години след това. Много иронично и много тъжно. Жално ми става като си помисля за хората тогава. Ако си мислиш, че разните битивита, бигбрадъри и тем подобни глупости промиват мозъци....то тогава ти е много бедна фантазията. Аз не мога да си представя някой вестник сериозно да пише такива глупости. Но това е ставало. И е ставало защото очевидно е имало здрава цензура и очевидно хората са били със силно промити мозъци.

Но всичко това е минало преди години. И няма да се върне, за щастие.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #100 -: Dec 20, 2008, 01:06 »
Поре, не мога да ти помогна щом се смяташ за боклук. :) Както и очаквах, не спазваш заканите си и продължаваш да дуднеш глупости. На европейците кой им ги е дал тези колонии? Не са ли си ги взели _сами_? :)

И да, поре, сега може да се пътува. Има и свобода на словото. Знам, че за лумпените и двете не са много ценни, но за някои хора са :)
« Последна редакция: Dec 20, 2008, 01:07 от tarator »
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #101 -: Dec 20, 2008, 01:15 »
Поре, Люксембург например е още по-малка страна, това  не й пречи да има най-високия БВП и най-високия ИЧР в Европа, така че стига с това че сме били малка страна. Индия е голяма страна, и кво от това? И да, далаверите навсякъде се въртят, проблемът при нас е че няма никой наказан и никакъв контрол, там е разликата, гарван гарвану око не вади. В гадните империалистически страни, като стане такъв скандал и обикновено завършва с присъди и затвор.

И да, сега може да се пътува повече от преди и да, сега има по-голяма свобода на словото. Откъде знам? Да речем че нейде из родния ми град, из апартамента на баба ми има доволно много запазени здрави екземпляри на Работническо дело и Дунавска Правда. Някой ден трябва да ги сканирам и да ги кача някъде. Не можеш да си представиш за какво става въпрос - най-вероятно ще се тръшнеш от смях докато ги четеш. Та затова само за свобода на словото не ми говори тогава. Само да видиш заглавията от първата страница, ще умреш от смях. Да не говорим, че това са вестници от някъде 87-88, режимът се срути само 1-2 години след това. Много иронично и много тъжно. Жално ми става като си помисля за хората тогава. Ако си мислиш, че разните битивита, бигбрадъри и тем подобни глупости промиват мозъци....то тогава ти е много бедна фантазията. Аз не мога да си представя някой вестник сериозно да пише такива глупости. Но това е ставало. И е ставало защото очевидно е имало здрава цензура и очевидно хората са били със силно промити мозъци.

Но всичко това е минало преди години. И няма да се върне, за щастие.
Люксембург е "държава", вярно, но идеята зад тази държава е съвсем друга ;)
Щом заговорихме за баби и дядовци, моят дядо е бил в Западна Европа, не е бил каран с рейсове, посетил е доста страни. Беше обикновен работник, не вярвам да е бил някакъв или обработен ;D та, според мен това са силно преувеличени работи, но както и да е. Промиване на мозъци ще има, то няма как иначе, кой ще те остави на мира. Разликата е, поне на мен повече ми харесва, да кажат, че се развиваме за бъдещесто на социълизъма и да отделят средства, било то и мизерни. А не даскалката да каже - не ме занимавайте сега, имам работа, ходете на кафе. По онова време кой даскал щеше да си го позволи? Кой щеше да позволи на Камелия да си сложи трибагреника на путката си, Азис да се появи в ТВ2 и да се мляска пред моите набори. Ебати свободата, ебати и демокрацията. Не,мерси.
Както виждаш може да се правят извадки, затова не ми е ясно вашата категорична позиция, но все пак сме в Хумор ;D
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #102 -: Dec 20, 2008, 01:25 »
Поре, не мога да ти помогна щом се смяташ за боклук. :) Както и очаквах, не спазваш заканите си и продължаваш да дуднеш глупости. На европейците кой им ги е дал тези колонии? Не са ли си ги взели _сами_? :)

И да, поре, сега може да се пътува. Има и свобода на словото. Знам, че за лумпените и двете не са много ценни, но за някои хора са :)
Боклук може да е синът ти. Вече все повече ме убеждаваш, че цялото ти семейство сте маркантилни боклуци. Взели са ги, по тая логика США може да вземе половината земно кълбо, aма ти верно като американците разсъждаваш. Разбирам африканци племена да воюват с франзуци, но не мога да си обясня да се въоражиш до зъби и да избиеш цял град. 40 000 загуби срещу 4 собствени, паднали от приятелкси огън. В Ирак, война ли има, представителю на демократичната страна США, където и гък да кажеш, ще ти вземат гащите и ризата от гърба, ако платиш на мазни адвокати. Ти ми говориш за свобода на словото, ти се шегуваш или с пиян :)
За теб свободата е да унищожаваш и трепеш наред воден от личните ти егоистични цели. Няма лошо, стой си там, не си нужен тук с твоите идеи, плашиш ме с тях :)
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #103 -: Dec 20, 2008, 01:33 »
Маркантилни, а? Вземи научи български и после може да квичиш по форумите. _Факт_ е, че европейците са постигнали всичко сами, и твоите истерии какво били направили на разни племена не променя нещата. Нито кола им е "дал" някой, нито колония, нито банани. :)

Дали синът ми е боклук не можеш да определиш ти, по многобройни и разнообразни причини. Обиждането на роднини, които нито познаваш, нито знаеш каквото и да е за тях е показателно за нивото ти. Само пълни нещастници и малоумници правят това.

И не се притеснявай, няма шанс да се върна с България, дори и малкото желание, което бих имал изчезна съвсем като видях резултатите от анкетата. Определено не искам да живея сред хора, според които социализма е бил нещо хубаво :)
« Последна редакция: Dec 20, 2008, 01:41 от tarator »
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

believer

  • Гост
Re: <1989>
« Отговор #104 -: Dec 20, 2008, 07:38 »
И при капитализма не всичко е розово и там има много много проблеми.
Все   повече и повече се наблюдава "пълна деморализация на обществото" както казва професор Вучков.  ;D
И за най-лошите неща се намират оправдания, отпадат редица ценности, като семейство и т.н. Всичко това оправдава новата религия на толерантността. Скоро сигурно и ако някой ти се изсере във хола ще трябва да си толерантен.
Погледнете децата сега с какви ценности растат и на какво се възпитават от телевизията. Този свят не отива никак на добре.
Активен