Анкета

Въпрос: Преди или след 1989-та живеете по-добре*?

  • Преди 1989-та
    - 10 (22.2%)
    След 1989-та
    - 13 (28.9%)
    Нямам съзнателен спомен от преди 1989-та, но мисля, че тогава се е живеело по-добре
    - 3 (6.7%)
    Нямам съзнателен спомен от преди 1989-та, но мисля, че тогава се е живеело по-зле
    - 7 (15.6%)
    Не мога да преценя
    - 6 (13.3%)

Общ брой гласове: 37

Автор Тема: <1989>  (Прочетена 23086 пъти)

jazz_man

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 73
  • Distribution: CentOS 5.2
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #105 -: Dec 20, 2008, 09:49 »
Порче не си прав,
на нас и 15 колонии да ни дадат както казваш ,народа нищо няма да усети от това.Парите отиват в нечий джоб,всичко се покрива за няколко седмици и народа духа супата.
Интересна тук е реакцията на хората -ние нищо не правим.Това нещо в западна европа не може да бъде ежеднечие.Знаеш ли колко пъти в Норвежци и Шведи са ме питали :
Ама защо търпите всичко това  :o
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #106 -: Dec 20, 2008, 10:02 »
... няма шанс да се върна с България, дори и малкото желание, което бих имал изчезна съвсем като видях резултатите от анкетата. Определено не искам да живея сред хора, според които социализма е бил нещо хубаво :)
Все още НЕ съм гласувал и погледнах отново темата и възможностите.
Цитат
Преди или след 1989-та живеете по-добре*?
Еми как да гласувам, освен с "преди"? Тогава през повечето време съм бил ученик, ерген, ... все хубави неща. Да, знаехме, че зад желязната завеса светът е друг, че хората са други, че е чисто и красиво, че оградите им са 50 см високи, ...  и че няма да ги стигнем даже и ако ...
И няма да гласувам. Това са несравними величини. Като волтове и литри.
А пък в темата отвреме навреме някой се изпуска и чак замирисва, та ...

BTW Тези, които ходеха в ГДР, Полша ..., казваха, че и там хората "са други", а по това време баща ми четеше забранената книга "За Япония като за Япония" от  Марко Семов и "цъкаше с език" ...
« Последна редакция: Dec 20, 2008, 11:49 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #107 -: Dec 20, 2008, 12:08 »
Казвам го още по-ясно - не искам връщане на никакъв комунизъм, но не искам и уродлива система като сегашната. Най-големия недостатък на сегашната система е, че убива народа (от 9млн. намаляхме на 7млн.) и изсмуква интелектуалния му потенциал чрез емиграция. А това се случва, т.к. ние го търпим, но това е положението. Ето вчера ходих на студентския протест (бивши студенти няма), станах вирвода целия и се пита в задачата къде беше смотаното общество заради, което се бъхтим, на което убиват децата и то седи и спи, вместо да се присъедини и заедно да ги изметем тия от парламента, които за мен са моралните убийци на това 20г. момче. Ами няма го само кима отстрани одобрително и цъка с език и то ако схване, че пречинените от нас неудобства/задръствания са именно, за да се защита неговия интерес и няма как да се мине без това, в крайна сметка ние се борим и за същото това общество. Дано поне все повече студенти се осъзнаят и активизират, че иначе ще си живеят в лайната на Студентски град, където ще издевателстват над тях, ще ги бият и убиват.

Ама хора вие наистина ли си вярвате, че европейците са постигнали всичко сами? И това, което се случва около тях няма значение. Ами, че нали точно комунистическия строй на Изток очовечи капиталистическата система на Запад бе хора, ами нали това ги принуди да въведат необходимия социален елемент в собствения си строй, за да издържи на конкуренцията от Изток, за да не решат и хората там да поискат комунизъм. Ами нали в самите Западни страни е имало силни леви движения, е аз питам за какво ги е имало, щото капитализма е бил човечен ли? Още повече, че комунистическата философия идва точно от Запада, тя там е измислена и явно е имало солидна причина за това, явно хората са видяли, че непрекъснатата жажда за печалби убива обществото и са се опитали твърде радикално да подходят като премахнат виновната система и я заменят с друга напълно различна, вместо да реформират старата до нужното ниво.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #108 -: Dec 20, 2008, 12:16 »
Всичко това оправдава новата религия на толерантността. Скоро сигурно и ако някой ти се изсере във хола ще трябва да си толерантен.

Да, както са казали древните философи - неограничена свобода е смърт за демокрацията и води до нейната противоположност - тиранията.

като видях резултатите от анкетата. Определено не искам да живея сред хора, според които социализма е бил нещо хубаво :)

Ах, тараторе, какво показват резултатите до момента -> че живеещите по-щастливо след 1989-та са повече. Тогава какво искаш?
И вече ти обясниха, че нито социализма е само черен, нито капитализма е само бял, нито обратното. Защо продължаваш да слагаш нещата под общ знаменател?
« Последна редакция: Dec 20, 2008, 12:37 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: <1989>
« Отговор #109 -: Dec 20, 2008, 12:44 »
Стоп - нито това което е било е било социализъм, нито това след него е капитализъм. И двете са власт на селяндурите и некадърниците, които по един или друг начин са се домогнали до ресурсите на държавата. И това се е случило в средата на миналия век.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #110 -: Dec 20, 2008, 13:20 »
Марко Семов. Четиво за ... когато Ви остане време от много писане.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

jazz_man

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 73
  • Distribution: CentOS 5.2
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #111 -: Dec 20, 2008, 13:35 »
Тези държавица съм я зачеркнал с дебела черта в съзнанието си.
Родината - не
Преди години дядо ми се оплакваше колко зле е положението в BG,как не им стигали парите от мизерните им пенсии.Спомням си че баща ми тогава го попита :
Защо нищо не направихте след като бяхте осъзнати и виждахте ,че комунизма е един уродлив строй ?
Унгарците имаха своята - 56 г,
Чехите - 68
Ето затова сега тънете в мизерия ,а някои си гледат живота и т.н.Дядо не можа да му отговори.
Това е истината ,без да пукне пушка и се разлее кръв - не става.Това дето го разправят по цивилизован начин да даде някой кокала си е - бла,бла,бла
« Последна редакция: Dec 20, 2008, 13:46 от jazz_man »
Активен

believer

  • Гост
Re: <1989>
« Отговор #112 -: Dec 20, 2008, 13:58 »
Ето вчера ходих на студентския протест (бивши студенти няма), станах вирвода целия и се пита в задачата къде беше смотаното общество заради, което се бъхтим, на което убиват децата и то седи и спи, вместо да се присъедини и заедно да ги изметем тия от парламента, които за мен са моралните убийци на това 20г. момче.

Българския народ е дълготърпелив, дори фанатично търпелив. Народа предпочита някой друг да свърши работата вместо него, а когато много му "подпари под гащите" се изнася.
Абсолютна незаинтересованост се вижда и от избирателната активност. Ето защо когато на народа не му дреме и на управниците не им дреме за народа и крадат колкото могат.
В крайна сметка интелигентните, образованите и умните хора на България просто ще отстъпят родината си на разни малцинства и чужди държави и както писа някой по-горе ще зачеркнат България в умовете си.
« Последна редакция: Dec 20, 2008, 14:00 от believer »
Активен

luda_glawa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 652
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: <1989>
« Отговор #113 -: Dec 20, 2008, 15:44 »
Тези държавица съм я зачеркнал с дебела черта в съзнанието си.
Родината - не
Преди години дядо ми се оплакваше колко зле е положението в BG,как не им стигали парите от мизерните им пенсии.Спомням си че баща ми тогава го попита :
Защо нищо не направихте след като бяхте осъзнати и виждахте ,че комунизма е един уродлив строй ?
Унгарците имаха своята - 56 г,
Чехите - 68
Ето затова сега тънете в мизерия ,а някои си гледат живота и т.н.Дядо не можа да му отговори.
Това е истината ,без да пукне пушка и се разлее кръв - не става.Това дето го разправят по цивилизован начин да даде някой кокала си е - бла,бла,бла

Не е като да не сме имали. Просто живи не са останали, за да разкажат. Справка - Google - "горяни" - Например тук
Активен

С Уважение:

Luda Glawa ;-)

jazz_man

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 73
  • Distribution: CentOS 5.2
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #114 -: Dec 21, 2008, 21:50 »
Благодаря за уточнението!
Много малко неща бях чувал за "горяните".
Вечна им памет  :'(
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: <1989>
« Отговор #115 -: Dec 22, 2008, 11:02 »
Добре, стига толкова по темата.   :) Резултатите говорят сами за себе си.

Коледно време е - време за подаръци, камини, вечно зелени дръвчета, картички, приповдигнато настроение...
Желая на всички весели празници, много щастие и да си пожелават разумни, постижими неща!

А пък който отбира от митология и религия, може би ще се порадва на едно добро обяснение на Коледата и другите алегориите около Слънцето.  ;)

 Цък (радио) ^-^
« Последна редакция: Dec 22, 2008, 13:04 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: <1989>
« Отговор #116 -: Jan 16, 2009, 00:58 »
Преди малко прочетох един виц и умрях да се хиля :)

Цитат
- Какво щеше да бъде в България ако през 1989 не беше паднал комунизма?

- Синът на Димитър Станишев щеше да е министър-председател, синът на Зайков-Пирински щеше да е председател на Народното Събрание, а внучката на Тодор Живков щеше да е депутат от управляващата социалистическа партия.


Смешно, но и някак си вярно :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon