Автор Тема: Ползване на ядро от различна дистрибуция?  (Прочетена 1666 пъти)

abscent

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: KDE
  • lamy lazer
    • Профил
Здравейте!
Въпреки че съм отдавнашен потребител на Gentoo и се предполага че съм що-годе опитен потребител  ::), искам да запитам следното: Е ли е възможно да 'преместя' ядро от Centos да речем, на Gentoo?
Въпроса ми е предизвикан от следната ситуация:
Имам нов сървър IBM (описан тук  http://bit.ly/gmACNJ), който поради някаква странна причина не иска да запали xen-ядро. В същото време съм сигурен (инсталирано е :) ) че ядро на Centos няма проблеми с този хардуер. Проблема обаче се състои в това, че съм влюбен в дистрибуцията с компилирането  ;D , и поради тая причина ми се ще да ползвам Gentoo като dom0. domU's ще бъдат  Gentoo, естествено  ;D.
Та: ще се радвам на споделени идеи как точно (ако е възможно да се прехвърли) става технически копирането на файловете от /boot и /lib/modules ? Настройката на /boot/grub/grub.conf (както му е името в Gentoo) не е проблем за мен. Бърз преглед на нещата в нета някак не показа да има някакъв вариант за такава операция, или нещо съм нацелил грешните string-ове за целта ;). Ако има някакви въпроси, ще се радвам да ги изясня!
Предварително благодаря!
Активен

Deeply in love with......Gentoo

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Здравейте!
Въпреки че съм отдавнашен потребител на Gentoo и се предполага че съм що-годе опитен потребител  ::), искам да запитам следното: Е ли е възможно да 'преместя' ядро от Centos да речем, на Gentoo?
Въпроса ми е предизвикан от следната ситуация:
Имам нов сървър IBM (описан тук  http://bit.ly/gmACNJ), който поради някаква странна причина не иска да запали xen-ядро. В същото време съм сигурен (инсталирано е :) ) че ядро на Centos няма проблеми с този хардуер. Проблема обаче се състои в това, че съм влюбен в дистрибуцията с компилирането  ;D , и поради тая причина ми се ще да ползвам Gentoo като dom0. domU's ще бъдат  Gentoo, естествено  ;D.
Та: ще се радвам на споделени идеи как точно (ако е възможно да се прехвърли) става технически копирането на файловете от /boot и /lib/modules ? Настройката на /boot/grub/grub.conf (както му е името в Gentoo) не е проблем за мен. Бърз преглед на нещата в нета някак не показа да има някакъв вариант за такава операция, или нещо съм нацелил грешните string-ове за целта ;). Ако има някакви въпроси, ще се радвам да ги изясня!
Предварително благодаря!

root@Funtoo64(18:19:42-11-03-30)( ~ pts/3 )# eix rhel
* sys-kernel/rhel5-openvz-binaries
     Available versions:  2.6.18.028.079.2 2.6.18.028.079.2[1]
     Homepage:            http://www.openvz.org
     Description:         RHEL5 kernel with OpenVZ patchset - initrd and bzImage

* sys-kernel/rhel5-openvz-sources
     Available versions: 
   (2.6.18.028.070.14)   2.6.18.028.070.14!b!s 2.6.18.028.070.14!b!s[1]
   (2.6.18.028.079.2)   2.6.18.028.079.2!b!s 2.6.18.028.079.2!b!s[1]
   {build symlink}
     Homepage:            http://www.openvz.org
     Description:         Full Linux kernel sources - RHEL5 kernel with OpenVZ patchset

* sys-kernel/rhel6-openvz-binaries
     Available versions:  (~)2.6.32.042.005.1 (~)2.6.32.042.005.1[1]
     Homepage:            http://www.openvz.org
     Description:         RHEL6 kernel with OpenVZ patchset - initrd and bzImage

* sys-kernel/rhel6-openvz-sources
     Available versions:  (2.6.32.042.005.1) (~)2.6.32.042.005.1!b!s (~)2.6.32.042.005.1!b!s[1]
   {build symlink}
     Homepage:            http://www.openvz.org
     Description:         Full Linux kernel sources - RHEL5 kernel with OpenVZ patchset

[1] "funtoo-overlay" /var/lib/layman/funtoo-overlay

Found 4 matches.
root@Funtoo64(18:22:12-11-03-30)( ~ pts/3 )#

В Фунто го има портнат. В Дженту можеш да си го набавиш по следния начин:

1 emerge layman
2 layman -f ; layman -a init6
3 eix-update ; emerge --metadata
4 emerge rhel5-sources или rhel6-sources
5 emerge genkernel
6 eselect kernel set rhel6-2.6.32....sources
7 cd /usr/src/linux
8 genkernel all
9 reboot
10 enjoy
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

abscent

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: KDE
  • lamy lazer
    • Профил
Здрасти!
Макар и малко закъснял отговор - оказа се, че не съм активирал правилните опции за видеокартата, инсталирана на машината. Като следствие от това машината стигаше донякъде (в случая - май по-скоро доникъде ;D), и отказваше да продължи. За щастие, след доста чесане на оредяващата ми коса (както и на клавишите  ;) ) се получи добре работещо ядро засега, което към момента има uptime от порядъка на 23-24 дена, като до момента преживя на два пъти emerge -eq world , при това успешно. Ако някой има нужда от съвет или някой конфигурационен файл - нека да пише, ще споделя знанието си :)
Поздрави!
Активен

Deeply in love with......Gentoo

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Здрасти!
Макар и малко закъснял отговор - оказа се, че не съм активирал правилните опции за видеокартата, инсталирана на машината. Като следствие от това машината стигаше донякъде (в случая - май по-скоро доникъде ;D), и отказваше да продължи. За щастие, след доста чесане на оредяващата ми коса (както и на клавишите  ;) ) се получи добре работещо ядро засега, което към момента има uptime от порядъка на 23-24 дена, като до момента преживя на два пъти emerge -eq world , при това успешно. Ако някой има нужда от съвет или някой конфигурационен файл - нека да пише, ще споделя знанието си :)
Поздрави!

emerge -eq world не обновява системата, а само прекомпилирва всички инсталирани версии и ги оптимизира според написаното в /etc/make.conf

Пък и дори да обновяваш (emerge -uDN world) пак няма опасност тъй като Gentoo няма да ти обнови автоматично ядрото
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

abscent

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: KDE
  • lamy lazer
    • Профил
Явно не съм изказал коректно нещата, които направих при въпросното обновяване
Преди да направя
Код
GeSHi (Bash):
  1. emerge --eq world
пуснах
Код
GeSHi (Bash):
  1. emerge --sync
на компютъра, който държи portage като споделени файлове (+distfiles). Това се случва на вече работещо self-made ядро, на която система междувременно вървят няколко domU's. След кaто направих въпросното обновяване на цялата система (emerge -eq world), рестартирах системата, за да си зареди коректно всички настройки, след което направих още веднъж
Код
GeSHi (Bash):
  1. emerge --eq world

Но инак - усетих сарказъма относно автоматичното обновяване на ядрото в Gentoo...:) Хубава предпървоаприлска ;-)
Активен

Deeply in love with......Gentoo