Автор Тема: Linux и електроника  (Прочетена 10042 пъти)

bot

  • Гост
Re: Linux и електроника
« Отговор #15 -: Apr 16, 2011, 13:54 »
Колкото е повече честотата, захранването е по-стабилно при по-големи токове, но пада не зависи само от компенсацията на PWM а и от магнитопровода.
Със 100khz може спокойно да се ходи на мощност от 400-500W, за това щом е 100khz предлагам да има възможност да се избира напрежението на изхода поне на стъпала 3.3, 5, 12 и 24V, това няма да усложни много схемата за компенсация на PWM, както и да стане на 2 стъпала 1-вото да прехвърли необходимата мощност за разделяне примерно на 48V, а 2-рото да регулира изхода за да може да не се използват много омни MOS транзистори за голямо напрежение, както и да се осигури по-голяма шумоустойчивост на изходния канал.

п.п. Другото особено дали е необходима и отрицателна съставяща, защото трудно се реализира при импулсни захранвания (удвоява доста от елементите)

 Ами доколкото знам честотата я повишават за да намалят размерите. Ако обърнеш внимание на схемата, която съм предложил (графиките под нея) - тя работи на около 60кHz при 220V. Проблем няма да добавим няколко намотки за различни напрежения, но това ще усложни трансформатора. Всеки, който желае да изкара напрежение различно от 24V на изхода може да си добави допълнителен стабилизатор на напрежение.
Активен

kierenski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
    • Профил
Re: Linux и електроника
« Отговор #16 -: Apr 16, 2011, 14:48 »
не казвам да има 2 трафа а
едно грубо без да има значение точно колко волта е(около 48), лесно се прави дори и без обратна връзка с един таймер който ще повиши честотата и трафа ще направи разделение (ще стане с по-тънък проводник което ще бъде и по-малко по размери трафчето за разделяне защото са скъпи), а второто ниво ще регулира напрежението без значение от тока защото с обикновен стабилизатор повече от 1A трудно се вадят а и все пак работи линейно което ще намали КПД-то значително, за това казвам на 2 стъпала, обратната връзка става малка, само колкото да регулира MOS-а който вече на сравнително ниско напрежение, а и ще е по-лесно да се добавят допълнителни стъпала за вадене на няколко напрежения едновременно когато е необходимо.
Активен

bot

  • Гост
Re: Linux и електроника
« Отговор #17 -: Apr 16, 2011, 15:14 »
не казвам да има 2 трафа а
едно грубо без да има значение точно колко волта е(около 48), лесно се прави дори и без обратна връзка с един таймер който ще повиши честотата и трафа ще направи разделение (ще стане с по-тънък проводник което ще бъде и по-малко по размери трафчето за разделяне защото са скъпи), а второто ниво ще регулира напрежението без значение от тока защото с обикновен стабилизатор повече от 1A трудно се вадят а и все пак работи линейно което ще намали КПД-то значително, за това казвам на 2 стъпала, обратната връзка става малка, само колкото да регулира MOS-а който вече на сравнително ниско напрежение, а и ще е по-лесно да се добавят допълнителни стъпала за вадене на няколко напрежения едновременно когато е необходимо.

 Ами скицирай схемата и я пусни като предложение
Активен

bot

  • Гост
Re: Linux и електроника
« Отговор #18 -: Apr 18, 2011, 01:25 »
 Времето изтече колеги. Продължавам със схемата, която съм избрал.
« Последна редакция: Apr 18, 2011, 09:49 от bot »
Активен

bot

  • Гост
Re: Linux и електроника
« Отговор #19 -: Apr 19, 2011, 23:16 »
 Здравейте отново! Мисля че споменах по-напред че смятам да започна проекта с gEDA. Ето и първи впечатления от работата с продукта: инсталирах го като използвах Applications - Ubuntu Software Centre, ако напишете в полето за търсене gEDA ще излезе всичко необходимо. Инсталирах следните програми: gEDA Atribute Editor, gEDA Schematic Editor, gEDA Schematic -> PCB Project, Gerbv Gerber File Viewer, PCB Designer. След инсталацията на първият продукт ми се създаде допълнително меню Applications - Electronics, което ме изненада приятно - все пак в Ubuntu отделят специално внимание на електрониката. За сравнение в настоящия форум скромната ми темичка беше захвърлена в подфорум "Нетехнически теми" (thank you mara, thank you bop)! След като започнах работа по схемата, gEDA Schematic Editor ми се стори много странен. Нищо не беше на мястото си. Владея добре Altium (Protel), Orcad и доста други не толкова известни програми, но това е коренно различно от всичко използвано от мен досега.

 пп да спомена само че Gerbv го има и за Windows и е един от най-мощните безплатни продукти за едит на гербер файлове. Ползвал съм го и съм много доволен от него.
« Последна редакция: Apr 19, 2011, 23:38 от bot »
Активен

bot

  • Гост
Re: Linux и електроника
« Отговор #20 -: Apr 19, 2011, 23:30 »
Както и да е, след половинасова работа посвикнах, дори започнах да откривам доста предимства като възможността за бързо и удобно създаване на компоненти. Не съм очаквал да има голям библиотечен набор от компоненти, но имаше достатъчно като за начало. Наложи се да създам символ за моят трансформатор. Най-бързиат и мързелашки начин ми се стори да преработя някакъв готов символ. Намерих един трансформатор близък до моя, преработих го и го записах като отделен символ в директорията, където си създадох файла за проекта. За да го направя видим в списъкът със символи трябваше да редактирам файлът /etc/gEDA/system-gafrc добавяйки следният ред: (component-library "/media/Store 2/Work/gEDA/gEDA Library") , където в кавичките е пътят към моята новосъздадена директория с библиотечни символи. Мисля че е добра практика наред със схемата и платката да се предоставят и новосъздадените символи, а също и останалите стандартни, които са използвани.
 
Активен

stancho_25

  • Гост
Re: Linux и електроника
« Отговор #21 -: Apr 20, 2011, 00:33 »
Защо не хвърлиш един поглед на Kicad. Включва всичко необходимо за един проект.
Ето и Туториал с който много лесно ще се ориентираш как се борави с приложението - част 1 и част 2

А най-важното - върви на всякаква ОС :)
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Linux и електроника
« Отговор #22 -: Apr 20, 2011, 10:05 »
Относно симулациите на схеми има много хубава програма - qucs.

http://qucs.sourceforge.net/screenshots.html

Използват вграден техен форк на spice. Чертаеш схемата - на самият лист може да слагаш блок в който задаваш симулациите. Може да слагаш сонди по схемата, където да гледаш резултатите от симулациите. Абе много културно е направено. Средата е изцяло интегрирана и не е нужно по подобие на стандартният конзолен spice да пускаш много програми. Не е в Геда проекта...


На сайта има много примери на схеми заедно със симулациите и по тях меже да се ориентираш за синтаксиса и как се работи. Преди доста време я пробвах с разни прости схеми, пусках  'transient' и 'small signal' симулации и всичко излизаше както трябва.



« Последна редакция: Apr 20, 2011, 11:31 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Linux и електроника
« Отговор #23 -: Apr 20, 2011, 11:16 »
Ей, victim70, виж към какво ме упътиха:

http://www.picocomputing.com/ex_series.html


Доколкото разбрах, PCI-e вариантите решавали наготово разни грозни хардуерни проблеми като ти оставяли да мислиш предимно върху VHDL нещата (или поне така ми обясниха).

Проблемът е че цената е доста солена...излиза малко повече, отколкото да си купя нова десктоп система.

Имаш ли наблюдения върху тези джаджи?
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bot

  • Гост
Re: Linux и електроника
« Отговор #24 -: Apr 20, 2011, 14:54 »
Защо не хвърлиш един поглед на Kicad. Включва всичко необходимо за един проект.
Ето и Туториал с който много лесно ще се ориентираш как се борави с приложението - част 1 и част 2

А най-важното - върви на всякаква ОС :)

 Аз го имам инсталиран, ама мисля да направя преглед по-нататък. Ще завърша този проект с gEDA, смятам да му отделя малко внимание. Ясно е че kicad е по-добър, освен това голямо предимство е че върви на различни ОС
Активен

bot

  • Гост
Re: Linux и електроника
« Отговор #25 -: Apr 20, 2011, 14:59 »
Относно симулациите на схеми има много хубава програма - qucs.

http://qucs.sourceforge.net/screenshots.html

Използват вграден техен форк на spice. Чертаеш схемата - на самият лист може да слагаш блок в който задаваш симулациите. Може да слагаш сонди по схемата, където да гледаш резултатите от симулациите. Абе много културно е направено. Средата е изцяло интегрирана и не е нужно по подобие на стандартният конзолен spice да пускаш много програми. Не е в Геда проекта...


На сайта има много примери на схеми заедно със симулациите и по тях меже да се ориентираш за синтаксиса и как се работи. Преди доста време я пробвах с разни прости схеми, пусках  'transient' и 'small signal' симулации и всичко излизаше както трябва.

 Изглежда интересно, довечера ще го изпробвам че в момента съм на работа. Тази програма също върви на различни ОС
Активен

bot

  • Гост
Re: Linux и електроника
« Отговор #26 -: Apr 21, 2011, 00:32 »
...
« Последна редакция: Apr 21, 2011, 09:59 от bot »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Mandrake Linux 10 and Linux
Настройка на програми
aaaSASlover 3 8821 Последна публикация Dec 08, 2012, 20:46
от UBIGI
Remote връзка Linux<--> Linux
Настройка на програми
stoyanovs 5 7433 Последна публикация Jan 24, 2006, 16:49
от gostenin
Experienced linux enginnced linux engineers
Търсене
bulwork 0 7495 Последна публикация May 10, 2008, 14:24
от bulwork
Dual boot Linux and Windows XP (Linux installed first) ПРОБЛЕМ !!!
Настройка на програми
XaMeLeOnA 36 39413 Последна публикация Nov 06, 2011, 02:58
от Compare
Linux From Scratch - Do-it-yourself-Linux
Начини за увеличаване на бързодействието
neosofti 2 4675 Последна публикация Jul 03, 2009, 08:43
от tyuio