Автор Тема: Голямата деп... безработица  (Прочетена 4575 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
« Последна редакция: Jan 31, 2013, 21:32 от Златко »
Активен

Без правила няма игра

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #1 -: Jan 31, 2013, 21:42 »
Точно така, но няма да е през 21 век.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #2 -: Feb 01, 2013, 01:17 »
Къй робони бре Френд!? Те тия роботи требе някой да ги управлява, пък то в момента качествената работна ръка не достига :D
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #3 -: Feb 01, 2013, 01:39 »
Безработицата ще стигне 75% когато почнат да заместват мидъл мениджмънта и раздутата бюрокрация с подходящия софтуер. Според мен наближава времето в което доста "незаменими" хора ще се окажат доста заменими и тук ще настъпят забавни времена. Ще има държави с примерно 75% безработни, които ще се чудят какво да ги правят. Както и държави с над 75% работещи blue collar-и, сервитьори и тем подобни, които също ще се чудят какво да ги правят.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #4 -: Feb 01, 2013, 01:58 »
Този сценарий е напълно реалистичен, и не е реалистичен в резултат само на хипотезите на някого, а на това, че началото му не е в бъдещето, не е и днес - началото му е в миналото и не е спирал да върви смело напред оттогава. Мисля, че мнението, което имам по въпроса, ви е известно, и по принцип (далеч не само тук) се причислява към утопии, фантазии и празни приказки, но въпреки това няма да спра да вярвам в него и да го отстоявам.
Из целия свят масово витае схващането (къде съзнателно, къде не), че вече сме намерили какъв е изконният смисъл на живота - да му придадем материална цена - и това схващане се пропагандира ежечасно (може би дори ежеминутно, ежесекундно...) навсякъде и във всеки аспект на живота. А дали не са, всъщност, това празните приказки?... ;)

П.П.: Опитвам се да намеря в този раздел тема, която не пропагандира споменатото ограничено схващане. Някой има ли желание да ми помогне?
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #5 -: Feb 01, 2013, 02:15 »
Абе, аз гледам на нещата по по-простичко и това което виждам е, че човечеството винаги се е мъчило да си подобри оръдията на труда за да работи той самия по-малко да единица продукт, та било трактор или робот и това е нормално, но пък, колкото оръдията стават по-модерни се изисква и по-качествена работна ръка, а те вярвам да дойде време в което роботи/компютри/изкуствен интелект да заменят човека.
Та, това си е просто еволюция на човека.
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #6 -: Feb 01, 2013, 08:09 »
Напълно нормално...
То преди 50 години и земеделската продукция се е обработвала изцяло на ръка, а сега как е? Всичко с машини....
Ами автомобилостроенето например?

То и сега можеш да си поръчаш например ловна пушка, направена на ръка, ама ще е около 10 пъти по-скъпа от "нормалната" :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #7 -: Feb 01, 2013, 08:35 »
От това дето изброява ББ единствено интелекта няма никога да стане, останалото отдавна е станало. Работника прави грешки, боледува, бавен е, че и заплата иска. Това с роботите го няма.

Е да гатера ли беше кътера ли. Ама там е само у нас ситуацията такава. На запад този ЦНЦ излиза по-евтин от трима работника. И роботите могат само да се подобряват, а хората не.

Повечето работа днес (дори тази, която вършат висшисти) спокойно може да се смени от компютри и роботи. Причината все още да не се прави навсякъде, е, че все  още ги има Индонезия, Китай, ЮА с мизерните заплати. Все още е по-евтино така.

Но при нас в Европа и отвъд голямата локва ясно се вижда на къде е тръгнало. Днес двама вършат работата на десетима преди. Вие тук програмистите не го виждате, защото това го няма във вашия бранш. Вие сте богопомазаните да създават роботите (не е задължително да са материални).

Той сам ББ преди време говореше за счетоводителите. Днес е все тая какъв счетоводител имаш, а каква програма. Но да оставя и другите да се изкажат да не пълня темата.

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

kennedy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2151
  • Николай Колев
    • Профил
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #8 -: Feb 01, 2013, 08:37 »
Цитат
Днес е все тая какъв счетоводител имаш, а каква програма.
глупости ...
все едно да кажеш няма значение кой ти е учител, важна е дъската на която пише.

Иначе по история трябва да сте учили  за бунтовете на шивачите в Лион?
Случвало се е вече ...
Активен

"за всичко иде час" Еклесиаст 3:1
всеки пост - отговор на въпрос
-----------------
24.12.2003 "MS Free"

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #9 -: Feb 01, 2013, 08:41 »
Кенеди струва ми се, не си счетоводител. Ако случайно пък си, готов съм да си говорим конкретно и да видим, кой ще поведе в резултата.

Това се е случвало вярно. Чупили са се парни станове, но това нищо не е променило. Високите заплати минават през висока производителност, а тя е немислима без засилваща се автоматизация.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #10 -: Feb 01, 2013, 10:17 »
Все едно всички сте копачи...

Днес има едни професии утре други.

Едно време е имало хора дето точат ножици и чистят обувки на улицата.

Добре че бяха роботите, че сега не се срещат такива.

По малко труд хвърлян за копане, повече за креативност ( която няма аналог при машините ) според мен само ще подобри нещата
« Последна редакция: Feb 01, 2013, 11:00 от shoshon »
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #11 -: Feb 01, 2013, 10:28 »
По малко труд хвърлян за копане, повече за креативност ( която няма аналог при машините ) според мен само ще подобри нещата

Така е, но проблемът от технологичен се превръща в социален. Защото който не работи и той трябва да яде, а с 50% безработица вече отиваме отвъд социалната държава и капитализма. А бе направо в социализма си отиваме да ви кажа.  ;)
Активен

Без правила няма игра

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #12 -: Feb 01, 2013, 11:07 »
Да това определено е вариант. Проблемът е, че не всички са творчески натури, за да станат творци. И не всички са с математически умове, че да станат админи/погромисти.  А това са професиите, които не са заплашени от изчезване. Другите две са правист и учен. Да общо това са над 200 различни специализации. И продължават да растат с всеки ден. Но пак не могат да уловят всички.

Имам съсед, който е по-тъп и от мен. За друго освен бачкатор не става. Работил е по сервизи, по строежи, такива неща. Сега като си помисля е по-добре от мен, щото аз и за общ работник не ставам.

Ама сега въпроса беше, какво ще го правим него? Той съвсем очевидно няма в себе си творчески заложби. Няма и акъл, за да учи нещо от изброените горе.

А такива са много. Връщане на село не е вариант. Хората са загубили трудови навици и умения. Но да кажем, че с много труд ги придобият отново. Няма земя, за която да се хванат. Ни напред, ни назад.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

kennedy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2151
  • Николай Колев
    • Профил
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #13 -: Feb 01, 2013, 11:14 »
Да кажем, че упражнявам тази професия и виждам какво и как се прави като оптимизация и автоматизация ...
Такива батаци са сътворявали хора с чудесни програми ... идея си нямаш ...
Активен

"за всичко иде час" Еклесиаст 3:1
всеки пост - отговор на въпрос
-----------------
24.12.2003 "MS Free"

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #14 -: Feb 01, 2013, 11:18 »
Което ще рече още един аргумент да разкараме хората. То процеса отдавна е започнал. Няма ги вече грамадните счетоводни отдели.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear