Автор Тема: Zorin OS internal problem, "безполезнен" преинстал?!  (Прочетена 4710 пъти)

snipeman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Здравейте. От няколко месеца насам използвам Zorin OS 6, като на скоро направих нова инсталация (може би там ми беше грешката). Още при първото инсталиране, преди няколко месеца, след първите ъпдейти на системата, ОС започна да ми показва системни съобщения за "вътрешна грешка", но след още 3-5 ъпдейта проблема се изчисти и не съм имал никакви дертове. На скоро реших да преинсталирам Zorin, главно, за да си обединя дяловете на хард диска, които бяха ext3 и ntfs (дразнеше ме, че всеки път трябваше да монтирам/размонтирам ntfs-дяла). Сега, обаче ми се появи нова "вътрешна грешка" в ОС, но този път ясно се усеща, че нещо в системата не е наред! Постоянен лаг на Chrome, отваряне на File Manager-a с огромно закъснение, забиване, а не рядко венилаторът на охлаждането (става дума за лаптоп НР) направо ще "литне"! Лошото е, че както казах и ОС и файловете ми са на един дял и не знам мога ли и как да преинсталирам/заменя Zorin-a с друга ОС, без да изгубя данните?! 
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
За преинсталиране със запазване на инфото, ако /home е на отделен дял, можеш смело и смахнато да преинсталираш като форматираш другите без хоум. Ако инсталираш със същия юзер, той ще си ползва папката на стария и всичко ще си дойде на мястото, като за предпочитане е като стартираш в лайв, да изтриеш всички скрити файлове започващ с точка, за да може новата ОС да се инсталира с нейните си настройки.
Ако /home не ти е на отделен дял, като стартираш в лайв, виж настройката за мениджъра да я направиш да изтрива директно със заобикаляне на коша и изтрии всички папки и файлове в / като оставиш само папката /home и в нея изтриваш скритите файлови и при инсталацията няма да форматираш дяла. След инсталацията, инфото ще си е на мястото.
Зорин е Убунту с инсталирани допълнителни програми които можеш да си ги инсталираш на всяко чисто Убунту.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
По принцип, десктопа на Zorin е атрактивен, но не съм убеден, колко  е стабилен като клон на Gnome-3. Някъде четох за проблеми с панела и индикаторите в него. Ако държиш на Gnome-3, тогава инсталирай канелата за работна среда. Един колега я ползва и каза, че е доволен. Има доста разширения, подобни на плазмоидите в KDE.
МАТЕ е подобна на старата Gnome-2, ставнително стабилна и с нисък разход на ресурси. Добавянето на ppa и инсталацията на mate-desktop-environment стават за няколко минути.
Както ти каза колегата - за база ползвай чисто Ubuntu /по добре Lubuntu/, след което му сложи каквато графична среда искаш. Xubuntu е завършен и изключително стабилен десктоп.
С Linux Mint/LMD можеш да се сдобиеш с мате и канела в готов вид. Това е и най- лесният начин да се сдобиеш с настроена и готова за работа Debian.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

snipeman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Zorin го качих основно заради приятелката ми, понеже като визия е доста близък до Windows 7. Следващият преинстал ще си е с Ubuntu или Lubuntu. Въпросът е как да не изгубя 60+ GB снимки, ок. 40 GB документи (повечето от тях не мога да ги възстановя повече) и т.н. Лошото е, че /home не ми е на отделен дял. Спомням си, че при подобен проблем с Ubuntu ползвах команда за отстраняване на излишни/повредени пакети и се реши. Търсих из нет-а, но не мога да открия нищо поне блико, до необходимото!?
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Мисля, че външен диск ще ти свърши работа. Или обикновен хард- диск от друг компютър. Документите след компресия можеш да ги намалиш няколко пъти и да се съберат на флашка, но със снимките няма оправия. Все пак- можеш да жертваш една кутият DVD - та.  Източваш данните и си правиш нова таблица на дяловете.
Аз редовно си правя архив на документите към определена дата.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Лошото е, че /home не ми е на отделен дял

Не се шашкай! Както ти казах по-горе, това не е проблем!
Стартирай в лайв която дистирибуция искаш да инсталираш, отвори като администратор / на инсталирания диск и изтрии всички папки от / без  /home! Влез в /home/user_na_gadjeto и изтрии от там всички файлове започващи с ., но преди да почнеш да триеш, настой си файловия менажер да ги изтрива от диска, а не да ги мести в коша, щото ще ти направи една скрита папка май беше и после ще ти се губи място.
След като остане само хоум директорията инсталираш новата ОС, но без форматиране. Ще ти изпищи, че някои папки ще бъдат изтрити и ще ти иска да потвърдиш, но това са папки които ти вече си изтрил.
За предпочитане е да прекръстиш папката която е хоум директория на гаджето ти с друго име, за да си направи новия същ юзер нова и чиста папка, че ако туриш някое ремастерснато дистро, като Зорин и може да не ти зареди настройките които трябва да бъдат и после от прекръстената папка да си преместиш всичко в новата хоум папка.
Активен

snipeman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Мeрси, backinblack. Може би това ще е варианта, но...

Сетих се, че Zorin OS пита дали да инсталира ново копие на ОС или да замени вече съществуващото такова. Имам спомени, че при Windows XP новоинсталираната ОС заменяше само системните си файлове и оставяше всички други данни незасегнати. Това би бил перфектния вариант за моя случай. Не съм пробвал тази опция и не знам дали при Zorin/Ubuntu нещата са по същия начин, както при Windows-a, а и дали ще може да замени по този начин Zorin c Lubuntu!?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Забравих да ти кажа, че като стигнеш до този избор избери "друго"! Това "друго" е в ръчен режим да си избереш кой дял на диска какво да го правиш. Какво да му назначиш. При теб ще имаш 1 дял който е SWAP и 1 дял който е /. Така предполага, че ти е в момента. Назначаваш му на дяла който ти е / файлова система която ти е в момента ext3 или ext4 и точка на монтиране /, но без човката за фрматиране и некст към инсталацията както ти обясних преди.
Сигурен ли си, че файловата система ти е ехт3!? Ако си инсталирал преди автоматично се инсталира ехт4. След като няма да форматираш дяла, трябва да избереш същата фс каквато е сега!
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
хубаво е, докато си в Live сесия та си разделиш диска на две. един дял за инсталацията и друг за файловете на които държиш -музика, джипеци, документи... така няма да се притесняваш за загубена информация, когато решиш да преинсталираш пак. и, правило е в хоум-а да не държиш нищо. правиш си едно примъри партишън от 20-30 гб, на което си слагаш ОС, а останалото оставяш за другия дял и си готов. ако те притеснява или дразни това, че всеки път трябва да монтираш втория дял можеш да му зададеш в fstab да се монтира автоматично със стартирането на системата, аз лично не те съветвам :) в лентата със задачите можеш да си добавиш disk mounter и с едно цъкане на мишока да монтираш и демонтираш каквото си искаш :) телефони, флашки неща...  още повече, че Linux не се нуждае от рестарт, за да работи добре :) моя ъптайм вчера беше 7 дни и 14 часа :) реснах, щото смених кърнъла, не за друго. не съм монтирал или демонтирал цяла седмица :) и тетека...
Активен

snipeman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Всъщност избрах една доста "по-лесна" опция - инсталирах Ubuntu заедно със Zorin (бях си решил да проверя каква е опцията :D ). Та всичко си е ОК. Системата (Ubuntu) си "изряза" от свободното място дял и си се инсталира. Всичките файлове в /home на Zorin OS-a си стоят непокътнати и което е по-важно са достъпни и от Ubuntu-то. Същевременно на друго РС инсталирах lubuntu. След няколко дни работа на двата компютъра, оставам все по-доволен от Lubuntu-то. Струва ми се доста по-леко и работата с него ми е много по-приятна. Та сега обмислям "замяна" на Ubuntu-то на лаптопа с Lubuntu. Или с две думи да имам Zorin OS (за приятелката ми) и Lubuntu за мен. Само че, сега се зачудвам е ли възможно Lubuntu-то да замени само Ubuntu-то?! Имам вътрешното усещане, че опцията Install Alongside... ще "добави" и Lubuntu към системата и ще станат 3 ОS?! Другият вариянт е "замяна" на инсталираната ОS и се съмнявам, че в моя случай ще ликвидира и двете OS, инсталирани към момента!? ТА, дайте съвет/идея/предложение/"ръководство" как да процедирам, за да премахна само Ubuntu OS и на негово място да инсталирам Lubunu?

:)
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Само че, сега се зачудвам е ли възможно Lubuntu-то да замени само Ubuntu-то?!
:)
Възможно е разбира се. Стартираш Ubuntu - то.
Изпълняваш в терминала
sudo apt-get update
sudo apt-get install lubuntu-desktop
Излизаш от сесията и влизаш с lubuntu - сесия.
Отваряш отново терминала и пишеш
sudo apt-get update
sudo apt-get remove ubuntu-desktop
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get autoclean
Unity е премахната и имаш само Lubuntu desktop.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

snipeman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Мерси cybercop!
Имам, обаче, нов (много странен) проблем. Става дума за драйвъра на Wi-Fi-я. Additional Drivers намира нужния драйвър - Broadcom STA wireless driver... This package contains Broadcom 802.11 Linux STA wireless driver for use with Broadcom's BCM4311-, BCM4312-, BCM4313-, BCM4321-, BCM4322-, BCM43224-, and BCM43225-, BCM43227- and BCM43228-based hardware., НО при опит да го активирам ми дава следната грешка:
2013-09-04 11:20:02,312 WARNING: modinfo for module wl failed: ERROR: modinfo: could not find module wl
2013-09-04 11:20:02,313 WARNING: /sys/module/wl/drivers does not exist, cannot rebind wl driver
2013-09-04 11:20:02,351 DEBUG: BroadcomWLHandler enabled(): kmod disabled, bcm43xx: blacklisted, b43: blacklisted, b43legacy: blacklisted
2013-09-04 11:21:26,878 DEBUG: BroadcomWLHandler enabled(): kmod disabled, bcm43xx: blacklisted, b43: blacklisted, b43legacy: blacklisted
2013-09-04 11:21:26,901 DEBUG: BroadcomWLHandler enabled(): kmod disabled, bcm43xx: blacklisted, b43: blacklisted, b43legacy: blacklisted
2013-09-04 11:21:26,936 DEBUG: BroadcomWLHandler enabled(): kmod disabled, bcm43xx: blacklisted, b43: blacklisted, b43legacy: blacklisted

(копирано е от /var/log/jockey.log на Lubuntu-то?!)

Инсталирал съм и съм ползвал Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Zorin на лаптопа, но за първи път имам подобен проблем с Wi-Fi-я!? И това, при положение, че Zorin-ът ползва абсолютно същия драйвър?!?!
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Отваряш "Изтоници на софтуер" и отмяташ всички хранилища. В случая, за теб е важно Partners.
Модулът на broadcom го има в хранилищата и можеш да ги зададеш за инсталация. Не е задължително да ползваш Jockey. Избери версията, поддържана от Ubuntu.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png