Автор Тема: Инсталация на Win 7 след Zorin OS  (Прочетена 3494 пъти)

snipeman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Здравейте. Харддискът ми е разделен на две части (/sda1 и /sda2). /sda1 е по-големият от двата дяла и на него е инсталирана Zorin OS 6.1. В /sda2 се намират други два дяла - /sda5 (60 GB на който в момента има Debian) и /sda6 (swap). Искам да инсталирам Windows 7 като втора ОС на мястото на Debian-a, но инсталаторът на 7-цата ми "казва", че не може да инсталира върху съответния дял (предварително форматиран с GParted във FAT32). Всъщност когато опитах да инсталирам не обърнах внимание на таблицата с дяловете. Предполагам, че причината да не мога да инсталирам Windows 7 в /sda5, e swap дялът /sda6, който също е част от /sda2?! Има ли начин да "преместя" swap дялът /sda6 от /sda2 на /sda1 при Zorin OS и ще реши ли това проблемът с инсталирането на Windows 7!?
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталация на Win 7 след Zorin OS
« Отговор #1 -: Oct 26, 2013, 10:52 »
1. /dev/sda2 не е swap дяла ти.
2. Fat32 - Win 7 не работи с тази файлове система.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

snipeman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Инсталация на Win 7 след Zorin OS
« Отговор #2 -: Oct 26, 2013, 12:14 »
1. Windows "не чете" ext файлова система, но разпознава FAT16/32 и NTFS за това форматирам дяла във FAT, за да може Windows-а да го "разпознае" после, при самата инсталация мога да си го форматирам в NTFS
2. swap дялът ми не е /dev/sda2, a /dev/sda6, който е "поддял" на /dev/sda2!

При инсталацията на Debian-a въпросната ОС си "отряза" 60GB от /dev/sda1 (който беше единствен дял) и върху това "парче" си създаде два свои дяла - /dev/sda5  и /dev/sda6 съответно ext3 и swap! При стартиране на инсталаторът на Windows 7 той разпознава единстевено дял 56 GB (което е /dev/sda5), но не ми позволява да инсталирам върху този дял, без значение дали го форматирам във FAT или NTFS файлова система. Не мога да си обясня защо се получава така, а единствено, което ми идва на ум е присъствето на дял /dev/sda6, означен в таблицата на GParted като "дъщерен/подчинен" на /dev/sda2!

Ако някой си има понятие защо 7-цата отказва да се инсталира върху дял /dev/sda5, моля да сподели, това е и идеята на темата, която пуснах?! :)
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталация на Win 7 след Zorin OS
« Отговор #3 -: Oct 26, 2013, 18:26 »
1. Windows "не чете" ext файлова система, но разпознава FAT16/32 и NTFS за това форматирам дяла във FAT, за да може Windows-а да го "разпознае" после, при самата инсталация мога да си го форматирам в NTFS
2. swap дялът ми не е /dev/sda2, a /dev/sda6, който е "поддял" на /dev/sda2!

При инсталацията на Debian-a въпросната ОС си "отряза" 60GB от /dev/sda1 (който беше единствен дял) и върху това "парче" си създаде два свои дяла - /dev/sda5  и /dev/sda6 съответно ext3 и swap! При стартиране на инсталаторът на Windows 7 той разпознава единстевено дял 56 GB (което е /dev/sda5), но не ми позволява да инсталирам върху този дял, без значение дали го форматирам във FAT или NTFS файлова система. Не мога да си обясня защо се получава така, а единствено, което ми идва на ум е присъствето на дял /dev/sda6, означен в таблицата на GParted като "дъщерен/подчинен" на /dev/sda2!

Ако някой си има понятие защо 7-цата отказва да се инсталира върху дял /dev/sda5, моля да сподели, това е и идеята на темата, която пуснах?! :)

ами, на пръв поглед е видно, че /dev/sda5 е логически диск, част от /dev/sda2. изтрий дяла (/dev/sda2) и си го остави така, а swap-а си го направи в /dev/sda1.
и имай предвид, че инсталацията на вин ще ти прецака Grub, така че след това ще трябва да си поиграеш със SuperGrub, за да си възстановиш бутлоудъра.
Активен

snipeman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Инсталация на Win 7 след Zorin OS
« Отговор #4 -: Oct 26, 2013, 21:32 »
Знам за boot loader-a. Няма проблем да оправя GRUB-a. Мислех си да изтрия целия /dev/sda2, но не знам какво ще е въздействието на изтрития swap дял върху Zorin-a!? Ще мога ли да "отрежа" дял от /dev/sda1 за swap дял без да изгубя данни от него?
Активен

Zeroadhesion

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 74
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: LXDE
    • Профил
Re: Инсталация на Win 7 след Zorin OS
« Отговор #5 -: Oct 26, 2013, 22:00 »
Изтрий целият sda2 и поддяловете му. След това създай като sda2 един swap дял, който да е primary, не extended и после с останалото свободно пространство sda3, който пак е primary и на него инсталирай Windows-а. След това при следващият буут на Зорина си оправи fstab - замести просто цифричката от sda5 на суап дяла на да е sda2. Ако по някаква причина не иска да буутне Зорина, направи тази гимнастика с фстаб през live cd
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталация на Win 7 след Zorin OS
« Отговор #6 -: Oct 27, 2013, 00:18 »
Изтрий целият sda2 и поддяловете му. След това създай като sda2 един swap дял, който да е primary, не extended и после с останалото свободно пространство sda3, който пак е primary и на него инсталирай Windows-а. След това при следващият буут на Зорина си оправи fstab...

Дам... при затрит boot loader успех да бутне толкова лесно, колкото го описваш...
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталация на Win 7 след Zorin OS
« Отговор #7 -: Oct 27, 2013, 06:56 »
Знам за boot loader-a. Няма проблем да оправя GRUB-a. Мислех си да изтрия целия /dev/sda2, но не знам какво ще е въздействието на изтрития swap дял върху Zorin-a!? Ще мога ли да "отрежа" дял от /dev/sda1 за swap дял без да изгубя данни от него?
в лайв сесия -да! защото не е добре да се преоразмеряват и изобщо да се работи с монтирани системи.
едит: не ми харесва, как си си разделил диска. аз отделям около 30 гб за ОС, 2 гб суап и останалата част от диска ми е за боза. така, при преинсталация бозата си стои и не губиш нищо.
« Последна редакция: Oct 27, 2013, 07:01 от satir »
Активен

snipeman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Инсталация на Win 7 след Zorin OS
« Отговор #8 -: Oct 27, 2013, 18:27 »
Глупаво го "надялах", но каквото е - такова. Инсталирах си 7-цата и тръгнах да си възстановявам GRUB-a. Това винаги съм го правил с Boot Recovery-то на Ubuntu-то, НО този път тъпата система се прецаква! Изписва ми, че открива 64bit OS, а ТАКАВА ИЗОБЩО НЯМА?!?!? Препоръчва ми да ползвам Linux-Rescue-Remix, който трябва да съдържа 64 битова поддръжка. Свалям въпросното .iso, записвам го, стартирам го, избирам опция "live" и ми изписва: "ERROR, could not find ramdisk - casper..."?! Вече просто побеснях! Опитах се, следвайки "гид" от askubuntu.com да инсталирам GRUB на ново, но ми изписва, че дял /dev/sda1 не е монтиран (а всъщност Е?!). Не знам дали всички тези ла*на не се получават, защото GRUB беше инсталиран на дял /dev/sda5 (преди да инсталирам Windows на същия този дял), но наистина е адски дразнещо!
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталация на Win 7 след Zorin OS
« Отговор #9 -: Oct 27, 2013, 18:55 »
Глупаво го "надялах", но каквото е - такова. Инсталирах си 7-цата и тръгнах да си възстановявам GRUB-a. Това винаги съм го правил с Boot Recovery-то на Ubuntu-то, НО този път тъпата система се прецаква! Изписва ми, че открива 64bit OS, а ТАКАВА ИЗОБЩО НЯМА?!?!? Препоръчва ми да ползвам Linux-Rescue-Remix, който трябва да съдържа 64 битова поддръжка. Свалям въпросното .iso, записвам го, стартирам го, избирам опция "live" и ми изписва: "ERROR, could not find ramdisk - casper..."?! Вече просто побеснях! Опитах се, следвайки "гид" от askubuntu.com да инсталирам GRUB на ново, но ми изписва, че дял /dev/sda1 не е монтиран (а всъщност Е?!). Не знам дали всички тези ла*на не се получават, защото GRUB беше инсталиран на дял /dev/sda5 (преди да инсталирам Windows на същия този дял), но наистина е адски дразнещо!
не се нерви и не си губи времето, а използвай SuperGrub
Активен

snipeman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Инсталация на Win 7 след Zorin OS
« Отговор #10 -: Oct 27, 2013, 21:09 »
И с него опитах! "Каза ми", че открива грешка, не мога да се сетя какъв точно файл не успя да открие. Както и да е. Чрез wubi инсталирах едно Ubuntu "в Windows", от него boot-нах Zorin-a и от там през терминала преинсталирах GRUB. След това си деинсталирах Ubuntu-то от 7-цата и така си оправих boot-loader-a. Получи се малко "От Пловдив през Русе за Перник", но важното е, че вече всичко е ОК! ;)
Активен