Автор Тема: Zorin OS от 6-та към 8-ма версия?!  (Прочетена 1787 пъти)

snipeman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Здравейте. От известно време срещам трудности със софтуерната "поддръжка" на Zorin OS 6 Core. След като тъпо и упорито си продължавах да работя с нея сега най-накрая съм решен, а и принуден да заменя версиите. Проблемът ми е, че на лаптопа имам доста данни, които не искам да загубя, а прехвърлянето им на DVD/SD/HDD реално не е вариант. Предложете някой метод, чрез който да "ъпдейтна" системата без да губя данни. :)
 
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Zorin OS от 6-та към 8-ма версия?!
« Отговор #1 -: May 22, 2014, 21:06 »
Ако беше чiсто Ubuntu - надграждане. За тази дистрибуция, обаче не съм сигурен. Ако си оставил отделен дял за Home, просто преинсталираш, без да го форматираш.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Активен

snipeman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Zorin OS от 6-та към 8-ма версия?!
« Отговор #3 -: May 23, 2014, 12:35 »
За преинсталиране със запазване на инфото ... Ако /home не ти е на отделен дял, като стартираш в лайв, виж настройката за мениджъра да я направиш да изтрива директно със заобикаляне на коша и изтрии всички папки и файлове в / като оставиш само папката /home и в нея изтриваш скритите файлови и при инсталацията няма да форматираш дяла. След инсталацията, инфото ще си е на мястото.

Това съм го правил успешно няколко пъти, НО съм правил преинстал със същата версия. Въпросът е дали при подмяна/надграждане на ядрото ефектът ще е същият?! По принцип не виждам пречка, но винаги е по-добре човек да си върже гащите преди да скочи :)
Активен

snipeman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Zorin OS от 6-та към 8-ма версия?!
« Отговор #4 -: May 23, 2014, 17:07 »
МОЛЯ ПОМАГАЙТЕ!!! Направих това, което съм описал по-горе. Всичко беше ОК, докато не реших да преименувам /home123 на /home. При предишните подобни преинстали този "номер" минаваше и системата си обединяваше двете папки. Сега, обаче, стана така, че /home и /home123 изчезнаха?! В смисъл не ми ги показва (освен в терминал-а). След рестарт пък естествено изобщо не иска да ме логне в админския акаунт?!

Предприех нов преинстал пак по описания по-горе начин с надеждата след него системата да си разпознае папките. Да, ама не!? Новата система си работи отлично. При отваряне на / не ми показва папката с данните ми (снимки, документи и т.н.). Отварям терминал, пиша dir в / и ми показва като резултат home meto123(така съм именувал папката с данните). Влизам в нея и всичко си е на място. Пробвах да копирам субдиректориите в други папки на home-то. Изчезват от meto123 и се появява в /home/meto/Downloads примерно, НО само в терминала?! Моля дайте идея какво да правя?! 
« Последна редакция: May 23, 2014, 18:47 от snipeman »
Активен

KPETEH

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 584
    • Профил
Re: Zorin OS от 6-та към 8-ма версия?!
« Отговор #5 -: May 24, 2014, 01:24 »
Хм с Photorec няма ли да се случат нещата все пак пробвай ?!
Активен

Най-добрата страна на алчността е способността и да стопява коефициента на интелигентност дори на най-умния човек.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Zorin OS от 6-та към 8-ма версия?!
« Отговор #6 -: May 24, 2014, 07:16 »
"нещата" ще се получат идеално през Webmin - вервай ми, правил съм го. верно, не с хоума, но си закачих цел дял от около 900  гиги, като папка и си го ползвам.
Активен

snipeman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Zorin OS от 6-та към 8-ма версия?!
« Отговор #7 -: May 24, 2014, 15:50 »
Хванах му цаката. :) С външния хард става номера (още не мога да схвана защо, но това не е важно...) mv XXXX /media/user/ICY-BOX и си се "появяват". Със същата команда към /home/user/folder, обаче, си остават "инкогнито" :? . Проблемът е, че външният ми хард е само 80 GB, a то само снимките са ми повече и си е време...
Активен

Zubcho_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 21
  • Distribution: Crunchbang Linux 11 (3.12 kernel)
  • Window Manager: Openbox + Xfce4 elements
    • Профил
Re: Zorin OS от 6-та към 8-ма версия?!
« Отговор #8 -: May 27, 2014, 17:03 »
Проблемът, май ти е, че са създадени от друг user, който няма права да чете тези файлове/директории. Трябва да разгледаш какви права са зададени на тези файлове и да се променят.

Принципно няма смисъл като правиш преинсталация да преименуваш home оставяш го така. Обикновено /home седи на друг дял и като му зададеш, че искаш този дял да ти е /home при инсталацията то си го прикача. Това става, когато не си промениш user name. Това, което ти си направил е излишна гимнастика и както забелязваш не е довело до нищо добро.

« Последна редакция: May 27, 2014, 17:06 от Zubcho_81 »
Активен

Колкото повече ползвам Linux, толкова по-добре се чувствам.