Автор Тема: Wireless на виртуална машина  (Прочетена 4414 пъти)

stenli_S8

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Wireless на виртуална машина
« -: Nov 07, 2015, 01:22 »
Здравейте, инсталирах си дистрибуция на Linux като виртуална машина, но не ми разпознава wireless адаптера, прочетох в интернет и до колкото разбрах трябва да имам външен, за щастие имам, малко е стар, но върши работа. Използваната програма за създаването на виртуалната машина е VMworkstation и съм с Kali ако може да ми помогнете ще съм ви изключително благодарен.
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Wireless на виртуална машина
« Отговор #1 -: Nov 07, 2015, 04:33 »
Здравей и добре дошъл :)
Принципно виртуализаторите създават на хост машината виртуален бридж и предоставят на госта стандартен етернет адаптер като дават възможност за NAT, вътрешна мрежа или BRIDGE режими за този адаптер. В твоя случай разбирам, че хоста не е линукс и интернета ти идва през WiFi. Най-лесно да си пуснеш интернет е да използваш NAT режим.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Wireless на виртуална машина
« Отговор #2 -: Nov 07, 2015, 09:48 »
Явно адаптера не се разпознава от калито и иска драйвери. Аз на уоркстейшъна нямам проблем с прикачането на уаерлес пишки директно на виртуалката каквато и да е тя, а и един приятел бартрака го ползва по този начин и няма проблем с мрежите в махалата.
Активен

stenli_S8

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Wireless на виртуална машина
« Отговор #3 -: Nov 07, 2015, 10:12 »
Когато използвам оптична връзка нямам проблем с интернета, но ако се опитам да се свържа безжично не ми намира никакви мрежи и дори не ми отчита нито вградения нито допълнителния USB адаптор, бихте ли ме насочили към тема във форума ако има как се инсталират драйверите за допълнителния адаптор или как да използвам NAT режима, извинявам се за въпросите, но наистина съм изключително нов в използването на линукс. :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Wireless на виртуална машина
« Отговор #4 -: Nov 07, 2015, 10:25 »
Чакай малко! Ти да не би да се опитваш да му прикачиш вградения адаптер директно? Ако е така няма да стане. Вградения си е в системата и вируалката ти получава и-нет по мрежа с него. Трябва да е на УСБ пишка и от настройките на уаркстейшъна за виртуалката да настоиш да ти я прикача директно към нея. Като я закачи ще имаш на виртуалката 2 нетуърк адаптера. Единия виртуалния лан, а другия уаерлеса.
Активен

stenli_S8

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Wireless на виртуална машина
« Отговор #5 -: Nov 07, 2015, 12:01 »
Чакай малко! Ти да не би да се опитваш да му прикачиш вградения адаптер директно? Ако е така няма да стане. Вградения си е в системата и вируалката ти получава и-нет по мрежа с него. Трябва да е на УСБ пишка и от настройките на уаркстейшъна за виртуалката да настоиш да ти я прикача директно към нея. Като я закачи ще имаш на виртуалката 2 нетуърк адаптера. Единия виртуалния лан, а другия уаерлеса.

Това ми е ясно, че не мога да прикача вградения, само не мога да си настроя USB адаптера да ми го показва и да го използвам. Мен ме интересува как да си настроя Kali да ми разпознае USB адаптера и да мога да го използвам, но ще ми трябва подробно обяснение защото както казах и по-горе съм наистина много начинаещ в Linux. Търсих в google, но за жалост не можах да намеря нещо описано по стъпки как трябва да се направи.
Активен

stenli_S8

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Wireless на виртуална машина
« Отговор #6 -: Nov 08, 2015, 12:00 »
Не съм споменавал нищо за чупене на пароли и т.н, просто исках да си настроя USB адаптера. Не разбирам какво значение коя дистрибуция съм избрал, просто исках да изпробвам нещо ново, а и честно казано избрах тази дистрибуция най-вече заради логото....  ;D ;D Не знам каква е разликата между Ubuntu и Kali примерно, както споменах на много места по-горе, нов съм не правя никаква разлика между дистрибуциите. А и има ли някаква разлика в настройките за Kali и Ubuntu?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Wireless на виртуална машина
« Отговор #7 -: Nov 08, 2015, 12:44 »
Ами, ако системата ти познае какво е устройството което си добавил, в случая ви-фи лан карта, в мениджъра за настройки на мрежата ще ти излезе възможност да се прикачиш към някоя от видимите ви-фи мрежи. Сега остава и да питаш къде е този мениджър, а ако не ти я познае, вече се търси вариант с команди дали наистина се вижда и какъв модел е и дали за него има поддръжка в Линукс.
Първо трябва да си изясниш първия въпрос.
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3869
    • Профил
Re: Wireless на виртуална машина
« Отговор #8 -: Nov 09, 2015, 10:58 »
   Влез в Линукс,отвори терминал и изпълни командите:
sudo lspci
sudo iwconfig
   и ни дай резултатите.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Wireless на виртуална машина
« Отговор #9 -: Nov 10, 2015, 02:40 »
Ако за виртуализационен софтуер ползваш VirtualBox, трябва да си пренасочиш USB устройството към виртуалната машина, за да ѝ дадеш възможност да работи директно с него. Погледни иконката, с форма на USB кабел, в долния десен ъгъл на прозореца с виртуалната машина, или менюто "Устройства -> USB  устройства" от същия прозорец.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Wireless на виртуална машина
« Отговор #10 -: Nov 10, 2015, 10:11 »
Ако за виртуализационен софтуер ползваш VirtualBox, трябва да си пренасочиш USB устройството към виртуалната машина, за да ѝ дадеш възможност да работи директно с него. Погледни иконката, с форма на USB кабел, в долния десен ъгъл на прозореца с виртуалната машина, или менюто "Устройства -> USB  устройства" от същия прозорец.

А възможно ли е всичко включено в USB да бъде автоматично пренасочено към виртуалната машина. Да знам, че за някои неща  като паметти е неудобно, защото те спират да се виждат от домакина. Но пък ми е далеч по-неудобно като си пробвам нещо да се разхождам из менютата и изрично да му давам задание да се монтира, щом се появи. Търсил съм решение, но до сега не съм откривал. И като стана дума да попия от извора (Нетер), човека VB.

@stenli_S8 — Младежо провери дали имаш разширенията за USB инсталирани. Понеже са несвободни и често не са включени, а трябва да се добавят ръчно.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Wireless на виртуална машина
« Отговор #11 -: Nov 10, 2015, 10:43 »
А възможно ли е всичко включено в USB да бъде автоматично пренасочено към виртуалната машина.
Може. Отвори настройките на конкретна виртуална машина от основния прозорец и отиди в раздела USB. Там ще намериш "Филтри за USB устройство". Предназначението на тези филтри е да закачат автоматично USB устройства, отговарящи на указаните параметри, към виртуалната машина. Празен филтър ще действа за всички USB устройства. ВНИМАНИЕ - може да си създадеш проблем, ако пренасочиш мишката и/или клавиатурата!
ID-тата във филтрите са шестнадесетичните числа, които се виждат в изхода от командата "lsusb". Например, ако за устройството имаш "1d6b:0002", то "1d6b" е ID на производителя, а "0002" е ID на продукта.
За съжаление за момента няма изключващи филтри, така че не можеш да сложиш филтър, който да закача всички USB устройства, освен мишката и клавиатурата, така че, ако тези две устройства са на USB и ти трябват, ще трябва да си поиграеш с ръчно въвеждане на филтри, които да обхванат останалите ти устройства.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

MRadev751

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 72
    • Профил
Re: Wireless на виртуална машина
« Отговор #12 -: Dec 17, 2015, 17:36 »
Здравейте искам да се включа по темата и да попитам нещо, което мисля че е пряко свързано с нея.    
Този модел (TP-Link TL-WN722N, 150Mbps High-Gain Wireless-N USB Adapter.) адаптери става ли за линукс. Ще бъде ли разпознат по линукс. Има ли драйвери за него. Като имам в предвид Убунту и Кали. (Като Кали е на виртуална машина).
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Wireless на виртуална машина
« Отговор #13 -: Dec 20, 2015, 23:14 »
Здравейте искам да се включа по темата и да попитам нещо, което мисля че е пряко свързано с нея.    
Този модел (TP-Link TL-WN722N, 150Mbps High-Gain Wireless-N USB Adapter.) адаптери става ли за линукс. Ще бъде ли разпознат по линукс. Има ли драйвери за него. Като имам в предвид Убунту и Кали. (Като Кали е на виртуална машина).
В момента ползвам TP-LINK TL-WN821N 300Mbps  на UbuntuMate 15.10 и на виртуалка с Kali и нямам никакви проблеми.
Преди съм ползвал твоя модел на Ubuntu 14.04 мисля, пак безпроблемно.

Относно слагането на Wireless към виртуално Кали, съм срещал следните проблеми:
1. Ако виртуалката е върху линукс не се вижда адаптера заради права. Решение:
Код:
sudo usermod -aG vboxusers <username> 
и после рескаш
2. Ако процесора няма виртуализация мисля , че е невъзможно да стане. Решения:
 а) Може да не е пусната от биоса
 б) Друг процесор :)
3. Не става без да си инсталлнал Oracle VM VirtualBox Extension Pack за Virtual Box.
4. Ред на запускане (поне при мен е така на виртуал бокса):
Слага се във филтрите на УСБто, след това се маха стика. Пуска се Калито и чак тогава го мушкаш за да го разпознае.

(Драйверни проблеми с новите убунту базирани дистрибуции не съм имал с никой WiFi адаптер.)

Надявам се да съм бил полезен  ::)
« Последна редакция: Dec 20, 2015, 23:48 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Wireless
Настройка на хардуер
Lord_PGP 4 4312 Последна публикация Feb 17, 2004, 09:42
от mrvoland
Проблем с wireless
Настройка на програми
KVassev 1 3429 Последна публикация Oct 03, 2004, 02:33
от
Wireless Lan
Настройка на хардуер
embata_n1 0 2100 Последна публикация Oct 30, 2004, 19:55
от embata_n1
Автоматичен избор на wireless мрежа
Настройка на програми
Italianeca 0 2107 Последна публикация Jul 29, 2005, 01:44
от Italianeca
не мога да инсталирам wireless клавиатура и мишка
Настройка на хардуер
bobibiturboto 0 2689 Последна публикация Feb 17, 2006, 21:20
от bobibiturboto