Страници: 1 ... 29 30 [31] 32 33 ... 37   Надолу

Автор Тема: Как ще ги стигнем китайците ...  (Прочетена 94710 пъти)

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #450 -: Apr 27, 2018, 10:41 »
Ами няма как да се види въпросния Хигс бозон - съществува много кратко време,резултат е от сблъсъка на снопове частици с изключително високи енергии, няма как наблюдател да се намира на мястото на този сблъсък, пък и няма как Хигс бозона да въздейства на зрителния нерв.

Надявам се,че го обясних на достъпен език.

За тези, които имат представа от квантова физика — да, достъпно е.

А би ли обяснил също толкова достъпно на част от аудиторията защо принципът на Хайзенберг не е валиден в класическата физика, респективно термодинамика ::)
Активен

the lamer's team honourable member

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3862
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #451 -: Apr 27, 2018, 11:11 »
   В квантовия свят действат съвсем различни закони.
   В обичайната ни среда можеш да предскажеш даден предмет къде
точно се намира и по кое време.
   В квантовата механика това е невъзможно(това е и т.нар. "принцип
на Хайзенберг").
   Крайно погрешно е в някои учебници елементарните частици да се
изобразяват като топчета.По подходящ начин,според мен,е ... мъгла.
   Там,където е по-вероятно частицата да се намира,образно казано,
"мъглата е по-гъста"(всичко това се описва от съотв.вълнова функция).
   И,"мъглата" се променя с течение на времето ...

   Други въпроси  ;D
Активен

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #452 -: Apr 27, 2018, 11:18 »
Кое им несъвместимото на доматите и рибата. Много добре седят в консервата. Иначе естествено че дава отражение в хранителната верига. То това е идеята на естествения подбор. Мутация променя ДНК, нещото което яде дадения организъм не му изнася и организма почва да се размножава по-интензивно Или пък ако е хищник придобива някаква способност да си лови по-лесно плячката.

Естественият подбор няма идея, той е сляпа и безпристрастна природна стихия, резултата от която е бавна промяна на видовете така че да са по-адаптирани към околната среда, така както вълните заглаждат скалите на брега. Неговото действие се състои в простия факт че организмите които не са достатъчно адаптирани към околната среда оставят по-малобройно потомство като умрат преди да са достигнали възрастта на която са способни да се размножават, или като не са в състояние да създават потомство или като не са в състояние да отгледат потомство (например не могат да го изхранят и то умира). Останалите които са в състояние да отгледат по-многобройно потомство в крайна сметка предават гените си на поколенията. Ако околната среда също се променя, видовете постоянно са в процес на адаптация към нея. Когато промените в околната среда са бавни (бавни климатични промени например ледниковите периоди), видовете успяват да следват промените в околната среда и се адаптират към новите промени. Ако промените в околната среда са прекалено бързи и драстични (бързи климатични промени например от падане на астероид, избухване на вулкани, внезапна поява на нов хищник, внезапно изчезване на вид с който се хранят, поява на смъртоносна болест, поява на някакъв токсин), видовете не успяват  да следват промените в околната среда и изчезват.
От своя страна мутациите са три вида - вредни (намаляващи адаптацията), полезни (повишаващи адаптацията) и такива без значение. Ако околната среда се променя бавно, естествения отбор повишава адаптацията като отстранява индивидите с вредни мутации.
Ако обаче околната среда не се променя за много дълги периоди от време, видовете в крайна сметка успяват да се адаптират идеално към нея и от този момент нататък всички мутации са вредни, тоест всички промени водят до по-лошо. Това е причината например крокодилите да не са се променили за милиони години.
Та на въпроса, ако аз (имам предвид моят вид) съм се адаптирал идеално през последните милиони години към градинските домати и уловената морето или реката риба, за чий да ям генномодифицирани храни, торени с изкуствени торове и наблъскани с антибиотици, които със сигурност са различни от тия с които видът ми е свикнал, тоест за които не съм адаптиран и от това следва че са вредни за мене. Или да вярвам на рекламите по телевизията и да мажа филии с маргарин (колко хитро - хем по-евтин хем по-полезен) вместо с кравен масло. Или да си купувам "растителна сметана" (от която не знайно защо ми става лошо), вместо истинска.
Когато се говори че ГМО храните не са вредни, нека да се има предвид че същото се е говорило за ДДТ, азбеста и оловото в бензина.
Така че Ясенчо, мойто момче, моля те не се прави на пич и не яж боклуци.
« Последна редакция: Apr 27, 2018, 11:42 от vektorman »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #453 -: Apr 27, 2018, 11:20 »
Цитат
Други въпроси  
Ебати и мъглявият свят.
Ами има въпроси.
Ами колапса на вълновата функция ??? ??? ??? Е те тук трябва обеснение.

Значи имаме мъгла, която е навсякъде. Частицата взаимодейства (или правим измерване) и хоп мъглата изчезва мистериозно и светкавично..... И се появява на друго място. Е те това ако не е магия.
« Последна редакция: Apr 27, 2018, 11:31 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #454 -: Apr 27, 2018, 11:22 »
Тъй де, изчисляват се вероятности. Както съм казвал тук, понеже няма начин да определиш състоянието на една система, то е такова, каквото вярваш, че е. Вярата е най-голямата сила във вселената  ;D

Чудя се, дали може да се използват орбитите на електроните за съхраняване на информация?!
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #455 -: Apr 27, 2018, 11:29 »
Чудя се, дали може да се използват орбитите на електроните за съхраняване на информация?!
Ами те си съхраняват информация - честотата на всяка орбита. Цветовете дето виждаш какво са. Точно това са - информацията която съхраняват орбитите.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3862
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #456 -: Apr 27, 2018, 12:06 »
   Гледам,тук сме се събрали коскоджамити ядрени физици  ;D ,я някой да
обясни как точно фотони си взаимодействат практически мигновено
(явно скоростта на светлината не е предел),наскоро китайци предадоха
информация на разстояние около 7000 км.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #457 -: Apr 27, 2018, 12:11 »
   Гледам,тук сме се събрали коскоджамити ядрени физици  ;D ,я някой да
обясни как точно фотони си взаимодействат практически мигновено
(явно скоростта на светлината не е предел),наскоро китайци предадоха
информация на разстояние около 7000 км.
Аз имам и друг въпрос. След като според втория закон на термодинамиката във вселената хаосът се увеличава непрекъснато, означава ли, че този закон е нарушен, ако във черна дупка попадне цяла планета или звезда или тори само астероид, хаосът е намалява?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3862
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #458 -: Apr 27, 2018, 12:26 »
   Доколкото знам,втория закон на термодинамиката е за затворени с-ми,
наличието на "черни дупки" предполага наличието на други вселени
(поне според повечето съществуващи теории)
т.е. нашата вселена не е затворена с-ма и няма нарушение
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #459 -: Apr 27, 2018, 12:28 »
Ред в хаоса може да внесе и внася само живота, но живота не се разбира от съвременната наука (до голяма степен).

Например как (от каква сила) се изкачват соковете на растенията въпреки гравитацията от корените към листата.

Румен
Активен

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #460 -: Apr 27, 2018, 12:37 »
Например как (от каква сила) се изкачват соковете на растенията въпреки гравитацията от корените към листата.

Явлението се нарича капилярност и произтича от повърхностното напрежение. В него няма нищо мистично.
Ето тук на трета страница го пише: http://web.uni-plovdiv.bg/exner/Molecular%20physics%20and%20thermodynamics/Mol_phys_Lecture_13.pdf
« Последна редакция: Apr 27, 2018, 12:43 от vektorman »
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #461 -: Apr 27, 2018, 12:53 »
Добре де, откъде се създава това напрежение тогава и то с такава сила ?

Също вижте как растението пониквайки разчупва камъка/плочките появявя се и се стреми към слънцето.

Добре съзнавам обаче, че идеите които излагам са много еретични и затова правя само намеци за мислене и някои по-особени примери ;-)
Спокойно може да приемете че говоря глупости :-) и за да не ви отегчавам спирам дотук.

Румен
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #462 -: Apr 27, 2018, 12:58 »

Също вижте как растението пониквайки разчупва камъка/плочките появявя се и се стреми към слънцето.
Ами щото плочките са били китайски, а растението още не са го ГМО-сали. ::)
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #463 -: Apr 27, 2018, 13:38 »
...Та на въпроса, ако аз (имам предвид моят вид) съм се адаптирал идеално през последните милиони години към градинските домати и уловената морето или реката риба, за чий да ям генномодифицирани храни, торени с изкуствени торове и наблъскани с антибиотици, които със сигурност са различни от тия с които видът ми е свикнал, тоест за които не съм адаптиран и от това следва че са вредни за мене. Или да вярвам на рекламите по телевизията и да мажа филии с маргарин (колко хитро - хем по-евтин хем по-полезен) вместо с кравен масло. Или да си купувам "растителна сметана" (от която не знайно защо ми става лошо), вместо истинска.
Когато се говори че ГМО храните не са вредни, нека да се има предвид че същото се е говорило за ДДТ, азбеста и оловото в бензина.
Така че Ясенчо, мойто момче, моля те не се прави на пич и не яж боклуци.
Векточенце, какво ям или не ям, не е твоя работа. Никъде не съм казал че гмо-то не е вредно. Това първо. Второ след като правиш аналогия между ГНО-то, ДДТ-то, оловото и азбеста, дали ядеш доматите зелени. Защото едно време се е смятало че са отровни когато узреят.
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #464 -: Apr 27, 2018, 13:41 »
   Гледам,тук сме се събрали коскоджамити ядрени физици  ;D ,я някой да
обясни как точно фотони си взаимодействат практически мигновено
(явно скоростта на светлината не е предел),наскоро китайци предадоха
информация на разстояние около 7000 км.
Аз имам и друг въпрос. След като според втория закон на термодинамиката във вселената хаосът се увеличава непрекъснато, означава ли, че този закон е нарушен, ако във черна дупка попадне цяла планета или звезда или тори само астероид, хаосът е намалява?
Според втори закон на термодинамиката хаосът се увеличава във затворена система. Кой те излъгА че вселената е затворена?
Активен
Страници: 1 ... 29 30 [31] 32 33 ... 37   Нагоре
« назад напред »