Автор Тема: Yandex Aura  (Прочетена 13642 пъти)

User13

  • Гост
Re: Yandex Aura
« Отговор #75 -: May 27, 2019, 08:41 »
Всички сте про евро-американски слуги и фенове. Лесно ви е да си пишете тука. Взимате си в София заплатки над 1500 лева и гласувате за статуквото.
Вижте обаче хората в провиницията как живеят и какви заплати взимат. София не е България!
Разглезени ИТ шивачки сте повечето. Една тежка мотика ви трябва и на къра та да ви дойде акъла!
Ще ви видя ако света се срине и ви се наложи да правите нещо различно от седене на стола пред монитора.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Yandex Aura
« Отговор #76 -: May 27, 2019, 10:29 »
Всички сте про евро-американски слуги и фенове. Лесно ви е да си пишете тука. Взимате си в София заплатки над 1500 лева и гласувате за статуквото.
Вижте обаче хората в провиницията как живеят и какви заплати взимат. София не е България!
Разглезени ИТ шивачки сте повечето. Една тежка мотика ви трябва и на къра та да ви дойде акъла!
Ще ви видя ако света се срине и ви се наложи да правите нещо различно от седене на стола пред монитора.

Версия, безкрайно те уважавам. Но това не ми пречи да не съм съгласен с теб.

Не съм почитател на никого  и не съм слуга на никого. Почитам единствено истината и свободата, защото, Той е пътя, истината и свободата.

Никога не съм работил за цитираната от теб заплата, а в момента съм съкратен от три месеца. Имал съм възможност веднъж да работя за нея преди повече от петилетка, но сам се отказах. Не я взех. Бил съм повече безработен, отколкото трудоустроен, знам какво е да нямаш. И не ми пука.

Не само, че не съм в ИКТ, но никога не бих бил. Не само съм виждал мотика. Копал съм с търнокоп (кирка) при четиридесет градосова жега земя жълта от що е суха. Правил съм го за 10 лв. надник на ден. И пак бих го правил. Не ме е срам, а съм горд, че тия 10 лв. съм ги изкарвал честно. Защото когато бях на големи заплати, не бях горд със себе си.

Моя свят много пъти се е сривал и още много има какво да се срине. Не ме е страх от света.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Yandex Aura
« Отговор #77 -: May 27, 2019, 10:55 »
Пътя, истината и живота. Грешката е моя. Но не е чак толкова голяма. Без свобода, няма живот. То не е живот, а сянка. И без свобода, не можеш да стигнеш до Него. Той можеше да отнесе и фарисей, и римска власт, и всичко. Демонстрира им го с храма на Соломон. Не Го направи. Остави ни сами, ако искаме да изберем пътя към Него.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Yandex Aura
« Отговор #78 -: May 27, 2019, 10:58 »
Хм! Ще ми е интересно да се разбере, колко от работещите в София взимат тези пари
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Yandex Aura
« Отговор #79 -: May 27, 2019, 11:04 »
Илядо и пет'стин не е невъзможна заплата в столицата и другите големи градове. От последното ми мнение излиза, че дори в северозапднала не е невъзможна заплата. Беше ми предложена в частната сфера, но познавам доста държавни служители с такива. А познавам шефове с доста по-големи от нея.

И не говоря за „модерните“ междунарродни шофьори, тираджии. Говоря за нормална работа. Не е връх и може да работиш за повече, дори със средно образование, дори в северозападнала. Не казвам, че е честа оферта. Напротив. Познавам шефове, които работят за по-малко. Но има такива оферти.

От друга страна, в ИКТ това е смешна заплата. Никой не работи за нея.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

User13

  • Гост
Re: Yandex Aura
« Отговор #80 -: May 27, 2019, 12:20 »
Версия, безкрайно те уважавам. Но това не ми пречи да не съм съгласен с теб.
Приел си коментара ми твърде лично и аз те уважавам за това, което си.
Иначе общо взето съм съгласен с това, което си писал относно заплащането. По принцип в провинцията само големите национални фирми плащат горе долу някакви нормални заплати. Всички останали се въртят около 600 лева.
И като пиша провинцията тук изключвам от нея няколко големи основни града със висок социален статус.
А 600 лева вече са си малко без значение дали си примерно в Троян или София. Единствения оскъпяваш разход в София и то не за всеки е транспорта за работа и обратно, който понякога в малкия град е по-малък, но това не винаги е така. Има много хора, които примерно пътуват до съседни градове да работят, защото в техния град или заплатите са ниски или просто няма работа.
А тези работодателли които пускат в jobs.bg позици с обявени заплати около 500 - 600 лева нето ми идва да ги... Не знам как не ги е срам въобще, да се подиграват така с хората.
« Последна редакция: May 27, 2019, 12:23 от User13 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Yandex Aura
« Отговор #81 -: May 27, 2019, 12:55 »
На последната работа и аз работех за 600. Много ми харесваше и сега бих бил там, ако икономиката не се сриваше, а шефовете не се оказаха неспособни да се справят. Не ги обвинявам. Може би на тяхно място, щях да правя като тях. Като не съм бил работодател, не мога да виня хора, от които съм ял хляб.


Жена ми също работи за 600. Имаме двама гимназисти вкъщи. Мога да потвърдя, че с доход на домакинство от 1 200 може да се живее относително добре, без големи липси, без излишества, но все пак с глезотии като относително нова кола и няколко кратки почивки извън града.

Работил съм в малки градчета, работил съм и в села. Голямата част от стажа ми не е преминал в града. Там странното е, че можеш да живееш по-бедно със същите пари. Това е така, защото ги няма големите магазини и цените са значително по-високи.

Също имам наблюдения в градове, където има някаква индустрия. Там заплатите започват от 850. Сиреч наличието на индустрия вдига общите доходи при равни други условия.

В София ситуацията е сложна. Там имам роднини, които работят за шестстотин, но имам и приятели с по няколко хиляди. Тези приятели не са в ИКТ. Разходите наистина са по-големи.

Аз например не плащам за наем или ипотечен заем, защото живея в панелка дарена от майка ми. А това е огромен разход. Специално в София цените на жилища и наеми са още по-космически. Плаща се и парно, топла вода. Това удвоява сметките и за питейна вода, защото тази вода се плаща един път като вода и втори път като киловати за затоплянето ѝ.

Сметките за транспорт също са убийствени. Не можеш да стигнеш до нито едно място за по-малко от 2-3 лв. Ами, ако днес трябва да ходиш на две или повече места? Аз, днес мога да обиколя целия град без нито една стотинка, пеш. Единствено мога да заплатя с лека умора. Но ще е лека. И не всеки ден.

Вярно е, че много често работодателите в столицата поемат разходи за транспорт изцяло или частично. Но нима ходиш единствено на работа?

Парадоксално, но храната също е по-скъпа. Да можеш да си купиш най-евтината храна в страната и да си я приготвиш вкъщи. Но няма начин да ядеш само вкъщи. Поради напрежението и бързането, имаш нужда поне веднъж или два пъти да се храниш извън къщи. Всяко такова хранене, не може да ти излезе по-малко от 6-7 лева. Столичаните казват в прав текст, че на ден дават по 30 лв. за храна на един човек.

Аз днес вероятно няма да си купя закуска. Но дори да реша да го направя, няма да си купя нещо, което е повече от лев. Вярно е, че има по 3-5 лв., но пак е по-малко от 6-7, какъвто е най-евтиния вариант за хранене навън в София.

Тъй, че столичаните във всяко отношение имат по-големи разходи. А нещата, които все пак могат да купят по-евтино, не покриват разликата.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Re: Yandex Aura
« Отговор #82 -: May 27, 2019, 13:18 »
Цитат
А тези работодателли които пускат в jobs.bg позици с обявени заплати около 500 - 600 лева нето ми идва да ги... Не знам как не ги е срам въобще, да се подиграват така с хората

сега ше цъфне некой да ти обясни за търсенето и предлагането, за въздесъщият пазар като регулатор и как трудът бил стока и струвал точно толкова колкото някой е готов да заплати за него
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Yandex Aura
« Отговор #83 -: May 27, 2019, 14:18 »
Това е тъмната страна на икономиката. Независимо, какъв е вида на стопанството (може и робовладелски строй), на труда се гледа като ресурс. Ресурс като всеки друг. Приема се за специален ресурс, доколкото има специални изисквания. И понеже всички тези особености на този ресурс се приемат като отрицателни, то се дирят начини да се премахнат.

Няма признаци това да се промени. Иска ми се, но едва ли. Но дори да приемем за секунда, че е възможно на хората да се гледа като разумни същества, а не като предмети, то проблема си остава. Не може да заплатиш нещо, с повече от това, което ти донася или това, което ти спестява. Изключения от това правило и в момента има. Много са при това. Не мога да говоря в проценти, защото такива изследвания не са правени в национален мащаб.

Струва ми се, че изключенията понякога стигат до половината от случаите. Каквато и да е истинската ситуация, такива случаи никога не водят до добри резултати.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Yandex Aura
« Отговор #84 -: May 27, 2019, 15:55 »
И като отидеш да си искаш повишение на заплатата и ти казват, че няма да стане и си свободен да си тръгнеш, ако искаш. Не се притесняват, да ти го кажат, защото веднага могат да назначат на твое място някой друг. Цитат на изказване на работодател: "На мен архитекти ми мият бурканите".
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Yandex Aura
« Отговор #85 -: May 27, 2019, 16:49 »
Не трябва да забравяме, че освен работодателя, избор има и работника. Нямаш причина да работиш за някого с подобно отношение. В трудовите договори има изпитателни срокове до една година. Това е игра за двама. Ако не ти харесва, напускаш в рамките на този срок. Поради това, че роботозацията и ИИ куцат, все още работодателите са силно зависими от работниците си.  Те могат да използват това и трябва да го правят. Трябва да избират работа, при която са съгласни с това, което вършат и условията на труд са приемливи.

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Yandex Aura
« Отговор #86 -: May 27, 2019, 21:56 »
Всички сте про евро-американски слуги и фенове. Лесно ви е да си пишете тука. Взимате си в София заплатки над 1500 лева и гласувате за статуквото.
Вижте обаче хората в провиницията как живеят и какви заплати взимат. София не е България!
Разглезени ИТ шивачки сте повечето. Една тежка мотика ви трябва и на къра та да ви дойде акъла!
Ще ви видя ако света се срине и ви се наложи да правите нещо различно от седене на стола пред монитора.

   Ами елате в София бе !
Или се вземете в ръце и направете сериозен бизнес там,където живеете; или поне се опитайте !
Да,наистина София не е България (аз също съм от провинцията), но трябва
да направите така,че да се инвестира в провинцията.
Аз съм в Столицата от десетилетия,по онова време в малките населени
места наистина беше зле положението.
   В София има работа за половин Китай ...
« Последна редакция: May 27, 2019, 21:59 от spec1a »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Yandex Aura
« Отговор #87 -: May 27, 2019, 22:37 »
Ами елате в София бе!
. . .
Да, наистина София не е България
. . .


По-скоро може да се каже, че няма почти нищо общо с България. В последните години откривам някакви прилики между София и България, не е вече съвсем различно нещо. Мисля си, че за това са отговорни телевизията и Spybook. Преди от столицата към България не течеха импулси. Живееха си в някакъв собствен свят. Но това вече се е променило доста.

Обаче, че столицата започва да се доближава до България, за мен не е добра новина. Работата е там, че това е европейски, световен град. А не ми харесват нещата, които стават по света. Тези влияния почват много силно да се чувстват в страната. Преди това живеехме под похлупак и световните тенденции не ни се отразявяха особено.

Лично за мен живот в столицата никога не е седял на дневен ред. Предпочитам спокойствието и сигурността на страната. Напрежението и ритъма на София не ми допадат. Опитвам се (неуспешно) да живея смислено, отколкото просто да живея. Но поне начина на живот в София все още не се отразява на този в България.
« Последна редакция: May 27, 2019, 22:43 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Yandex Aura
« Отговор #88 -: May 27, 2019, 23:30 »
София е един пример където кохезионната политика дава резултат в БВПто (от там идва и работата за цял Китай :) ). Проблемът на другите градове е, че кохезията като политика се прилага на обратно в БГ :) Надявам се да схванете.

Споко, те не могат да лъжат с районирането още дълго време, защото макар и само София да лапа парите, БВПто нараства прекалено много за целия район (макар и ножицата да е голяма).
« Последна редакция: May 27, 2019, 23:34 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Yandex Aura
« Отговор #89 -: May 28, 2019, 01:22 »
Това не е точно така. Огромната част от тези пари си отиват наистина в районите. Концентрирани са в малко на брой хора (няколко хиляди), но не отиват в София. София не лапа много. Спрямо размера си по население даже взима малко. Усвояват се предимно средства по благоустройство. Поради това от Софиянски насам е все по-лъскава. В София има реален бизнес и не е необходимо голямо лапане, за да се развива.

Това, което се опитвах да обясня в последния си коментар, е, че ние пейзаните не желаем живота на софиянеца. Предпочитаме по-спокоен, уреден живот с по-малко рискове. Не ни блазнят столичните постижения.

Това донякъде е и проблем, защото повечето от нас желаят модерен живот, а той е пряко обвързан и с модерно мислене, каквото като цяло отричаме. Но човек не може да има всичко.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear