Автор Тема: Започна се...  (Прочетена 194026 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3114
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1665 -: Aug 02, 2021, 20:17 »
10-15 години за кола, или жилище, са си направо празни приказки.
Отговор на въпроса, как са се строили къщите, ами хората си ги строяха. А това че само държавата, или СМК можели да правят жилища законно- не празни приказки, ами огромно невежество. И за градовете, и за селата. И тогава си е съществувала система тип "Разрешение за строеж по утвърден проект". Е, проектите бяха няколко стандартни. Но моята къща на село е построена точно така, през 1957 година. Не от мен, естествено, от дядо ми. Разрешението и скицата, а впоследствие и нотариален акт, са ми в касата. Тя ще да е незаконна тая къща, според теб, защото само държавата можела да строи законно жилища през соца. Как ли са й дали кадастрален номер на тая незаконна къща.. Старото семейно жилище баща ми го взе през 80-те, когато започна работа в завод. И то веднага, същата година, защото тогава имаше ЖилФонд. Естествено, не съм в съд и нямам намерение да копирам тука нотариалните си актове, договорите и разрешенията за строеж, на моите недвижими имоти, за да си доказвам тезата. Който се интересува, може да прочете. А че нямало статистика на къщите.. хайде холан, имало я е даже през турското робство, имало я е при князете и царете ни след това, имаше я и при соца. Ако ти е интересно, можеш да си намериш купища такава статистика- колко къщи има например в някое село през 1960 година, и колко домакинства (различни неща са). Тъй че къщите СА в статистиката, и не само държавата е можела да строи законно, по време на соца. Недостигът на жилища и автомобили, за които наистина е имало чакане (ама не по 10-15 години, това са свободни съчинения) е бил, защото след великолепното управление  преди и по време на втората световна война изведнъж се е оказало, че хем сме много бедни, хем нямаме жилища, хем нямаме и индустрия. Е, въпреки кривотиите на соца, този проблем е започнал да се решава, и то на централно ниво. Няма как за 30 години (от 44 до 74 например) на бъдат построени и заводите, и за всички да се осигури работа, и за всички жилища, и коли. А и сме изплащали репарации на гърци и югославяни първите 15 години. Всичко се е градяло буквално от нулата. Ама защо ли си губя времето, ти си знаеш твоето.
 
« Последна редакция: Aug 02, 2021, 20:20 от Nik123 »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1666 -: Aug 02, 2021, 20:40 »
Говориш глупости с убеждението на мъдрец.
А тези "строители" какви са като не са държавни служители - нали нямаше частен бизнес (официален), това е работа на черно. А ти ми обясни какво означава работа на черно. И сигурно си бил в яслите, щом нямало 10 години чакане за жилище и кола (айде бегай у лево).  Ще вземеш да изкараш, че и соц не е имало, щот теб те е нямало.
Не казвам че проекта е незаконен, а стройтелството/труда.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3114
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1667 -: Aug 02, 2021, 21:05 »
Говориш глупости с убеждението на мъдрец.
Нещо подобно мислих да ти напиша, но не исках да влизам в лични нападки. Но след като ти си го написал, се чувствам свободен да напиша следното: На такива многознайковци като теб, които ми пристигат като клиенти, винаги им искам двоен хонорар. И то не двоен над минимума, а двоен на надутия. С надеждата, да ми се разкарат от главата, за да не им слушам простотиите, на всичкознаещите и убедени в правотата си, като Тома Биков. Винаги печеля- ако ми се разкарат от главата- добре, ако ми платят надутия хонорар- пак добре, ще ги изтърпя по двойната тарифа. Пазарна икономика.
Ти си бил в яслите май, много си се нахапал с мантрите на демокрацията, че и герберастки тип псевдориторика, без покритие (едно доказателство не посочи). Да ти отговоря по твоите съчинени набързо опорни точки и приключвам, после изсипвай колкото искаш мозък.
Първо- "Не казвам, че проекта е незаконен, а строителството". Ти имаш ли си идея, многознайко, какво означава "Разрешение за строеж"? И по време на соца, и сега, за частни имоти (само да не почнеш да твърдиш, че такива е нямало тогава), е било с една и съща юридическа сила? Общинският народен съвет дава разрешение на някой си да си построи къща. Значи, строежът е санкциониран свише. Е, как може да започнеш незаконно да строиш, след като са ти разрешили? По втората ти теза- че труда бил незаконен. Хайде де, тука се засмях много, жив да си с невежеството си :) Открай време (включително и при соца) съществува в правото едно правило- което не е изрично забранено, е разрешено. Нямало е пречка, първо, да си наемеш майстори и да им платиш да ти построят къщата - това е първия случай. Тогава е нямало ЗДДФЛ (сам си намери какво значи) и парите от труда си за къщата майсторите не са били длъжни да ги декларират. По втория случай- къщата я изграждаме аз, ти и още няколко роднини (хипотеза) - архитектурните проекти са били прости. Няма забрана в закона. И накрая третото- а как и в двата случая, общинският народен съвет е издал скица, след строежа, не мога да си представя по време на гадния соц незаконни узаконяванки, каквото представлява издаване на скица за незаконна постройка? Това да не е великата демокрация? Жив и здрав да си, колега :) И бегай дето щеш, или най-добре си стой там, където си, без да се имаш за велик мозъчен донор за нещата в БГ. Не само си изврътлив (прост пример- първо пишеш 10-15 години, после 10, като отнесеш малко факти, и то с линкове), а накрая ставаш и злобарче. У лево си отивай ти, аз съм доволен, където съм.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1668 -: Aug 02, 2021, 21:19 »
Хе-хе. Споровете по форумите са понякога острички, но искренно се надявам никой да не се засяга от думите на другия. Едно от най-глупавите неща на света е да се засягаш от думи.

10-15 години за апартамент и автомобил не бяха фикции, а реалност. Виждал съм го с очите си. Но истината е, че сега не е по-различно. За апартамент чакаш тридесет години, а за кола пет. Това средно е 17,5 години. Почти същото е като 15. Разликата е единствено, че сега ги получаваш веднага и ги изплащаш след това, а там първо събираш парите и после плащаш на куп като ти дойде номерчето.

И другата разлика е, че тогава автомобилите и апартаментите бяха на една цена около десетина хиляди, а днес апартаментите са в пъти по-скъпи.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6181
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1669 -: Aug 02, 2021, 21:26 »
Хе-хе. Споровете по форумите са понякога острички, но искренно се надявам никой да не се засяга от думите на другия. Едно от най-глупавите неща на света е да се засягаш от думи.

10-15 години за апартамент и автомобил не бяха фикции, а реалност. Виждал съм го с очите си. Но истината е, че сега не е по-различно. За апартамент чакаш тридесет години, а за кола пет. Това средно е 17,5 години. Почти същото е като 15. Разликата е единствено, че сега ги получаваш веднага и ги изплащаш след това, а там първо събираш парите и после плащаш на куп като ти дойде номерчето.

И другата разлика е, че тогава автомобилите и апартаментите бяха на една цена около десетина хиляди, а днес апартаментите са в пъти по-скъпи.
Имаше и друга разлика. Апартаментите идваха готови за обитаване. Мокети, паркети, балатум, боя. Вкарваш мебелите и техниката и си готов. Сега взимаш апартамента и хайде още минимум 10К пари още за привждането му в нормален за хора вид. А това е отделно от цената.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1670 -: Aug 03, 2021, 01:42 »
niki а защо тогава гонеха и вкарваха в затвора за "нетрудови доходи" и работа на черно (и не ми излизай с номера с Указ 56, щото е от 25 февруари 1989 г.).
За соца си чувал само от дядо ти, ама той сигурно е бил от "активните борци" иначе щеше да ти обясни, че строителите на частно по онова време са работили на хартия в някое държавно предприятие (например съседа ми в ТПК, за пред властите, докато "чукат кинти" (още една думичка за гугълване)- дори се опитаха да го съдят, ама съдията е бил добър като теб, та не успяха ).
Сега да те питам дали ще отхвърлиш и Възродителния процес и Чернобилската авария, или може би за агентите от ДС (разправят, че и такива вече нямало) или дядо ти и за това не е давал да се говори в къщи (няма проблем - Гугълни ги), щото както си го подкарал.
Насмукал съм се с ГЕРБ-ерастки опорни точки ли беше - в БГ не съм бил от времето, когато Бойко беше секретар на МВР (а ти си бил студент 1 курс по право) - я пробвай пак.
Тези двете думички дори ги нямаше тогава в речника.
Умрял съм ти да ти ставам клиент (виж. по-горе), а и нямам нужда от застрахователни въвети, не съм и във Варна, радвам се, че си играеш на бизнесмен (или беше защитаване на Правото), ама вече и вие дори имате конкуренция.

Не знам какви доказателства искаш - линк към страницата на БКП -ли или нотариално заверен брой от Държавен вестник?!
https://e-vestnik.bg/7576/pri-sotsa-beshe-mizeriya-kakvoto-i-da-se-prikazva/
Лихвоточките са си 20 години, за соц. номенклатура - наполовина, а за най-високата - без ред - с едно телефонно обаждане. Когато се съберат точките, тогава взимаш апартамента.
Много ми се иска да не съм прав и този кошмар да не съществуваше, ама уви.


 
« Последна редакция: Aug 03, 2021, 03:09 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3114
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1671 -: Aug 03, 2021, 08:16 »
И родата ми подкара вече:))) Май ти си ровил повечко из нета, за да споменаваш застрахователни съвети.. Истински Фуше ;) Да, ама не това ми е основната линия на дейност, нищо, че съм пускал такива теми из нета.
За всичко си прав, как иначе.. жив и здрав бъди, където и да се намираш.

П.п. И благодаря за рекламата, лоша такава няма  [_]3
« Последна редакция: Aug 03, 2021, 08:19 от Nik123 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6181
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1672 -: Aug 03, 2021, 09:32 »
И родата ми подкара вече:))) Май ти си ровил повечко из нета, за да споменаваш застрахователни съвети.. Истински Фуше ;) Да, ама не това ми е основната линия на дейност, нищо, че съм пускал такива теми из нета.
За всичко си прав, как иначе.. жив и здрав бъди, където и да се намираш.

П.п. И благодаря за рекламата, лоша такава няма  [_]3

Не е задължителна ваксинацията. Не! Но принуждават.

https://www.actualno.com/society/signali-vaksinacijata-v-bylgarija-ne-e-zadyljitelna-no-na-mesta-stava-prinuditelna-news_1626738.html
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3114
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1673 -: Aug 03, 2021, 09:38 »
Убеден съм, че е истина-
"Регионалните здравни инспекции (РЗИ) привикват директори на детски градини и училища със заплахи, че ако не се ваксинират всички учители, ще да загубят работата си."
Това от линка.
Скоро чаках за едни документи в едно от нашите съдилища. До мен две-три съдебни служителки цъкаха лафче, без да се интересуват, че ги чуват и странични лица (като мен). Едната се изказа така : "Е, това нормално ли е, шефката където те срещне, да ти приказва "Бъдете разумни, ваксинирайте се".
Щото въпреки раздутите приказки за N-брой ваксинирани, нормалните хора хич не са се засилили. Та, продължава се с натиска.

Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1674 -: Aug 03, 2021, 10:17 »
Не е задължителна ваксинацията. Не! Но принуждават.
Убеден съм, че е истина-
"Регионалните здравни инспекции (РЗИ) привикват директори на детски градини и училища със заплахи, че ако не се ваксинират всички учители, ще да загубят работата си."

Едно време като бях студент...3 курс май беше (и то през време на демокрацията! - след 10ти !!!). Измислиха следното: Отивате да се ваксинирате в студенска поликлинка - иначе няма заверка на семестъра. Ами няма на къде - иначе прекъсваш! Отиваш в поликлиниката със студенската книжка, бият ти един тетанус, слагаха някакъв печат/подпис в книжката, че са те ваксинирали.

Нищо ново под слънцето.

Но според мен цялото съпротивление/напрежение тогава идваше от факта, че въобще не се постараха да обеснят каква е ваксината и какво това тетанус. И че наистина трябва да се ре-имунизираш на всеки 10 години. А тетанус-а е много опасно нещо.
« Последна редакция: Aug 03, 2021, 10:24 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3864
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1675 -: Aug 03, 2021, 10:25 »
   Не му се връзвайте на реактивния.
Такъв си е:  надъхан с малоумна седерастка пропаганда - колко лошо е
било при соца,колко е добре при "демокрацията",колко е веУик Запада и т.н.

   На моменти сам си противоречи: например,оспорва твърдението,че при соца
повечето семейства имаха коли.
   Според него по соц време на година били продавани по около 50000 коли. Даже
да приемем,че нищо не е продавано през 50 -те години,ако вземем общо 60 -те,
70 -те и 80 -те:  общо: 1 500 000 коли - пак излиза ,че повечето семейства имаха коли
(тогава семействата бяха с повече от 1 дете; и ако включим и бабата и дядото ...).
« Последна редакция: Aug 03, 2021, 10:29 от spec1a »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1676 -: Aug 03, 2021, 11:54 »
Оставих си за десерт тази тема. Тя е безкрайна.

Истината е, че напълно черно няма. В развития социализъм имаше и хубави неща. Случвало ми се е да кажа някоя друга добра дума за комунетата и Джет да ме обвини в скрит комуняга. Въпреки, че преди това съм изписал да кажем десет страници с техни пороци.

Така е българина — силно да мрази и люби. Ако нещо е лошо, не можеш да кажеш добра дума за него, където има за какво.

Днешното капиталистическо общество също си има скелетите. Това, че комунистическите партии по света паднаха, като останаха само в Куба (засега), Виетнам и КНР, не означава, че класовата борба е отменена. Тя си продължава дори по-ожесточена от тази през деветнадесети и началото на двадесети век.

То цялото това роботизиране и bigtech (с все шпиономанията) са все в тая връзка.

Затова съм на мнението, че трябва всичко да се казва. Не може само едната част.

Във връзка с разискванията ще ви покажа едно филмче:

https://youtube.com/watch?v=4oWgpeNma_s

То е направено от Стоян Панчев, с който в общи линии съм единомишленик. Той е либерал, аз съм либерал. Но двама либерали на едно мнение няма. Познавам либерали подкрепящи Тръмп, въпреки, че в САЩ има либерална партия и тя дори имаше кандидат за президент.

Та за филмчето. Ако човек го изгледа (кратко е, 15 мин.), то всичко казано в него си е точно така. Друг е въпроса, че понеже Панчев е малък, малко бърка деветдесетте с осемдесетте, а те нямаха нищо общо. Повечето казано е всъщност за деветдесетте, времето на прехода.

Но главната теза е ясна и неоспорима — бяхме по-бедни и по-изостанали от запада. И е напълно вярно. Но пак. Панчев не отчита от къде тръгваме. А точно това каза Nik123 в мнението си. Тръгваме от много ниска база и само по себе си, това, което имахме тогава, е невероятно постижение.

Има я и другата истина. Ние никога нямаше да настигнем запада. Ножицата можеше само да се отваря, а не да се затваря. Нещо повече, дори в условията на пазарна икономика, ние пак нямаме никакъв шанс да ги настигнем и няма да ги настигнем.

Не говоря за определени прослойки. Те имат западния стандарт. Но обществото като цяло няма да достигне никога. Лошото е, че всъщност запада започва да слиза към нас, колкото и все още да не си личи. А тогава настина ще стане страшно.
« Последна редакция: Aug 03, 2021, 12:00 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6181
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1677 -: Aug 03, 2021, 12:12 »
Да настигнем запада по какво, Гога? В хладилника ми няма място за почти нищо и знаеш ли какво ще седна да хапна за обяд. Домат, сирене и от хляба, който си омесих вчера. Знаеш ли, кои са били най-щастливите ми моменти? С приятелите някъде, далеч от всекидневните грижи, на приказки, разходки, някоя бира, прогизналите от домата сандвичи, приготвени преди това у дома. Ей от това има нужда човек, за да са му пълни дните. Близки и обичани хора. Останалото е пълнеж.

Бил съм на някои местенца в тъй наречения запад. Хората те гледат странно, като се усмихваш непрекъснато. Все едно нещо ти има, ако усмивката ти е на лицето. Не е нормално и нечовешко да струи радост от теб. И тук също е така, но тук я няма в такава степен отчуждеността между хората, която е там. Единственото място, където съм се чувствал по-добре е било в Испания. Там приемат ли те в сърцето си, дават всичко за теб. И са усмихнати. Но повечето свят не е така. Първо си едва ли не враг и след много, много време прекарано с теб, може някой да те сметне за приятел. Може би. Там ли трябва да ги гоним? Материалната задоволеност не означава нищо, ако я няма топлината на човешките отношения. Ще си легнеш пийнал хубаво вино и замезил с пушена сьомга и какво? Стаята ти отново ще е студена, домът ти тих като гробница, ако нямаш никого.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1678 -: Aug 03, 2021, 12:36 »
4096 сигурно вече десетина пъти съм имал възможност да кажа, че си изключително мъдър за възрастта си и въобще за каква да е възраст. Не веднъж и дваж съм се учудвал и ненадявал на твои мнения.

Така е, точно така е. Истината за живота не е в материалното. Материалното може да взима от душата, но не да ѝ дава.

Само дето (под-под-под-под-под-под-под-под-под-под-под-под-под-под-под-под-под-)темата не е за това.

Тук се говори за материални неща. А по тях нашите осемдесет не можеха да се сравняват с осемдесетте на запада. Имахме един вид сирене, кашкавал, кремвиши. Може да са били сравнително качествени, доколкото сме можели да докараме качество, но един вид. Моделите автомобили, които карахме, бяха от шестдесетте западни модели. Москвича специално даже беше от втората световна някакво Беемве.

И пак всичко на всичко бяха 4-5 модела по-масови. Иначе имаше почти изобилие: Жигули, Москвич, ЗАЗ, Застава, Шкода, Трабант, Варбург, Варшава, Волга. Може и да пропускам нещо. От тях само шкодата (105 и 120L) бяха що годе модерни. Те се появиха и последни на пазара. Преди това имаха само камиони. През деветдесет и първа (СССР съществуваше все още) се появи и Москич Алеко, но дори той беше далечен отблясък на западна кола. Малко след това дойде и последното отроче на развития социализъм — Лада Самара. Но мисля, че Елцин вече беше направил пуча.

От друга страна да може да си позволиш две почивки годишно — море и планина по десетина дена е нещо недостъпно дори сега за поне ⅔ от българите, ако не и повече. Най-малкото нямаш нито толкова отпуска, нито толкова пари. А тогава можеше да се вреди почти всеки.

Ти каза (според мен) най-голямото постижение на тогавашното общество — спокойствието. Наистина се живееше без страх от почти нищо. Имало е страх единствено от репресия. А и репресии имаше не по-малко от настоящите, ако не повече. Но този страх не беше страх за всеки. Имаха го една много малка частичка от обществото с голям оптимизъм да я обобщим на петдесет хиляди, макар за мен да нямаше и десет. Тези десет бяха непреклонните врагове на диктатурата. Всички останали почти девет милиона (така и не ги закръглихме) бяха съгласни с управлението и не се бунтуваха открито. Но вицове разправяха де.

Общество, в което 99% са сравнително доволни от живота си, е хармонично общество.

Но няма, какво да се лъжем. Бездуховността беше страшна. И днес си е такава. Не е намаляла изобщо. Започнах с думите, че това е съвсем отделна тема. И с радост бих говорил по нея, но се опасявам, че само ти и Йордан сте настроени на тази вълна.









Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1679 -: Aug 03, 2021, 13:54 »
Но вицове разправяха де.
Кой е бил най-краткия (политически) соц виц ;D:

-А бе ....
-А де!!!
« Последна редакция: Aug 03, 2021, 14:04 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.