Автор Тема: Вярвате или не вярвате в киберпънка?  (Прочетена 13112 пъти)

stealth01

• Гост
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #60 -: Feb 25, 2021, 08:20 »
... "Central Station" - Lavie Tidhar, 2016, тази я видях в интернет да се продава издадена на бг, по смътен спомен, в сайта на Хеликон ли беше, на Бард ли, iztok-zapad.eu ли, не помня точно.
„Централна станция“ издание на Бард, но не съм я чел и нямам мнение.
Взех я онзи ден. Отне ми около 2 седмици да премина през 250 страници едър шрифт. Изключително безсмислено четиво. Няма история, няма атмосфера, персонажите са като от сапунен сериал - брат, сестра, любовник, чичо, дядо - всички са навързани като свински черва, но за сметка на това са адски безинтересни. Ужасно недоволен съм. Пффф...
Активен

4096bits

• Напреднали
  • Публикации: 3840
    • Профил
« Отговор #61 -: Feb 25, 2021, 10:38 »
Чел съм някаква "Междинна станция" на Саймък. Предполагам, не говорите за същото?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

• Напреднали
  • Публикации: 1675
    • Профил
« Отговор #62 -: Feb 25, 2021, 10:42 »
   Някои от епизодите на "Black Mirror" са типичен киберпънк.
И показват какво може да ни се случи в близко бъдеше ...
Активен

stealth01

• Гост
« Отговор #63 -: Feb 25, 2021, 11:23 »
Чел съм някаква "Междинна станция" на Саймък. Предполагам, не говорите за същото?
Не, нищо общо. „Централна станция“ е писана от евреин за евреите от миналото в бъдещето в Тел Авив + някакъв киберпънк за цвят, който стои повече като леке.

Black Mirror имаше страшно интересни епизоди и такива, от които и чеп за зеле не става. Там трябва да се говори по-скоро за конкретен епизод, отколкото за сериалът в цялост.
Love, Death & Robots също е сбор от различни, но в случая анимирани, истории и имаше доста повече качество. Не точно киберпънк, но все пък свързано с него е Zima Blue на Алистър Рейнолдс. Има и още един адаптиран разказ от него - Beyond the Aquila Rift. Препоръчвам повече от Черното огледало, при все че и тук има някои хахави филмчета.
Активен

stealth01

• Гост
« Отговор #64 -: Mar 06, 2021, 16:24 »
39 години след смъртта му - екранизациите по Филип К. Дик

„Филип К. Дик е американски романист и автор на научна фантастика. След като умира на 2 март 1982 г., няколко от неговите романи са филмирани и по този начин широкият кръг от читатели се запознава с него. Произведенията му днес са сред най-четените научно-фантастични творби, а Дик си е спечелил подкрепата и на читателите, и на критиката.

Екранизацията на „Зов за завръщане“ е един художествен парадокс сподели Благой Иванов в студиото. „Сюжетът е оплетен, и това би трябвало да роди провал, удивителното е, че този филм е превъзходен и успешен“.

Повече за Филип К. Дик и неговите творби, оживели на големия екран, може да научите във видеото.“
Активен

remotexx

• Напреднали
  • Публикации: 1251
    • Профил
« Отговор #65 -: Mar 06, 2021, 18:58 »
39 години след смъртта му - екранизациите по Филип К. Дик

„Филип К. Дик е американски романист и автор на научна фантастика. След като умира на 2 март 1982 г., ..

Ей (почти) доживях(ме) - днес егати каръщината, форума не ме пускаше (5-6 пъти 'Потребителското име не съществува' и некви странни числа за времетаене на сесията 5-6 цифрени) та за малко си помислих че (дългообещаваните) трите (и трите дедо попе) хикса ще има нова реинкарнация, когато накрая се реших да пробвам през сайта и оттам стана та... 1) ако са хакнали/или още се пробват на форума да знаете да влизате през сайта и 2) трите (ми) хикса се отлагат засега - ще карам още на 2 хикса докато не стане успешен хак(а) ..или там каквото му баят на форума.

сега да се върна на темата - ей к'во нещо са мисирките ма карай да върви - важното е нещо там да си кляфкат и никаква проверка на фактите
Сега за кое точно Завръщане става дума - онова от 1990 или онова от 2012
https://en.wikipedia.org/wiki/Total_Recall_(1990_film)
https://en.wikipedia.org/wiki/Total_Recall_(2012_film)
и как 1990 - 1982 == 39? барем да беше 42 (универсалния отг. на живота вселената и всичко останало)
между дурогото мен стария (с Арни) повече ми харесваше - как може в новия да махнат най-известната чалгаджийка (тъй де магистрална т.е. май беше летищна труженичка) - оная с трите ... гърди (аз цялия "нов" филм изгледах очаквайки всеки момент да се появи.. щото новото 3Д 4/8К рендване не е като онова от преди 30-40г)
https://gifer.com/en/Yka
за по младите (и още неродените) - това е 'Нечиста наука' 1985
https://en.wikipedia.org/wiki/Weird_Science_(film)

П.П. Само програмистите... и докторите проявяват внимание към детайлите - като във вица
Доктора към начинещи стажанти:
- Сега гледайте и правете като мен
и бъкнал на един труп в задника и си облизал пръста.. и студентите от немай къде и те
и после доткора се засмял и им обяснил за вниманието (към детайлите)
- А бе ахмаци, айде пак че не внимавахте - повторението е майка на знанието
- Аз бърках с тоя пръст а облизах другия   :o

и още един:
- По какво се отличава министъра на социалната политика от програмиста?
- На програмиста му плащат за работещи програми.

П.П.П. Според някой програмистите им  е по добре - сравнявайки неработеща програма с труп
а според други може и обратно - ако прогамата (ИИ, автопилот и т.п.) напр. кара самолет и вземе че го гътне

Което ме присети за още една класика - има ли пилот в самолета..
« Последна редакция: Mar 06, 2021, 19:54 от remotexx »
Активен

stealth01

• Гост
« Отговор #66 -: Mar 06, 2021, 22:44 »
... форума не ме пускаше...
С тези сметки и аз не бих те пуснал.
Активен

stealth01

• Гост
« Отговор #67 -: Apr 24, 2021, 20:20 »
Love, Death & Robots също е сбор от различни, но в случая анимирани, истории и имаше доста повече качество. Не точно киберпънк, но все пък свързано с него е Zima Blue на Алистър Рейнолдс. Има и още един адаптиран разказ от него - Beyond the Aquila Rift. Препоръчвам повече от Черното огледало, при все че и тук има някои хахави филмчета.
Другият месец ще има нов сезон на Love, Death & Robots с още 8 филмчета.
Но всъщност минавам да пусна една връзка към споменатият по-горе разказ на Алистър Рейнолдс с българският превод на Зима синьо - https://web.archive.org/web/20130926134655/http://www.starlighter.info/br_15_2008/spec2_ev.html
Минали са малко повече от 10 години, а имам чувството, че разравям някакви древни руини на изчезнали сайтове...
Активен