Автор Тема: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia  (Прочетена 29782 пъти)

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #60 -: Jul 08, 2021, 10:20 »
   За серията лаптопи Thinkpad: едно много голямо
+1
   Изключително издръжливи,качествени,издържащи на
много големи натоварвания. Мой познат има 20 годишен Thinkpad
и още работи !  За съжаление има 32 -битов процесор и не може да му
се инсталират най-новите ОС; в момента е с Минт 18, и с него се
сърфира почти безпроблемно в Интернет.



По отмошемие на кифленско-гейските боклуци с нахапаната ябълка:
По-горе колегите описаха доста добре нещата,аз бих добавил,че
лаптоп със абсурдно висока цена би си купил само много
нерационално мислещ индивид (да не кажа нещо друго).
Пример: 2800 лв. струва Гейпъл лаптоп със 8 GB RAM  и  256  GB SSD !
   Между другото,никой досега не можа да обясни как стойка за монитор
може да струва 1000 $ , а колелце - 170 $ !!!
Говорим за Гейпълският десктоп компютър,приличащ на ренде,и
представен преди 2 г. мисля,хвален като номер 1 в сегмента ...
« Последна редакция: Jul 08, 2021, 10:26 от spec1a »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #61 -: Jul 08, 2021, 10:52 »

По отмошемие на кифленско-гейските боклуци с нахапаната ябълка:
...

Все пак трябва да споменем, че този проблем също има две страни. Това нещо не е предназначено за шир потреба. То е точно, каквито са днес ръчните часовници. Реално не ти трябва, защото си имаш телефон (ако ще с шайба да е), но го ползваш под формата на аксесоар, който издава положението ти в обществото.

Освен това тези машини имат преимущества. Върго ги изброи. Ако си например някакъв дизайнер (не само графичен, но най-вече) то щеш не щеш си купуваш такава машина и то заради екрана. За останалото Адоби и Ауто деск са се погрижили. Има и други професии, в които е необходимост. А винаги седи и случая, когато от Apple ти идват приходите. Тогава просто не можеш да не ползваш.

И все си мисля, че трябва да заведем един колективен иск срещу всички останали производители на компютри и периферия (конкретно монитори и печатъщи устройства). Не го осъзнаваме, но проблема с неточното показване на световете е огромен, който бавно ни превръща в слепци. Редно е да спеменем, че много тинкпади и конкретни серии на други производители идват с IPS, но пък често и той е със занижени показатели.

Всъщност проблема става видим моментално, когато включиш към една машина два монитора. Например може да включиш към лаптопа си настолен монитор¹.






===

¹/ Ако не си с някаква съвременна графична среда, трябва да подадеш команда на RandR (преозмеряване и превъртане), наследник на Xinerama-та. В днешно време тези команди влизат в сила веднага и вече не изискват презапускане на XWindows.




Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #62 -: Jul 08, 2021, 11:01 »
÷
 Ама малко като смъртта от короната, чували сме за умрели, ама не познаваме, или са толкова редки, че се приема по-скоро за мит….

Не е мит. Ти може да не познаваш починали (лека им пръст), но аз познавам. За съжаление не са и малко. Сред тях имаше и доста близка, млада жена на христова възраст. Само за информация тя се зарази в малко, североизточно градче, където не са и чували за пето поколение мрежи тип GSM. Петото поколение може да помага на болестотворните състояния, но не е болест само по себе си.

Така, че не само познавам, но съм имал нещастието да ходя на погребение преди само месец. Другата седмица са четиридесет.

=*=

Съвсем отделен въпрос е, че под предтекста на доста неприятно протичащото вирусно заболяване се вкарва фашизъм в чиста форма. Забраната за сдружавне е нищо различно от тирания.

Мога да разбера и политиците, които го правят за прикрият доста големите глупости които сътвориха в световната икономика. Но не мога да ги оправдая. Защото продължават да ги вършат с дори по-голямо настървение и съвсем скоро завесата ще падне. Могат завинаги да ни държат под ключ вкъщи, но не могат завинаги да скрият състоянието на нещата.



Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #63 -: Jul 08, 2021, 12:09 »
   А как могат да се обяснят абсурдните цени на Гейпъл ?
Стойка за монитор за 1000 $ и  колелца за по  170 $ !

   Патологичен снобизъм ?
Или нещо друго (да споменавам ли сексуална ориентация) ...
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #64 -: Jul 08, 2021, 12:23 »
Ами по същия начин както се обясняват цените на Ролекс или Ламборджини. Има платежоспособен пазар за това, има предлагане. И на леките жени им е по-лесно да се ориентират, към кого да се насочат.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #65 -: Jul 08, 2021, 14:05 »
Вместо да се набутва човека с тоя тинкпад и мизерният (да мизерен ще е) екран за 1800 лв. Мога да му продам един Macbook Pro 2017 15".

Има две GPU-та, напомпана i7-ца, 16 ram и NvME което прави около и малко над 2 ГБ/с read/ write. За около 2К ще го пусна.  :P

П.С. Очаквам хейт, ма т'ва е положението.
Набутването с Тинкпад е набутване за най-надеждният лаптоп на планетата. Изключвам онези куфари, които са предназначени да ги блъскаш и тряскаш и с които можеш спокойно една ловна хижа да сковеш и все още да работят.

Имам въпрос. Всъщност няколко... Защо забрави да споменеш, че тъчпада може да умре на случаен принцип съвсем внезапно?

От онези модели ли е, които се прецакват, просто ако отваряш и затваряш дисплея? Което е нормално се случва с всеки лаптоп, след като човек се отдалечи от него ( отварянето и затварянет на дисплея ).

Защо забрави да споменеш за може би най-калпата клавиатура в целия бранш?
И че има шанс да започне да си въвежда произволна бройка символи при единично натискане на клавиш.

Забрави да споменеш за доста шумния вентилатор и че тези машини изобщо нямат добро охлаждане и често са доста жежки.

Да не забравя и безумно скъпия им ремонт, ако не що се случи.

Нещо пропуснах ли?

https://youtu.be/wgeh7ZJRhZU?t=129


Нинам откъде измисли “умиращ тъчпад?!”….Това дори по митовете го няма.
Три години го търкалям, дисплеят и той не е умрял… Иначе съм чувал за по-късият лентов кабел, ама не съм виждам сгънал още.
Отваря се по 5 пъти на ден… иначе и аз съм гледал Луис Розман, ако т’ва намекваш. Ама малко като смъртта от короната, чували сме за умрели, ама не познаваме, или са толкова редки, че се приема по-скоро за мит….
Вентилатора ако го чуеш спрямо тинкпада, ще изхвърлиш леновото и ше го размажеш с чук, явно никога не си сядал на такава машина. Тва, че епъл смятат 98 градуса за нормална температура и чак тогава отварят вентилаторите е друга тема. МакОС идва фабрично с ъндърволт таблица. :)
Клавиатурата… върши работа, макар и да не е най-удобната.
Ся, да поговорим за хардуер - калибриран P3 дисплей с 500 нита яркост, най-добрият тъчпад сред лаптопите, 3 микрофона с дооста по-прилично качество от конкуренцията, говорителите също все още нямат конкуренция. Бая по-бързо НвМЕ от конкуренцията. Wi-fi с 3 антени(подобен само в най-висок клас дел и ХП, всичко друго е с 2). 4х тъндърболт порта на фулл спийд(40 гигабита) с дисплей, аудио, PD(100W). Бута едновременно 2х5К екрана външно + вграденият, като ако си мераклия можеш да му закачиш и TB GPU. Батерията кара между 5 и 8 часа, два пъти по-тънък от конкуренцията с подобни спецификации. МакОС-а може да е само бонус.  ;)

Единственото леново, което може да ти даде нещо подобно е Х1 карбона, напомпан с 4к матрицата, който гони около 7К лв. Или някое от П5х или П7х серийте, ама те са тукмаци и пак са към 6-8К. Съответно там пак нямаш звук и качество в микрофоните. 4К екрана им е сравнително посредствен.
Искаш да говорим за хардуер?

Хайде проучи набързо в интернет, за точността на цветовете при ThinkPad. Някои от моделите им са с 98% точност. Едната ми машина има сензор за определяне на околната светлина и нагажда цветовете на дисплея съответно, така че при всякакво осветление да можеш да виждаш цветовете по един и същи начин. Та не ми сравнявай качество на дисплеите. Всички копуват от два производителя, така че не са само Апъл.

Това, че Апъл смятат 98 градуса за нормална температура изобщо не е друга тема. Ако едва при тази температура се включва вентилатора, това означава, че достигайки 100 ще започне яко да тротва, за да спаси чипа. Два градуса отгоре се качват много лесно. Чонека каза, че ще го използва видеообработка. И какво става с производителността, когато започне да тротва?

Луис Росман изобщо не е като корона вируса. Този човек си изкарва хляба ремонтирайки тези "много надеждни" компютри, като храни още няколко човека и плаща десет бона наем. Сигурно има доста работа. И не зная, колко си гледал от неговите клипове, но сигурно си чул изказванията му за нескопосания дизайн на платките, за чипове, които доказано дават дефект и които не се сменят още няколко поколения машини.

Клавиатурата, ако оставим настрана, че не е удобна, колко струва да се подмени, ако спре да върши работа и нещо ѝ стане?
Дефектите при клавиатурите на тези машини изобщо не са рядкост.

Защо рекламираш най-добрия тъчпад сред лаптопите, след като ще се прави видеообработка и едва ли за това ще се ползва тъчпада? Тъчпад се ползва, когато сядаш някъде навън, отваряш машината и набързо искаш да погледнеш нещо. Никой не работи използвайки тъчпада.

За вентилатора. Имам ThinkPad и вентилатора изобщо не ме притеснява с нивото си на шум. Та точно за това няма нужда да говориш.

Трите микрофона много работа вършат при видеообработка.

Говорителите имат конкуренция и то много добра. В момента пиша от лаптоп, който има говорители на Harman Kardon. Също Леново.

Въпросното бая по-бързо от конкуренцията NVMe CCD запоено ли е за дънната платка и може ли да се подменя при нужда?  От собственика, не да го носи в сервиз. Запоено е. Защо ми рекламираш скоростта на CCD което е вече на четири години? Днешните са по-бавни? Какъв е обема но това CCD? 256 ? 512 ? Колко видео ще събере, защото ще се прави видеообработка, нали? И моля те, не ми казвай, че може да се вържат външни устройства, защото тези тъндърболд портове ще принудят човека да си купува някакви донгъли, за да може да върже каквото и да е на тях. Да не им споменаваме цената и на тези нещица. Но на Pro-то може и USB-C да са поставили и дано. Също, CCD-то е на четири години. Колко живот му остава още? И ако е запоено за дъното, къде отиваме с този лаптоп?

И като си говорим за запоени компоненти за дъното, паметта сигурно също е запоена. Успех с ъпгрейда. На моята машина веднага и удвоих паметта още със закупуването, директно в магазина. Тези 16 гигабайта, дето ги хвалиш не са малко, но се чудя, колко ще свършат работа, като се започне с обработката на виео. RAW video с резолюцията на матрицата на дисплея е малко над 22GB за минута. Full HD стъпва на почти 9GB за минута видео.
И да допълня... Изглежда паметта е DDR3, което е чудно, при положение, че повечето машини от такъв клас по това време са оборудвани с DDR4.

Много е важна третата антена за безжичната мрежа.  :D Сигурен съм, че по магазините много от хората, които си купуват лаптоп редовно задават въпраса: Страхотно, обаче имам още един въпрос. С колко антени за wifi е?

Човекът си е сложил ограничение на бюджета 1800 за машина за виеобработка, което е малко, обаче ти ми говориш за два броя външни 5К дисплея  ;D

Операционната система не я познавам. Обаче се сещам, как скапаха работата на един от моделите си телефони с един от ъпдейтите на операционната им система, в опит да принудят хората да си купят новото устройство. Изобщо не бих разчитал на компания с подобно отношение към клиентите си. Не, че и Микромеките са стока, но това не ги оневинява

И понеже спомена за X1 Carbon на Леново... За какви седем хиляди лева говориш? За новите машини ли? Като си купувах последната, ги гледах и тях. Започваха на цени от шест бона. Но тук си говорим за машини от 2017 година. Хайде сега, виж колко струва Lenovo X1 Carbon втора ръка от 2017.

Впрочем, за още стотина двеста лева над тези 2000, човек може да си вземе един от споменатите от теб P серия, например с 32GB рам. Далеч по-надеждна машина.

За кой още хардуер на Апъл искаш да говорим? За часовниците? Може би са хубави.

И да вметна  още нещо за тази жалка компания. Понеже загледах някакво видео за въпросната машина от 2017 и там споменаха за цялостно алуминиево тяло. Та същото нещо казваха и за друго от моделите им и дано не е този. Оказа се, че изобщо не е цялостно тяло а са две лепени части алуминии. Това води ли се част от хардуера?

Замалко да забравя. Последно, обещавам! Колко вида отверки трябват, за да си отвори човек Макбука и да го почисти?
« Последна редакция: Jul 08, 2021, 14:35 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

vyrgozunqk

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #66 -: Jul 09, 2021, 01:10 »
Вместо да се набутва човека с тоя тинкпад и мизерният (да мизерен ще е) екран за 1800 лв. Мога да му продам един Macbook Pro 2017 15".

Има две GPU-та, напомпана i7-ца, 16 ram и NvME което прави около и малко над 2 ГБ/с read/ write. За около 2К ще го пусна.  :P

П.С. Очаквам хейт, ма т'ва е положението.
Набутването с Тинкпад е набутване за най-надеждният лаптоп на планетата. Изключвам онези куфари, които са предназначени да ги блъскаш и тряскаш и с които можеш спокойно една ловна хижа да сковеш и все още да работят.

Имам въпрос. Всъщност няколко... Защо забрави да споменеш, че тъчпада може да умре на случаен принцип съвсем внезапно?

От онези модели ли е, които се прецакват, просто ако отваряш и затваряш дисплея? Което е нормално се случва с всеки лаптоп, след като човек се отдалечи от него ( отварянето и затварянет на дисплея ).

Защо забрави да споменеш за може би най-калпата клавиатура в целия бранш?
И че има шанс да започне да си въвежда произволна бройка символи при единично натискане на клавиш.

Забрави да споменеш за доста шумния вентилатор и че тези машини изобщо нямат добро охлаждане и често са доста жежки.

Да не забравя и безумно скъпия им ремонт, ако не що се случи.

Нещо пропуснах ли?

https://youtu.be/wgeh7ZJRhZU?t=129


Нинам откъде измисли “умиращ тъчпад?!”….Това дори по митовете го няма.
Три години го търкалям, дисплеят и той не е умрял… Иначе съм чувал за по-късият лентов кабел, ама не съм виждам сгънал още.
Отваря се по 5 пъти на ден… иначе и аз съм гледал Луис Розман, ако т’ва намекваш. Ама малко като смъртта от короната, чували сме за умрели, ама не познаваме, или са толкова редки, че се приема по-скоро за мит….
Вентилатора ако го чуеш спрямо тинкпада, ще изхвърлиш леновото и ше го размажеш с чук, явно никога не си сядал на такава машина. Тва, че епъл смятат 98 градуса за нормална температура и чак тогава отварят вентилаторите е друга тема. МакОС идва фабрично с ъндърволт таблица. :)
Клавиатурата… върши работа, макар и да не е най-удобната.
Ся, да поговорим за хардуер - калибриран P3 дисплей с 500 нита яркост, най-добрият тъчпад сред лаптопите, 3 микрофона с дооста по-прилично качество от конкуренцията, говорителите също все още нямат конкуренция. Бая по-бързо НвМЕ от конкуренцията. Wi-fi с 3 антени(подобен само в най-висок клас дел и ХП, всичко друго е с 2). 4х тъндърболт порта на фулл спийд(40 гигабита) с дисплей, аудио, PD(100W). Бута едновременно 2х5К екрана външно + вграденият, като ако си мераклия можеш да му закачиш и TB GPU. Батерията кара между 5 и 8 часа, два пъти по-тънък от конкуренцията с подобни спецификации. МакОС-а може да е само бонус.  ;)

Единственото леново, което може да ти даде нещо подобно е Х1 карбона, напомпан с 4к матрицата, който гони около 7К лв. Или някое от П5х или П7х серийте, ама те са тукмаци и пак са към 6-8К. Съответно там пак нямаш звук и качество в микрофоните. 4К екрана им е сравнително посредствен.
Искаш да говорим за хардуер?

Хайде проучи набързо в интернет, за точността на цветовете при ThinkPad. Някои от моделите им са с 98% точност. Едната ми машина има сензор за определяне на околната светлина и нагажда цветовете на дисплея съответно, така че при всякакво осветление да можеш да виждаш цветовете по един и същи начин. Та не ми сравнявай качество на дисплеите. Всички копуват от два производителя, така че не са само Апъл.

Това, че Апъл смятат 98 градуса за нормална температура изобщо не е друга тема. Ако едва при тази температура се включва вентилатора, това означава, че достигайки 100 ще започне яко да тротва, за да спаси чипа. Два градуса отгоре се качват много лесно. Чонека каза, че ще го използва видеообработка. И какво става с производителността, когато започне да тротва?

Луис Росман изобщо не е като корона вируса. Този човек си изкарва хляба ремонтирайки тези "много надеждни" компютри, като храни още няколко човека и плаща десет бона наем. Сигурно има доста работа. И не зная, колко си гледал от неговите клипове, но сигурно си чул изказванията му за нескопосания дизайн на платките, за чипове, които доказано дават дефект и които не се сменят още няколко поколения машини.

Клавиатурата, ако оставим настрана, че не е удобна, колко струва да се подмени, ако спре да върши работа и нещо ѝ стане?
Дефектите при клавиатурите на тези машини изобщо не са рядкост.

Защо рекламираш най-добрия тъчпад сред лаптопите, след като ще се прави видеообработка и едва ли за това ще се ползва тъчпада? Тъчпад се ползва, когато сядаш някъде навън, отваряш машината и набързо искаш да погледнеш нещо. Никой не работи използвайки тъчпада.

За вентилатора. Имам ThinkPad и вентилатора изобщо не ме притеснява с нивото си на шум. Та точно за това няма нужда да говориш.

Трите микрофона много работа вършат при видеообработка.

Говорителите имат конкуренция и то много добра. В момента пиша от лаптоп, който има говорители на Harman Kardon. Също Леново.

Въпросното бая по-бързо от конкуренцията NVMe CCD запоено ли е за дънната платка и може ли да се подменя при нужда?  От собственика, не да го носи в сервиз. Запоено е. Защо ми рекламираш скоростта на CCD което е вече на четири години? Днешните са по-бавни? Какъв е обема но това CCD? 256 ? 512 ? Колко видео ще събере, защото ще се прави видеообработка, нали? И моля те, не ми казвай, че може да се вържат външни устройства, защото тези тъндърболд портове ще принудят човека да си купува някакви донгъли, за да може да върже каквото и да е на тях. Да не им споменаваме цената и на тези нещица. Но на Pro-то може и USB-C да са поставили и дано. Също, CCD-то е на четири години. Колко живот му остава още? И ако е запоено за дъното, къде отиваме с този лаптоп?

И като си говорим за запоени компоненти за дъното, паметта сигурно също е запоена. Успех с ъпгрейда. На моята машина веднага и удвоих паметта още със закупуването, директно в магазина. Тези 16 гигабайта, дето ги хвалиш не са малко, но се чудя, колко ще свършат работа, като се започне с обработката на виео. RAW video с резолюцията на матрицата на дисплея е малко над 22GB за минута. Full HD стъпва на почти 9GB за минута видео.
И да допълня... Изглежда паметта е DDR3, което е чудно, при положение, че повечето машини от такъв клас по това време са оборудвани с DDR4.

Много е важна третата антена за безжичната мрежа.  :D Сигурен съм, че по магазините много от хората, които си купуват лаптоп редовно задават въпраса: Страхотно, обаче имам още един въпрос. С колко антени за wifi е?

Човекът си е сложил ограничение на бюджета 1800 за машина за виеобработка, което е малко, обаче ти ми говориш за два броя външни 5К дисплея  ;D

Операционната система не я познавам. Обаче се сещам, как скапаха работата на един от моделите си телефони с един от ъпдейтите на операционната им система, в опит да принудят хората да си купят новото устройство. Изобщо не бих разчитал на компания с подобно отношение към клиентите си. Не, че и Микромеките са стока, но това не ги оневинява

И понеже спомена за X1 Carbon на Леново... За какви седем хиляди лева говориш? За новите машини ли? Като си купувах последната, ги гледах и тях. Започваха на цени от шест бона. Но тук си говорим за машини от 2017 година. Хайде сега, виж колко струва Lenovo X1 Carbon втора ръка от 2017.

Впрочем, за още стотина двеста лева над тези 2000, човек може да си вземе един от споменатите от теб P серия, например с 32GB рам. Далеч по-надеждна машина.

За кой още хардуер на Апъл искаш да говорим? За часовниците? Може би са хубави.

И да вметна  още нещо за тази жалка компания. Понеже загледах някакво видео за въпросната машина от 2017 и там споменаха за цялостно алуминиево тяло. Та същото нещо казваха и за друго от моделите им и дано не е този. Оказа се, че изобщо не е цялостно тяло а са две лепени части алуминии. Това води ли се част от хардуера?

Замалко да забравя. Последно, обещавам! Колко вида отверки трябват, за да си отвори човек Макбука и да го почисти?

Относно дисплеят(на моделите преди 2019-та, новите са по-"готяни") ->

ΔE Color 1.4 | 0.59-29.43 Ø5.6
ΔE Greyscale 2.3 | 0.64-98 Ø5.8
99.9% sRGB (Argyll 1.6.3 3D)
77.4% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
86.45% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
99.94% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)

563cd/m2 ( няма тинкпад с такава яркост, виж, обаче има Dell  ;) )

Ся, издирваме тинкпад W серии с подобен, мака е с 99.9 % sRGB, W серията е 98 както сам каза. Колор калибратора е екстра, която за повечето хора може да е безсмислена, а и не работи добре. Външен калибратор, обикновено постига по-добри резултати. Разликата с мака е, че цветовият профил ти идва от завода и нямаш нужда от калибриране. ;)

Явно не си наясно с цените на W серийте, които стигат ~7-9 000 лв.
Когато вземах мака, се оглеждах и в тях, ама са тукмаци и реално екрана е... става.

Тия Харман Кардън говорители, съжалявам, че ще го кажа така, но са пърделници и дрънчат на кухо(наистина, само носят едно име, малко като Карл Цайс в Нокийте дето се продават вмомента, има ги, ама са посредствени). Имам 10-на лаптопа с такива в офиса. :P
Отново опираме, че явно не си сядал на мак произведен след 2017-та.

Забелязах, че не правиш елементарна разлика между Тъндърболт и USB-C, смяташ, че те са нещо различно и не осъзнаваш, че Търндърболта е USB-C. Даже тъндърболт 3 вмомента се превърна в USB-C 4.0. И да, всичко на USB-C работи на тъндърболт. Но не всички тъндърболт у-ва работят на USB-C, защото УСБ-Ц-то стига до 10 гигабита в 3.1 спецификацията и се ползва различен протокол за комуникация с по-малко овърхед, тъндърболта е напомпан до 40гигабита.
Всички макове след 2016-та имат по 4 Thunderbolt порта (4х USB-C + TB)

Имам SSD начукано в китайска кутия на USB-C за 25 лв., скорости на четене 560 на 540 запис. Ползвам го като флашка.

Понеже съм човек, който компилира доста джънк, тегля блу-рей филми по 60-80 гиги и разни подобни, за тия години имам 43ТБ запис и 45 четене, живота на макското NvME е около 750ТБ запис. Явно му остават още бая години.
Smartctl дава, че е изхабено на 3%.  :P

Паметта за 2017-та наистина е ДДР3, обаче е LPDDR3 @2133Mhz, това е практически най-бързата DDR3 памет. Причини за използване - харчи по-малко ток от ДДР4 паметите по това време. Бая по-малко ток, скоростта е сходна. ;)

Относно алуминиевото тяло, цялостно е. Взима се един алуминиев блок и се издълбава, нещо не си разбрал. Само дето има капак отдолу, все пак трябва да се отваря.

Цените за които говоря са нови. Мака съм го купувал за 6667 лв., леново с подобни параметри тогава и по-калпавият дисплей от P7х серията ми го даваха на 7800.

Вмомента мака го давам на 2, леновото и то струва в тоя диапазон.

Разлика, в единият случай влачиш тухла с посредствен екран и се опитваш да правиш видеообработка. В другият случай влачиш нещо което тежи 1.8 килца, понеже е алумин все още изглежда като ново( за разлика от магнезиевото покритие, което се протрива и става лъскаво), получаваш операционната система на която можеш да си буташ целият бизнес софтуер, получаваш почти целият линукски userspace, защото почти всичко линукско се билди и под мак и си свиркаш.

Нещо интересно относно антените. 2 антени на 5 ghz по 433 mbps = 866 mbps. Ся, ти си примерно човек който се занимава с видео обработка и имаш 80 гиги 4К видео, което искаш да се прехвърли, трупута (дано знаеш какво е), при 866 мегабита няма да е повече от 58-60% в добри към идеални условия. Демек много грубо получаваш скорост на трансфер от  средно ~50МБ/с

Ся, да добавим още една антена и да го направим 3:3, получаваме 1300 мбпс, пак така вадим едни 40% за овърхед, мисля, че вече сам можеш да сметнеш.

Тия 80ГБ с тия 50 МБ/с, сам сметни колко време ще се мятат.
При 1300 мегабита, ако не ползваш противоположната посока на трансфер, можеш да стигнеш ~100МБ/с.

И да, хората които прехвърлят големи файлове, гледат много внимателно с колко антени е лаптопа, щото от сбора им зависи и скоростта на трансфер. Тъндърболта също е полезен, можеш да закачиш 10GBps dongle с размера на пакетче дъвки ;)

Тия лаптопи с М1 чиповете дето гледаш и 8те гиги рам, ще те учудят как могат да реенкодват 8K HDR видео по-бързо от i9-ка с 32 гиги рам. Видеа по въпроса и обяснения бол. (ще дам жокер - имат ASIC-и)


Кефа струва пари.

@Go_Fire, съжалявам да го чуя! Извинявай! Около мен няма такива, както и при познатите на мойте познати(слава богу!).


P.S. забравих да добавя, ако клавиатурата се емне, епъл ти покриват 4 години безплатна замяна.( out of warranty)

Ъпгрейд на рамта -> това не е машина с Windows, мемори мениджъра работи по коренно различен начин, до момента съм я пълнил само като пусна по 4 виртуалки едновременно ( две с 4 рам и 2х3), като честно казано не съм усетил драма в работата на машината, просто vmware-a почва да реве, ако искам да заделя повече.
Ако ми трябваше, щях да си го купя с 32гиги...  :P

« Последна редакция: Jul 09, 2021, 01:29 от vyrgozunqk »
Активен

Macbook Pro 15" 2017, Intel Core i7 @2.9 GHz, 16 GB RAM, 512 GB nvme, Radeon Pro 560, Mac OS X High Sierra

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #67 -: Jul 09, 2021, 02:19 »
Все едно слушам перничанин да ми обяснява за гоуфа тройка.
Щото мака е от алумин - значи е два пъти по бръз от ПЦ-то.
Ний НвМе не сме виждали, та требе да си купим Мац за целта.
А от онези шарените знаменца с дъгата турил ли си - щото разправят, че и то дига конски сили (гигахерци) без да си лакираш ноктите.
Едно време маковете имаха и Firewire - трябваше да е най-неземния интерфейс на света ама вие вече не го помните, щото е история. Тогава се фукахте как магнитните дискове дигали не знам си какви скорости.
То бива фенщина, ама не.
А като ще правиш видео и не знам какви компилации и не знам какви си даунлоуди - що не си купиш/направиш един десктоп (нали знаеш, че и те могат с нвме, и те могат с големи телевизори), на всичкото отгоре сваляш през итернет - не с антенките - щото аз съм на 1Гб/с и не знам как антенките ти ще го докарат до там, да не говорим за файл трансфер към локалния ми сървър, а и всички мобилни процесори са като селерони (скопени та да има батерия и да не си подпалиш топките), на десктопа майна всичко му е на макс (цената е фракция). Питай бат Линус как компилира с новия AMD Ryzen™ Threadripper™ 3970X (32 ядра - 64 нишков), а забравих ти точиш лиги по Епъл М2.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #68 -: Jul 09, 2021, 10:26 »
Ами по същия начин както се обясняват цените на Ролекс или Ламборджини. Има платежоспособен пазар за това, има предлагане. И на леките жени им е по-лесно да се ориентират, към кого да се насочат.

   Малко ще разгранича нещата.

   Купуването на "Ролекс" е малоумно.Абсурдно висока цена за механичен
часовник,който няма как да е по-точен от кой да е смартфон.
   По отношение на "Ламборджини" обаче: тези коли вдигат над 300 км/ч
(някои до 350), ускоряват 0-100 за по-малко от 5 сек. ,т.е. имаш превозно
средство с много добри динамични показатели (най-общо казано),които
в определени случаи може да се окажат важни.Така че цена от порядъка
на 150 000 евро и нагоре до голяма степен е оправдана.
Разбира се,има и много по-бързи коли: "Кьонигсег" (модела "Абсолют"
вдига над 480 км/ч), "Шелби" и "Хенеси" (донякъде някои модели на
"Бугати"),но там цените са над 1 млн. евро.
Активен

vyrgozunqk

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #69 -: Jul 09, 2021, 10:59 »
Все едно слушам перничанин да ми обяснява за гоуфа тройка.
Щото мака е от алумин - значи е два пъти по бръз от ПЦ-то.
Ний НвМе не сме виждали, та требе да си купим Мац за целта.
А от онези шарените знаменца с дъгата турил ли си - щото разправят, че и то дига конски сили (гигахерци) без да си лакираш ноктите.
Едно време маковете имаха и Firewire - трябваше да е най-неземния интерфейс на света ама вие вече не го помните, щото е история. Тогава се фукахте как магнитните дискове дигали не знам си какви скорости.
То бива фенщина, ама не.
А като ще правиш видео и не знам какви компилации и не знам какви си даунлоуди - що не си купиш/направиш един десктоп (нали знаеш, че и те могат с нвме, и те могат с големи телевизори), на всичкото отгоре сваляш през итернет - не с антенките - щото аз съм на 1Гб/с и не знам как антенките ти ще го докарат до там, да не говорим за файл трансфер към локалния ми сървър, а и всички мобилни процесори са като селерони (скопени та да има батерия и да не си подпалиш топките), на десктопа майна всичко му е на макс (цената е фракция). Питай бат Линус как компилира с новия AMD Ryzen™ Threadripper™ 3970X (32 ядра - 64 нишков), а забравих ти точиш лиги по Епъл М2.

Ся, тоя пост е чисто сяждане и няма нищо общо с темата за видео обработка и лаптопска машина. Ама все пак ще ти отговоря така:

Щот' мога да си позволя да не си купувам десктоп, който да ми заема място. Мога да работя от планината, морето, пичковци, все тая. Тоя десктоп мога да го ползвам само да събира прах.
Нарича се "прагматичност".

И да си купя десктоп, ще трябва да търкалям ОС, която ще ми яде времето да се занимавам с нея, пък времето мили хора, струва пари. ;) Ако треа да билдваш нещо за трите платформи, само мака може да ти свърши работа. Успех с мака под виртуалка, става, ама е мръсна работа!

В офиса имаме уъркстейшъни и с ксеони + Имаме и М1 макбук еър с 16 рам, който струваше около 3К лв. и го взехме на ташак за да го разгледаме.

Ся, ще кажете, че "тъпият" мак е безумно скъп и десктопа със 72 треда ще го смаже(било то и по-стар)... ъхъ, да ама не.

Поиграхме си малко на тестване...

Време за компилиране на нашият софт:

HP Z Series workstation 2x Xeon(R) CPU E5-2699 v3(18c - 36 threads) = общо 72 треда + 128 гиги рам = 8 мин.

Време за компилиране на 13" Макбук Air с М1 + 16ГБ рам = 10 мин. 

Няма и цигара време разлика. Обаче, онова за тия 10 мин. ще избилди кода, докато си пиеш кафето в някоя сладкарница някъде, ще ти хапне 5-7 % батерия (от 20+ часа живот на батерията), после ще си го пъхнеш в раничката и ще идеш да се разходиш. Докато бай ти "гошо" с ксеоните е закотвен за оня тулуп който тежи 20 кила и му кеси в офиса или апартамента.
А, ако се пробваш да правиш същата операция на чисто нова интелска лаптоп машина с i9-ка или Райзен 4хххH, ще брадясаш, ще ти замине почти цялата батерия и , ще излитат вентилатори и ще си мразиш живота и както каза ще ти се подпалят ташаците.

Забравих да добавя, че макбук еъра с М1-цата е с пасивно охлаждане и не грее...  ;)

Същото е за видообработката, М1-цата спокойно чупи десктопска i9-ка с външно GPU. Или, ако GPU-то е прилично напомпан high-end, са горе-долу сходни като време.

Относно Тъндърболта, не, той няма да умре като Firewire... той е тук и ще остане за напред. Не случайно USB4 е Thunderbolt 3. AMD/ Intel/ Apple, всички го ползват вече. Т'ва е положението.

Активен

Macbook Pro 15" 2017, Intel Core i7 @2.9 GHz, 16 GB RAM, 512 GB nvme, Radeon Pro 560, Mac OS X High Sierra

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #70 -: Jul 09, 2021, 11:00 »
И след като толков разпалено убеждаваш, че Мак-а е по-добра машина отвсякъде, да предположим, че убедиш някой бъдещ клиент. Какво става с акосистемата? Все още ли работи само Апъл <-> Мак или мога да си закачи андроида или която и да е друга периферия или устройство и да се видят? Или трябва и телефона да му е Апъл, слушалките и те, въпреки прехвалените говорители? И като за говорихме за звук, ти чувал ли си, как звучат Harman Kardon-а в лаптоп? Че аз си гледам филми директно и ми е много кеф. Били само някакво име  :D
Само някакво име са Апъл продуктите. Има по-добри, на много по-нормални цени. За каквото и да се хванеш. Защо ми говориш, че някоя машина била тухла и не тежала кило и осемстотин. Никой истински професионалист няма да се заглежда по дизайна, а ще ползва това, което ще му върши най-добра работа възможно най-дълго време.

Едното Леново у дома ( някакъв Тинкпад от W серията ) все още спокойно мога да му взема 1400 че дори и 1500 и е от 2013 година. Сам помисли, защо държат цена. Твоят Макбук за колко го беше взел? 6500+, ако си спомням добре от прочетеното. Защо сега го даваш за 2 бона? Ако върши такава прекрасна работа и все още след четири години е топ и върха на сладоледа, защо го даваш за толкова ниска цена? Казваш също, че Апъл покривали четири години извън гаранцията замяна на клавиатурата. Това ще трябва да се погледне, защото са известни, че ебават клиентите си. Дано да е така.

И не, P7x са по-скъпички, отколкото казваш. Едно такова, като му добавих всички възможни ъпгрейди на макс и стъпи на цена някъде към 11 000 евро. Та долара ли беше... Не можах да се насиля, да дам толкова пари. Нямаше и причина да го правя. А и предполагам виждал си, как демонстрират надежността на Тинкпадите - сипват върху работещото лапи една чаша с вода, тя се оттича, машината продължава да си работи и всичко е наред. Макбука, ако работи някъде, където е по-коляма влажност, сензорите за влажност вътре светват в червено и се кихаш за ремонт, дори машината ти да е в гаранция и да не е мокрена.

Апъл ги харесват много в Северна Америка, защото там са нещо като религия. Не успяха да постигнат нищо подобно никъде другаде по света. Имат отвратителна политика с клиентите си, но това някак продължава. Луда работа.

Впрочем, темата е от средата на септември миналата година. Втора машина ли предлагаш на човека да си купи?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

vyrgozunqk

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #71 -: Jul 09, 2021, 11:10 »
Продавам го евтино, защото новите М1-ци смазват всичко интелско и райзенско по всички параграфи в мобилният сектор.
Реално хората спират да купуват втора ръка машини с интел, предпочитат да додадат малко и да купят с М1. ( М1-ците са доста по-евтини от интелските)

Ако си изкъсо обаче и това върши работа.

Епъл винаги са държали по-високи цени на секънд хенд маркета. Това се знае и от малките деца.  :)

П7х серията която си бях конфигурирал ми стъпи под 8К, защото беше по-базова, само с ксеон и 16 рам + прилична матрица, идеята беше във времето да добавя повече рам или nvme-та, при нужда.

Освен т'ва е готино да започнеш флейм уор...  >:D [_]3
Пък и не съм гледал от кога е темата, видях, че има коментар от скоро.  :P

И след като толков разпалено убеждаваш, че Мак-а е по-добра машина отвсякъде, да предположим, че убедиш някой бъдещ клиент. Какво става с акосистемата? Все още ли работи само Апъл <-> Мак или мога да си закачи андроида или която и да е друга периферия или устройство и да се видят? Или трябва и телефона да му е Апъл, слушалките и те, въпреки прехвалените говорители? И като за говорихме за звук, ти чувал ли си, как звучат Harman Kardon-а в лаптоп? Че аз си гледам филми директно и ми е много кеф. Били само някакво име  :D
Само някакво име са Апъл продуктите. Има по-добри, на много по-нормални цени. За каквото и да се хванеш. Защо ми говориш, че някоя машина била тухла и не тежала кило и осемстотин. Никой истински професионалист няма да се заглежда по дизайна, а ще ползва това, което ще му върши най-добра работа възможно най-дълго време.

Едното Леново у дома ( някакъв Тинкпад от W серията ) все още спокойно мога да му взема 1400 че дори и 1500 и е от 2013 година. Сам помисли, защо държат цена. Твоят Макбук за колко го беше взел? 6500+, ако си спомням добре от прочетеното. Защо сега го даваш за 2 бона? Ако върши такава прекрасна работа и все още след четири години е топ и върха на сладоледа, защо го даваш за толкова ниска цена? Казваш също, че Апъл покривали четири години извън гаранцията замяна на клавиатурата. Това ще трябва да се погледне, защото са известни, че ебават клиентите си. Дано да е така.

И не, P7x са по-скъпички, отколкото казваш. Едно такова, като му добавих всички възможни ъпгрейди на макс и стъпи на цена някъде към 11 000 евро. Та долара ли беше... Не можах да се насиля, да дам толкова пари. Нямаше и причина да го правя. А и предполагам виждал си, как демонстрират надежността на Тинкпадите - сипват върху работещото лапи една чаша с вода, тя се оттича, машината продължава да си работи и всичко е наред. Макбука, ако работи някъде, където е по-коляма влажност, сензорите за влажност вътре светват в червено и се кихаш за ремонт, дори машината ти да е в гаранция и да не е мокрена.

Апъл ги харесват много в Северна Америка, защото там са нещо като религия. Не успяха да постигнат нищо подобно никъде другаде по света. Имат отвратителна политика с клиентите си, но това някак продължава. Луда работа.

Впрочем, темата е от средата на септември миналата година. Втора машина ли предлагаш на човека да си купи?
« Последна редакция: Jul 09, 2021, 11:12 от vyrgozunqk »
Активен

Macbook Pro 15" 2017, Intel Core i7 @2.9 GHz, 16 GB RAM, 512 GB nvme, Radeon Pro 560, Mac OS X High Sierra

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #72 -: Jul 09, 2021, 12:56 »
Тук, когато една тема стане на седмица и се почва с всякакви други приказки, но не и по същество. А и какво можеш още да кажеш, след като се изкажат всички разбирачи, барабар с теб  :D

За М1... Още нищо не мога да рекá. Хора се отказват от тези машини. Трябва още време, да се види, накъде ще тръгнат нещата.

Иначе, каквото и да си говорим, негативното ми мнение за Апъл няма да се промени и едва ли ще ползвам нещо тяхно. Предубеден съм и си го признавам. Не понасям компанията. Не понасям политиката ѝ. Не понасям отношението към клиентите ѝ. А MacOS не съм ползвал никога.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #73 -: Jul 09, 2021, 16:21 »
Ами така кажи, че продавате софтуер за мак и сте се оженили за Епъл (и клиентите ви), какво го усукваш по килифарски с видообработки и даунлоуди дрън, дрън.
А хората като компилират код го правят отдалечено на сървърна ферма (там не ти трябва видео обработка), можеш и от таблет да го направиш. Освен ако не си на село без интернет. Ама ти сигурно и софтуер не разработваш ами само продаваш шарении на шарани. Хората дето си плямпат за високопроизводителни машини, обикновено не могат да ги натоварят и на 10% ама се мерят бенчмарки (половин цигара и т.н.).
Дойдохме си на думата за Перник и Голфа.

Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

vyrgozunqk

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #74 -: Jul 10, 2021, 17:37 »
Имаме софтуер за всяка платформа която се сетиш, та даже и старият Solaris.  ::)


Ами така кажи, че продавате софтуер за мак и сте се оженили за Епъл (и клиентите ви), какво го усукваш по килифарски с видообработки и даунлоуди дрън, дрън.
А хората като компилират код го правят отдалечено на сървърна ферма (там не ти трябва видео обработка), можеш и от таблет да го направиш. Освен ако не си на село без интернет. Ама ти сигурно и софтуер не разработваш ами само продаваш шарении на шарани. Хората дето си плямпат за високопроизводителни машини, обикновено не могат да ги натоварят и на 10% ама се мерят бенчмарки (половин цигара и т.н.).
Дойдохме си на думата за Перник и Голфа.
Активен

Macbook Pro 15" 2017, Intel Core i7 @2.9 GHz, 16 GB RAM, 512 GB nvme, Radeon Pro 560, Mac OS X High Sierra