Автор Тема: Разно извънтемие  (Прочетена 176372 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3130
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #810 -: Jan 30, 2022, 12:12 »
Гледал съм го тоя филм, даже май го бях изписал в темата за филмите.
Пък и що да не е в темата, тя темата е "Разно извънтемие" и като гледам, е една от най-богатите откъм постове теми в този форум :)
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #811 -: Jan 31, 2022, 09:31 »
   Видяхме колко струват Хамериканските "термо щитове": тяхна совалка
(май беше "Колумбия") се взриви малко преди кацане именно заради
такива проблеми (с високата температура).
   Беше някъде в началото на века.
Понеже по време на изстрелването парче "строителна" пяна се удря в челния ръб на крилото на совалката и прави дупка в него. Вземи се образовай малко - това е ключово събитие за космонавтиката.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #812 -: Jan 31, 2022, 12:48 »
   Видяхме колко струват Хамериканските "термо щитове": тяхна совалка
(май беше "Колумбия") се взриви малко преди кацане именно заради
такива проблеми (с високата температура).
   Беше някъде в началото на века.
Понеже по време на изстрелването парче "строителна" пяна се удря в челния ръб на крилото на совалката и прави дупка в него. Вземи се образовай малко - това е ключово събитие за космонавтиката.

   Егати совалката,щом "парче "строителна" пяна" може да направи
дупка и с това да застраши целия екипаж !
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #813 -: Jan 31, 2022, 15:27 »
Ясно, че щом не е съветско не струва, ама американските  совалки си вършиха работата 30 години. Което не може да се каже за съветската Буран - летяла само веднъж и то без екипаж.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6210
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #814 -: Jan 31, 2022, 20:24 »
Ясно, че щом не е съветско не струва, ама американските  совалки си вършиха работата 30 години. Което не може да се каже за съветската Буран - летяла само веднъж и то без екипаж.
Совалките се оказаха неевективни и скъпи. Не случайно и американците се отказаха от тях. Скъпи откъм човешки живот. Навлизането в атмосферата на пилотиран голям "самолет" не е шега работа и е изключително рисковано. Изключително рискована е и поддръжката на това съоръжение. Металите, топлинните изолации и цялата машина са подложени на огромен стрес. Пропуските по поддръжката са много вероятни. А всеки пропуск може да струва живота на екипажа.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #815 -: Jan 31, 2022, 20:48 »
Абе ако съвсем не ходим в космоса, няма да има никакви инциденти.
От друга страна докъде ще я докараме с еднократни ракети - все едно влака София-Бургас след пътуването да се изхвърли и да се направи нов влак. Ами никой няма да пътува. Отделно, че ще потрошим тонове материали/метали/боклук и труд.

Една нова ракета струва $2 милиарда (двигателите само са 1 млрд.), Мъск от 2016 г.  насам е свалил до $62 млн. на изстрелване и работи да ги свали до  $250 000.
Технологиите се развиват.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

bapokap

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #816 -: Feb 04, 2022, 12:18 »
Здравейте хора.
Малко отделно от последата тема, която обсъждате.

От известно време следя част от форума. Искам да ви поздравя за дискусиите, които си провеждате. Намирам ги за супер интересни. Виждам различни гледни точки, далеч от лаишки, от мислещи хора. Научавам и за много неща, за които не съм подозирал, че съществуват. Адмираиции за Remo, Jet, Nik и 4Кb. Останалите, които не споменавам да не се обиждат.

За да не е съвсем така ни в кли, ни в ръкав.

Аз съм Калоян. За този форум и сайт знам от около Ubuntu 9. Допира ми с Linux и Open/Free Source беше още в средното, когато един от учителите ни по компютърни системи ни "светна" за това. Споделям идеологията във всичко това, и че това според мен е начина за общия ни прогрес към по добри времена.

Все още уви, не съм преминал напълно към свободен софтуер. Ползвам това, което ме устройва като възможност да си свърша задачката, която съм си наумил. По професия съм инженер Топлотехника. Заминавам се с проектиране на ОВК инсталации в сгради. В ежедневната ми работа няма как да мина без Аутокад. Някой ден може би ще има алтернатива.

Продължавайте с интересните дискусии!
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #817 -: Feb 05, 2022, 21:17 »
Туко що с жената гледаме коледно филмче и дават реклама на Патрашкова за нов вестник — „Филтер“. И веднага след него почва реклама за запек. Благоверната го забеляза, а аз коментирах, че то едното води до другото.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6210
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #818 -: Feb 06, 2022, 10:17 »
Абе ако съвсем не ходим в космоса, няма да има никакви инциденти.
От друга страна докъде ще я докараме с еднократни ракети - все едно влака София-Бургас след пътуването да се изхвърли и да се направи нов влак. Ами никой няма да пътува. Отделно, че ще потрошим тонове материали/метали/боклук и труд.

Една нова ракета струва $2 милиарда (двигателите само са 1 млрд.), Мъск от 2016 г.  насам е свалил до $62 млн. на изстрелване и работи да ги свали до  $250 000.
Технологиите се развиват.
За сега космоса се използва най-вече за комуникация, метеорология, което не е ходене на хора до горе, а само изстрелваш спътници и ги позиционираш и за контрол. Военни, шпионски и маскирани като спътници за времето и някакви такива, които също са военни или шпионски.
Докато се стигне до истински ползи от ходенето до горе, ще изтече много, ама много вода. За целта трябва да се промени цялата политическа карта на света, политическата система на определящите световния климат държави и тогава.
Но отново... На американците им трябваха много изгубени животи, за да разберат, че това със совалките е хазард.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #819 -: Feb 07, 2022, 11:00 »
   Напоследък натискат за добив на полезни изкопаеми от Луната и дори
от някои астероиди,дори вече има акционерни дружества за тази цел.
   Може и да стане номера,но ще трябва много време ...
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6210
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #820 -: Feb 08, 2022, 12:00 »
   Напоследък натискат за добив на полезни изкопаеми от Луната и дори
от някои астероиди,дори вече има акционерни дружества за тази цел.
   Може и да стане номера,но ще трябва много време ...
Това е пълно безумие. На каква цена ще са. За да се реализира подобно нещо и да е на печалба, трябва там да се изнесат и мощности за преработка. Не да докарваш руда, от която една голяма част ще иде на буклука след претопяването. Но, ако там се изградят заводи и изкопаното се пречиства и преработва там, на място, а до Земята се докарва само готовото изделие или готовия детайл, това вече ще е съвсем различно. Но още е много рано. Тези съоръжения трябва да са почти изцяло автоматизирани. Двама да управляват системите, двама-трима за поддръжка и толкова. Да караш въздух вода и храна до там си е разход. Трябва да се изградят съоръжения в орбита, които да поемат товарите и разни ракетки за многократно ползване да ги смъкват до Земята, и да ги качват от Луната. Трябва да построят фериботи, които да транспортират от едната станция до другата. Ще почакаме доста. А може и да не го видим ние, а внуците ни.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #821 -: Feb 08, 2022, 15:50 »
   Напоследък натискат за добив на полезни изкопаеми от Луната и дори
от някои астероиди,дори вече има акционерни дружества за тази цел.
   Може и да стане номера,но ще трябва много време ...
Това е пълно безумие. На каква цена ще са. За да се реализира подобно нещо и да е на печалба, трябва там да се изнесат и мощности за преработка. Не да докарваш руда, от която една голяма част ще иде на буклука след претопяването. Но, ако там се изградят заводи и изкопаното се пречиства и преработва там, на място, а до Земята се докарва само готовото изделие или готовия детайл, това вече ще е съвсем различно. Но още е много рано. Тези съоръжения трябва да са почти изцяло автоматизирани. Двама да управляват системите, двама-трима за поддръжка и толкова. Да караш въздух вода и храна до там си е разход. Трябва да се изградят съоръжения в орбита, които да поемат товарите и разни ракетки за многократно ползване да ги смъкват до Земята, и да ги качват от Луната. Трябва да построят фериботи, които да транспортират от едната станция до другата. Ще почакаме доста. А може и да не го видим ние, а внуците ни.

   Ако се осъществи пробив в областта на управляемия термоядрен
синтез,ще видищ как бързо-бързо ще се появят на Луната съоръжения
за добив на хелий-3 ...
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #822 -: Feb 08, 2022, 17:05 »
Хе-хе - много филми гледате
НЯМА нужда от хора като може да се пратят роботи/ИИ  /ама не от ония коктейлите/ и ни храна му требе ни вода а ток и жица тъй или иначе ще има прекарани заради производствтото

https://chitanka.info/text/1135

П.П. т'ва Expanse S123456 си е НЕнаучна фантастика
Подозирам че войните на бъдещето ще започват с роботи борещи се за ресурси /номерът с магарето вече не минава още от римско време/
« Последна редакция: Feb 08, 2022, 17:17 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3130
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #823 -: Feb 08, 2022, 23:45 »
Здравейте хора. ..

Добре дошъл, колега.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6210
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #824 -: Feb 09, 2022, 12:43 »
Хе-хе - много филми гледате
НЯМА нужда от хора като може да се пратят роботи/ИИ  /ама не от ония коктейлите/ и ни храна му требе ни вода а ток и жица тъй или иначе ще има прекарани заради производствтото

https://chitanka.info/text/1135

П.П. т'ва Expanse S123456 си е НЕнаучна фантастика
Подозирам че войните на бъдещето ще започват с роботи борещи се за ресурси /номерът с магарето вече не минава още от римско време/
Едва ли ще налеят една камара пари за инвестиции и да минат без човек, а само с тъй наречения ИИ. Няма как да стане. Ако съм аз, никога няма да го направя. И на първо време, как този ИИ ще се самообучи  или ще се обучи изобщо, без да е там, на място, на място да обработва данните постъпващи отвсякъде и да "взима решения"? За да направиш омлет, първо трябва да счупиш яйцето. Не може едното преди другото.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.