Страници: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 33   Надолу

Автор Тема: Курвенските пинизи на малките-и-меките  (Прочетена 51595 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6181
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #240 -: Sep 08, 2021, 10:46 »
Никога не съм ползвал пощенски клиент. Все през уеба. А може би трябва да опитам. Най-малко, няма да ми се отварят реклами.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #241 -: Sep 10, 2021, 22:05 »
https://www.reuters.com/technology/facebook-unveils-its-first-smart-glasses-2021-09-09/

ха да видим сега къде ще се крият тия дето немат сурать тефтерь, имат големи списъци с блокирани адреси и т.п.

те може и да искат да се крият ама ше видят те когато цайснатите станат повече  :P

П.П. Навремето  Google се провялиха (с техните цайси - 2013 ли беше..) заради privacy issues - да видим сега тия ..новите меринджеи докъде ще я докарат (макар че тоя новия - още е нов и все /още/ го разкарват по съдилища/та/ ..па знам ли може да му е кеф така ..или па за да не го забравят - предстои да видим: Дали за кеф или за некой лев - Маруис Куркински)
« Последна редакция: Sep 10, 2021, 22:07 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #242 -: Sep 11, 2021, 09:32 »
Когато гледах, какво умее най-новото Konsole, беше някаква лудост. Съвсем е размита границата между конзолно и графично приложение. В интерес на истината, трябва да се каже, че подобни трикове владееха много терминални симулатори и то от години. Но така да се каже, това вече влиза в „основното течение“. Скоро и Gnome Terminal ще умее същите трикове.

Та и за очилата. Това е просто следващата логична стъпка и тя все някога ще се случи.

Казвал съм ви, че в последната година, година и нещо, обръщам доста внимание на далеко-източната, масова култура. Оказва се, че у нас винаги е имало нейни почитатели и упорито я пиратстват (учудващо, основно във vbox7, той от това живее).

По индииските откровено не си падам, много са плачливи и доста измислени, макар определено да има, какво да се научи за Индия. Но напоследък гледам много корейски сериали. Има си цял жанр, наречен Кей-драма. Това е по подобие на корейската музика Кей-поп (често превеждана от противниците си като гей-поп), която съвсем наскоро забраниха в Китай.

Та огромна е индустрията на забавленията в тая страна с малко по-малка от нашата територия, но за сметка на това с почти десет пъти по-голямо население. Мащабите чак ме учудват.

Казвам всичко това, само, защото наскоро гледах един сериал от две и шестнадесетта. Няма да казвам, че там телефоните бяха навсякъде. Само ще кажа, че с телефоните си… плащаха билетчето в градските автобуси.

Гигантите в ИКТ пробваха с часовници, частично е успешно. Ползват ги предимно спортуващи и тежкари. Е, кой е следващия най-масов аксесоар след часовника и телефона? Очилата. Ако успеят да направят нещото достатъчно малко (тути кванти?), то магат да го вкарат в рамката и стъклата на обикновени очила и така изобщо да се избегне нуждата от телефон.

А дали Spybook ме има в базите си, това не ме притеснява. Има ме. Предпоследната снимка, която жена ми качи, ме има и мен. Наскоро едни приятели имаха годишнина от сватбата си и същия тоя Spybook върна снимка-спомен. На нея съм и аз. Не помня точно на тази снимка, но на други смимки от събитието (и не само това), булката чинно си ме отбелязваше като — Гошо. Ако имах официална (а не служебна сметка) във въпросната форумна система, то това Гошо автоматично щеше да се е превърнало във връзка към нея.

Но това не са единствените ми приятели и роднини със сметки там. Има ме на стотици снимки. Та дали ще ме снимат очила или не, вече ми имат „симпатичната“ мутра. Тук въпроса не е дали ме имат или нямат. Много ясно, че ме имат. Въпроса е, лично да не им давам информация. Или поне тя да е възможно най-мално.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #243 -: Sep 11, 2021, 15:59 »
Колите вече правят снимки и видео, остава само ФБ да кихне за съдържанието.
Голям скандал стана и с дигиталните шпионки/звънци на DoorBell - първо ги хакнали хакерите и следили щото са в облака, после се оказа, че и полицията използвала видеотата от тях (щото не знаеш на кой е облака).
За домашните асистенти да не говорим - Echo, Alexa, термостатите Nest, прахосмукачките Roomba, зарядните за е-колите, инверторите на слънчевите панели, електромерите (сигурно и водомерите ще почнат), умните домове, камери на лаптопи - всичко следи и шпионира.
Има си хора дето дебнат/анализират и лайната в канализацията - уж търсели бактерии или колко дрога се консумира по махали. Няма да се чудя и ако "маркират" храните/напитките с химикали и после да търсят обратна връзка в ... кенефа.
Ще си требе и дълъг списък с адреси и на рутера (макар например Тесла-та (колата) си има собствено ЛТЕ, както и телефона и ще има теч).
Както казват братята англичани - това си е ъпхил батъл (загубена битка по нашенски).

Та да не се чуди Гогата, ако някой във ФБ му броил ракиите на ОНАЗИ сватба.
« Последна редакция: Sep 11, 2021, 16:02 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6181
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #244 -: Sep 11, 2021, 19:22 »
За следенето ли? Духът е пуснат от бутилката.
За колите... Самите коли събират данни. Можеш да проследиш кола, като засичаш IDтата на гумите ѝ. Само трябва да разположиш сензори тук-там.
Домашните полу или интелигентни уреди... Всички са с някакъв радиочип ( блутуд или нещо друго ), който е способен да се свързва с други такива и създават меш. Дори да не е свързан уреда към интернет, меш мрешата му осигурява връзката и изпраща, каквото може при първа възможност. Само някоя машина трябва да е свързана с интернет. Повечето или вече дори всичката черна техника е със възможности за това.
Продават се също така страшно неща за дома, в които има инсталирани камери, микрофони и подобни. Почти незабележими. В момента можеш да си закупиш камера, която е с размерите на оризово зърно. Можеш да я инсталираш на всичко. А вече се мисли и за smart dust. Могат да го произведат, остава проблемът със захранването. Но и той е лесно решим. Има ниско сензори с ниска консумация, които могат да се захранват изцяло от радиочестотния спектър около тях. Въпрос на време е.
Като цяло, няма спасение.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #245 -: Sep 11, 2021, 19:51 »
Казваш няма отървия от тия електронни акенца. Следене с пълна сила, маа му стара.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6181
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #246 -: Sep 11, 2021, 20:03 »
Казваш няма отървия от тия електронни акенца. Следене с пълна сила, маа му стара.
Има отърване. Фарадеев кафез.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #247 -: Sep 11, 2021, 20:17 »
Екранировка и ширмовка отвсякъде деа.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3396
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #248 -: Sep 11, 2021, 21:14 »
И си правите шапка идиотка, умоотводка от алуминиево фолио и се разхождате с нея.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6181
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #249 -: Sep 11, 2021, 21:53 »
И си правите шапка идиотка, умоотводка от алуминиево фолио и се разхождате с нея.
:D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #250 -: Sep 11, 2021, 22:59 »
И си правите шапка идиотка, умоотводка от алуминиево фолио и се разхождате с нея.
:D

Смейте се вие, но като оцелеят само тия с алуминиевото фолио на главата, приличащи на пуйки за печене, тогава те ще се смеят ;D
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #251 -: Sep 12, 2021, 07:51 »
Смейте се вие ама ще видите като вземе и любовницата да ви тагва а ФБ да линква и жената - щото не мое да направи разлика м/у сватба и (само) голи обещания за такава  :P
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6181
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #252 -: Sep 12, 2021, 09:33 »
Смейте се вие ама ще видите като вземе и любовницата да ви тагва а ФБ да линква и жената - щото не мое да направи разлика м/у сватба и (само) голи обещания за такава  :P
То си е така. Дали нечии жени са се опитвали да търсят снимка на мъжа си през Гугъл. Щото нали има и такава възможност. Нищо чудно да го види прегърнат с някоя съблазнителна мацка по бански плътно притисната до мъжа ѝ, на някой бряг, по време на командировката му.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3396
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #253 -: Sep 12, 2021, 09:55 »
Смейте се вие, но като оцелеят само тия с алуминиевото фолио на главата, приличащи на пуйки за печене, тогава те ще се смеят ;D

И да не забравите да си сложите станиол в гащите за да не ви се изпържат яйцата.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #254 -: Sep 13, 2021, 17:20 »
Ще коментирам и онова, което сте написали, но първо да си кажа за:

Операционни системи:
Очевидният избор, за който всеки сигурно е чувал е Tails, който следва философията на Tor браузъра - всеки потребител да бъде неразличим от всеки друг. Като не записва нищо - не оставя и никакви следи след рестарта. Обаче това е доста неудобно за ежедневна употреба.

За тази цел съществува Whonix (FAQ), която също като Tails е базирана на Debian, но върви под виртуализиращ софтуер (VirtualBox или KVM) под формата на 2 виртуални машини - Gateway и Workstation, с цел да прекара целия трафик през Tor и програмите да нямат достъп до хардуера и информацията за него. Може да върви и подQubes под Xen.

Най-пълното десктоп решение на мен ми изглежда Qubes OS, която самата е базирана на Fedora, но освен Fedora поддържа и инсталирането на Debian и Whonix виртуални машини още по време на инсталация. Обаче тук малък проблем са системните изисквания, и особено към хардуерната поддръжка на виртуализация.

Хората от Whonix са направили доста подробно техническо сравнение между Whonix, Tails, Tor Browser, Qubes OS TorVM и corridor (друг Tor Gateway), от което човек може да научи много за всяка една от тях. Изброили са и други потенциални кандидати за поверителни софтуерни платформи: Subgraph OS, Ipredia OS, Freepto (което на мен нещо не ми го зарежда, но тук е обяснено какво е), LPS, ParrotSec OS.

Хардуерна инициализация:
Съвсем случайно скоро попаднах на osboot - форк на Libreboot (дистрибуция на Coreboot). Обаче списъка му с поддържан хардуер е по-скромен и от този на Libreboot (може би защото е прекалено нов и не е тестван). В документацията на Coreboot има изброени и други дистрибуции.

Във FAQ-то в пенсионираното Wiki на Coreboot пише:
Цитат
Will coreboot work on my machine?

See the Supported Motherboards* page for which mainboards are supported, and also the list of Supported Chipsets and Devices. See the Products page for a list of vendors selling products running coreboot. Finally, you could look at the coreboot source tree, in src/mainboard.

* На мен тази страница нещо ми забива - както във Firefox, така и в Ungoogled Chromium, но в elinks ми се отваря - не знам защо.

Въпросният изходен код е на:
https://review.coreboot.org/coreboot.git

В src/mainboard има 54 директории, в тях има 219 поддиректории, в тях има 291 поддиректории... Има и още по-надолу, но това едва ли са модели на дъна.

На doc.coreboot.org пише, че поддържаните устройства са 300+, а в дъното на страницата са изброени връзки към отделните страници, например Mainboard. В страницата на Coreboot в Wikipedia пише само обща информация.

Според мен човек си струва да си сложи Coreboot не само за да не го хакнат, а и защото например поддръжката от производителя му може да е спряна, докато поддръжката в Coreboot може да продължава.


Относно другото:
Отново конспирации. Не, FaceBook или който и да е не може да получи всяка информация, която си поиска, стига да "кихне". Ти как си го представяш, Jet: отива техен служител в произволна фирма, която има мои данни и:
Цитат
- Дайте ни всичко за всички - ще ви дадем тези пари.
- Ми добре, ето ви го.

И всичко е само въпрос на сумата? Ами не, глупости са това.

Всеки си събира данни за себе си. Има няколко субекта, които събират най-много данни - огромното мнозинство не събират нищо или почти нищо. Супермаркета ми, или магазина за дрехи, или който и да е магазин, който посещавам, не снася информация на никого какво е гледал или какво си е купил днес Захари. Почти никой не се интересува и кой съм аз.

Ето това е чиста конспирация:
Цитат
Няма да се чудя и ако "маркират" храните/напитките с химикали и после да търсят обратна връзка в ... кенефа.

...

Можеш да проследиш кола, като засичаш IDтата на гумите ѝ. Само трябва да разположиш сензори тук-там.

...

Всички са с някакъв радиочип ( блутуд или нещо друго ), който е способен да се свързва с други такива и създават меш. Дори да не е свързан уреда към интернет, меш мрешата му осигурява връзката и изпраща, каквото може при първа възможност.

...

А вече се мисли и за smart dust. Могат да го произведат, остава проблемът със захранването. Но и той е лесно решим. Има ниско сензори с ниска консумация, които могат да се захранват изцяло от радиочестотния спектър около тях. Въпрос на време е.
Като цяло, няма спасение.

Това са чисти фантазии - няма такива неща. В този смисъл, от несъществуващи неща няма спасение - да, защото то няма и от какво да се спасяваш - няма заплаха.
Вие прочитате, че някой е казал, че нещо е теоритично възможно и веднага го приемате за факт, и след това приемате, че се случва на вас - и то в момента.

Ако МакДоналдс са сложили сензорни бийкъни - няма да стъпвате в тази мръсна верига. И без това не трябва да стъпвате нито там, нито в Старбъгс, или където и да е, ако основния асет е търговската марка. Който и търговски обект да има такива (а те навярно са единици - в почти всички няма такива).

От това, че не виждам реклами много ми липсва, че не знам кои търговци и продукти да избягвам. Например, ако някой харчи милиони и особено милиарди за реклама, това почти сигурно означава, че продуктите му не трябва да се използват. Например, преди няколко години беше изнесена информацията, че 25% от разходите за iPhone са за маркетинг (което не включва само реклама). Ако си купя iPhone, това означава, че тези пари ще ги платя аз. Ами не, дори само за това си заслужава да не си го купиш - няма да плащам за да бъда манипулиран. Ще дам тези пари на някой, който действително е мислил как да направи добър продукт, както и да ми предостави избор и гъвкавост - нещо, което Apple биха ми отнели, ако успеят да ме измамят с тяхната пропаганда.

Ако Smart Home-а ви ви следи - няма да си инсталирате такъв и няма да ви следи. Няма да си слагате фитнес гривни и подобни лумпенщини и няма да ви следят. Тези неща съществуват, но това не означава, че не трябва да си пазите браузърната история и да позволявате произволни субекти да изпълняват произволен програмен код в браузъра ви.

Ако си купя билетче за градския транспорт през телефона, от къде това означава, че информация за това от къде съм се качил, например, ще се разпраща на тоя и на оня? Ами не - възможно е, но не се случва. Някой служител или полицай може да я вземе, но това не може да се случи за щяло и нещяло. Тъпо е, че съществува, да - купувайте си билети с монети и хартиени банкноти, или криптовалути. Въпреки, че те имат камери и пак могат да издирят от къде сте се качвали и къде сте слезли, но нека да им е по-трудно.

И изобщо - нищо от това, което казвате, не води към извода, че след като някой може да ме снима на улицата, например, всичко е загубено и трябва да му дам на него или някой друг достъп до всичко - да ми гледа страниците, да ми гледа файловете, да ми следи комуникацията с хората, да ме изнудва чрез тях, да ме манипулира чрез тях...

Това, че може някой да ме снима на улицата не е чак такъв проблем - не му трябват никакви очила, той може да ме снима и с обикновен телефон или фотоапарат с лента. Самите очила не са проблем - проблем е, че данните се събират от трето лице - Google, FaceBook... Ако ги има само лицето, което ме е срещнало - това не е проблем, освен ако не върви след мен цял ден. Но аз на улицата прекарвам незначителна част от времето си - най-много прекарвам пред персоналния компютър, след това в сън.

Затова очилата на Google бяха зли, затова очилата на FaceBook са зли, и затова никога не трябва да се използват. Но това важи за всякакви облачни услуги, които събират данни.

"Дай си снимките тука и ще бъдат на сигурно място" - ми вика Google. Apple пък щели да ги проверяват за педофилия. Ами не, няма да ги дам - и като не ги дам ги нямат. Да, правят го, но няма да го правят на мен.

Някои от хората около мен може да ме предадат - Ок, предупреждавам ги да не ме снимат и/или да не качват мои снимки във FaceBook, и ако не го направят - късам контакт с тях. Вие защо позволявате на хората около вас да си правят каквото си искат с вас - хора на Земята бол, скоро ще станат 8 милиарда. С тъпаци не ви трябва да си общувате.

Или примерно, много хора ползвали GMail/Yahoo/Outlookте така или иначе щели да ми прочетат пощата, следователно нямало смисъл да ползвам друго. Ами не, има смисъл - хората ще видят, че има и друго, след което може да се поинтересуват, след което и аз мога да им обясня защо ползвам това другото. А не да свалям гащите и да оставям да ме таковат.

Популяризирайте NextCloud - има доставчици, които го предлагат, а пък по-нататък човекът може да реши да си го хоства и сам.

Аз имам Dropbox, в него имам една криптирана директория с encfs, в която си записвам нещата, за които ми трябва бекъп в случай на hardware failier,, монтирам си я във файловата система, когато ми потрябва, и само аз мога да си я чета. Същото може да се направи и във всеки облаг - в Google Drive в такава директория съм набутал книги, но те скапаха grive клиента и от доста време не ми се синхронизира.
Активен
Страници: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 33   Нагоре
« назад напред »