Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 19   Надолу

Автор Тема: Програма за подписване с КЕП на .пдф  (Прочетена 25537 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #60 -: Aug 09, 2021, 20:11 »
Аз съм на Дебиан (по-точно жив Антикс) и подписа, до който се докопах, беше боришки. Обаче първия ми опит с подписи под ГНУ/Линукс е далеч от успешен, макар тази нощ да се опитам да продължа. Инсталирах подписа и дори собствената им програмка го вижда, влиза в него сменя настройки и така.

Обаче нито кумчо Лиско, ни хромавия го виждат по някакъв начин. Дори тестовата на НАП я виждам така, сякаш изобщо нямам подпис.

Иначе онова нещо BISS си работи, ама какво от това :'(

Но може би имам следа. Борика настояват да се инсталира тази добавка:

https://addons.mozilla.org/bg/firefox/addon/signtextjs-plus/

и даже още една, която явно вече липсва.

Дано това да е разковничето и поне при теб да проработи. При мен засега не иска. Може би няма да е зле да видя, какво пише на викито на Инфонотари.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #61 -: Aug 09, 2021, 20:32 »
Забравих двете важни неща, които исках да напиша.

Първото е, че този подпис оригинално се ползва на лаптоп с Windows 10. Съответно там си има BISS от години. На Firefox никоя от двете ти връзки не проработи въпреки BISS. На Ungoogled Chromium (слаган от мен и без никакви настройки за нищо, на практика неизползван никога) и двете странички тръгнаха от раз.

Освен това, докато още подкарвах подписа, разбрах, че някак трябва да се настрои xdg-open, когато js извика bissopen:start да извика въпросния /usr/bin/btrust_biss.

Това изглежда е подобно, както се оправят magnet: или skype: „протоколите“. Ще почета и за това.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3117
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #62 -: Aug 09, 2021, 20:41 »
Уикито на инфонотари върши работа, и аз с инфонотари проблем нямам.Но те не са боришки. Проблемът е с BISS-а и то под линукс. Ще видя тая добавка, утре в офиса, и ще пусна инфо.

П.п. Нямам идея, как се импортва във файърфокса КЕП на Борика, но предполагам, е сходно с тия на инфонотари и стампит- инсталираш пакета на провайдъра и после ръчно посочваш на файърфокса къде е PKCS11 библиотеката и импортваш във файърфокса и сертификатите на провайдъра.За моята дистрибуция, то за дебиана ще е нещо сходно, нали е все линукс, за инфонотари и файърфокс под линукс конкретно:
http://wiki.infonotary.com/index.php?title=%D0%98%D0%B7%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B7%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD_%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD_%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BF%D0%B8%D1%81_%D0%B2_Mozilla_Firefox_%D0%B7%D0%B0_Linux

Цитат : "Освен това, докато още подкарвах подписа, разбрах, че някак трябва да се настрои xdg-open, когато js извика bissopen:start да извика въпросния /usr/bin/btrust_biss."
не го разбрах. При мен BISS-a си тръгва със старта на системата, след оня метод на ръчна "инсталация"- всичко от разархивирания пакет директно в същите папки в системата. Ама не работи в Търговския регистър.

За хромиума не знам, тоя браузър никога не съм го ползвал. Но мисля, че го има в репосите на Магеята.

На моя лаптоп има и седмица уин, там няма проблем с търговския регистър.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #63 -: Aug 10, 2021, 11:08 »
Успях!

Доказателство:

http://transfer.sh/1t2jYD4/screenshot-1.jpg

(съжалявам, но в момента oshi.at нещо не работи)

Успях да вляза в новия портал на НАП, успях в стария, успях пробното на Борика и успях в агенцията.

Единственото, което направих е да следвам стъпките от твоето ръководство. Първо добавих тези:

http://ca.b-trust.org/repository/B-TrustRootQCA_DER.crt
http://ca.b-trust.org/repository/B-TrustRootACA_DER.crt
http://ca.b-trust.org/repository/B-TrustOperationalQCA_DER.crt
http://ca.b-trust.org/repository/B-TrustOperationalACA_DER.crt

(ти каза, че вече си го сторил)

А после посочих устройството на BISS от /usr/share/btrust_biss/p11_libs/. Не помня, ама май си хареса libcvP11.so от трите.

Получи се точно обратното на това с оригиналния лаптоп. Тук същия този Ungoogled Chromium (е все пак около две години по-нова версия) не запали изобщо и никъде в настройките му няма за добавяне на устройство. А онези сертификати горе са само за Мозила, ако се опиташ хромавия ще ти каже да си гледаш работата.

=*=

Има го момента, че онова на агенцията не работи много стабилно. Направих няколко опита (включвам-изключвам целия Лисо) и често се налагаше да щракам два или три пъти преди да сработи. После става и леко бавно. Мисли го повечко. А и когато го нащракам няколко пъти се е случвало два пъти да ме кара да подписвам. Което явно значи, че трябва да има търпение.

Между другото Борика има още една пробна страничка:

https://test.b-trust.org/

Тя също е правена с BISS.

=*=

Но има го момента, че подписа е боришки. Имам достъп и до един исайнгов, но да… ДДС. Следващите дни ще е нужен и няма да мога да пробвам с него, как се случва.

А най-големия проблем е, че във Видин няма представител на Инфо Нотари. Имат един голям клиент в града и това е съда, но нямат представителство.

Всъщност инфото съм го виждал само веднъж преди няколко години. Тогава в кантората дойде един софианец, който искаше еднократна услуга. И съвсем откровено, тогава много го ненавидях. За разлика от процедурата под ГНУ/Линукс (а вярвам и Мац), то тази под Windows изобщо не може да се нарече безболезнена.

Тъпата им инсталираща програма не поддържаше 10 (а и аз с 10 нямах почти никакъв опит) и много зор видях докато го подкарах с черни магии.

=*=

Сега има още нещо, което си мисля. Не знам дали въпросното BISS работи с всякакви модули. Би трябвало, ама кой ти знае. Понеже подписа ми е боришки, то аз си инсталирах тяхното програмче:

https://www.b-trust.bg/attachments/BtrustPrivateFile/36/docs/Linux.tar

В него се влиза, излиза от подписа, всичко си работи. Щото BISS нали няма нищо в него, само избор на език и между 11 и 12.

Не знам дали да не пробваш да я сложиш и да видиш дали тя ти вижда подписа.

Освен това си инсталирах и техния водач на устройството.

https://www.b-trust.bg/attachments/BtrustPrivateFile/96/docs/CCR7115v2-0-0-2Debian.zip

Може би тази стъпка при теб ще е излишна, а може дори да се сборичкат двете устройства. Поне в Windows (XP-7-10) така се случва. Ама де да знам. Може да пробваш.

=*=

Може би съвета, който дадох да подмениш библиотеките не е бил много добър. Цялото нещо е някакво страшно вуду и проблема е, че няма потребителска информация. Агенцията (или Борика беше, не помня) дава информация за разработчици, как да си направят същото, ама ние двамата с теб не сме програмисти.
« Последна редакция: Aug 10, 2021, 11:11 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #64 -: Aug 10, 2021, 11:59 »
Пробвах на машината с десетката и единствено се наложи да сложа горните, коренови сертификати. Имаше сложено някакво устройство (вероятно от инсталатора) и не съм слагал.

Всичко тръгна по вода.

Онова xdg-open горе дето писах май съм се объркал. Май ми го иска, за да сваля BISS, а не да стартира bissopen:start.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3117
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #65 -: Aug 10, 2021, 14:02 »
Е, поне при теб е тръгнало :) То на уин7 и при мен си върви..
Сложих хромиум (това под линукса)- хромиума изобщо не вижда КЕП-а, не съм му настройвал нищо, не разбрах откъде, за първи път го пускам тоя браузър и трябва да го разучавам.
От /etc/xdg/autostart на дистрибуцията махнах btrust_biss.desktop, което реално е статриращ скрипт с команда /usr/bin/btrust_biss - така сървиса не се стартира още с логване в системата. Но няма пречка да си го стартирам ръчно.
Сега съм на офисната нашина. Магея 8. PKCS11 библиотеката, която ползва файърфокса, за да "запали" инфонотарито, е /usr/lib64/libbit4ipki.so. Там има още една библиотека- libbit4p11.so.0 - тия двете ги инсталира инсталатора на инфонотарито. от /usr/share/btrust_biss/p11_libs махнах libcmP11.so, libcvP11.so libIDPrimePKCS11.so (тия са от дебианския пакет на BISS) и сложих там libbit4ipki.so и libbit4p11.so.0 (на инфонотари). Постигнах минимален напредък - сега като стартирам BISS ръчно, кликна "страница за подписване" и оттам ми зареди файърфокса и ме вкара в страницата им за подписване, вече ми иска пина на инфонотарито, демек BISS-a някак го "позна". Ама като му задам тестовото подписване, "Моля изчакайте.." и така мога да си чакам и цял ден- умира. Затварям прозореца с хикса, вади следните грешки:
 Грешка 3001:Грешка при подписване с BISS.
 Грешка 3003:Удостоверителните вериги на B-Trust не са открити в локалното хранилище.
(а руут сертификатите и четирите техни съм ги импортнал във файърфокса).
Та така. Не знам, дали ако някак накарам (а нямам идея как) BISS да позлва джавата на машината, а не тая в пакета му, няма да се оправят нещата.
Търговския регистър продължава да не бачка с моя BISS. Като гледам, само заради нещо ще си рестартвам под уина, като се наложи.
А това от твоя пост :
"Сега има още нещо, което си мисля. Не знам дали въпросното BISS работи с всякакви модули. Би трябвало, ама кой ти знае. Понеже подписа ми е боришки, то аз си инсталирах тяхното програмче:

https://www.b-trust.bg/attachments/BtrustPrivateFile/36/docs/Linux.tar

В него се влиза, излиза от подписа, всичко си работи. Щото BISS нали няма нищо в него, само избор на език и между 11 и 12.

Не знам дали да не пробваш да я сложиш и да видиш дали тя ти вижда подписа."


-ще го пробвам, да видя какво ще се случи. И да, техния драйвър за картата и четеца са излишни при мен, моите "палят" с тия на инфонотари.


Допълнение: И това инсталирах, имаше вътре 64-битов .рпм за OpenSuse. Пискаше за зависимости, които всъщност ги има при мен, ама явно в Сусе-то се казват по друг начин. Пакетът е scInterface-6.0.15.324-OpenSUSE13-x64.rpm. Накрая го изпрасках с --nodeps. И пак нищо, това чудо ще е за боришките подписи, предполагам.

Вдигам ръце, засега.
« Последна редакция: Aug 10, 2021, 14:25 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #66 -: Aug 10, 2021, 14:38 »
Всъщност е възможно и да не е счупено. И при мен много мудно работеше. Ако можеш остави го десетина минути в един прозорец, докато вършиш друго. Може би все пак работи. А, ако умре без да даде грешка, ще е лошо. Щото, ако умре, но даде грешка, ще имаме следа къде да ръчкаме.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3117
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #67 -: Aug 10, 2021, 14:53 »
Ако имаш път към Варна, с удоволствие ще те черпя, заради усилията. Благодарен съм и на другите колеги, които се включиха. Утре ще го пробвам и тоя последния вариант- да го оставя да си виси стартирано известно време и тогава да пробвам пак, че ме налегнаха други неща. И ще напиша резултата.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3117
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #68 -: Aug 10, 2021, 18:10 »
Аз малко си поиграх и с терминала, обаче като пусна през терминала /usr/bin/btrust_biss дропва терминала, т.е. не вади никакви грешки в него, освен една, която явно не пречи на програмката да работи:
[nik@localhost ~]$ /usr/bin/btrust_biss
/usr/bin/btrust_biss: line 4: return: can only `return' from a function or sourced script
[nik@localhost ~]$
Дропва терминала, сякаш съм го стартирал като
/usr/bin/btrust_biss&
и никакъв шанс да видиш какви са грешките, и има ли такива, при работата му.
Това го пробвах, да оставя да си виси там зареден, около половин час, после пак опити, нито тестовата страница на Бориката, нито Търговския регистър бачкат.
Иначе декстоп ентри-то му е с това съдържание:
[Desktop Entry]
Type=Application
Name=B-Trust BISS
Icon=btrust_biss
Exec=/usr/bin/btrust_biss
Terminal=false
X-Ubuntu-Gettext-Domain=btrust_biss

П.п. чак ми идва идеята да си сваля някакво лайв сиди/дивиди Убунту, да го заредя и да видя там като пробвам инсталацията, с .деб пакета от доставчика, ще тръгне ли тва чудо. Спира ме засега това, че трябва първо да инсталирам и настройвам КЕП-а на инфонотари и чак после бис-а.

Иначе си намерих и уики на инфонотари за Търговския регистър, последна редакция 27 април тази година.
http://wiki.infonotary.com/index.php?title=%D0%9D%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B9%D0%BA%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%83%D0%B7%D1%8A%D1%80%D0%B0_%D0%B7%D0%B0_%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0_%D0%B2_%D0%A2%D1%8A%D1%80%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%8F_%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%8A%D1%80
Но на видеото нещо ми направи впечатление, утре ще го пробвам на офисната машина и ще пиша резултата.


Допълнение: В уики-то прочетох и това:
"Зареждане на PKCS#11 библиотеки

След успешна инсталация на локалната услуга за подписване е необходимо да посочите библиотеката за Вашата смарт карта."

go-fire, ти по-горе постна нещо подобно-
Цитат : "А после посочих устройството на BISS от /usr/share/btrust_biss/p11_libs/. Не помня, ама май си хареса libcvP11.so от трите."

А как точно му посочи на BISS-a коя PCKS11 да "види", че аз в неговото постно меню изобщо не намирам такава опция?

« Последна редакция: Aug 10, 2021, 18:48 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #69 -: Aug 10, 2021, 18:54 »
На Фирефоь го посочих. Точно под сертификатите са устройствата. Може да има повече от едно. Затова казах, че може би направих грешка, че ти казах да замениш биските с инфонотарските. Могат да съществуват паралелно.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3117
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #70 -: Aug 10, 2021, 19:02 »
То винаги мога да върна нещата в изходен вид- от  /usr/share/btrust_biss/p11_libs/ да махна инфонотарските и да върна там тия на BISS, нали си имам разархивиран .deb пакет и те си стоят там, никакъв проблем да я направя тая рокада, и ще я пробвам утре.
Ти .deb пакета на BISS предполагам, си го инсталирал в живата дебианска дистрибуция? Питам, понеже си помислих следното, сега разсъждавам на глас (на клавиатура всъщност)- ако ти си инсталирал, вероятно при теб в някоя от стъпките на инсталатора BISS е имало опция да посочиш кое PKCS11 да зарежда- а при мен на Магеята реално инсталация нямаше, аз просто копирах от разархивирания .deb в съответните папки на системата и затова (може би) BISS не вижда инфонотарито. А не намерих някакъв conf файл на тоя BISS- повечето програмки нали си правят нещо от сорта /home/user/.programka/programka.conf .. BISS-a няма при мен.


П.п. Разписах се, защото аз с това преместване на инфонотарските библиотеки имам известен прогрес- вече при теста BISS-a вижда инфонотарския сертификат и ми иска пин-а за инфонотарито, вкарвам го и го разпознава, ама пък при тестовите страници и на бориката, и на регистъра ми казва, че BISS не работи, "Няма намерени сертификати" и почнах да разсъждавам в нова посока- файърфокса вижда инфонотарито, и BISS също, а веригата е следната- инфонотари-файърфокс-BISS- сайта на Търговския регистър. И дали не се къса връзката не между BISS-a и инфонотарито, а между търговския регистър и BISS. Да, знам колко неграмотно звучи, не съм програмист.. :)
« Последна редакция: Aug 10, 2021, 19:13 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #71 -: Aug 10, 2021, 19:15 »
Единственото, което ми се появи е едно докуменче в домашния каталог кръстено SmartCardUtility-demo, в което има просто едно чисълце. Демо е потребителя (не случайно работя от жив диск, нямам твърд). А СЦУ е програмчето на техния подпис, същото като ОпенСЦ на инфонотарито. Направи ми впечатление, че при мен нещата тръгнаха едва когато в това програмче отключих подписа. Затова се почудих дали това програмче би разпознало твоя подпис и ако го разпознае, би следвало да тръгне и при теб. Затова и дадох връзка към него по-горе, макар на теория то да би послужило само на потребителите на би-тръст.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #72 -: Aug 10, 2021, 19:20 »
Забравих, че дебианския пакет има един каталог, в който се слагат неща, които да се направят преди и след слагане на нещото. В случая бяха празни. Сиреч не ми е искало и не е правило връзки с други неща по време на слагане. И няма зависимости. Защото иначе онова програмче другото ми искаше разни библиотеки. По-точно искаше libusb; libccid; libpcsclite1; pcscd, като libusb не съществува като пакет, но си тръгна без него. Но това за другото програмче. BISS е като черна кутия. Нищо не иска, нищо не казва, какво прави.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #73 -: Aug 10, 2021, 19:29 »
Сега се сетих, че BISS има регистър на събития. Предпоследното копченце май беше. При теб, какво пише там?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3117
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #74 -: Aug 10, 2021, 19:31 »
Аз го сложих програмчето, вярно, с --nodeps, но си ги имах зависимостите в дистрибуцията. Но не вижда инфонотарито. Вероятно защото подписа не е на Борика. То инфонотарито си има собствено такова програмче и си работи. Ще се мъча още, и ще ползвам уина за т. регистър.

П.п. лог-файла на BISS ще го постна утре, че не съм на офисната машина.
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 19   Нагоре
« назад напред »