Автор Тема: Честита Коледа  (Прочетена 5965 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3089
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Честита Коледа
« -: Dec 25, 2022, 09:59 »
И ако има някой Христо, Християн, и на него да му е честит именния ден! Живи и здрави!
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Честита Коледа
« Отговор #1 -: Dec 25, 2022, 10:08 »
Честита Коледа и от мен. От здраве да не се отървете.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Честита Коледа
« Отговор #2 -: Dec 25, 2022, 10:31 »
А бе, по нашенски тоя празник не е ли сурва (те новата гадина я измислиха комунетата) - преди 40 и кусур години сурвакахме около 23, 24, че и по-рано на/след Игнажден 
според старата българска традиция  Сурва трябва да е по Коледа!
(то оттам и идва  названието коледа де)
https://sparotok.blogspot.com/2014/12/blog-post_29.html
https://sparotok.blog.bg/politika/2011/12/28/surva-bylgarskite-survakari-i-bojestvenata-svetlina.873517

макар че мнения различни - според некой тогава го обрезали резняците
https://e-vestnik.bg/10735/surva-vesela-godina-kak-sa-praznuvali-balgarite/
На 1 януари Християнската църква отбелязва две събития: Обрезание Господне – акт, който според Стария завет се извършвал на осмия ден след раждането на момче, и смъртта на свети Василий Велики Кесарийски през 379 г.
« Последна редакция: Dec 25, 2022, 10:42 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Честита Коледа
« Отговор #3 -: Dec 25, 2022, 12:11 »
Да ве, голям празник. Вчера буквално цял ден готвих. Откакто се събудих, огасих печката девет без пет вечерта. Да се готви посно е бая майсторлък и доста повече работа, отколкото с месо. Днес само ще запържа едни гъбки, ще овкуся пържолите и ребрата и ще метна всичко в гювеча. Общо няма и половин час. Нищо работа. Да готвиш месо е песен. Не знам нито една трудна рецепта за месо.

=*=

Относно обрязването хич не съм сигурен, че се е случило. Тялото е трябвало да бъде чисто, за да може някак си да успее да приеме Христос. Едно наранено, нецяло тяло, едва ли би било в състояние. Сантиметър кожа, сантиметър.

Те поповете си разправят едни басни, ама малко мозък да помислят, карай.

Относно празника на първи януари, винаги ми е бил притеснителен. Ако напишете Сур, Сурва, Кибела, доста резултати ще ви излязат.

Ако се върнем на чернодрешковците, култа към Кибела е табу. Говорели сме си за тези неща. Гръко-католизцизма изобщо е изрязал женското начало и то още на първия си събор.

Но и самата Кибела е леко проблемна. Проблема е, че отпраща към други по-стари религии от Близкия изток, директно описвани като дяволски култове.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Честита Коледа
« Отговор #4 -: Dec 25, 2022, 12:32 »
   Последно, Ицо Пирона обрязван ли е или не е обрязван ?  :o
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Честита Коледа
« Отговор #5 -: Dec 25, 2022, 12:50 »


Честита Коледа
« Последна редакция: Dec 25, 2022, 13:08 от ЗибелтБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Честита Коледа
« Отговор #6 -: Dec 25, 2022, 12:56 »
   Последно, Ицо Пирона обрязван ли е или не е обрязван ?  :o

Със сигурност не е. Още малко ще се появи интерпретация, че е имал обици на пъпа, носа и зърната, и, че е татуиран.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Честита Коледа
« Отговор #7 -: Dec 25, 2022, 13:06 »
   Taман да направя забележка на ЗибелтБг,и той махна картинката ...

   Беше изтипосал рисунка на русо момченце,НО:

руси евреи няма,и не можа да има.

   Истинските евреи са семити (както и арабите) и няма как да са руси.
Леко мургави са,със специфична форма на лицето, и с катраненочерна коса.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Честита Коледа
« Отговор #8 -: Dec 25, 2022, 13:10 »
Не е честно. Върнете картинката и аз да я видя!

А как е изглеждал Исус е все тая. Това е несъщетвен въпрос. Но е ясно едно. Няма как да е изглеждал подобно на обикновен човек.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Честита Коледа
« Отговор #9 -: Dec 25, 2022, 13:11 »
   Споко,бе !

Вече я върна...
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Честита Коледа
« Отговор #10 -: Dec 25, 2022, 13:14 »
Върна я. Благодаря!

Хубава е! Прилича на картичка. Но и Спеца е прав. Това дете мяза на русначе, а не на семитче. Но пък тук алегорията е може би по-скоро за ангелче възвещяващо добрата вест, отколкото за самия Исус.

А и то реално на този ден не се случва нищо особено. Истинската блага вест е, когато е кръстен в река Йордан, духа Христос слиза и започва мисията си.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Честита Коледа
« Отговор #11 -: Dec 25, 2022, 14:03 »



Аууу голям прогрес щото, научих се да прикрепвам изображения.

Това е Бог Коледа. Предишната също. При отсъствие на наши талантливи художници ползвам руски.

Редактирал съм ги с невронни мрежи, и ледактоли - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.niksoftware.snapseed

Това е истинското значение на празника, който си има Име - Бог Коледа!!!

Бог се роди - Коледо!!!

- като ударението е на "е"

Празника е подвижен, астрономически, обаче веселията почват от 25 ти нататък, Слънцето е вече укрепнало, на 21 - 22 са празнували тихо веди хора - "ведающие люде"

За всеки сезон си има Бог - управител на Слънцето - пролетта - Ярило, лятото - Купало - есента - Авсень

Управител на зимното Слънце е Бог Коледа


Това Сме Ние!!! - нашата същност!!!



И е Български, не измисления там компилиран...(като чуя христмас музика, и всякакъв бълвоч на тази тема ми става зле бягам, като от ..."тотален фалш цивилизационен")

Христос се е родил лятос (по моя информация 16.07.) дори Библията говори, че овцете са хрупкали тревица...


църквата нещо са нагласили, и донякъде работи, защото Христос е Слънце, както казва Леля Ванга, освен тове е проект на древните Богове, освен това от Тях е получил цялото Знание, и той е в Тях, и те са в Него. Църквата, и християните са неграмотни по подразбиране...(ми събрали са се там, и кво да правиме - еми ше нагласиме там, пък нали смислово се връзва, пък народа постепенно ще забрави) - забравил е!!! С изкючение на малък процент - "пак тези руснаци бе"!!!
(запознах се с едни руски немци - викат - като се заселихие в Германия от Русия - какво да видим - нито грам следа от германската култура, и традиция, дето нашите деди, и ние сме я съхранявали!!!...)

Там (Русия) яко информират и за бъдника, и за цялата традиция (доколкото са се докопали)...все нашите си български традиции...

един от източниците:

https://vk.com/severnay_skazka

не ги приемам безрезервно, но все пак е нещо съществено

А аз се ограмотих да поставям снимки. Направо прогрес.


Още веднъж Честита Коледа, и празнувайте добре!!!
« Последна редакция: Dec 25, 2022, 15:08 от ЗибелтБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Честита Коледа
« Отговор #12 -: Dec 25, 2022, 18:45 »
Честита и от мен! Здравенце ви желая

А постното готвене не е по-трудно. Трябват обаче подходящи подправки. Без тях е доста по-трудно. Не, че не може, но си има спесифики
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Честита Коледа
« Отговор #13 -: Dec 25, 2022, 19:07 »
И от мен честита.
Картинките много ми харесват. Но няма да ставаме разни религиозни фанатици .. такъв бил, онакъв бил, така изглеждал.....


За Сурва. Преди много време четох за прабългарските думи запазили се до сега. Та Сурва била прабългарска и означавало 'празник'. Но се е запазила само в това стихче "сурва сурва весела година ..."
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Честита Коледа
« Отговор #14 -: Dec 25, 2022, 21:30 »
Да дам и аз своята лепта - 5 Ст.
Благодарско за картинките, обаче това не е русначе, кръстовете са католишките, няма я накривената подпорка отдолу дето пияндурките я слагат - като залита да не пада явно  :P

Сурва идва от сур със значение на млад (суров) но и на новороден и предпоследните 10 Хил. Г. (според Гогата и стария български календар) се е празнувало новото слънце 21/22, но през последните 2 хил.г. с идването на новия бог се попремества на новото Рождество, а последните 40 г. и у лево понеже религията беше забранена, но за ЧНГ разрешаваха сурвакане та тогава го престават на 'обрезание господне'

Гогата е прав и за кибела и прераждането от там пък идвала думата календи, от която пък идва Коледа,  по латинците, оттам и календар а календа означавала началото (на всеки месец),

Та българския празник е Сурва, а Коледа не е коледа щото тогава се коли прасето, но пък може (вече) да се хапват мръвки

https://hadzapi.blog.bg/lichni-dnevnici/2022/12/24/koleda-surva-survaki-istoriia.1848398

И според Алена, сурвачката не се пази да другата сурва а се произвежда нова

И също като Адолф внимавайте как сурвакате право или обратно, че оня открадна обратната свастика и после тъй и не разбра откъде му дойде  :P
https://www.karm-krag.com/23/12/2017/alena-otgovariya/survakaneto-pravo-i-obratno.html
« Последна редакция: Dec 26, 2022, 00:01 от remotexx »
Активен