Автор Тема: Съвет за дистрибуция за таблет  (Прочетена 4180 пъти)

yaniatanasov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Здравейте, трябва ми съвет. Някой които е ползвал дистрибуция на таблет или мини лаптоп. Таблета ми е DigiMax 10 инча. Писах мини лаптоп защото хардуера ми е на такъв лаптоп. А тои е CPU: Intel Atom N450, VC: GMA 900 нещо си беше, не помня точно, Ram 2GB, HDD: 320GB.
Оригинално таблета идва с windows 7 home premium,  но не върви добре с него. До сега съм пробвал Ubuntu и Suse. Със Suse вървеше перфектно, но клавиатурата на диспеля е много гадна и не излизаше когато натисна на поле за текст. Трябваше ръчно да я стартирам.
Та ако някой е ползвал дистрибуция от която е доволен да сподели да пробвам и аз. Защото не ми се тестват 1000 диситрибуции.
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Съвет за дистрибуция за таблет
« Отговор #1 -: Oct 11, 2015, 13:54 »
Вероятно въпрос на настройка, коя графична среда беше със Сусе?
Активен

yaniatanasov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Съвет за дистрибуция за таблет
« Отговор #2 -: Oct 11, 2015, 14:00 »
Възможно е, даже почти съм сигурен, че е въпрос на настроика. Но аз не разбирам от linux, познанията ми стигат до инсталиране и някой дребни нещица. KDE беше графичната среда.
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Съвет за дистрибуция за таблет
« Отговор #3 -: Oct 11, 2015, 14:22 »
Това ли беше клавиатурата http://www.nhs.uk/accessibilityhelp/Using-the-on-screen-keyboard-in-KDE4.html
Виж в настройките, бутона над зелената стрелка, прилича на гаечен ключ.
Активен

yaniatanasov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Съвет за дистрибуция за таблет
« Отговор #4 -: Oct 11, 2015, 22:05 »
Да това беше но по грозна  ;D, сега няма как да видя настроиките защото вече съм завъртял няколко OS. Сега пак ще сложа Suse но ще пробвам с gnome среда да видя как ще е.  Лошото е че винаги ти трябва клавиатура, а на мен ми се искаше всичко да става с от тъча.
« Последна редакция: Oct 11, 2015, 22:14 от yaniatanasov »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Съвет за дистрибуция за таблет
« Отговор #5 -: Oct 12, 2015, 03:41 »
Учудвам се, че този таблет е бил с Уин7, защото таблета е със съвсем друго предназначение и начин на използване, а на 7-цата интерфейса не е правен за работа с тъчскрийн като таблет и за това и на нейна база разработиха и пуснаха спешно и агресивно 8, а сега вече с 10 намират по-компромисен вариант за интерфейса, който да е удобен и за мишка и за пръсти.
За Линукс само Гном 3 и Унити на Убунту се правят с цел пригодност за таблети и други тъч устройства.
Която и дистрибуция да избереш ще работи еднакво добре или еднакво зле на това устройство, но задължително с една от тези графични среди. Моето лично предпочитание за Гном, но пък мисля, че в Убунту работят по-усилено за налагането му на тези устройства, та и смартфон изкараха.
Иначе хардуера му е стандартен и масов интелски не много нов(но не и слаб) дето всяка дистрибуция трябва безпроблемно да работи на него.
Активен

yaniatanasov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Съвет за дистрибуция за таблет
« Отговор #6 -: Oct 12, 2015, 11:04 »
И аз мисля че хардуеара е достаъчен но явно има някакъв проблем защото лагва.  Обмислям да му сменя рам памета, данеби да има проблем с нея. Пробвал съм 8.1 беше добре но трудно се активира нямам лицензен, за това слагам линукс. Пробвах с гном интерфейс но и на него малко лагва с кде е по добре. Не знам вече, 3 дена се мъча да му сложа нещо с което да работи и да го продам, че ми писна да се занимавам с него а и вече съм купил друг този не ми е нужен, но не мога да го продам така.

Ето това е същия таблет https://www.youtube.com/watch?v=Y3uWBobbQY0 и направо се чудя как работи токлова добре. Моя определно не работи така :(

Извинявам се че споменавам windows в linux форум. :)
« Последна редакция: Oct 12, 2015, 11:10 от yaniatanasov »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Съвет за дистрибуция за таблет
« Отговор #7 -: Oct 12, 2015, 13:08 »
По принцип и относително, най-лесно за нови Линукс потребители е Убунту и аз до сега не съм имал проблем при чиста инсталация върху интелски хардуер да има проблеми. В нета има най-много инструкции кое как да се направи за Убунту.
Избери си кое ти харесва повече, Гном или Унити и инсталирай едно от двете.
http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-gnome/releases/14.04/release/ - това официалното Убунту Гном, защото официалната графична среда е Унити и всичко друго е въпрос на настройки на фейса и приложенията.

Иначе за Уиндоус успешно хората инсталират Уин 10 и го хвалят, че работел безпроблемно и няма да ти трудно да намериш инструкции и всичко каквото трябва за пиратско ползване, но аз лично дори и на виртуалка още не съм го качил да го разгледам, а от почти 1 година ми се налага и на десктопа да ползвам Уиндоус и нямам намерение да мърдам от 7 в близките няколко години, ако не се откача до тогава изобщо от уиндоуса.
Аз лично този таблет за лични нужди бих го ползвал с Убунту и Гном, а не с Уиндоус.
Активен

yaniatanasov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Съвет за дистрибуция за таблет
« Отговор #8 -: Oct 12, 2015, 13:35 »
Добре довечера ще го пробвам, а дали ще има голяма разлика в 32 и 64 бит версии. Попринцип Atom N450 се води 64 битов но е с 1 ядро и 2 нишки. Коя версия ще е по удачно да сложа?
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Съвет за дистрибуция за таблет
« Отговор #9 -: Oct 12, 2015, 13:42 »
За 2-та ти GB RAM памет, по-добре 32-битовата версия.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Съвет за дистрибуция за таблет
« Отговор #10 -: Oct 12, 2015, 15:18 »
За до 4ГБ рам е по-добре 32 битовата.
Активен

yaniatanasov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Съвет за дистрибуция за таблет
« Отговор #11 -: Oct 12, 2015, 16:32 »
Благодаря за съветите, още преди да отговорите се насочих към 32 битовата версия, довечера ще я сложа и се надявам повече да не ви занимавам с глупости  ::)
Активен