Автор Тема: SuSe Professional 5 CDs  (Прочетена 2239 пъти)

icobgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
    • Профил
    • WWW
SuSe Professional 5 CDs
« -: Jun 12, 2003, 11:48 »
Свалих си от интернет (free.data.bg) 5-те диска на SuSe Professional.
Въпросът ми е: това легално ли е?
На някой може да му е смешен въпроса но мен ме интересува и ще съм много благодарен ако може някой да ми обясни.
Въпросът възниква понеже програмите все пак са безплатни, но пък от техния сайт не може да се свалят тези дискове. А инсталация от Интернет не можах да поткарам. Само ми казва че не може да намери сайта.
Ако може някой да ми каже също дали е възможно да се свалят всички файлове на SuSe на харда и от там да се инсталира, видях че има нещо за инсталация от хард обаче не можа да ми монтира нито един партитипън. Може би трябва да е FAT?
И последен въпрос, като му дам да инсталира kde-i18_bg пакета и после не може да тръгне Х-а. Някой може ли да помогне за това. Благодаря.
Активен

Христо Христов

CaBA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 303
    • Профил
    • WWW
SuSe Professional 5 CDs
« Отговор #1 -: Jun 12, 2003, 12:43 »
За легално - легално е. Политика на SuSE e да не предлагат iso images на дистрибуцията си, а само да предоставят пакетите за свободно сваляне.
Quote
А инсталация от Интернет не можах да поткарам. Само ми казва че не може да намери сайта.
Кой сайт опитваш?
Quote
Ако може някой да ми каже също дали е възможно да се свалят всички файлове на SuSe на харда и от там да се инсталира, видях че има нещо за инсталация от хард обаче не можа да ми монтира нито един партитипън.
Какви  дялове имаш?
Активен

10 години ябълкова диета стигат, стигат!

icobgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
    • Профил
    • WWW
SuSe Professional 5 CDs
« Отговор #2 -: Jun 12, 2003, 14:19 »
Цитат
Кой сайт опитваш?

Последния сайта беше:
sunsite.cnlab-switch.ch/mirror/SuSE/suse/
Записах си СД имаиджа за СД и го стартирам. Като искара менуто пиша: install=[IP ADDRESS]/i386/8.2
След което избирам Installation. Тръгва, търси хардуера, инсталира модули, стига до lan картата и почва да опитва да хване динамичен адрес, но понеже съм с lan интернет и не успява. Мисля че минаваше в ръчен режим. Избирам install/update и от там се показва меню в което избирам от къде да инсталирам, CD, Network, Hardisk. Избирам второто и му настройвам IP, mask, DNS, Gateway, след което ми излиза от къдею: HTTP, FTP имаше и още 2. Аз избирам FTP и ме пита за IP на сървера. Давам му IP-то (намирам гу като пусна trace на сайта ми даде IP-то). След това май казваше че не открива днните (пакетите).

Цитат
Какви  дялове имаш?

3 NTFS, 2 ext3 и 2 riser (не помня дали точно така се пише). Просто видях че има за инсталация от диск и ми ги показа всичките дялове и аз пробвах да видя дали ще хване някой и пробвах по 1 от всичките видове, но все казваше, че не може да монтира дяла. Трябва ли да са в спецялна директория пакетите на дяла за да ги намери?

Аз го инсталирах от 5-те диска. Но ми се искаше да разбера дали е легално че ги имам. Понеже не съм го копувал.
Ако може някой да ми каже за проблема за този пакет, дефакто в момента KDE-то не ми е на български.
А също искам да попитам за кирилицата. Има ли някъв пакет или трябва да инсталирам bglinux ?
Активен

Христо Христов

CaBA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 303
    • Профил
    • WWW
SuSe Professional 5 CDs
« Отговор #3 -: Jun 12, 2003, 17:03 »
Има един пакет, който ти инсталира безплатните TrueType шрифтове на Майкрософт. Тъй като техния лиценз не позволява разпространението им в различна от оригиналната форма, пакетът е направен така, че ги сваля в момента на инсталирането му. Можеш да го изтеглиш от http://volker.dnsalias.net/soft/msttcorefonts.html
Аз лично се оправям и без bglinux.
Доколкото виждам ( SuSE 8.1 ) kde-i18n-bg-2.2.2-446.noarch.rpm инсталира файловете в
/opt/kde2/share/locale/bg,
пък SuSE-то е с KDE 3. Чувал съм от човек с Дебиан, че и там пакетът е скапва доста неща, но не знам какъв е точно проблемът.
Активен

10 години ябълкова диета стигат, стигат!

icobgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
    • Профил
    • WWW
SuSe Professional 5 CDs
« Отговор #4 -: Jun 14, 2003, 12:02 »
Шрифтовете ги имам
Въпросът ми е как става превключването. Чух че от Lyaout-a на КДЕ контролния център не може да се превключва с клавишната комбинация а само с мишката.
Активен

Христо Христов

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
SuSe Professional 5 CDs
« Отговор #5 -: Jun 15, 2003, 16:45 »
Цитат (icobgr @ Юни 14 2003,13<!--emo&':0')
Въпросът ми е как става превключването. Чух че от Lyaout-a на КДЕ контролния център не може да се превключва с клавишната комбинация а само с мишката.

Попринцип може, но не става с комбинации от рода на Ctrl+Shift или Alt+Shift, а иска още една буква. Комбинацията по подразбиране (в КДЕ 3) е Ctrl+Alt+K, което според мене е адски неудобно. На мойта клавиатура най-близкия символ до десния Ctrl е / и съответно сменям с Ctrl+/. При SuSE 8.2 обаче има проблем когато веднъж превключиш (с клавишната комбинация) от английски на български после не може да превключи обратно и трябва да се ползва мишката. Ако някой има идея на какво се дължи това и как се оправя да каже.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
SuSE 8.2 Pro
Настройка на програми
rat 1 3409 Последна публикация Jun 20, 2003, 14:12
от batzas
LAN pod SuSe 8.2
Настройка на програми
trifa 7 3609 Последна публикация Oct 12, 2003, 20:25
от abator
Problem SuSE 9.1 Professional
Настройка на програми
Nihavai 11 2436 Последна публикация Jun 28, 2004, 19:19
от PukMan
Suse 9.2 Professional
Настройка на програми
stalov 2 1874 Последна публикация Nov 09, 2004, 09:57
от Agent_SMITH
SuSE 9.2 Professional
Живота, вселената и някакви други глупости
Morpheus 0 976 Последна публикация Feb 10, 2005, 13:05
от Morpheus