Автор Тема: debian testing + xserver 1.11.1 + nvidia =проблем  (Прочетена 9958 пъти)

drag

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 83
  • Distribution: Debian; FreeBSD
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Здравейте, ползвам Debian testing на лаптоп Lenovo T61 с видеокарта Nvidia Quadro NVS 140M.

Проблема е следния:

След последния ъпдейт на xserver-xorg десктопа (Gnome) за почна да лагва зверски много и е почти неизползваем. Потърсих малко из гугъл за този пробем и общо взето извода е че драйверите на Nvidia не поддържат новото ABI на xorg 1.11.1

Пускам тази тема с цел да се породи дискусия относно този проблем и ако някой по някакъв начин е стигнал до решение да го сподели. За момента решението за мен е да ползвам свободния драйвър, докъто Nvidia не пуснат ъпдейт на техните.

Имате ли същия проблем, независимо с коя дистрибуция сте.
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: debian testing + xserver 1.11.1 + nvidia =проблем
« Отговор #1 -: Oct 07, 2011, 00:30 »
//offtopic
А защо вместо да ползваш свободния не downgrade-неш X-a?
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: debian testing + xserver 1.11.1 + nvidia =проблем
« Отговор #2 -: Oct 07, 2011, 00:49 »
"Свободните" nvidia и amd драйвери са пълен боклук. Освен ако не си идеологически обременен, не виждам защо трябва да ги ползваш. Просто си ползвай стария Xorg. Особено ако имаш хубаво GPU, толкова жалко разхищение на електроенергия....разработчиците им трябва най-малкото да се чустват гузни за съпричастността си към глобалното затопляне.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

drag

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 83
  • Distribution: Debian; FreeBSD
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: debian testing + xserver 1.11.1 + nvidia =проблем
« Отговор #3 -: Oct 07, 2011, 10:25 »
Не съм сигурен, че няма да се омаже нещо, ако downgrade-на xorg и за това реших просто да изчакам nvidia да пуснат нови драйвери, иначе е ясно за свободните драйвери, зле са и обикновено не ги ползвам. Ще пробвам да върна Х-а на старата версия днес.
« Последна редакция: Oct 07, 2011, 10:30 от drag »
Активен

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Re: debian testing + xserver 1.11.1 + nvidia =проблем
« Отговор #4 -: Oct 07, 2011, 11:24 »
Прегледай тази тема:

http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=6&t=69341
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: debian testing + xserver 1.11.1 + nvidia =проблем
« Отговор #5 -: Oct 07, 2011, 12:15 »
@ Drag : Как се държат стабилни дистрибуции от типа на Debian Squeeze и Убунту 10.04 на твоят компютър. Винаги можеш да пуснеш Live CD и да провериш разпознава ли ти видеокартата. Брат ми е с Кубунту 10.04 и карта NVidia и картината е прекрасна. Имаш ли някаква особена причина да ползваш тестова дистрибуция? Ако кажеш, че държиш на нови програми, това не е основателна причина. Хранилища с нов софтуер за Дебиан се откриват по трудно, но при Убунту добавянето на PPA, които те снабдяват с най- новият софтуер, включително графичните среди е смешно лесно.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: debian testing + xserver 1.11.1 + nvidia =проблем
« Отговор #6 -: Oct 08, 2011, 20:23 »
Nvidia засега не поддържат 1.11.1.Аз успях да пусна версията 275.28 с него (гледам,че в Distrowatch.com е показано,че дебианци с него се мъчат),но страшно омазва нещата и работи много бавно,но поне зарежда.Другите версии драйвъри не зареждат изобщо.
Решението е или преди ъпдейт да се hold-не 1.10.4 и да се чакат по-добри времена (аз така направих,че ми писна от експерименти),или да се даунгрейдва към него (както беше написано по-горе).
А иначе Nvidia пуснаха нова версия на драйвъра си - 285.05.09,но и с нея е същото.
« Последна редакция: Oct 08, 2011, 20:27 от plandz »
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

drag

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 83
  • Distribution: Debian; FreeBSD
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: debian testing + xserver 1.11.1 + nvidia =проблем
« Отговор #7 -: Oct 09, 2011, 11:55 »
@Plandz: Пробвах ги тия нови драйвери.

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=OTk2MQ

Тук пише че поддържат 1.11, но това не е точно така. За сега си оставам със свободните на лаптопа, тъй като го ползвам единствено за работа а се занимавам с мрежи и най тежкото нещо, което ползвам на него са конзоли и някой друг браузър. Кофти е че тия свободни драйвъри цицат батерията като пощурели, но ще го преживея за известно време. И без това на батерия почти не ми се налага да го ползвам.

Ситуацията с драйверите на амд е същата, с разликата че там Х-а не се ъпдейтва, защото иска да махне fglrx модула, който също е несъвместим с хорг 1.11

@cybercop: Добре се държат стабилни дистрота, но просто ползвам тестов дебиан. Няма кой-знае колко особена причина да съм с тестинг, освен да съм в течение какво предстои да излезе като следващо стабилно дистро. От доста време (3+ години) съм единствено с линукс. Убунту.... не благодаря, бях с 10.04 LTS доста време. и това е може би последната добра версия, но поддръжката е към края.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: debian testing + xserver 1.11.1 + nvidia =проблем
« Отговор #8 -: Oct 09, 2011, 13:47 »
https://wiki.ubuntu.com/Releases
Много бързаш. Изчакай поне 2012 да мине, за да отписваш 10.04. Обичам много тази дистрибуция. Трудно ще се намери по- корава от нея, с изключение на чистият Дебиан, но бих се поколебал, преди да ти кажа коя от двете е по- добра.
На мен операционната система ми е необходима за работа, а не просто да видя, какво ще бъде следващото издание. Общо взето, това не ме интересува. Ако Дебиан 7 не удовлетвори очакванията ми, просто няма да я ползвам.
« Последна редакция: Oct 09, 2011, 14:30 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

drag

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 83
  • Distribution: Debian; FreeBSD
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: debian testing + xserver 1.11.1 + nvidia =проблем
« Отговор #9 -: Oct 09, 2011, 16:42 »
незнам защо бях решил че го спират (ubuntu 10.04) през април 2012... Както и да е, желязно дистро е, наистина.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: debian testing + xserver 1.11.1 + nvidia =проблем
« Отговор #10 -: Oct 09, 2011, 17:04 »
Ммм дааа. Непретенциозна, бърза и красива дистрибуция.
http://img820.imageshack.us/img820/5558/ubuntu1004desktop.png
С моите скромни дейности - интернет, филми, музика и текстообработка е почти невъзможно да достигна границите и на претоварване. Обикновено ползвам под 10% от капацитета на хардуера.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: debian testing + xserver 1.11.1 + nvidia =проблем
« Отговор #11 -: Oct 18, 2011, 20:24 »
И аз съм с тази дистрибуция. Заради новия комп изпробвах куп други по-нови щото това идва старо и не поддържа sandy bridge, най-вече видеото и изобщо не зарежда лайв, но накрая му хванах цаката! Направих си на виртуалка мое си дистро с него като смених кернала от хранилището на убунту и му вкарах директно хранилищата на х-орг и разни други разчиствания на неща които идват с него  и добавяне на други заедно с ъпдейта до момента и с ремастерсис, мое си дистро 10.04. Опита ми с линукс е мижав, от почти година съм в тази партия, изпробвал съм куп дистрибуции на реалната и на виртуалка и във всички намирам нещо което не ми харесва в сравнение с 10.04 и не смятам да го сменям докато не му спре на цяло поддръжката.
На новия ми лаптоп http://laptop.bg/laptops-dell-Inspiron_N7110-dell_inspiron_n7110_DELL00744 също имаше малки проблеми с н-видията, че идеята ми беше да е с 10.04 и уиндоус във виртуалка, но бързо се отказах от тази идея, не заради видеото и сега е само с уиндоус.
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: debian testing + xserver 1.11.1 + nvidia =проблем
« Отговор #12 -: Oct 18, 2011, 20:36 »
И при мен се получи същия проблем след ъпгрейд на xserver-а не ми запали графичната среда.В лога пишеше,че nVidia драйвърите са несъвместими с новия Xorg и аз го даунгрейднах пак до стария 1.10.4.След това го заключих да не стане пак същото при нов ъпгрейд и сега всичко е ОК.Дано скоро да оправят проблема,че изобщо не ми се занимава с това nouveau.
Активен

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: debian testing + xserver 1.11.1 + nvidia =проблем
« Отговор #13 -: Oct 18, 2011, 22:53 »
И при мен се получи същия проблем след ъпгрейд на xserver-а не ми запали графичната среда.В лога пишеше,че nVidia драйвърите са несъвместими с новия Xorg и аз го даунгрейднах пак до стария 1.10.4.След това го заключих да не стане пак същото при нов ъпгрейд и сега всичко е ОК.Дано скоро да оправят проблема,че изобщо не ми се занимава с това nouveau.

Off/
Предварително би трябвало да знаеш,че ще е така.Мъъъничко по-горе го пише.
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: debian testing + xserver 1.11.1 + nvidia =проблем
« Отговор #14 -: Oct 18, 2011, 23:27 »
Off/
Предварително би трябвало да знаеш,че ще е така.Мъъъничко по-горе го пише.
Аз само споделям какво ми се е случило след ъпдейт на Xorg-а и,че съм оправил проблема.Ако някой иска мога да напиша и подробности.Дистрото е Arch.А относно това,че предварително би трябвало да зная,че ще се случи така не виждам как щеше да стане.Нито хвърлям боб,нито получавам сигнали.Остани със здраве и приятно чакане да оправят проблема.
Активен


Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Debian unstable xserver-xorg 7.3
Настройка на програми
ivo1204 23 6675 Последна публикация Sep 21, 2007, 02:45
от ivo1204
Debian testing заспива.
Настройка на програми
lawlessbg 9 5358 Последна публикация Jan 15, 2009, 18:22
от lawlessbg
VLC-проблем при Debian testing
Настройка на програми
plandz 19 6532 Последна публикация Apr 04, 2009, 10:27
от tolostoi
KDE 4 в Debian Testing = пълна боза!
Настройка на програми
mikis 24 7101 Последна публикация May 29, 2009, 18:18
от plandz
Избор на ядро в Debian Testing
Идеи и мнения
cybercop 8 2378 Последна публикация Aug 13, 2011, 11:07
от cybercop