Автор Тема: boot мениджъра се скапа - [ grub2 ]  (Прочетена 2710 пъти)

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Знчи форматирам от инсталационен диск/флашка само заетия дял на убунту и отгоре да инсталирам в същия дял друга дистрибуция направих и бут мениджура grub нещо се скапа. Още в самата инсталация на края като финализираше ми изписа , че се получило фатална грешка - неможело да се инсталира бут мениджъра и сега не ми зарежда никакъв бут мениджър.  Така де зарежда някакво resque на grub но не е графично и нз какво да  му пиша.. Изписва, че има грешка с непозната файлова система. . Убунтото преди бе в ext4, а apodio сега инсталирах в Btrfs.  Идея? Някой да има идея как да преинсталирам grub  и дали това ще реши роблема?


В apodio има в settings->Boot Repair. ама ми иска някаква парола. Пробвах тази на убунтуто и инсталирания до преди малко apodio не я приема за вярна. пробвах с команда

sudo grub-install /dev/sda пак ми иска парола и пак не знам каква е, не приема тази която съм въвеждал сега и на двете ОС.
Идеи?


Ако ръчно изтрия в папка Home/boot добра идея ли е?



имам и grub customizer envirement setup, той може ли да помогне? Него като отворя имам червени удивителни на  devicemap file: /boot/grub/device.map и  output file: /boot/grub/grub/cfg
a освен grub2 има и burg, може бие друг бут мениджър нз но го има в списъка фигурира.
Активен

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Re: boot мениджъра се скапа - [ grub2 ]
« Отговор #1 -: Dec 20, 2015, 10:35 »
Ето едно предложение, който може би ще проработи ( не съм го тествал). Създаваш минимум 2 дяла по време на инсталацията. Единия Ext2 - около 200-300 МБ монтиран като "/boot", на него ще се инсталира Груб-а и ще се усъществява първоначалното зареждане. А втория си го форматираш с Btrfs и монтираш като "/" за операционната система.
Активен

malin

  • Гост
Re: boot мениджъра се скапа - [ grub2 ]
« Отговор #2 -: Dec 20, 2015, 17:53 »
Според мене паролата е apodio (ми така е писал пича, мисля, нема да лаже , за по-стара версия обаче) и преправено Xubuntu с remastersys и кръстено другояче = още проблеми по-нататък (btrfs в ревюто му има обаче  :)).
Активен

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: boot мениджъра се скапа - [ grub2 ]
« Отговор #3 -: Dec 20, 2015, 23:23 »
Според мене паролата е apodio (ми така е писал пича, мисля, нема да лаже , за по-стара версия обаче) и преправено Xubuntu с remastersys и кръстено другояче = още проблеми по-нататък (btrfs в ревюто му има обаче  :)).
Явно мислим еднакво. И аз предположих, че това може да е паролата, ама не я прие.  Има друг проблем. Езиците са проблем. На лаптопчето успях да я инсталирах успешно, но там не ми влиза в wifi мрежата ауто при включване. Иска да му пише паролата а после по два пъти някво keyrig нещо си.. И като пиша тия пароли ми изкарва неква объркана подредба. Та трябва да я сменям с shift. Тоест цифрите и буквите са с разменени места нулата примерно мие наклонена черта. А съм указал в исталация бг фонетична подредба да ми инсталира - и на лаптопчето и на повредената машина. Като затворя лаптопчето с успешното инсталираното apodio ми иска парола за да вляза в системата и не приема тази която съм въвелл. Опитах със шифт да сменя, дали съм на френски език, или 4-те английйски които е инсталирало без да съм избрал. избрах само бг фонетична. Възможно е да е заради подредбата/ Знаете ли клавишната комбинация за смяна на езика в тва аподио? Може бие същата като в убунту.. идея си нямам.. И как може да се запамети тая keyrig парола за да не ми я иска всеки път при влизане в системата(default keyrig) пише. Тя за какво е между-впрочем.

//с всяко едно влизане в в имнсталираната аподио система ми генерира нов английйски езикв подредбата..
« Последна редакция: Dec 20, 2015, 23:29 от ignorant »
Активен

malin

  • Гост
Re: boot мениджъра се скапа - [ grub2 ]
« Отговор #4 -: Dec 22, 2015, 11:15 »
Не, не мислим еднакво. Ако е направена последната версия (а явно е) с remastersys - то имаш потребител (някакво име) без парола (просто натискаш "ентър"). Отделно - дали имаш или нямаш връзка - инсталатора (в така зададената постановка) ще ти инсталира исо-то (е, няма да има Български език, но е лесно поправимо). Още - обикновено съветват да инсталираш през кабел, обновиш, и чак после да мислиш за "без жица" (сега виждам защо). Ключодържателя на пароли също може да се изключи/махне/заобиколи ако знаеш за какво става дума.
Вече си се отказал от него, но опитай "по-простичкото" (като набор инсталирани програми) Ubuntu Studio , пък после ако искаш ползвай и базирани на Gentoo (ако можеш).

В Уйндоус само със "шифт" ли се сменя клавиатурната подредба или е клавишна комбинация?
Активен