Автор Тема: HAProxy неволи  (Прочетена 3266 пъти)

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
HAProxy неволи
« -: Jun 27, 2016, 22:31 »
Здравейте, имам следните неволи с HAProxy, някой дали ще може да удари едно рамо:

Има 3 сървъра, на които вървят по две сокет услуги и една база данни. Базите данни между тия сървъри се репликират master - master. HAProxy мониторява тия услуги и прехвърля към даден сървър, ако някой от тях отпадне. Проблема ми е в това, че тия 2 сокет сървъра и базата данни трябва да си вървят в комплект и да прехвърли всички услуги към друг сървър без значение коя от 3-те е паднала в даден момент.

Мисля си за нещо като група от услуги или тригери, но нещо не намирам такава информация по въпроса. Та как може да стане така, че дори и една услуга да е паднала на даден сървър да прехвърли към друг и всичките останали, без значение дали те са на линия във въпросния, в който е отпаднала една от тях.

Активен

supervas

  • Гост
Re: HAProxy неволи
« Отговор #1 -: Jun 29, 2016, 21:34 »
Това, което се сещам като най-лесно е да направиш програмка/скрипт работещи на всеки от трите компютъра, които да проверяват дали някоя от услугите не е паднала. Ако някоя не отговаря, програмката/скрипта спира и останалите на същия компютър. Така HAProxy ще пренесе всички услуги, ако всичко е наред.
Активен

NOP

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Re: HAProxy неволи
« Отговор #2 -: Jul 01, 2016, 18:52 »
Това което ми идва на акъл е 2 haproxy + keepallived
Активен

pennywise

  • Гост
Re: HAProxy неволи
« Отговор #3 -: Jul 01, 2016, 19:27 »
Услуги не би трябвало да "падат" ей така. С HAProxy нямам опит, но все си мисля, че би трябвало да има някакъв вид health checks на порт/различни услуги.
Това което искаш може да се постигне с Nginx, и аз не обичам да ми казват да използвам други неща, но просто аз с това имам опит и знам как може да стане, за това го казвам, не казвам, че е задължително трябва да ползваш Nginx.
Относно това, че ти падат услуги, може да погледнеш monit - https://mmonit.com/monit/
« Последна редакция: Jul 01, 2016, 19:30 от pennywise »
Активен

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: HAProxy неволи
« Отговор #4 -: Jul 02, 2016, 17:58 »
Цитат
Услуги не би трябвало да "падат" ей така.

Именно заради това реших да пусна лауд балансър. За съжаление нашите провайдъри са чудо :) И тъй като множество VPS ми идват скъпичко за сега си държа съври на няколко географски ширини за които плащам само ток. Та проблема някак успях да го реша (малко прасешката) но го реших. Малко клони към идеята на SuperVas, но с леки корекции  [_]3 Благодарско, темата вече може да бъде маркирана като решена, а после ще допълня как съм решил проблема, че някой може да има същите неволи.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: HAProxy неволи
« Отговор #5 -: Jul 02, 2016, 19:16 »
Ами Рънтайм, ти си този дето може да я маркира. Друг не може.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

de_dust2

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 44
    • Профил
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Httpd heartbeat haproxy
Хардуерни и софтуерни проблеми
ntrance 16 4413 Последна публикация Nov 13, 2010, 18:02
от ntrance
haproxy и нещо като rewritebase ;)
Настройки на софтуер
wfw 2 9262 Последна публикация Mar 01, 2017, 09:48
от wfw