Автор Тема: HP PRobook Sound and Ram ??  (Прочетена 5298 пъти)

aL_5

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 12.10
    • Профил
HP PRobook Sound and Ram ??
« -: Sep 14, 2009, 16:02 »
Имам HP Probook 4510s, инсталирал съм Ubuntu 9.04.Проблема е, че паметта ми е 4 ГБ а Лнукса ми показва 3ГБ.Имам и Вин7 там си е 4ГБ.КАк да ги разпознае и 4-те? И също звука ми е инсталиран, но не се чува нищо, защо става така?Какво да направя ?? ???
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: HP PRobook Sound and Ram ??
« Отговор #1 -: Sep 14, 2009, 22:35 »
За да станат достъпни всички 4GB, е нужно да качиш 64 битова версия на системата. 32 битовите системи не са предвидени за адресиране на такова количество памет. Донякъде може да се вдигне количеството на адресираната памет и с 32 битови ядра, като се активира опцията HIGHMEM на ядрото, но пак няма да се видят всички 4GB, а и щом си с Ubuntu, тази опция така или иначе вече е активирана в твоето ядро. Качи си 64 битова система, ако хардуерът ти е 64 битов. Щом казваш, че Windows-ът вижда всички 4GB, значи най-вероятно той е 64 битов, както и хардуерът ти, така че качи и Ubuntu-то 64 битово ;)

За звука ще ти помага някой друг.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Archangel

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 152
  • Distribution: Fedora 11.91 (Rawhide)
  • Window Manager: GNOME 2.27.5
  • ненормалник
    • Профил
Re: HP PRobook Sound and Ram ??
« Отговор #2 -: Sep 14, 2009, 23:45 »
вслучай че не ти се сменя има и PAE ядра. Пакетите са нещо като kernel-pae потърси. По въпроса със звука последвай следния пост в един друг форум (втория пост е важен).
Активен

shoshon

  • Гост
Re: HP PRobook Sound and Ram ??
« Отговор #3 -: Sep 15, 2009, 00:02 »
За звука пише това:
Код:
sudo nano /etc/modprobe.d/custom.conf

# Добавяш options snd-hda-intel model=laptop

Дано тръгне каруцата. Успех!
Активен

aL_5

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 12.10
    • Профил
Re: HP PRobook Sound and Ram ??
« Отговор #4 -: Sep 15, 2009, 14:29 »
Благодаря за помощта, сега ще пробвам звука.А за това дали е 64бит аз го изтеглих от саита Убунту, нямаше различни дистро за 32 и 64 бит.Помислих че е и за двете.
чао
Активен

shoshon

  • Гост
Re: HP PRobook Sound and Ram ??
« Отговор #5 -: Sep 15, 2009, 14:46 »
Будалкаш ни пич :D
http://www.ubuntu.com/getubuntu/download
Виш какво пише на Custom options под големия зелен бутон...
Активен

aL_5

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 12.10
    • Профил
Re: HP PRobook Sound and Ram ??
« Отговор #6 -: Sep 15, 2009, 20:28 »
Sorry, този бутон не съм го видял, напрааво съм започнал да свалям.А относно звука,пробвах и зака4их тонколони към изхода за слушалки, и там си имаше.Само колоните на лаптопа не работят, как да ги активирам.И ако може по подробно, че сега прохождам с Линукса.
А този линк 64битовия защо пише "amd64...", аз съм с Интел ако съм разбрал правилно.
Благодаря Ви.

Download URL: http://ubuntu.linux-bg.org/releases/jaunty/ubuntu-9.04-desktop-amd64.iso
Ubuntu Edition: Ubuntu 9.04 desktop
Computer Platform: amd64
Download Location: http://ubuntu.linux-bg.org/releases/
« Последна редакция: Sep 15, 2009, 20:52 от aL_5 »
Активен

shoshon

  • Гост
Re: HP PRobook Sound and Ram ??
« Отговор #7 -: Sep 15, 2009, 21:02 »
Знаеш ли кое е най-интересното. Че ти не си пъвия заблуден. Е ние те разбираме правилно, все пак нали това ни е работата :)
x86 e технология на Intel - всички я ползваме без значение дали сме с AMD или Интел. amd64 или "шийсе и четири битовата версийъ" е архитектура разработена от AMD и така си се казва :)
 От друга страна просто не мога да ти помогна повече със звука. Пробвай като го инсталираш да го update-неш. Обикновено става. Оттам нататък ще ровим допълнително :)
Айде успех!
Активен

aL_5

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 12.10
    • Профил
Re: HP PRobook Sound and Ram ??
« Отговор #8 -: Sep 15, 2009, 21:42 »
Ок, ще дръпна 64бит версия и ще я кача! Извинявам се ако съм ви изнервил с моето въпроси.
Активен

Archangel

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 152
  • Distribution: Fedora 11.91 (Rawhide)
  • Window Manager: GNOME 2.27.5
  • ненормалник
    • Профил
Re: HP PRobook Sound and Ram ??
« Отговор #9 -: Sep 16, 2009, 02:46 »
Ще се повторя защото явно поста ми беше твърде кратък за да бъде забелязан:
http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=51631
^ това от горе е линк. Щракаш на линка.  гледаш и следваш пост номер 2.  Ако не успееш да го изпълниш или имаш някакви затруднения. Дай поне какво вади
Код:
cat /proc/asound/card0/codec\#* | grep Codec
в терминал.

Сега под Fedora като щракнеш с лявото копче на тонколоподобната иконка на панела и дадеш "Настройка на звука" (на английски няма да е същото) ти се отваря едно прекрасно прозорче с   пет таба. На четвъртия таб( Изход(Output)) имам едно падащо меню в долната част което казва "Analog Output" и ако го преместя на "Analog Headphones" имам звук в колонките/слушалките.
п.п. Последното се налага на приблизително всяко трето обновление на pulseaudio в Rawhide. И поради липсата ми на опит с ubuntu ще трябва да откриеш евентуалния аналог там ако има такъв :).
Активен

aL_5

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 12.10
    • Профил
Re: HP PRobook Sound and Ram ??
« Отговор #10 -: Sep 16, 2009, 17:58 »
Качих си 64 бит версия. Сега Вече паметта ми е 4ГБ а не 3 както преди.Само звука остана проблемен.Аз принципно имам звук т.е. като закача колоните на изхода за слушалки всичко е ок.Само не ми работят вградените колонки на лаптопа.
Всички бутони разцъках от опцийте на настройките на звука -тцъ
изхода от терминала за звука е :
Codec: Analog Devices AD1984A
« Последна редакция: Sep 16, 2009, 18:11 от aL_5 »
Активен

Archangel

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 152
  • Distribution: Fedora 11.91 (Rawhide)
  • Window Manager: GNOME 2.27.5
  • ненормалник
    • Профил
Re: HP PRobook Sound and Ram ??
« Отговор #11 -: Sep 16, 2009, 20:45 »
Ми аз намерих само няква секция за workarounds които ще ги видим ако има нужда.
Между временно погледнах този линк където в четвъртия пост Mark Rijckenberg казва да си добавиш в   /etc/modprobe.d/alsa-base и в /etc/modprobe.d/options "options snd-hda-intel model=mobile" и ако не стане да замениш mobile с laptop. Двама са казали че е им е тръгнало а той дето се е обадил че не му е не е със същата звукова карта :).
Активен

mbb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Re: HP PRobook Sound and Ram ??
« Отговор #12 -: Sep 17, 2009, 08:44 »
Бих посъветвал да проверите този линк:
 https://help.ubuntu.com/community/SoundTroubleshooting.
 Там е описано как се проверява каква е картата и дали да се добави в /etc/modprobe.d/alsa-base.conf оptions snd-hda-intel model=mobile или model= на модела за конкретната карта.
Активен