Автор Тема: проблем с жи4ен интернет под убунту (знам 4е ви е писнало от това)  (Прочетена 3357 пъти)

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Ако е с vi (vim) в командния режим :w. Разбира се трябва да е отворено като root.
Активен

lombardo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
не се полу4и . нямам нет.
Активен

lombardo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
отворено е като руут
Активен

lombardo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
не мога да разбера за6то е толкожа трудно
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Нямаш нет, понеже..?
Какво става при:
ping 192.168.0.1
ping abv.bg
ping google.com

А да, и не е нужно всяко изречение да е в отделен пост, постовете имат опция за редактиране, може там да си добавяш нещата, за които се сещаш в последствие ;)
« Последна редакция: Sep 17, 2009, 16:29 от bop_bop_mara »
Активен

lombardo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Активен

shoshon

  • Гост
Бахти толкова откачена тема не бях виждал. Май нещо и мен ме е напекло слънцето ( дето го няма ).
Та... ае какво правите бре ? Защо толкова го обичате /etc/network/interfaces. Не става ли през мениджъра. За да ръгнеш кабела и да няма интернет аз виждам "'няколко причини"
1) NetworkManager-а не познава лан-картата ( Имаш ли горе настройки на интернет ? )
2) Няма DHCP сървър по мрежата. Ако преди това е имало пуснат Windows на този компютър - препиши му настройките  :P
3) Windows-кия Gateway не работи. Там не знам кво се прави.
Ако някой иска - да допълним списъка...

Ta... ( Е стига с това "Та" бре") аз имам навика първо да разбера какви са правилните настроки, а после да ги записвам в конфигурационни файлове.
За това:
!!! Първо ( за нормалните хора ) си настройваш интернет-а от NetworkManager-а (nm-applet се намира горе в дясно, в трей-а), като след всяка промяна махаш и слагаш отметката, за да се обновят настройките.

Ако нямаш интернет или LAN-адаптера не е засечен ( разбирам че при теб е eth1 ), но какъв проблем е тoва - не знам, преминаваме към конзолна настройка.

Код:
sudo su
#Натискаш ентър, пишеш парола без звездички за да станеш администратор ( всеки ред трябва
# да започва с: [root@...]

ifconfig eth1 <IP ADDRESS> netmask <SUBNET MASK>
#До тук си добавил IP адрес с маска. Следва Gateway-а:

route add default gw <GATEWAY>
#имаме Gateway следва DNS сървър:

echo "nameserver <DNS>" >> /etc/resolv.conf
#предполага се че трябва да имаш интернет ако всичко пработи
#затова правиш следното:

ping <GATEWAY>
#да разберем има ли връзка с Gateway-а

#а) Ако не, проверяваш вризката на хардуерно ниво:
arping -i eth1 <GATEWAY>
#ако имаш отговор - значи настройките не са ти верни ( грешни IP, MASK,GATEWWAY ) или има включен "прекалено зъл" firewall
#ако нямаш отговор - значи кабела е прекъснат

#б) Ако получиш отговор(от ping-a ) от Gateway-а ( Windows-a ти) - значи за сега всичко е наред
#проверяваме за връзка със света и пингваме DNS сървър:

ping 78.90.94.1 
# Ако няма отговор значи пробема в Windows-a.

# Ако има отговор проверяваме дали сме свързани с нашия <DNS>
ping www.google.com

# Ако всичко наред - имаш интернет
#Ако няма връзка - проблема е в <DNS>, който си избрал за настройките.
Сега след като си установил къде е проблема с 100% точност ни казваш, ако имаш нужда от още помощ. Записваш настройките или в NetworkManager-а или в конфигурационните файлове и рестартираш мрежата.

Успех!



« Последна редакция: Sep 17, 2009, 17:01 от shoshon »
Активен

lombardo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
network manager i network connection едно и са6то ли е ?
Активен

lombardo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
равни ли са като понятия ?
Активен

shoshon

  • Гост
Ами пич, от името на темата следва, че някак си си ни съпричастен. System -> Help е доста изчерпателен.
Иначе -  да ( За знаещите  - знам че NetowrkManager-а e демон ) System->Preferences->Network Connections е същото , от там си настройваш връзката. Wired e това, което ти трябва... и моля те, не барай MAC адреса.

До същото меню може да се стигне и с десен клик в-у иконата с "двете компютърчета" и "Edit Connections"

П.п не ми работи с термини като "равни ли са като понятия" - не съм философ. И моля те - редактирай стария пост, вместо да ми пускаш нов! Ще те накажат иначе.
« Последна редакция: Sep 17, 2009, 17:11 от shoshon »
Активен

lombardo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
кои пост да редактирам , не разбирам .
Активен

shoshon

  • Гост
Ти на колко си години ???
Активен

lombardo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
ами доста сум голям , но сас форуми не сум се занимавал. ако знаех нямасхе да питам
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
имам комп с инсталиран windows които е с жи4ен нет , демек лан които от своя страна трябва да захранва друг комп посредством втора лан карта .  при комп 1 които е с windows не6тата са ок и има нет , но при комп 2 които е с инсталиран убунту не6тата не са ок .
dns serverite са ваведени в resolv.conf както си му е реда .  ip адреса , както и субнет маск и геитауеи са ок но така и нямам нет . каде ми е гре6ката ?
Чакай, ти да не би от Уин-а да пускаш нет към Линукса?


Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
имам комп с инсталиран windows които е с жи4ен нет , демек лан които от своя страна трябва да захранва друг комп посредством втора лан карта .  при комп 1 които е с windows не6тата са ок и има нет , но при комп 2 които е с инсталиран убунту не6тата не са ок .
dns serverite са ваведени в resolv.conf както си му е реда .  ip адреса , както и субнет маск и геитауеи са ок но така и нямам нет . каде ми е гре6ката ?
Чакай, ти да не би от Уин-а да пускаш нет към Линукса?
Да Точно това прави Чакам кога ще му светне да си погледне шибания Джам
Активен