Автор Тема: Помощ с видео драйвер.  (Прочетена 3659 пъти)

JoRkA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Помощ с видео драйвер.
« -: Nov 21, 2014, 15:05 »
Здравейте, от няколко седмици ползвам Kubuntu 14.10. Обаче се оказа сега че ми трябва драйвер за видеото а не съм сигорен какво е то. Знам че е вградено и Intel HD нещо си. Можели да ми кажете някоя програма с която да го видя и съответно да ми по-могнете с намирането на драйвера.

Ще съм ви много благодарен.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Помощ с видео драйвер.
« Отговор #1 -: Nov 21, 2014, 15:16 »
Нужният ти драйвер най-вероятно е i915, намира се в пакета xserver-xorg-video-intel и този пакет най-вероятно вече е инсталиран в системата ти. Можеш да провериш инсталиран ли е с команда
Цитат
dpkg -l | grep xserver-xorg-video-intel
Ако присъства в изхода от командата, значи е инсталиран. Ако не е, инсталира се с команда
Цитат
sudo apt-get install xserver-xorg-video-intel
Ако драйверът не излиза в изхода от командата
Цитат
lsmod | grep i915
значи не се зарежда автоматично при зареждане на системата. Трябва да го впишеш на нов ред във файла /etc/modules, който се редактира с root права.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

nikolaj_i

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 55
    • Профил
Re: Помощ с видео драйвер.
« Отговор #2 -: Nov 21, 2014, 15:20 »
С командата  lspci

ще видиш какво ти е видеото.
Ще се покаже нещо такова

00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 82Q963/Q965 PCI Express Root Port (rev 02)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 82Q963/Q965 Integrated Graphics Controller (rev 02)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation 82Q963/Q965 Integrated Graphics Controller (rev 02)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1a.1 USB controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 02)
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Помощ с видео драйвер.
« Отговор #3 -: Nov 21, 2014, 15:44 »
Здравейте, от няколко седмици ползвам Kubuntu 14.10. 1. Обаче се оказа сега че ми трябва драйвер за видеото а не съм сигорен какво е то. Знам че е вградено и Intel HD нещо си. Можели да ми кажете някоя програма с която да го видя и съответно да ми по-могнете с намирането на драйвера.

Ще съм ви много благодарен.
1. Как се оказа, че ти трябва? Как реши това ? 
Драйвърът е xserver-xorg-video-intel http://s19.postimg.org/a4l5bpd83/intel.png
Устройствата към дъното можеш да видиш с командата
lspci
a, всички устройства с командата
sudo lshw
Можеш да ползваш и графичното приложение hardinfo за да видиш хардуера си.
« Последна редакция: Nov 21, 2014, 15:50 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

JoRkA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Re: Помощ с видео драйвер.
« Отговор #4 -: Nov 21, 2014, 16:19 »
Ами до сега си карах без и не ми пречеше. Но сега свалих Counter-Strike и ми трябва.
Нужният ти драйвер най-вероятно е i915, намира се в пакета xserver-xorg-video-intel и този пакет най-вероятно вече е инсталиран в системата ти. Можеш да провериш инсталиран ли е с команда
Цитат
dpkg -l | grep xserver-xorg-video-intel
Ако присъства в изхода от командата, значи е инсталиран. Ако не е, инсталира се с команда
Цитат
sudo apt-get install xserver-xorg-video-intel
Ако драйверът не излиза в изхода от командата
Цитат
lsmod | grep i915
значи не се зарежда автоматично при зареждане на системата. Трябва да го впишеш на нов ред във файла /etc/modules, който се редактира с root права.

Това го има инсталирано. Първата команда нещо не работи и последната. Не разбирам много от Linux. И моля давайте командите така както трябва да ги пиша в терминала. Процесора е : Intel Pentium 4HT До колкото знам във него е вградено видеото.
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
« Последна редакция: Nov 21, 2014, 16:48 от satir »
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Помощ с видео драйвер.
« Отговор #6 -: Nov 21, 2014, 16:55 »
Първата команда нещо не работи и последната. Не разбирам много от Linux. И моля давайте командите така както трябва да ги пиша в терминала.
Буквите "l" в тези две команди са "малко L", а не "голямо i" или права черта. Дотук всички команди в темата са ти дадени така, както трябва да се изпълнят. Ако ще ги изпълняваш, без да ги обмисляш и проверяваш, тогава не ги пиши, за да не рискуваш да сбъркаш или пропуснеш някой символ, а копирай и поставяй в конзолата ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

JoRkA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Re: Помощ с видео драйвер.
« Отговор #7 -: Nov 21, 2014, 17:18 »
Първата команда нещо не работи и последната. Не разбирам много от Linux. И моля давайте командите така както трябва да ги пиша в терминала.
Буквите "l" в тези две команди са "малко L", а не "голямо i" или права черта. Дотук всички команди в темата са ти дадени така, както трябва да се изпълнят. Ако ще ги изпълняваш, без да ги обмисляш и проверяваш, тогава не ги пиши, за да не рискуваш да сбъркаш или пропуснеш някой символ, а копирай и поставяй в конзолата ;)

Извивай моя грешка мислех че е И.
След като написах командата вече правилно ми излиза това:

Код:
jorka@jorka:~$ dpkg -l l xserver-xorg-video-intel
Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
| Status=Not/Inst/Conf-files/Unpacked/halF-conf/Half-inst/trig-aWait/Trig-pend
|/ Err?=(none)/Reinst-required (Status,Err: uppercase=bad)
||/ Name           Version      Architecture Description
+++-==============-============-============-=================================
ii  xserver-xorg-v 2:2.99.910-0 i386         X.Org X server -- Intel i8xx, i9x
dpkg-query: no packages found matching l
jorka@jorka:~$

Какво да правя сега ?
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Помощ с видео драйвер.
« Отговор #8 -: Nov 21, 2014, 17:38 »
Какво да правя сега ?
Ако ще следваш моя пост, чети какво съм писал след първата команда (вижда се, че пакетът е инсталиран). И копирай командите, вместо да ги пишеш, че пак си изпълнил командата не така, както я дадох - второто "малко L", което си написал, все пак си е права черта (одеве ти писах само за буквите). Пак ти казвам - след като някоя команда ти е непозната, или я копирай и постави в конзолата, или разучи точно какво и защо пише в нея!
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

JoRkA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Re: Помощ с видео драйвер.
« Отговор #9 -: Nov 21, 2014, 17:55 »
Код:
jorka@jorka:~$ dpkg -l | xserver-xorg-video-intel
xserver-xorg-video-intel: command not found
jorka@jorka:~$ lsmod | grep i915
i915                  709887  4
video                  18903  1 i915
drm_kms_helper         48868  1 i915
drm                   244037  5 i915,drm_kms_helper
i2c_algo_bit           13197  1 i915

Втората команда не я писах защото вече е инсталирано ето това излезе след първата и третата. Сега трябва да го впиша там във оня файл който си писал във първия ти пост нали ? И това какво означава че драйвера е инсталиран или не е ?
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Помощ с видео драйвер.
« Отговор #10 -: Nov 21, 2014, 18:01 »
Означава, че драйверът е инсталиран и зареден, и нищо повече не е нужно да правиш по въпроса.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

JoRkA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Re: Помощ с видео драйвер.
« Отговор #11 -: Nov 21, 2014, 18:20 »
Е защо тогава ми е така размацано като пусна CS 1.6 имам го от стеам. И като вляза в оптионс видео мога само на OpenGL да играя а не трябва да е така...
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6201
    • Профил
Re: Помощ с видео драйвер.
« Отговор #12 -: Nov 21, 2014, 18:45 »
Че OpenGL е за предпочитане. Особено за игри. Виж дали нещо по играта трябва да пипнеш от настройките.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Помощ с видео драйвер.
« Отговор #13 -: Nov 21, 2014, 19:01 »
Не разбирам от игри, но вградените GPU-та в процесора (както е и при теб) не са препоръчителни за тежки графични операции, към които вероятно спада и тази игра. Имаш нужда от пълноценна и добра видео карта. В противен случай ще трябва да направиш някои компромиси.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

JoRkA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Re: Помощ с видео драйвер.
« Отговор #14 -: Nov 21, 2014, 19:22 »
Докато бях на линдолс нямаше никакви проблеми. А сега е размацано като пусна играта.
Активен