Автор Тема: Да инсталирам ли ОС Debian 5 на хардуерен RAID 5 масив или по-добре не?  (Прочетена 5882 пъти)

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил

В практиката ми до сега, никога контролер не е успявал да победи софтуер, но само и единствено до 4 диска.
Успех !


Това имах в предвид
Активен

nemanema

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил

В практиката ми до сега, никога контролер не е успявал да победи софтуер, но само и единствено до 4 диска.
Успех !


Това имах в предвид

Да прекратим меренето на ..., не е конструктивно за питащия !
Обеснявам: не само моята, а и друга обща практика е доказала, че софтуерния рейд до 4-ри диска в линукс е по-бързо и ефективно решение от контролер, като ясно и точно съм конкретизирал "само и единствено".
Питащия се интересува ще експлоатира ли и дали е добра идея цитирания модел на Адаптек. Изразих лично мнение за излишно наливане на пари в стар модел, както и за предпочетената конфигурацията на масива.
Уточнението направено в последствие от питащия, ясно показва правотата ми, излишно наливане на пари в морално стар контролер без перспектива.
А колкото до хардуелни РЕЙД решения, за тези които имат пари и нужда, мога да дам лично мнение и решение, позволявам си да имам претенции че съм виждал доста.  ;)
През ръцете ми са минали има-няма ~ 1500 бройки на Adaptec, ~ 2000 3WARE, ~ 2500 LSI.

Peace !
« Последна редакция: Dec 09, 2009, 11:22 от nemanema »
Активен

---=== мир и любов ===---

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Много се съмвам че тази "гола" платка прави хардуерен райд.
Ако искаш истински хардуерен райд си купи 3ware!
Иначе няма никакви проблеми
Човече, ти на това ли му казваш гола платка:

Баси, човека си взима платка от адаптек, ти му предлагаш друга фирма?
Активен

0x2B|~0x2B

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3396
    • Профил
Tи 64-bit/66MHz PCI имаш ли на дъното?

Иначе софтуреният райд има едно изключително важно предимство. Не зависи от контролери или гръмнал райд контролер. И на каквото и дъно да преместиш хардовете, софтуерният райд винаги ще тръгне.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

teleport

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 134
    • Профил
Имам 4 работещи и в момента 2610SA. Това е модификация на 2410SA произвеждана само за DELL под името CERC-SATA 5.1 и разликата е че е със 6 SATA канала.

Плюсове:
1. Железен контролер. Поддържа RAID 0,1,5 и 10 (0+1).
2. Работи без проблем под Linux и Windows.
3. Драйвера aacraid е opensource и присъства в кернела ( на Centos/Redhat/Fedora ).
4. Има CLI (Linux) и WEB (Linux&Windows) управление. Казва се DELL Open Manage.
5. Работи без никакъв проблем на 32 битови, 32MHz PCI слотове.
6. Можеш да си създаваш VOLUMES от всякакъв вид на един и същ хард. Един от VOLUME-тата може да boot. VOLUMES може да се правят и трият по време на работа, появяват се веднага и са готови за ползване.
7. Поддържа HOT SPARE и GLOBAL HOT SPARE хард диск ( но трябва размера му да е подходящ ).
8. SATA портовете са hot plug, въпреки че това никъде не е описано. През CLI&WEB има 'RESCAN' опция, която открива новите хардове.

Минуси:
1. Поддържа макс 750Gb хардове! Работи само са SATA 1 ( 1.5Gb/sec ).
2. Адски бавен: При RAID5 с 4 диска по 320Gb скорост на писане 10-12Mbytes/sec, скорост на четене: 16-18Mbytes/sec. При RAID1 скороста е около 22Mbytes/sec.
3. Никога не можах да намеря baterry backup за тия контролери. Съответно включването на write cache е опасно за данните. Write cache е на ниво VOLUME, т.е. няма проблем да е изключено за системния volume и да е включено за VOLUME-тата за данни, с журнална FS (ext3/ntfs) не съм имал загуба на данни или повреда на файлове.
4. REBUILD-а работи във фонов режим. Но може да има само 1 rebuild/verify процес, останалите чакат в опашка. Независим е от OS-а, но може да се управлява от CLI-то: start/stop/pause.

За мене контролера е перфектен за backup машина. Повече от прекрасно работи като файлов сървър, стига основното му ползване да е четене.

CLI-то работи без проблем на всички linux дистрибуций, които имат подходящ aacraid модул. WEB-а е на rpm-и и е малко гаден за инсталация на OS различна от RHEL, но не е невъзможно, трябва да се пипне малко инсталационния скрипт.

Надявам се информацията да е полезна.
« Последна редакция: Dec 11, 2009, 09:06 от teleport »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
RAID Promise FastTrak 378 и Debian (SID)
Настройка на хардуер
sp 5 3406 Последна публикация Sep 01, 2005, 07:37
от Agent_SMITH
Sata raid debian
Настройка на хардуер
PapaJoe 0 2132 Последна публикация May 24, 2006, 10:40
от PapaJoe
Raid 10 (1+0)
Хардуерни и софтуерни проблеми
kdobrev 17 7956 Последна публикация Aug 04, 2006, 10:24
от
Raid 0, как се моунтва?
Настройка на хардуер
borvass 5 3650 Последна публикация Sep 04, 2006, 17:10
от growchie
Sata raid с rocket raid 1640
Настройка на хардуер
plamen_f 1 4673 Последна публикация Mar 25, 2007, 12:03
от Kollin