Автор Тема: Archlinux все по-популярен  (Прочетена 8517 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Archlinux все по-популярен
« Отговор #15 -: Nov 23, 2011, 15:01 »
Аз пък съм убеден че потребителите трябва да си сменят мисленето (не всички но доста голяма част от тях). И не че трябва да са големи специалисти и да познават всичко по компютъра, но поне трябва да знаят какво и защо се цъка по иконките. Удивен съм от начина как повечето наизустяват определени операции и не ги осмислят и щом минат от windows xp на windows 7 (или да им смениш версията на word-да) гледай какво става :). Не ми се мисли как ще мигрират на Линукс та дори и да не ти се налага да ползваш терминал и всичко да работи без проблеми.

Като пораснеш още малко и може и ти да си промениш мисленето, но на този етап, колкото аз бих успял да променя твоето, толкоз и ти ще промениш моето!
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Archlinux все по-популярен
« Отговор #16 -: Nov 23, 2011, 17:49 »
хубаво е да има скопени дистрибуции / ДЕ за новобранци, но когато задобреят и искат повече, трябва да има инструменти.
Затова скопяването тип Убунту не води до увеличаване на потребителската маса, а дистроуоч показва точно обратното.

Не знам какво толкова те шашка този терминал (сигурно черния цвят :) ) - недей го ползвай. Но като трябва да се оправи нещо могат да ти пратят няколко команди по мейла, пействаш ги в терминала и си готов. А, опитай да обясниш по телефона как да цъкаш на синичкото дето беше зеленичко докъто стане сиво на 16 тия таб по средата на екрана и т.н.

Иначе арча кефи, че му слагат най новите пакети. Но слакерския подход не ме кефи. Инсталираш нещо и после ходиш по конфиг. файловете да го донастройваш и да го правиш да се стартира и т.н. Сигурно съм се разглезил с Дебиан-а
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Re: Archlinux все по-популярен
« Отговор #17 -: Nov 23, 2011, 22:17 »
Иначе арча кефи, че му слагат най новите пакети. Но слакерския подход не ме кефи. Инсталираш нещо и после ходиш по конфиг. файловете да го донастройваш и да го правиш да се стартира и т.н. Сигурно съм се разглезил с Дебиан-а

За някои приложения се налага, но не само при Арча е така. Зависи какво инсталираш. А, в повечето случаи е само един конфиг. файл.
Иначе през седмица пускам едно: yaourt -Syua и Арча всичко сам си прави. Най-много да натисна "Enter" или "Y/n"
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Archlinux все по-популярен
« Отговор #18 -: Nov 24, 2011, 00:57 »
Не знам какво толкова те шашка този терминал (сигурно черния цвят :) ) - недей го ползвай. Но като трябва да се оправи нещо могат да ти пратят няколко команди по мейла, пействаш ги в терминала и си готов. А, опитай да обясниш по телефона как да цъкаш на синичкото дето беше зеленичко докъто стане сиво на 16 тия таб по средата на екрана и т.н.
И като не ми работи компа как ще си отворя мейла, скайпа или фейсбука за да ги пейстна и да си го оправя!?

Ти разсъждаваш от позицията, че имаш знания в повече, а може и с това да си вадиш и хляба и в процес на работата си си ги научил, но постави се в позицията на един счетоводител примерно, или складов работник, а защо не и дизайнер, който си вади хляба със съвсем друг тип знания и умения и компютъра е просто един инструмент с който си върши работата. За него догмите за опен сорс и разни други подобни не са изобщо от значение. Него изобщо не го интересува ОС каква е. Тези хора, дори и Уиндоуса друг им го преинсталира и настройва. Тях единственото нещо което ги интересува е възможно най-добри инструменти за работа и на възможно най-ниска цена.
Аз също съм от тези за които компа е само един инструмент за работа, но поради естеството ми на работа съм понаучил и уиндоус и линукс, понаучил съм и философията на лицензиране и разни други работи, но все неща които ми трябват на мен лично.
Съвсем в началото като потърсих и намерих разни страници с команди и като видях само колко много са и се отказах изобщо да ги уча с мисълта, че ако няма графични инструменти с които да правя всичко което ми е необходимо, ще се върна на уиндоуса и ще се приспособя към семицАта като по-малкото зло, от колкото да се занимавам с линукс. Така с времето си намерих нужните графични инструменти и за сега имам почти всичко от което имам нужда. Работя на линукс по уиндоуски и както казах, успях и да убедя няколко човека вече да го пробват и са по-доволни от линукса за целите си за които ползват компа, но и те го ползват по уиндоуски :D . Остана ми само последното за което имам пусната отделна тема.
« Последна редакция: Nov 24, 2011, 01:00 от backinblack »
Активен

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Re: Archlinux все по-популярен
« Отговор #19 -: Nov 24, 2011, 09:56 »
Linux никога не е целял да бъде лесен за ползване и масов, макар че се правят (не особено успешни, според мен) опити.
Има други ОС-та за които това е изискване е първостепенно.
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Archlinux все по-популярен
« Отговор #20 -: Nov 24, 2011, 11:22 »
Убунту точно това целят и го правят все по успешно! Всички се борят за постигане на по-предни места в класациите по използваемост и успяват тези които го правят възможно най-лесен за използване.
« Последна редакция: Nov 24, 2011, 11:25 от backinblack »
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Archlinux все по-популярен
« Отговор #21 -: Nov 24, 2011, 13:15 »
Убунту точно това целят и го правят все по успешно! Всички се борят за постигане на по-предни места в класациите по използваемост и успяват тези които го правят възможно най-лесен за използване.
Че го целят, целят го. Даже си мечтаят за някакви 200млн потребители. Обаче е спорен въпросът колко успешно се справят. Особено сега, когато много хора преминават на друга десктоп среда или на друга дистрибуция.
А каквo всъщност показват тези класации? Мислиш ли, че някой въобще може да каже приблизително точна цифра на поторебителите на Ubuntu или на всички Linux дистрибуции. На каква база? Microsoft могат да кажат поне колко лиценза са продали. Тук и такава статистика няма.
Стига толкова, че омазахме темата на clovenhoof.
Активен

dsarmov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 38
    • Профил
Re: Archlinux все по-популярен
« Отговор #22 -: Nov 24, 2011, 14:28 »
Пак стана спор тая дистрибуция срещу оная. Няма смисъл никой да си сменя мисленето или дистрибуцията, освен ако сам не поиска.
Да полезно е да има дистрибуции, в които всичко да става с графични инструменти. Ясно е че такива дистрибуции ще имат най-много потребители. Обаче понякога човек се научава да работи с конзола и му харесват друг тип дистрибуции. Арча е точно такъв пример. Следя развитието и му няколко години и през цялото време увеличава бавно но постоянно потребителите си. И не само арч е насочена към напреднали потребители. Така че явно и за тоя влак си има пътници. Защо трябва някой да си сменя мисленето като има дистрибуции за всеки, така че да е доволен.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Archlinux все по-популярен
« Отговор #23 -: Nov 24, 2011, 15:22 »
Далеч съм от мисълта да споря коя от коя е по-добра. Разцъквал съм на виртуалка почти всичко(без Арч и Генто) и нищо различно от Убунту или Убунту базирано с Гном 2 не ми допада, но не твърдя, че това е най-доброто!
В Редхад базираните ми допада много инсталатора заради възможностите за създаване на софтуерен райд и фаеруола който си е направо рутер и много ми липсват в Убунту, но още се въздържам от базиране към Сент ОС, а за смяната на мисленето имах в предвид за Уиндоус и Линукс, а не между дистрибуциите на Линукс.
« Последна редакция: Nov 24, 2011, 15:25 от backinblack »
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Archlinux все по-популярен
« Отговор #24 -: Nov 24, 2011, 15:39 »
@backinblack Защо пък точно Cent OS? В смисъл ако искаш да пробваш нещо RedHat базирано за десктоп според мене е най-удачно да е Федора. Centa си е RHEL - стабилно но с по-стари версии на пакетите, подходящ е за сървър ( между другото е единствената безплатна ос която се поддържа от Cpanel ).

Колкото за Арч-а много я уважавам тази дистрибуция заради rolling release, но единственото което не ми харесва е пакетната система и pacman. Няма спор, че е страшно бърз, но има доста неща които да се желаят още. Иначе дистрибуцията си е супер и имат страшно добра документация под формата на wiki.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Archlinux все по-популярен
« Отговор #25 -: Nov 24, 2011, 17:28 »
@backinblack Защо пък точно Cent OS? В смисъл ако искаш да пробваш нещо RedHat базирано за десктоп според мене е най-удачно да е Федора. Centa си е RHEL - стабилно но с по-стари версии на пакетите, подходящ е за сървър ( между другото е единствената безплатна ос която се поддържа от Cpanel ).


Защото е май единствената от Редхад базираните която е ЛТС. Федора може и да е добра, но нямам желание да буда бета тестер на разработчиците и точно когато оправят бъговете и заработят нещата както трябва и да ме карат да минавам на следващото бъгливо нещо!
Такова ми е мнението за всички дистрибуции с къс период на съпорт, а не конкретно за Федора.
Това че са по-стари пакетите, не вярвам да няма възможност както в Убунту 10.04 да си добавя някакво хранилище с по-нови ядра заради поддръжката на по-нов хардуер и евентоално и за важни пакети! Още не съм я разцъквал по-обстойно.
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Archlinux все по-популярен
« Отговор #26 -: Nov 25, 2011, 03:49 »
@backinblack Не знам какво имаш против другите дистрибуции.Ти четеш ли какви ти пише @borovaka.Ако търсиш дистро с LTS (Long Term Support) Arch-а е едно от тях,защото е rolling release.Това означава,че софтуера ще ти е винаги Up_to_Date.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Archlinux все по-популярен
« Отговор #27 -: Nov 25, 2011, 13:53 »
Раде, нямам нищо против към никоя дистрибуция и никого не съм употребявал сравнения и епитети, че едва ли не от Убунту похубаво няма! Просто в началото най ми допадна Убунту, свикнах на него, а съм и още нов в Линукс и единствената причина която може да ме накара да мигрирам от него е, ако открия в друга дистрибуция нещо което го няма в Убунту.
Сериозно се замислям да мигрирам към Сент ОС заради инсталатора с който може да се създава софтуерен райд преди инсталацията и да се инсталира върху софтуерен райд и фаеруола който си е почти рутер с лесни графични настройки. Този инсталатор и този фаеруол е във всички Редхад базирани, но не всички са ЛТС.
Това, че Арч е на челните места по използваемост ми говори, че е много добро дистро, но не виждам смисъл да научавам неща от които нямам нужда в момента, неща които получавам от Убунту, а в същото време има прекалено много други неща които съм си поставил за цел да науча и експериментирам с тях. 
Знам какво е ролинг релииз, но и ЛТС ме устройва.
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Archlinux все по-популярен
« Отговор #28 -: Nov 25, 2011, 14:22 »
Бончо за ТОВА ли говорим?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Archlinux все по-популярен
« Отговор #29 -: Nov 25, 2011, 14:39 »
Бончо за ТОВА ли говорим?

Да! Софтуерен райд може да се създаде и след инсталацията на дистрото, но е проблем при преинсталиране когато няма такива функционалности в инсталатора, а само лайв инсталатор като в Убунту и Убунту базираните, че инсталатора не вижда райда и не можеш да инсталираш със запазване на информацията. Докато при дебианския, който се ползва и в Убунту сървър, а също и Убунту-десктоп вадят винаги alternate дистро с дебиански инсталатор, може да се преинсталира върху райд и ЛВМ създаден от предишна инсталация и инфото в home си е на мястото.
По същия начин може да се процедира и с Федора и другите Редхад базирани. Техния инсталатор е различен от дебианския и си има функционалност и за райд и за лайв и това ми харесва много.
Активен