Автор Тема: Хайде Честито!!!-Линукс държи повече батерията от win!!!  (Прочетена 10932 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил

За мене оптимално е-стара литиева батерия постоянно в лаптопа, и нова заредена на 100%-не на 50% в хладилника, защото не се знае кога ще потрябва.

Това, коя фирма го препоръчва и за кой точно модел лаптопи?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
   Да ти кажа това са правила за литиевите батерии. Като чуя, че лаптопът трябвало всяка седмица да работи поне веднъж на батерия докато се изтощи се хващам за главата. Дали е за лаптоп, или фенерче все си е литиевата батерия. Това ме навежда на мисълта да се ръководим само от установените принципи за литиевите батерии, и в никакъв случаи да не се ръководим от фирмени съвети.
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Е има ли такива препоръки, за хладилник ? Аз какво ли не съм чувал досега, ама чак за такова охлаждане не бях. Деа и фризерите.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Е има ли такива препоръки, за хладилник ? Аз какво ли не съм чувал досега, ама чак за такова охлаждане не бях. Деа и фризерите.

Ще ме скъсате бе хора, сериозно ли в хладилник?  ;D ;D ;D

"Деа и фризерите"  ;D ;D ;D
Активен

Practice

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
То туй ще са СЪВЕТИ от разни вчерашни пишлемета, дето работят ПРОДАВАЧ-КОНСУЛТАНТИ в разни магазини за техника. Там където има голямо текучество, днеска е тука туй лапе, утре го няма. Отиваш след два месеца, оня келеш дето ти е продал лаптопа - напуснал, друго пишлеменце се мота между стоката.

Нито имат някакво техническо образование, да е колега инженер, или поне средно-техническо нещо електроника, нито нищо. Абе хванати от гората. Ама иначе пред клиентката ги реди ли реди, тия УМНОТИИ.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
   Да ти кажа това са правила за литиевите батерии. Като чуя, че лаптопът трябвало всяка седмица да работи поне веднъж на батерия докато се изтощи се хващам за главата. Дали е за лаптоп, или фенерче все си е литиевата батерия. Това ме навежда на мисълта да се ръководим само от установените принципи за литиевите батерии, и в никакъв случаи да не се ръководим от фирмени съвети.
Това не е отговор на въпроса.
Кой производител е определил тези правила? И, в коя кръчма са установени тези "принципи", които са с по- висок приоритет от препоръките на производителя.
Моето впечатление е, че никога не си се сблъсквал с ефекта "памет". Пишеш за нещо друго, което смяташ, че е този ефект, но не е. Някакви минимални отклонение в заряда между две поредни зареждания. Аз съм се сблъсквал с него на практика при старите мобилни телефони. Ефектът е постоянен. Батерията се зарежда, примерно на 70% и това е нейният максимален капацитет. Чувал съм за някакви методи за възстановяване на капацитета, но не съм ги виждал на практика и не знам, дали не са и те градска легенда.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Иначе е похвално, че колегата си е играл да зарежда, да засича времена, проценти, натоварване и т.н. И най-важното, че е доволен от резултата.

Защото досега все негативи и проблеми по управлението на вентилаторите от Линукс пишат колегите с лаптопи. Как вентилатора върти като луд, как се стопява батерията за нула време и заминава, как няма правилни заспиване и събуждане и т.н.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Иначе е похвално, че колегата си е играл да зарежда, да засича времена, проценти, натоварване и т.н. И най-важното, че е доволен от резултата.

Защото досега все негативи и проблеми по управлението на вентилаторите от Линукс пишат колегите с лаптопи. Как вентилатора върти като луд, как се стопява батерията за нула време и заминава, как няма правилни заспиване и събуждане и т.н.
В момента имам два лаптопа и нямам проблеми с вентилаторите. Мисля, че основната причина за проблеми от такова естество са новите видеокарти на nvidia. Преди няколко месеца инсталирах 64 битова LMD с МАТЕ върху лаптоп с видеокарта на АTI и не забелязах никакви проблеми.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
  Чакайте сега да ви кажа за опита ми с телефона. Та значи чета, че литиевата батерия не обичала нито много да се разрежда, нито да се пре-презарежда-имам в предвид, че за военни цели на тези батерии електрониката ги зарежда не до 4.2 или 4.1 V, а до 3.9 или 4.0 V.

  Другия номер при литиевите батерии бил като спадне заряда  на 95% до 90% да се включи зарядното, защото при тези стойности за батерията не се води заряд.  Та този метод удължава времето за ползване след заряда.

  Следващия трик е да не пада много батерията преди зареждане. Тоест да не се изчаква да даде телефона, че има почти нулев заряд, а да се зарежда когато се появи индикацията за слаба батерия, или вече се вижда, че отива към края-примерно 30%...

   От една година забелязвам, че спазвайки тези неща батерията държи повече, но тука говоря за това, че ефекта на по-дългото ползване за деня е като резултат от прилагането на гореописания стил, който пък влиза в противоречие с тезата, че батерията трябва напълно да се източи, за да се зареди повече. Като че ли не трябва всеки път напълно да се разрежда, а само от време на време-примерно един път в месеца.

  Другото-винаги си купувам още от началото резервна батерия-най-малкото заради душевния комфорт спрямо "Закона на Мърфи"-а именно, че батерията ще падне абсолютно тогава, когато най ми трябва. Така не ми се налага да я дозареждам за да съм сигурен, че ще издържи до края...

   Та това най вече за тези, които обичат да  скиторят извън града, или постоянно да са със слушалките на главата в града-имам в предвид големите слушалки, които намаляват шума, и го заместват с музика...
« Последна редакция: Aug 01, 2013, 11:02 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
 cybercop- има доста публикации в нета за теория и практика на литиевите батерии-загубил към вече адресите-зарежи ги фирмите с техните "науки"-аз като чуя за фирмени знания винаги гледам с подозрение...(и  леко презрение...)  :) тоя номер с хладилника не го знам от фирмена информация...ми то-елементарна химия...ама не във фризера-във хладилника във отделна кутия-на не по-малко от(+6) градуса-така една батерия за лаптоп беше спаднала за половин година на 96%....това си важи за абсолютно всички видове батерии....като е добре да се темперират преди ползване...
« Последна редакция: Aug 01, 2013, 11:25 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

lunarvalley

  • Гост
Цитат
Е има ли такива препоръки, за хладилник ? Аз какво ли не съм чувал досега, ама чак за такова охлаждане не бях. Деа и фризерите.
Е, как! Аз вечер като свърша работа, гася лаптопа, прибирам го в хладилника (където му е мястото) и си лягам.
 8)
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
  Става дума за дълго съхранение-когато имаш друга батерия, а втората я съхраняваш в хладилника  :)
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

lunarvalley

  • Гост
знам.
като си взех лаптопа, четох из интернеда най-рализни мнения и съвети и накрая се хванах за главата. Някои казват да се разрежда батерията почти до 0%, други казват -- ннееее в никъф случай. Да се дръжи включен лаптопа в контакта постоянно, неее да не се държи. Да се държи батерията постоянно на 40%, нее няма нужда. Отчаян, отидох в IRC канала на Slackware и питах там. Казаха ми да не му бера толкова грижа и че новите батерии били по-ентеуегентни.

та тъй.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Ето за такива СЪВЕТИ говорех аз. Разни вчерашни келеши ги приказват на клиентите тия неща от фолклора (разни заучени простотийки), и клиентите зяпнали - Брее тоз продавач, много начетен.

Начетен деа, хабер от света няма копчето му с копче.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

lunarvalley

  • Гост
оо, някой път трябва да отворим тема за явлението "продавач в компютърен магазин". Аз все мърморех, че из форума се нищят глупости ама това поне е по-компютърно ориентирано.
Активен