Автор Тема: [Решено] Gave up waiting for root device.  (Прочетена 3171 пъти)

theshit

  • Гост
Здравейте, вчера случайно ъпдейстнах Debian-a до 7.5 от 7.4, казвам случайно, защото през уебмин-а мислех, че ъпдейтвам само пакети а то се оказало, че ъпдейтвам и кернела. Накрая днеска като рестартирах и работата се ус*а. Изписва ми подобна грешка, която е имало и преди, при други хора, дори и на Убунту (те си приличат доста явно).


Цитат
gave up waiting for root devices. common problems:
- boot args (cat /proc/cmdline)
-check rootdelay= (did the system wait long enough?)
-check root= (did the system wait for the right device?)
-missing moduals (cat /proc/modules; ls /dev)
Alert! /dev/disk/by-uuid/539c5a75-bcc3-497c-8561-70422adef0a2 does not exist. Dropping to a shell!
busybox v1.17.1 (Debian 1:1.17.1-8) built-in shell (ash)
enter 'help' for a list of built in commands

/bin/sh: can't access tty; job control turned off
(initramfs)

Опитвам се да буутна с къстъм команда, като заместя UUID на партишана с /dev/sda1/2/3/4/5, но пак не става. Изпизва ми:

Цитат
modprobe: module lvm2 not found in modules.dep


Дайте някакъв съвет, как да буутна машината. И освен това, когато инсталирах Debiana, нарочно избрах да прокарам дисковече, чрез lvm2, че уж е по-добре, вие какво ще ме посъветвате? Досега на BSD-тата си боотвах без подобни глупости lvm и прочие ... направо /dev/sda*, /dev/sdb* ... Сега някви UUID-и глупости. Не знам какво да правя, боли ме главата вече.

Тоз Debian, само ме демотивира, макар, че всичко му тръгва от "раз".  Иначе с lvm съм имал проблеми и главоблъсканици отпреди, когато разцъквах CentOS и сега като видя същото, направо нз кво ми става.
« Последна редакция: Apr 28, 2014, 23:13 от theshit »
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Gave up waiting for root device.
« Отговор #1 -: Apr 28, 2014, 20:57 »
Код
GeSHi (Bash):
  1. blkid
да видя какви са дяловете ти. Това го напиши в шела след боот-фейла.
Активен

theshit

  • Гост
Re: Gave up waiting for root device.
« Отговор #2 -: Apr 28, 2014, 21:13 »
вече го правих, пробвах с UUID и /dev/sda1/5, но след това ми изкарва грешката за modprobe: lvm2, ето снимка:
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Gave up waiting for root device.
« Отговор #3 -: Apr 28, 2014, 21:38 »
Код
GeSHi (Bash):
  1. cat /etc/fstab
някакви глупости пише, но не мога да разбера къде. И в 2-та случая наистина липсват дискови с такива UUID-та, но защо ги търси? Да си заменял хард диск, добавял бекъп, това сървър ли е?
Активен

theshit

  • Гост
Re: Gave up waiting for root device.
« Отговор #4 -: Apr 28, 2014, 21:49 »
cat: can't open '/etc/fstab': No such file or directory.
Абсолютно нищо не съм барал, както казах, ъпдейтнах през уебин, беше си 7.4 а сега е 7.5. Няма и кой да го бара, защото хората, които можем да изпълняваме командите su и sudo сме само двама, а директен root логин е забранен.

В смисъл преди беше на по-слаба машина, а после преместих дисковете на по-мощна, конфигурирах лан картите и всичко тръгна. Пробвах да рестартирам няколко пъти, включително и вадех кабела направо от щепсела, и тръгваше всичките пъти, а доколкото съм забелязал с тия UUID, г/д няма значение на кой ATA  кабел ще бъдат поставени, понеже системата ги търси по UUID, тоест може /dev/sda да е /dev/sdb и пак ще си буутне.

Обаче, не там е проблема. След ъпдейта нещо се прецака. Сигурно трябва да видя какъв е кернела на новия Debian, и дали има промяна във версията и заради това да не буутва.
« Последна редакция: Apr 28, 2014, 22:20 от theshit »
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Gave up waiting for root device.
« Отговор #5 -: Apr 28, 2014, 22:30 »
За мен проблемът е, че липсва /etc/fstab не ми се е случвало да липсва и как е изчезнал  ??? Създай си нов с текущите данни от blkid и виж с GParted или друга програма дяловете какви файлови ситеми са.
Активен

theshit

  • Гост
Re: Gave up waiting for root device.
« Отговор #6 -: Apr 28, 2014, 22:59 »
/etc/fstab съществува, но трябва да буутна през цд то в rescue mode


пс. реших си проблема, тръгна като по вода. Явно съм имал проблеми с GRUB-а а не с партишъните. Тука е обяснено всичко: http://www.claudiokuenzler.com/blog/442/grub2-boot-issue-error-alert-dev-disk-by-uuid-does-not-exist#.U16kW1V_tR4
« Последна редакция: Apr 28, 2014, 23:44 от theshit »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: [Решено] Gave up waiting for root device.
« Отговор #7 -: Apr 28, 2014, 23:15 »
Аха човека го плюе в бъзибокс. Ами казаха. Виж там с гпартед или подобно какви са точно и ги опиши.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: [Решено] Gave up waiting for root device.
« Отговор #8 -: Apr 29, 2014, 05:52 »
няколко пъти имах подобни проблеми с Debian. не правиш нищо повече от ъпдейт/ъпгрейд и като резултат - някакви еръри с GRUB. в темата на ченгето, ако не се лъжа, съм описал как си решавам проблема - реконфигурирам GRUB
Код:
sudo dpkg-reconfigure grub-pc
или само груб, или просто версията на grub инсталирана на пецето и се оправя.
ако ми изплюе, че няма grub-pc - инсталирам го :) за да има, какво да реконфигурирам, макар че, при нова инсталация той си се конфигурира коректно.
едит: съгласен съм, и с update-grub става, просто аз се сещам първо за dpkg :)
« Последна редакция: Apr 29, 2014, 06:01 от satir »
Активен

theshit

  • Гост
Re: [Решено] Gave up waiting for root device.
« Отговор #9 -: Apr 29, 2014, 08:30 »
да виж, не се бях сетил за dpkg-reconfigure на grub : )

пс. реших си проблема, тръгна като по вода. Явно съм имал проблеми с GRUB-а а не с партишъните. Тука е обяснено всичко: http://www.claudiokuenzler.com/blog/442/grub2-boot-issue-error-alert-dev-disk-by-uuid-does-not-exist#.U16kW1V_tR4
« Последна редакция: May 05, 2014, 22:48 от theshit »
Активен